Alkohol

Alkohol

Alkohol je jednou z nejškodlivějších látek, kterou konzumujeme. Podle Světové zdravotnické organizace je zodpovědný za 5 % všech úmrtí a jeho konzumace má i širší negativní dopady na společnost a ekonomiku. 

7.8.2021 Konzumace alkoholu zvyšuje riziko vzniku většího počtu onkologických onemocnění, než se dříve soudilo. Ukázala to studie mezinárodního týmu vedeného britskou vysokou školou Imperial College London (ICL).

  • Slabé vazby mezi onkologickými onemocněními a konzumovaným jídlem zjistili vědci u většiny druhů potravin a nápojů. V případě alkoholu však byla zjištěna silná vazba, a to u všech 11 typů rakoviny, na něž se tým ICL zaměřil.
  • Studie také tvrdí, že pití alespoň jednoho šálku kávy denně snižuje riziko vzniku rakoviny jater a bazaliomu, což je nejčastější typ rakoviny kůže. Tyto účinky byly pozorovány u kávy s kofeinem i bez kofeinu. Konzumace mléčných výrobků a celozrnných produktů zase podle ICL snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku.  
  • Alkohol zvyšuje riziko vzniku zhoubného bujení, protože se rozpadá na látky, které jsou schopné vázat se na DNA, což může vést ke vzniku rakovinotvorných mutací. Alkoholické nápoje mohou zvýšit i hladiny hormonů spojených s rozvojem některých typů rakoviny prsu. 
  • Čím více alkoholických nápojů člověk konzumuje, tím vyšší je riziko vzniku některé z uvedených rakovin.  
  • https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/vedci-spojuji-alkohol-s-vice-typy-rakovinovych-nadoru-40368378#

23.10.2020 Alkohol je jednou z nejškodlivějších látek, kterou konzumujeme. Podle Světové zdravotnické organizace je zodpovědný za 5 % všech úmrtí a jeho konzumace má i širší negativní dopady na společnost a ekonomiku. Na stránkách VoxEU to tvrdí Marit Hinnosaar a Elaine Liu, podle nichž spotřebu alkoholu ovlivňuje řada faktorů včetně daní, regulace, prostředí a společenských norem. Tyto faktory se navíc navzájem ovlivňují - společnost s negativním postojem k alkoholismu může volit pro přísnější regulaci, která vede k poklesu spotřeby a následně k tomu, jak na alkohol hledí děti a jak se vytváří jejich postoj k němu.

  • Ihned po přestěhování nákupy alkoholu rychle konvergují k obecnému průměru nové destinace. To znamená, že prostředí vysvětluje velkou část ve spotřebě alkoholu 
  • Tento efekt přitom funguje obousměrně, i když asymetricky. Pokud se totiž lidé přestěhují z místa s nižší spotřebou alkoholu do místa se spotřebou vyšší, jejich změna v chování je silnější než v případě opačném.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4522491/hinnosaar-stehovani-a-spotreba-alkoholu.html<br>

zobrazit více..
Loading...