Symbiotika

Symbiotika jsou produkty, které obsahují jak prebiotika (nestravitelná vláknina), tak probiotika, jejichž účelem je obnovit a nebo udržet dobré zdraví střevní mikroflóry (mikrobioty).

Ve zdravém organismu se střevní flóra (nebo mikrobiota) skládá z přibližně 100 000 miliard bakterií, které žijí v dokonalé harmonii jako stabilní ekosystém. Tato rovnováha může být narušena působením některých léků (zejména antibiotik), infekcí, zánětů nebo různými onemocněními. Tato dysbióza je sama příčinou nemocí.

Symbiotika, synergický efekt probiotik a prebiotik

Léčba dysbiózy může být založena na podávání probiotik a prebiotik s komplementárními vlastnostmi.

  • Probiotika jsou živé mikroorganismy, které při podávání v dostatečném množství mají příznivý vliv na zdraví hostitele. Primární probiotika jsou kvasinky, laktobacily a bifidobakterie, ve formě léků, doplňků stravy nebo přirozeně se vyskytujících v fermentovaných mléčných výrobcích.
  • Prebiotika jsou nestravitelné vlákna, která selektivně stimulují růst užitkových bakterií hrubého čípku v hostitelské mikrobiologii. Tato stravitelná vláknina se nachází v některých potravinách, jako jsou například endivie, banány a hrušky.

Tyto látky lze kombinovat v jediném produktu nazývaném synbiotikum. Cílem této kombinace je těžit z vlastností obou produktů.

zobrazit více..
Loading...