Signatura tří principů

Podle starých alchymistů je svět tvořen třemi energetickými principy, Sal (sůl), Merkur (rtuť) a sulfur (síra).

Sal je označován za stahující, přijímající, upevňující a ztvrzující tvůrčí princip, u lidí je tento princip nejsilněji zastoupen v hlavě, ve tvrdé kostře a lebce, se zdejšími orgány, zaměřenými navenek. U rostlin se princip Sal vyskytuje v kořeni, který je zakotven v zemi a přijímá vodu a minerály.

Proti tomuto pólu sal stojí rozkládající, rozpouštějící, vydávající a odstředivě působící pól Sulfur. U lidí se tento pól nachází v oblasti podbřišku (je považován za řídící centrum člověka, kde je největší koncentrace energetických a nervových zakončení), v rozmnožovacích, trávícícha vylučovacích orgánech. U rostlin odpovídá tento pól květu, který se projevuje nektarem, vůní a semeny.

Střed mezi póly Sal a Sulfur tvoží princip Merkur.který pulzuje, propojuje, projevuje se v nádechu a výdechu, přijmu a vylučování, systole a diastole (srdeční činnost). Ekvivalentem u rostln je rytmus růstu, tok mízy a výměny plynů v oblasti listů a stonku - spojnice mezi kořeny a květem (plodem).

Tři základní principy podle Paracelsa:

  • astrální svět - sulfur (síra, slunce, výbušná) - duše rostliny
  • éterický svět - merkurius (rtuť, měsíc, prchavá) - duch, spirit (rostlinné šťávy vegetativní části)
  • minerální svět - salt (sůl, pevná) -- minerální tělo zastoupené kostrou, lepkou (kořeny s vysokým obsahem minerálních solí)
Principyalchymistický proces rostlin dle Steineraplanetačlověkrostlina
Salminerální (fyzické) tělokořenový pol rostliny s obsahem minerálních solízemělimbický (emoce) a metabolický systémkvět, plod
Merkuriusduchrostlinné šťávy vegetativní částiměsícrytmický systémstonek, listy
Sulfurdušeoleje, pryskyřice, vooné látky plodící a květoucích částisluncesmyslový a nervový systémkořeny

  • kořeny rostlin jsou v symbiotickém vztahu s houbami a mikroorganismy, podobně u člověka můžeme najít podobnou symbiózu mezi mozkem a vírou (nejedná se o ego, ani o křesťanskou víru)

Rudolf Steiner přebírá myšlenku lidské bytosti jako rostliny obrácené vzhůru nohami (vzhledem k člověku). Z toho vyplívá, že bylinkáři by měli podávat léky odvozené od kořene na nemoci hlavy, smyslových orgánů a nervů. Léky připravené ze zelených částí a listů na poruchy rytmického systému (srdce, plíce, krev). Květy a semena jsou vhodné na nemoci zažívání a metabolické funkce. Toto pohled je hodně obecný a často se používají kořeny bylinek na metabolické funkce a květy na nervové poruchy.

  • kořeny - odpovídají lidské kostrě (fyzické tělo - dovnitř), mezi bylinky, které podporují zdraví kostí patří (kořen kostivalu, pampelišky, lékořice)
  • listy, stonky a míza která pulzuje -  éterické tělo
  • květ, vonné látky - silice, pryskyřice - astrální tělo
zobrazit více..
Loading...