Rostlinná barviva

Rostlinná barviva jsou organické látky různého složení a jsou důležitá pro povahu druhu rostlin. Rozdělují se na barviva rozpustná v tucích a ve vodě. Oba druhy rostlinných barviv se liší jednak uložením v rostlinných buňkách, rozpustností a nerozpustnostíve vodě a le také reakcí na změnu pH.

Rostlinná barviva a jejich dělení:

  • hypochromy  (lipochromy) - rozpustné v tucích (chlorofyly, xanthofyly, karotenoidy) v chromoplastech
  • hydrochromy - rozpustné ve vodě (anthokyany, betalainy) a jsou obsaženy v plastidech ve formě glykosidů

Rostlinná barviva rozpustná v tucích - lipochromy:

jsou nerozpustná ve vodě a jsou obsažené v chromoplastech (fotosynteticky neaktivní plastidy) a dávají barvu zralým plodů, květům a kořenům

  • zelené chlorofyly mají klíčový význam pro fotosystézu rostlin a jsou přítomné zejména v listech
  • karotenoidy (žluté xanthofyly a červené karoteny) způsobují zbarvené listů, plodů a květů

Rostlinná barviva rozpustná ve vodě - hydrochromy:

jsou rozpustné ve vodě, a jsou obsaženy ve vakuolách, dávají odstín květům, zralým plodům, atd. a mění se podle kyselosti nebo zásaditosti prostředí (např. barva květů je ovlivněná pH půdy, ve které rostou, v kyselých půdách jsou květy červené, v zásaditých modré)

  • anthokyany v v odstínech oranžové, červené, fialové, černé a modré (rybíz, arónie, třešně, borůvky, brusinky, ostružiny, jablka, hrušky, vinná réva atd. )
  • betalainy mají červené, oranžové a žluté zbarvení (červená řepa), mají antioxidační, antikarcinogenní, protizánětlivé, antivirové, antibakteriální a hepatoprotektivní účinky
zobrazit více..
Loading...