5G sítě

5G sítě

mobilní zařízení a frekvence, na kterých pracují, podle některých studií jsou zdraví škodlivé, podle jiných naopak pro zdraví jsou neškodné.

5G je nový telekomunikační standard pro mobilní sítě, který po technické stránce zásadně předčí předešlé generace. Brouzdání po internetu je díky němu rychlejší a odezva nižší, což usnadňuje spárování a výměnu dat v rámci takzvaného internetu věcí, neboli vzájemně propojených zařízení, jako jsou domácí spotřebiče nebo nejrůznější gadgety. 

Možnostmi sítí 6G, které by měly nabídnout výrazně vyšší rychlost stahování, se už zabývají čínská společnost Huawei nebo jihokorejský Samsung. Nová technologie však nepřijde dříve než okolo roku 2030. 6G sítě (Samsung plánuje jejich realizaci v roce 2028) by mohly dosahovat rychlostí v řádech tisíců gigabajtů za sekundu, větší stabilita a ještě nižší odezva. Použití lze očekávat s vyšším využitím cloudových služeb, protože 5G nebude dostačovat.

  • Prvotní zavádění 5G sítě v ČR bude jen jakousi nadstavbou nad současnou 4G infrastrukturou s rychlostí až 1 Gbit/s při průměrné latenci kolem 50 milisekund
  • "Plnotučná" 5G síť bez kompromisů ale nabízí rychlost až 20 Gbit/s a latenci 1 milisekundu. Kvůli technickému omezení ji nebude možné zavést celoplošně.
  • Podle odborníků z inženýrské společnosti DEL může 5G síť v praxi fungovat v průmyslových podnicích a na akademických pracovištích. Optimistická varianta počítá s pokrytím měst. Celoplošné 5G sítě se očekávají mnohem později než prvotní kampusové (privátní sítě) pro průmysl. 
  • Na rychlé telekomunikační sítě 5G bude koncem roku 2020 napojena více než miliarda lidí, do 5 let to bude 60 % lidí na planetě. 

Požadavky na 5G sítě: přenosové možnosti v pásmu frekvencí od 1GHz až po 100GHz s minimálním zpožděním v řádech 1 ms, klíčovým rysem NX je flexibilita, rychlost a maximalizace energetické účinnosti. Architektura 5G síť využívá zdokonalené technologie LTE (4G) ve spojení s novou technologií NX.

Pro průmyslové využití, internet věcí a využití v medicíně je ale v současné době mnohem důležitější právě latence. Ta definuje čas nutný k tomu, aby data z jednoho počítače dorazila k druhému a zpět k prvnímu. "Vysoká latence nedovoluje hrát graficky náročné on-line hry a stejně tak je i zcela nevyhovující pro on-line robotiku nebo on-line chirurgické operace,

Přechod na technologii 5G podpoří rozvoj "internetu věcí", robotiky a autonomní (bezpilotní) vozidla.

  • Virtuální a rozšířená realita spotřebuje nejvíc potenciálu 5G sítí, řekl dnes na strojírenském veletrhu v Brně (8.10.2019) Martin Kotek z Asociace virtuální a rozšířené reality. Plnohodnotné virtuální 3D prostředí je totiž extrémně náročné na data a právě 5G sítě zajistí výrazně rychlejší přenos mnohem většího objemu dat než dosavadní sítě 

Evropská komise předložila akční plán pro výstavbu sítě 5G v roce 2016 s tím, že její rychlé vybudování má Evropě zajistit technologickou konkurenceschopnost. Síť by měla fungovat do konce roku 2020 v největších evropských metropolích. V rámci EU ale zatím pouze 11 z 28 členských zemí plní časový harmonogram spuštění.

Sítě 5G mají v relativně blízké budoucnosti přinést vysoké přenosové rychlosti, celkově ohromující kapacitu, rychlou odezvu, a především možnost vzniku nových služeb a řešení.

  • 5G je sada parametrů a řešení, které jsou v síti nasazovány postupně a vlastně i postupně dochází k jejich standardizaci. Mnohé věci, o kterých se dnes v souvislosti s 5G mluví, přitom ještě ani nejsou součástí onoho standardu.
  • trojúhelník zásadních parametrů. Na jednom vrcholu stojí vysoká spolehlivost a nízká latence (rychlá odezva sítě), na druhém vysoká rychlost a kapacita a na třetím pak schopnost připojit velké množství koncových bodů.

5G sítě, zajímavé informace:

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou od základu vymyšlené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím. Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku bude opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung. 

  • Podle odhadů bude v roce 2023 využívat už přes miliardu lidí, polovina z nich bude v Číně, Česko teprve v roce 2024 spustí 5G sítě pro komerční provoz
  • V Číně do roku 2025 investice do sítí 5G dosáhnou 154 miliard USD. V současnosti testuje Čína 5G ve všech velkých městech a provinciích a komerční služby chce spustit v příštím roce. Předpokládá se, že do roku 2025 bude 28 procent mobilních spojení v Číně fungovat na sítích 5G, což představuje zhruba třetinu všech 5G spojení na celém světě. (Patria 26.6.2019)
  • 5G přinese zlepšení služeb v robotice, řízení průmyslových aplikací nebo autonomních vozidel, které vyžadují reakční dobu maximálně v jednotkách milisekund, nebo v oblasti holografické projekce, 360 stupňového videa či virtuální a rozšířené reality 
  • V průměru je 5G síť zhruba 20 - 100x rychlejší (stahování dat rychlostí až 2,7 GB za sekundu) než stávající širokopásmová technologie LTE označovaná jako 4G. V průměru je 6G síť zhruba 100x rychlejší ne 5G A BUDE DOSTUPNÁ DO 10 ROKŮ.
  • na zeměkouli mělo v roce 2018 přístup k internetu 3,5 miliardy lidí to je pouze 50% populace
  • spolehlivý levný internet se stává nezbytností pro život člověka podobně jako voda, elektřina a potraviny - bude ale také způsobem, jak snížit 15% negramotnost v rozvojovém
  • "Připojení sítě 5G urychlí růst chytrých měst, domácností, ve virtuální realitě, sportu, zdraví a změní i Dopravu (např. autonomní automobily). Dopravní prostředky budou mezi sebou lépe komunikovat tzv. internet věcí (Internet of Things) ," říká Jaroslav Škrabálek, inovátor a expert na moderní technologie. 
  • 5G změní úplně všechno - a půjde o mnohem dramatičtější změny než ty, které si spojujeme s nástupem bezdrátových technologií. Standard 5G totiž nebude sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat jej budou i chytré přístroje, které se postupně zabydlují v tuzemských domácnostech.

I když se tak 5G může zdát pouze jako další mobilní standard, ve skutečnosti budou jeho přínosy daleko větší. Pátá generace mobilních sítí zpřístupní podle studií Ericssonu vysokorychlostní internet až pro miliardu lidí a zařízení. A co víc, umožní rozmach moderních technologií. 

Asociace GSMA předpovídá, že počet připojení 5G do roku 2025 dosáhne 1,1 miliardy, tj. zhruba 12 % celkového počtu mobilních připojení, a že celkové výnosy operátorů přitom porostou průměrným ročním tempem 2,5 % na 1,3 bilionu. 

5G sítě
5G sítě

Hlavní světoví výrobci 5G sítí a technologií:

Hlavními lídry v 5G sítích jsou Číňané vlastní cca 3400 patentů, následuje Jižní Korea, která má 2050 patentů a potom jsou USA s 1370 patenty a podobně je na tom Nokie.

  • pozemní síť - Huawei (Čína), lídr trhu s technologickým náskokem oproti konkurentům
  • přenos z družic (satelity) - USA, SpaceX (Starlink - sestava dvanácti tisíc družic na nízké oběžné dráze pro zajištění internetové komunikace, start prvních květen 2019 konec 2024, satelity budou mít větší přenosovou rychlost než optické vlákno (překročí 1 gigabajt za sekundu), frekvenční pásmo ve vesmíru bude 40 GHz až 75 GHz), OneWeb, Telesat, Amazon - Kuiper, Facebook, Boeing, Leosar, Verizon Ericsson, AT&T  (předpokládané lokální zkušební spuštění duben 2019) více
  • Jižní Korea - celoplošná pozemní vlastní technologie (je zde zatím 34 tisíc vybudováno základních stanic a od 5.4.2019 bude pokryto 85 měst v zemi) více
  • Japonsko spuštění rok 2020 (letní olympiáda)

Jaké problémy musí vyřešit provozovatelé satelitních technologii 5G sítí?

  • úklid nefunkčních družic a jejich obměna (vytvořit automatický mechanismus- během roku se bude muset obměnit cca 20% satelitních družic z celku)
  • zajistit bezpečný monitoring aby nedocházelo ke srážkám
  • funding.kNews.space

Starlink

Elon Musk svou vizi tzv. satelitní konstelace, která má výhledově zajistit dostupnost internetu po celém světě, představil před 5 lety. Loni systém začal dostávat své reálné obrysy, když došlo k vypuštění prvních satelitů tradičně ve výšce 280 km. Ty po testech míří výše na svou trvalou dráhu.

Vypuštěných nyní již 480 satelitů je zatím vlastně jen zlomkem celého systému. Ve výšce 550 km se má dle plánů SpaceX pohybovat celkově 1 584 satelitů. Navíc dalších více než 2 800 satelitů má být umístěnou okolo 1 200 km nad zemí. Největší část zhruba 7 500 satelitů, které mají být vyneseny jako poslední, mají obíhat ve výšce 320 km. Zkrátka plánovaná satelitní konstelace má celkově čítat téměř 12 000 družic! Pro porovnání v současné době nad našimi hlavami krouží necelé dva tisíce jiných funkčních objektů...

Pokrytí internetem prostřednictvím zmiňovaných satelitů by se nicméně již letos měli dočkat první obyvatelé Severní Ameriky. Potažmo zejména Spojených států, když pro pokrytí oblasti je třeba vlastně jen zlomek z uváděného celkového počtu satelitů. Realizace je navíc o další krok blíže, když regulační úřad FCC schválil použití milionu antén pro příjem.

SpaceX řeší také výtky astronomů, resp. právě viditelnost satelitů Starlink. V současné vypuštěné várce je nový testovací Starlink s nasazenou maskou, která má omezit dopad slunečního záření na satelit a tedy snížit viditelnost satelitu. (9.6.2020)

Jaké výhody přinese zavedení 5G sítí?

  • sítě družic zavedou internet úplně do všech koutů planety, obejdou pozemní nařízení, omezení a zákazy...
  • připojí tak k "Síti sítí" další miliardy uživatelů - a stávajícím miliardám připojení zlepší.
  • zrychlení komunikace a přenosu velkých objemu dat
  • podpoří rychlejší hosporářský růst (např. v Jižní Koreii až o 1% HDP)
  • chytrá města s autonomními vozy (efektivnější a lépe využitelná doprava ve městech)
  • robotizace průmyslu, doravy a dalších oblastí života a komunikace (čidla) mezi zařízeními
  • dynamický rozvoj v oblasti holografické projekce, 360 stupňového videa či virtuální a rozšířené reality 
  • nové zařízení mobilních telefonů s novými funkcemi a UI, které budou propojené jinými oblastmi napříč společností
  • pokles energetických a surovinových nároků na život člověka a fungování společnosti jako celku
  • dynamický rozvoj umělé inteligence ve všech oblastech společnosti s cílem ovládat přítomnost (ovládat myšlení lidí) a předvídat budoucnost

Jaké nevýhody přinese zavedení 5G sítí:

  • neznámé důsledky 5G sítí na zdraví zvířat, rostlin a člověka (nárůst neurogenerativních onemocnění a útěk z běžné reality do virtuální), důsledky mohou být vidět až za několik roků a nemusí být dány do souvislosti s 5G
  • zdražení mobilních telefonů a mobilních tarifů (nutno splatit vysoké investice výrobců)
  • sociální a společenské - růst napětí mezi mladou dynamickou generací (nové cesty, způsoby, trendy, absence strachu) a starší konzervativní generací (zkušenost, opatrnost...)
  • dynamický vývoj ve vzdělání (bude vysoká nerovnováha ve vzdělání) bude způsobovat napětí ve společnosti i na planetě
  • totální sledování, kontrola a sbě informací o člověku, jeho veškerých aktivitách a nejenom finančních tocích
  • ovládání společnosti (první vlaštovka v podobě totálně kontrolované společnosti se sociálním, ekonomickým a společesnkým skóre)
  • změna ve vojenské oblasti, ale také ve výzkumu a osidlování vesmíru
  • stupňování napětí v geopolitice
  • atd.

Hledání cesty, jak vrátit člověk z virtuální reality (která bude působit jako droga, podobně jako na Indiány alkohol) zpět do reálného světa včetně obnovení všech jeho přirozených vlastnosti (práce, obnova 5 - 6 smyslů, emoce, schopnost se rozmnožovat atd.)

Co očekávají lídé od 5G sítí

  • řešení přetížených městských sítí, a to zejména ve velkých metropolích 
  • širokopásmové pokrytí a širokopásmové připojení pro domácnosti
  • jsou ochotni si připlatit, očekávají nové možnosti užití a nové platební modely. Požadují také bezpečnou síť a stabilní vysokou rychlost internetu
  • očekávají nové funkce jako jsou holografická projekce nebo 360 stupňová kamera, rozšířená realita (AR) a chytré brýle
  • více

Vliv záření 5G na živé organismy:

  • zvýšená tvorba železa, které může způsobovat RS atd.
  • nevhodné je také telefonovat v podzemních garážích

Fregvence 5G sítí: 700-800 MHz, ve městech to půjde ve vyšších fregvencích (24 GHz) a vzdálenost vysílačů bude řádově 500m (výkon cca 200W) - do těla půjde cca 100W a to už může zahřívat organismus a může poškodit sítnici oka (v blízkosti antén při dlouhodobém pobytu). Soukromá americká společnost SpaceX plánuje ve čtvrtek 23. dubna vynést na oběžnou dráhu další, již sedmou sérii přibližně 60 satelitů pro síť Starlink umožňující globální přístup na internet. Poté jich tedy bude svištět kolem Země cca 420. Prozatímní plán Muskovy firmy počítá s rozmístěním asi 12 tisíc družic. SpaceX ale uvažuje o pozdějším rozšíření sítě na celkem 42 tisíc satelitů, na což ovšem v současnosti nemá povolení.

5G sítě z tisku:

17.6.2021 Společnost Dell byla vybrána společností Dish Network k vybudování klíčových částí 5G sítě, kterou operátor satelitní televize buduje v USA. Společnost Dish zahájí službu 5G v Las Vegas koncem tohoto roku a do poloviny roku 2023 plánuje pokrýt svou sítí 70 % USA (CNBC)

16.6.2021 Počet smluv na využívání mobilních telekomunikačních služeb 5G by se měl v celém světě do konce letošního roku zvýšit asi na 580 mil. a do roku 2026 na 3,5 mld. To by odpovídalo zhruba 40 % všech smluv na mobilní služby, předpověděl dnes švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson. Loni bylo těchto smluv asi 220 mil. (ČTK) 

18.4.2021 Digitalizace je jedním z možných stimulů hospodářské renesance, která by měla nastat po odeznění koronavirové pandemie. Pro nastupující chytré technologie je stěžejní nová generace mobilních 5G sítí. V České republice je aktuálně dostupná pro více než třetinu populace, v prvních městech se testují projekty, které pátou generaci mobilních sítí využívají.

https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/5g-sit-uz-je-dostupna-vice-nez-tretine-obyvatel-muze-pomoci-zachranovat-zivoty-1379647

30.11.2020 Na rychlé telekomunikační sítě 5G bude koncem roku napojena více než miliarda lidí, do 5 let to bude 60 % lidí na planetě. Uvádí to studie společnosti Ericsson. Výrobce telekomunikačních zařízení odhaduje, že ve střední Evropě bude v roce 2026 podíl 5G na všech smlouvách o poskytování mobilních služeb činit 35 %. Nejvíce je pak budou využívat obyvatelé Severní Ameriky - mělo by jich tou dobou být 80 %.

19.11.2020 Největší tuzemský vlastník telekomunikační infrastruktury CETIN ze skupiny PPF uzavřel pětiletý kontrakt o výstavbě sítě 5G a modernizaci svých stávajících mobilních sítí s firmou Ericsson. Celková hodnota zakázky a částka, kterou CETIN do modernizace své mobilní přístupové sítě a do výstavby 5G investuje, dosahuje řádu miliard korun. Uvedly to firmy v tiskové zprávě. Hodnotu blíže neupřesnily.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4544726/CETIN-uzavrel-miliardovy-kontrakt-na-vystavbu-5G-s-Ericssonem.html?<br>

18.11.2020 Všichni čtyři mobilní operátoři ve Francii mají ode dneška povoleno používat sítě páté generace (5G). Teoreticky už je mohou zapnout, v praxi ale ještě musejí počkat na několik dalších povolení. Koncoví uživatelé je budou moci používat nejspíš až v prosinci, informují francouzská média. Zkušební provoz začal v devíti francouzských městech (ČTK) 

10.11.2020 Číňané poslali na oběžnou dráhu kolem Země první 6G satelit na světě. Stalo se tak společně s dalšími družicemi v pátek 6. listopadu, jak nyní informovala agentura Reuters. Zhruba 70kilogramový satelit vynesla do kosmu čínská raketa Dlouhý pochod 6, která v pátek odstartovala z kosmodrom Tchaj-jüan. Cílem je, aby satelit otestoval technologii šesté generace bezdrátových systémů (6G), která by podle tamních státních médií včetně televize CGTN mohla být nejméně stokrát rychlejší než 5G.

  • Podle Číňanů se má tento 6G satelit v budoucnu využívat v oblastech, jako je například výstavba tzv. chytrých měst, prevence a zmírňování katastrof, stejně tak i ochrana životního prostředí.
  • čínská společnost Huawei zahájila výzkum v oblasti systémů 6G, které mají být nástupcem mobilních sítí páté generace (5G). Prohlásil to tehdy generální ředitel firmy Žen Čeng-fej, avšak zároveň připustil, že se sítě 6G neobjeví dříve než za deset let.

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/cina-vyslala-na-orbitu-prvni-6g-satelit-na-svete-40341817#

21.10.2020 Po O2 a Vodafonu spouští od 1. listopadu i operátor T-Mobile komerční provoz mobilní sítě 5G. V Praze a v Brně, kde T-Mobile nabídne nejlepší pokrytí z tuzemských operátorů, bude mít do konce roku k dispozici 5G signál více než čtvrtina populace. T-Mobile spustí v centrech dvou nejlidnatějších měst v zemi zatím nejširší 5G pokrytí. Na začátku listopadu se o provoz 5G sítě postará 180 vysílačů. Jejich počet vzroste do konce roku na 335 základnových stanic. Zákazníci budou moci 5G připojení využívat od 1. listopadu také v sedmi stanicích pražského metra na trase C, Roztyly, Chodov, Háje, Kačerov, Budějovická, Pankrác a Pražského povstání. Počátkem prosince již bude pokryto třicet stanic na všech trasách a do konce roku pak přibyde dalších pět.

Operátor T-Mobile spouští NSA (Non-Standalone) verzi 5G sítě na frekvencích využívaných v současnosti pro 3G a LTE, s dynamickým sdílením spektra mezi LTE a 5G, na frekvenci 2100MHz s šířkou pásma 15MHz a frekvenci 1800MHz s šířkou pásma 20MHz. Na nich dosahuje 5G při současném použití s LTE reálných rychlostí stahování až 500 Mb/s. Přenosová rychlost závisí na konfiguraci konkrétního vysílače, síle a kvalitě signálu a podpoře koncového mobilního zařízení. Rychlosti mobilního přenosu zákazníkům dostačují již dnes, 5G však zvyšuje stabilitu přeno

https://techfocus.cz/mobily/2477-t-mobile-spusti-5g-sit-v-praze-a-brne-pristi-tyden-mel-by-mit-nejsirsi-pokryti.html

30.9.2020 Lídrem evropského 5G je Švýcarsko. Celý svět ovšem předběhla Jižní Korea. Nejdále se zaváděním 5G je v rámci evropských zemí Švýcarsko. Vyplývá to z průzkumu britské analytické firmy Omdia, která se zabývá s monitoringem technologií a telekomunikací. Průzkum hodnotil pokrok v zavádění 5G v celkem 22 zemích na základě několika kritérií - samotné spuštění 5G operátory, dále úroveň pokrytí 5G sítěmi, využití ze strany zákazníků, dostupnost spektra pro 5G a regulace 5G ekosystému. Na základě uvedených faktorů vyhodnotila Omdia jako nejpokročilejší 5G trh na světě Jižní Koreu. Ta se jako lídr v nasazování nových telekomunikačních technologií etablovala už v době příchodu 4G (LTE) sítí. Za Koreou následuje s poměrně velkým odstupem Švýcarsko, které je tak zároveň i evropským 5G premiantem, na třetím místě skončil Kuvajt.

Dobré výsledky Švýcarsku zajistili tamní operátoři Sunrise a Swisscom. V březnu 2020 měl první jmenovaný pokryto 5G sítí 426 měst a obcí, v květnu už 535 lokalit. K 5G síti má u tohoto operátora přístup více než 80 % populace. Swisscom dosáhl pokrytí dokonce 90 % a větší starost tak operátorovi dělala horší dostupnost 5G zařízení, se kterou se ještě v první části roku 2020 musel potýkat. 

https://www.mobilmania.cz/clanky/lidrem-evropskeho-5g-je-svycarsko-cely-svet-ovsem-predbehla-jizni-korea/sc-3-a-1349455/default.aspx<br>

17.9.2020 Řecko: Síť 5G bude podle ministra pro digitalizaci Kyriakose Pierrakakise v roce 2021 dostupná velké části řecké populace. Pokrytí má v následujících třech letech dosáhnout 60 %, za další tři roky už by to mělo být 94 %. Aukce 5G kmitočtů je naplánovaná na konec letošního roku (The Capitals)


9.9.2020 Vodafone spustí od října rychlou síť 5G v 5 městech. Na frekvencích, které dosud využíval pro síť LTE, pokryje Prahu, Brno a 3 města, která do pilotního provozu vybrala ministerstva průmyslu a pro místní rozvoj, tedy Karlovy Vary, Ústí nad Labem a Jeseník. Uvedli to dnes zástupci společnosti (ČTK) 

21.7.2020 Rozvádět vysokorychlostní internet 5G napříč městy není vůbec nic levného, pokládka pár desítek metrů kabelů vyjde klidně i na několik stovek tisíc korun. V Singapuru však nyní start-upová společnost Transcelestial vyvíjí technologii, která kabely odbourá úplně. Díky tomu by měly náklady na rozvody sítí klesnout až o 90 procent. Vysoké náklady na výstavbu nových sítí pak ale značně brzdí jejich rozvoj. Vyřešit by to měl nápad singapurské společnosti Transcelestial, která přišla s úspornější technologií stavící na laserových paprscích. Pro přenos dat je tedy místo tradičních kabelů používán laser.

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/mala-krabicka-ma-zpusobit-internetovou-revoluci-kabely-nahradi-laser-40331143#seq_no=5&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=gp4hJZwxg51-202007211458&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=

15.7.2020 Na veřejnost unikly oficiální fotografie "ufa na tyči", tedy antén, které spojí uživatele internetu Starlink od firmy SpaceX se satelity. Kromě fotografií ale vyšlo najevo i několik nových informací o beta zkoušení služby. Server Business Insider z veřejného zdrojového kódu webových stránek firmy SpaceX zjistil, že beta testeři si budou muset zařízení nainstalovat sami a o své účasti v projektu nebudou moci mluvit.

SpaceX chce pomocí malých satelitů létajících nízko nad Zemí přinést vysokorychlostní internet do míst, kde to zatím není možné.

"Ufo na tyči, neboli terminál pro uživatele Starlinku, vypadá nádherně," napsala v úterý na Twitter studentka Vivien Hantuschová. K příspěvku připojila fotografie, které našla ve zdrojovém kódu oficiálních stránek Starlink.com.

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66790900-muskuv-spacex-zahaji-beta-testovani-internetu-pres-starlink-na-twitter-uz-unikly-i-fotky-ufa-na-tyci

18.6.2020 Internet v Česku zrychlí na 5G. O2 spustí superrychlou síť v červenci, chystá ji i Vodafone. O2 nové 5G sítě od 1. července spustí v centrech Prahy a Kolína. Podobný krok chystá i konkurenční Vodafone. Ten začne 5G ke komerčnímu využití výhledově nabízet v Karlových Varech. Novou síť už operátor provozuje v Jeseníku a Ústí nad Labem, kde ji zatím testují tamní radnice. O2 obdobné testy provede v Plzni a severočeské Bílině.

O2 nové 5G sítě od 1. července spustí v centrech Prahy a Kolína. Podobný krok chystá i konkurenční Vodafone. Ten začne 5G ke komerčnímu využití výhledově nabízet v Karlových Varech. Novou síť už operátor provozuje v Jeseníku a Ústí nad Labem, kde ji zatím testují tamní radnice. O2 obdobné testy provede v Plzni a severočeské Bílině. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66779320-internet-v-cesku-zrychli-na-5g

12.5.2020 5G umožní připojit k internetu až 100 přístrojů na metr čtvereční. Propojí tak další tisíce nových druhů zařízení od různých čidel až po autonomní vozidla. Přenosové kapacity 5G umožní rozšíření funkcí infotainmentových palubních systémů vozů či integraci nástrojů rozšířené reality, které promění přední a boční okna automobilů v obrazovky. Stejně tak urychlí nástup autonomních vozů a dopravních systémů, které vyžadují komunikaci v reálném čase mezi jednotlivými vozidly. A také pokročilé nástroje pro monitorování provozu, které budou vzájemně propojeny prostřednictvím 5G.

  • 5G umožní pracovat s nesrovnatelně většími objemy dat, třeba monitorovat jednotlivá zvířata v chovu či stromy v sadu. S využitím principu internetu věcí budou navzájem propojené stroje automaticky vyhodnocovat senzorické vstupy a v reálném čase reagovat, ať již upravením dávky krmiva, hnojiva či vody na zavlažování. 
  • https://techfocus.cz/mobily/2054-technologie-budoucnosti-se-podle-odborniku-neobejdou-bez-5g.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null 

6.5.2020 Elon Musk vesele vypouští své satelity Starlink navzdory protestům vědců. Nedávná 60ka vypuštěných satelitů amerického miliardáře Elona Muska završila jejich aktuální počet na 420 kusech. A to ještě není konec. Konečný plán počítá s minimálně 12 000 satelitů. Astronomové celého světa bijí na poplach. I v našich končinách bylo možno v nedávných dnech sledovat okolo 22. hodiny SELČ "hvězdný vláček" tvořený nově vypuštěnými satelity systému Starlink podnikatele Elona Muska. Jeho společnost SpaceX plánuje jejich prostřednictvím zajistit poskytování satelitního internetu nejprve v Severní Americe a následně i v celém zbytku světa. Hlavní ideou je pokrýt především hůře dostupné oblasti. V rámci projektu jsou družice vynášeny do výšky zhruba 300 km a později se vlastním pohonem dostanou na finálních 550 km. Předpokládá se, že letové hladiny nově vypouštěných satelitů se budou pohybovat od cca 350 km do 1 150 km v závislosti na konkrétním vysílacím pásmu jednotlivých družic. A právě v tom je problém.

Podle statistik se na konci roku 2018 vyskytovalo na zemské orbitě okolo 5 000 umělých družic. Průměrný roční nárůst se bez přispění projektu Starlink pohyboval v rozmezí 300 až 500 kusů. Nyní má přibýt 12 000 nových satelitů a možná více v průběhu necelých 5 let. 

Musk má ideu, že peníze z projektu Starlink by se měly stát hlavním finančním zdrojem pro větší vesmírné projekty, například uskutečnění cesty k Marsu a jeho pozdější kolonizace. Otázkou však zůstává, zda bude možné raketu s posádkou k Marsu vůbec vypustit a zda nebude muset kličkovat mezi ohromným množstvím malých satelitů zajišťujících pro všechny pozemšťany pohodlný přístup k internetu. 

https://magazin.cz/pro-muze/12565-elon-musk-vesele-vypousti-sve-satelity-starlink-navzdory-protestum-vedcu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

1.5.2020 vývoj satelitního internetového pokrytí za účelem globální podpory vysokorychlostního internetu. Ze soutěže o poskytování této služby již vypadly dvě z pěti si navzájem konkurujících společností, OneWeb, která zkrachovala letos v březnu poté, co ji její největší akcionář Softbank odmítl poskytnout další prostředky na provoz a Leosat, jež ukončila činnost loni v listopadu.

O vývoj projektu se snaží ještě trojice společností, Starlink spadající pod SpaceX miliardáře Elona Muska, kanadská společnost Telesat a Project Kuiper spadající pod Amazon. Podle Quilty Analytics by měla jedna až dvě ze zbývajících firem uspět.

22.4.2020 Internet a sociální sítě zaplavily údivy nad tím, co to lidem najednou v noci létá nad hlavami za vláčky z hvězd. Kvůli poměrně bezoblačné obloze je totiž zejména v posledních dnech dobře pozorovatelná soustava družic Starlink, kterých miliardář Elon Musk nechal dopravit na orbitu už zhruba 360. Podívanou natočily i Novinky. Astronomové si na Starlinky nicméně už dlouho stěžují.

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/jasne-noci-umoznuji-pozorovat-muskovy-hvezdne-vlacky-40321231?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

20.4.2020 5G může vyvést Česko z recese. Změňte tuhle ekonomiku na digitální, říká expert Aleš Rod, ředitel výzkumu Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) Budování a rozšiřování sítí páté generace významně přispívá ke zvyšování tempa ekonomického růstu a zpoždění a vylučování konkurence na zavedení 5G sítí může přijít českou ekonomiku na desítky miliard korun. Největšími hráči na evropském trhu 5G sítí jsou přibližně s rovnými podíly společnosti Huawei, Nokia a Ericsson. Prvně jmenovaná je zmiňovaná jako možné bezpečnostní riziko, ale v žádné evropské zemi nebyla předem vyloučená z konkurenčního boje a veřejných soutěží. Vyřazení firmy Huawei z výstavby 5G sítí a budování vysokorychlostního připojení v Česku by mohlo zvednout plánované investiční náklady až o 37 miliard korun

  • "5G najde uplatnění především v oblasti Průmyslu 4.0, internetu věcí, autonomní dopravě a díky ní můžeme digitalizovat celé sektory služeb a budovat výrobní kapacity s využitím umělé inteligence
  • Lídry v budování 5G sítí jsou Jižní Korea, která má pokrytí pro 85 měst, Čína jich má 57 nebo Spojené státy americké, kde je síť dostupná již v 50 městech. Globální ekonomický "shutdown" může sice některé infrastrukturní projekty včetně 5G sítí přibrzdit  
  • Neměli bychom restartovat starou - analogovou ekonomiku, ale nastartovat ekonomiku novou - digitální, a udělejme to v Česku rychle a úsporně
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/5g-muze-vyvest-cesko-z-recese-zmente-tuhle-ekonomiku-rika-expert-101064?seq_no=4&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

17.2.2020 Trumpova administrativa nadále lobuje za omezení obchodů čínské společnosti Huawei. Americký velvyslanec v Německu Richard Grenell na Twitteru prohlásil, že jej Donald Trump v telefonickém hovoru instruoval, že kterákoliv země spolupracující s nedůvěryhodným dodavatelem 5G technologie ohrozí výměnu informací s USA na nejvyšší úrovni. Více na: https://www.mobilmania.cz/clanky/trumpova-ekonomicka-sikana-pokracuje-vyhrozuje-zemim-ktere-zvoli-neduveryhodne-dodavatele-5g/sc-3-a-1347523/default.aspx?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

Prosinec 2019 Český telekomunikační úřad plánuje v lednu 2020 aukci rádiových kmitočtů, na kterých operátoři mobilní 5G sítě postaví. "Současný počet vysílačů kvůli krátkým milimetrovým vlnám 5G sítě nedokáže překonat překážky, jako je městská zástavba nebo třeba i déšť. Zatímco 4G anténa dokáže dodat silný signál i do místa vzdáleného 16 kilometrů, 5G signál bývá kvalitní do 300 metrů a maximální dosah mívá kolem půl kilometru," vysvětluje Petr Jagoš, spolupracovník odborného serveru Technisféra. Celoplošného pokrytí se proto Česká republika hned tak nedočká. Více na:

1.11.2019 Tři státní čínští telefonní operátoři ode dneška spouštějí pro zákazníky ultrarychlé internetové připojení sítí páté generace (5G). Čína je tak po Jižní Koreji, Británii a Spojených státech letos další zemí, která zprovoznila komerční telekomunikační služby příští generace (ČTK)

27.9.2019 Čínská společnost Huawei zahájila výzkum v oblasti šesté generace bezdrátových systémů (6G), které mají být nástupcem mobilních sítí 5G. Prohlásil to generální ředitel firmy Žen Čeng-fej. Sítě 5G přitom ještě nejsou rozšířené a sám Žen připouští, že sítě 6G se neobjeví dříve než za 10 let (ČTK) 

3.5.2019 Amerika a Korea už má sítě páté generace. Ve vzácné shodě během jednoho týdne spustily novou generaci mobilního internetu hned tři firmy - a všechny s předstihem proti původním plánům. Fakticky bezvýznamné, ale marketingově cenné vítězství získal Verizon, který novou síť spustil o hodinu dříve (ve dvou mestech Chicagu a Minneapolisu, dokonce roku se má síť rozšířit do 30 velkoměst) než korejský operátor LG Uplus. Pomyslnou bronzovou medaili pak získal druhý korejský obr SK Telecom. 

2.5.2019 Babiš uvedl, že nástup sítí 5G posune vpřed všechna odvětví včetně výroby, energetiky či zemědělství. "Od vysokorychlostních technologií se očekává, že přinesou digitální evoluci, budou stimulovat hospodářský růst, inovace a blahobyt. Operátoři dostanou po aukci kmitočtů pro sítě páté generace (5G v pásmech 700 MHz a 3,5 GHz) čas do roku 2024 na spuštění sítí pro komerční provoz. Nutná je spolupráce na úrovni kybernetické bezpečnosti.(E15) Máme zpoždění cca 5 roků za nejvyspělejším světem např. Jižní Korea, kde 5G již fungují.

17.4.2019 Zákonodárci EU podpořili technologii založenou na WIFI pro vzajemné propojení automobilů na úkor 5G propojení. Mezi zastánce vítězné technologie patří automobilka Volkswagen (Reuters)  

6.4.2019 Sankce proti Huaweii se nelíbí ani jeho konkurentům. Ericsson i Nokia by doplatily na zpoždění výstavby 5G sítí v Evropě více

6.4.2019 Za znepokojením Spojených států ohledně bezpečnosti mobilních sítí páté generace (5G) vybudovaných čínskou společností Huawei stojí spíše politika a obchod než důkazy, uvádí generální tajemník Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) Čao Chou-lin. (více)

  • 6. března v centrále CIA v Langley byl vyznamenán šéf BIS Koudelka (významná cena George Teneta je udělována jednou ročně za zahraniční spolupráci), pravděpodobně za stanovisko, že Huawei představuje bezpečnostní riziko

2.4.2019 Jižní Korea se stane první zemí, která spustí v pátek 5.4.2019 komerční provoz telekomunikačních služeb 5G. Předhoní tak Čínu, USA a Japonsko, které tuto službu také chystají, napsala agentura Reuters. Jižní Korea doufá, že se jí díky nové technologii podaří učinit průlom v oblastech jako chytrá města a autonomní vozy a zvýšit hospodářský růst, který byl loni nejnižší za 6 let.  

18.3.2019 8 Chystaná aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G v pásmech 700 MHz a 3,5 GHz by mohla vynést okolo 8 mld. Kč, podobně jako předchozí soutěž o frekvence pro LTE v roce 2013. ČTÚ již dříve oznámil, že by soutěž měla začít ve 2. polovině letošního roku tak aby skončila na začátku roku 2020. V pololetí příštího roku by operátoři mohli získat vysoutěžené kmitočty  

Síť buněk pro 5G

Nejvíce kmitá voda

https://www.youtube.com/watch?v=__BbIrnOwJg

0:50

zobrazit více..
Loading...