Jak množit jehličnany

  • řízky jehličnanů lze odebírat v průběhu podzimu i zimy, ale nejpříhodnější doba pro zakořenění konec léta
  • použijte zdravé, mladé, neplodící koncové výhony (řízky), které odeberte pod uzlinou (dlouhé 10-15 cm), nebo odtrhněte nový výhon od starého dřeva i s patkou
  • u jehličnanů zeravů, cypřišků a podobných druhů odstraňte ze spodní třetiny řízku postranní výhonky. Jehlice smrků či borovic můžete ponechat, provzdušňují substrát

Postup řízkování:

  • Řeznou plochu ošetřete práškem ze dřevěného uhlí, nebo speciálním stimulátorem, který podporuje zakořenění.
  • Řízek opatrně zapíchněte do lehkého substrátu, který udržujete stále mírně vlhký.
  • Prospěšné je i vlhké mikroklima – nádobu s řízky proto překryjte fólií, perforovaným průsvitným kelímkem, nebo je umístěte do skleníčku či pařeniště.

 

Jaký typ řízkování je pro daný druh nejvhodnější?

U jedle, smrku, borovice a douglasky řízky odebírejte nejlépe ze čtyř a sedmiletých stromků, měly by být tvrdé, ale ne zcela dřevnaté. Také řízky tisu by měly být sice dřevnaté, ale na bázi zelené. Zcela vyzrálý dřevitý řízek se odebírá ze zdřevnatělého, jednoletého výhonu. Krátký výhon můžete odtrhnout i s patkou. Aby byl ještě na bázi částečně pružný a zelený, je třeba ho odebrat koncem léta, ne až na podzim.

Cypřiš, cypřišek, modřín, jalovec, zerav či pazerav nejlépe namnožíte polovyzrálými řízky. Takovými, které zatím jen zčásti dřevnatí, jejich spodní část tmavne. Odebírá se od poloviny léta do počátku podzimu. Abyste podpořili zakořenění, můžeme šikmo seříznout kůru ve spodní části. Pozor na to, že mnohé jalovce jsou přenašeči rzi hrušňové, která decimuje hrušně v širém okolí. Bez rizika můžete pěstovat a množit jalovec obecný (Juniperus communis), jalovec šupinatý (Juniperus squamata), jalovec polehlý (Juniperus horizontalis), jalovec poléhavý(Juniperus procumbens) a jalovec pobřežní (Juniperus conferta).

 
Zdroj ireceptář.cz

 

zobrazit více..
Loading...