Eutrofizace

Eutrofizace je proces obohacování vod o živiny, zejména dusík a fosfor. Rozlišujeme přirozenou eutrofizaci (jejímž hlavním zdrojem je výplach těchto živin z půdy a rozklad mrtvých organismů) a nepřirozenou, nadměrnou eutrofizaci způsobenou lidskou činností.

  • Zemědělskými hnojivy nebo odpadními vodami se dostává do půdy a vody vysoké množství fosforu a dusíku, které hubí rostliny a živočichy, jejichž odumřelé buňky se rozkládají, a svědčí tak růstu toxických sinic

Důsledkem nepřirozené je nejprve přemnožení planktonu a také sinic (vodní květ) a posléze, po masovém odumření se projeví nedostatek kyslíku ve vodě (zejména u dna, kde ho odebírá tlení hmoty) a následné vymírání ryb a dalších organismů, zejména těch žijících (toxické látky pocházející ze sinic, dekompozitorů a rozkládajících se organismů mohou však v extrémním případě působit na většinu či celou rybí populaci i další organismy v potravním řetězci). Přístupu kyslíku do spodních vrstev brání pyknoklina – vrstva oddělující vodu s odlišnou hustotou.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Eutrofizace

zobrazit více..
Loading...