Autonomní vozidla

Autonomní vozidla

Nyní (2019) je dokončeno 90-95 % vývoje autonomních vozidel, zbylých 5 - 10 % mám může trvat až 20 roků. Proč? Současný stav umělé inteligence je dán pouze algoritmy ne opravdovou inteligencí jako má člověk. Současné testování autonomních vozidel nám ukazuje nám ukazuje tyto úskalí v praxi.

Jaký může být očekávaný vývoj, komplikace

  • Jako první se bude realizovat autonomní doprava na dálnicích (dálková přeprava nákladů a osob) a speciálně vyhrazených komunikacích, kde nebude střed s vozidly se řidiči a chodci či jinými účastníky dopravy.
  • Klíčová bude také rychlost odezvy mezi jednotlivými účastníky dopravy a tedy nutná realizace 5G sítí jako podmínka implementace do provozu.
  • Předpokládaný termín zkušební realizace v reálném provozu po roce 2020, plošná implementace autonomních vozidel v nejrozvinutějších lokalitách po roce 2025 a spíše ale později, až po roce 2030.
  • Radim Jančura (majitel Student Agency a RegioJet) Sdílená auta bez řidiče tu budou do pěti let. Budoucnost je v autonomním řízení, carsharingu a v železnici (rychlovlaky), 20.5.2019.
  • Díky koncentrace obyvatel do velkých aglomerací a měst (do roku 2050 až 75%, nyní pouze 56%) dojde k nárůstu populace až o 100% a bude nutná regulace v dopravě, individuální doprava bude omezována na úkor hromadné (počet autonomních vozidel bude regulován, pouze pro movité).
  • Do roku 2030 by zhruba 20 % veškerého globálního vozového parku mělo být osazeno technologií zvládající plnou autonomii, vůči současnosti nepůjde o zas až tak razantní rozdíl, i v roce 2030 by osobní automobily měly převážně užívat autonomního řízení úrovně SAE2. Nicméně půjde o mnohem pokročilejší formu, než jaká je k dispozici nyní. 

Jaké mohou být komplikace při realizaci?

  • Současná technologie používaná u autonomních vozidel nám neumožňuje plošné nasazení autonomních vozidel v praxi.
  • Neochota starší generace přijmout tuto změnu a podporovat tento typ dopravy.
  • Přetížené města a velké aglomerace dopravou, rozdílné způsoby dopravy v různých civilizačních okruzích a různá úroveň komunikační sítě a rychlého internetu 5G.
  • Problémy pohledu na bezpečnost u různých civilizačních okruhů (americký, evropský, arabský, asijský), každý má jinou prioritu např. v arabském okruhu může být zabita žena, nikoliv však muž atd., v asijském okruhu má přednost větší skupina osob před jednotlivcem v případě havárie.

Doprava podle Radima Jančury (5. 2019):

  • Regionální přeprava by tak mohla zcela vymizet s příchodem sdílených autonomních aut a dalších městských dopravních prostředků.
  • Bude fungovat jen příměstská doprava nebo třeba školní autobusy.
  • K autobusům s autonomním řízením dodává, bude to noční můra řidičů .
  • Do deseti let by měla vzniknout infrastruktura na trati Praha-Brno-Ostrava, kde by vlaky mohly jezdit rychlostí až 350 km/h.
  • Budoucnost v hromadné dopravě vidí především ve vlacích a rychlovlacích.
  • Výstavba tratí na rychlost 200 km/h je slepá ulička, doporučuje výstavbu tratí na rychlost 300 až 350 kilometrů v hodině , které jsou navíc levnější více.

Úrovně autonomního řízení 

Úroveň tři otvírá nové problémy, které jdou za hranice technologií. Například otázku, jak je to se zodpovědností. "Úroveň tři posouvá hranice toho, co od člověka čekáme. Může pro něj být složité rozlišit, jestli vlastně řídí on, nebo stroj," . S úrovní tři a předáváním zodpovědnosti experimentoval zpočátku i Google. Testovací řidiči ale příliš brzy technologii uvěřili a přestali dávat pozor, někteří dokonce za volantem usnuli. Google to přivedlo k radikálnímu řešení: lidského řidiče zcela vynechat a postavit vůz jako autonomní od základu.

  • Dnes ještě není jasné, kdy budou vyřešeny všechny provozní, legislativní i etické aspekty, a tedy kdy konečně budou moci vyjet na všechny běžné silnice. 

Autonomní vozy úrovně čtyři nebo pět už se mohou obejít bez volantu a pedálů. Zvládnou se tedy řídit zcela samy − čtyřkové jen ve vymezeném území, pětkové kdekoli a za všech okolností. Robotaxi a robominibusy na úrovni čtyři už dnes zkušebně jezdí v evropských univerzitních kampusech, například ve Frankfurtu, Waymo může v Kalifornii svá robotaxi zkoušet i na veřejných silnicích. Jde ovšem o testovací provoz . Autonomní vozy by měli být vybaveny obdobou letecké černé skříňky.

  • Úroveň 0-2: Za řízení vozidla je odpovědný řidič a musí neustále kontrolovat veškeré jeho funkce.
  • Úroveň 0. Pokročilé funkce jen zobrazují varování a poskytují okamžitou pomoc v nouzi. Příklady: nouzové brzdění, varování před opuštěním jízdního pruhu, varování před objekty ve slepém úhlu zrcátek. Dostupnost: běžně u většiny prodávaných aut. 
  • Úroveň 1: Funkce automatizovaného řízení ovládají brzdu a plyn nebo řízení. Příklady: samočinné udržování ve středu jízdního pruhu, adaptivní tempomat. Dostupnost: postupně se dostává i do běžných současných aut. 

  • Úroveň 2: Funkce automatizovaného řízení ovládají brzdu, plyn a zároveň řízení. Příklady: samočinné udržování ve středu jízdního pruhu spuštěné zároveň s adaptivním tempomatem. Dostupnost: úroveň 2 splňují dnes již i vozy jako Škoda Octavia. 

  • Úroveň 3: Systém autonomního řízení za určitých podmínek zcela ovládá vůz, pokud ale pominou, přebírá jej řidič, který jinak nemusí držet volant. Příklady: samočinné řízení vozu v dopravní zácpě nebo na dálnici. Dostupnost: první vozy už se dají koupit, autonomní funkce úrovně 3 ale nesmějí používat. Sériová výroba se čeká snad už příští rok. 

  • Úroveň 4: Systém kompletního autonomního řízení funguje v přesně vymezených oblastech. Po řidiči se nepožaduje, aby převzal řízení, volant a pedály nemusí být namontované. Příklady: robotické taxi. Dostupnost: testuje se, v autě musí většinou být záložní lidský řidič. Sériová výroba od roku 2030. 

  • Úroveň 5: Systém autonomního řízení funguje vždy a všude. Volant a pedály nemusí být namontované. Příklady: robotické taxi. Dostupnost: testuje se, většinou je vyžadována přítomnost záložního lidského řidiče za volantem. Sériová výroba od roku 2040. 

Autonomní auto musí být vybaveno celou plejádou senzorů, které jsou kvůli bezpečnosti zdvojeny a musí se navzájem doplňovat. Například kamera dokáže rychle rozeznat objekty v obraze, je ale velice citlivá na povětrnostní a světelné podmínky. Radaru počasí a nedostatek světla nevadí, má však menší dosah, a neumí tak dobře poznat předměty. Lidaru, který na rozdíl od elektromagnetických vln vysílaných radarem využívá laserový paprsek, to díky strojovému učení jde velice dobře, ale zase si nerozumí s deštěm. Ultrazvukovým senzorům (dnes běžně používaným při parkování) nevadí téměř nic, mají však jen velice omezený, sedmimetrový dosah. Nezbytností jsou také přesné mapové podklady a možnost určit polohu vozu s vysokou přesností, provoz usnadní i chytrá infrastruktura, která bude schopna s vozem komunikovat. 

  • Autonomní vozy, které by mohly jezdit bez jakéhokoli lidského zásahu, označil za utopii (šéf Wayma John Krafcik).

Německá analytická společnost Prognos přesto odhaduje, že v roce 2050 by jich na trhu mělo být již 70 procent. Ve městech se první samořiditelná auta objeví v roce 2030. Ta, která autonomní jízdu zvládnou i na okresní silnici a posádku dovezou od vlastních dveří do cíle, pak podle analytiků mohou být realitou v roce 2040. více 

Autonomní vozy, zprávy z tisku:

24.1.2021 Jensen Huang. Šéf stále se rozrůstajícího technologického gigantu Nvidia, jehož tržní kapitalizace dnes činí už 340 miliard dolarů, má totiž k automobilovému průmyslu blízko, třebaže bude pro laika v tomto kontextu velkou neznámou. Nvidia zásobuje Mercedes či Hyundai a pro koncern VW vyrábí digitální kokpit, který je dnes možná nejznámějším na světě. Je tedy zjevné, že Huang o moderních automobilových technologiích něco ví. A jak nyní uvádí, do roku 2030 by zhruba 20 % veškerého globálního vozového parku mělo být osazeno technologií zvládající plnou autonomii. Těchto 20 % aut bude mít na kontě 50 % všech kilometrů najetých v oblasti, kde jsou provozovány. Dáno je to tím, že tyto autonomní vozy dorazí v mnoha formách. Nepůjde jen o osobní vozy, budou to i náklaďáky, taxíky, dodávky zaměřené na přepravu osob nebo robotická dovážka - a všechny budou moci jezdit nonstop. Nepoznají totiž únavu, neztratí koncentraci, a proto je bude možné využít na maximum."

Huang nicméně dodává, že autonomní jízda na vrcholné úrovni SAE5 bude možná jen v uzavřených areálech, jako jsou třeba univerzitní kampusy. Autopiloti se v nich totiž budou pohybovat velmi nízkou rychlostí, aby se předešlo jakýmkoliv problémům. "Robotům, kteří je budou řídit, pomalé tempo nevadí. Roboti mají dostatek času. Neztrácí trpělivost. A proto tyto oblasti budou kompletně obsluhovány vozy na úrovni SAE5," upřesňuje dále budoucnost šéf Nvidie.

Vůči současnosti nepůjde o zas až tak razantní rozdíl, i v roce 2030 by osobní automobily měly převážně užívat autonomního řízení úrovně SAE2. Nicméně půjde o mnohem pokročilejší formu, než jaká je k dispozici nyní. "Bude to, jako kdybyste řídili svou myslí, na něco pomyslíte, a vůz to udělá. Parkování, opouštění vozidla, jízda po dálnici nebo v dopravních zácpách, to vše již bude pod autonomní taktovkou."

Většina lidí tedy i v budoucnu může podle Huanga zapomenout na to, že by volant pouštěla z ruky. Může ovšem také zapomenout na spalovací ústrojí? To je otázka, na níž šéf Nvidie již tak jednoznačnou odpověď nedává, neboť elektromobily možná překvapivě nepovažuje za auta, která by byla zejména ekologická. Spíše u nich poukazuje na luxusní stránku. Jsou tichá, bezzápachová a ráno je můžete mít připravené s "plnou nádrží".

Huang je přesvědčen, že velké automobilky si budou muset vyvinout své vlastní programy, tak jako s tím nyní bojuje VW Group. "Výrobci totiž již nebudou ani tak vyrábět auta, jakou budou spíše provozovat své vlastní flotily. Automobilky budou jako mediální společnosti, neboť budou mít na ulicích své systémy, a pro tyto systémy musí nabídnout odpovídající služby."

Automobilové značky tedy čeká fáze přerodu, která navíc musí proběhnout poměrně rychle, a to do roku 2025. Důvodem je ta skutečnost, že zejména na mainstreamových vozech již nebude možné vydělávat. Vše má nicméně kompenzovat právě software, se kterým bude možné dělat stará auta zase novými. "Vůbec totiž nepochybuji o tom, že firmy, které přerod zvládnou rychle, budou bohatě odměněny."

O jaké peníze přitom jde? V případě Volkswagenu o skutečný balík. "Pokud máte automobilku, která prodává 10 milionů aut ročně, pak ta má potenciál vygenerovat 5 000 dolarů (cca 107 tisíc Kč) zisku jen díky softwaru. To máte 50 miliard dolarů (1,071 bilionu Kč) ročně. Samozřejmě musíte napřed sepsat skvělý software, ovšem veškerý zisk poté patří firmě, která jej napsala." Je tedy evidentní, proč se technici VW soustavně trápí nad miliony řádků kódů, místo toho, aby sáhli po výsledcích práce jiných. 

https://www.autoforum.cz/predstaveni/sef-technologickeho-gigantu-promluvil-o-budoucnosti-aut-rika-velmi-zajimave-veci/

22.12.2020 Americká technologická společnost Apple pokročila při vývoji technologií pro samořízené vozy a v roce 2024 plánuje výrobu osobního automobilu, který by mohl využívat její vlastní průlomovou technologii bateriových článků. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Podle některých zdrojů by nicméně problémy spojené s pandemií covidu-19 mohly vést k odkladu zahájení produkce na rok 2025 či ještě na pozdější termín.

Společnost Apple, která je známá hlavně výrobou telefonů iPhone, tabletů iPad a počítačů Mac, začala pracovat na vlastním automobilu v roce 2014. Podle zdrojů už firma pokročila natolik, že nyní hodlá vytvořit vůz určený pro běžné spotřebitele. Takový záměr kontrastuje s dosavadním postupem konkurentů, jako je například společnost Waymo ze skupiny Alphabet, která staví robotické vozy k provozu taxislužeb.
Základem strategie Applu je podle dalšího zdroje nový návrh baterie, který by mohl radikálně snížit výrobní náklady a naopak zvýšit dojezdovou vzdálenost elektromobilů. Apple se nicméně k informacím agentury Reuters odmítl vyjádřit.
Výroba automobilu je z hlediska dodavatelského řetězce obtížná záležitost i pro Apple, který má rozsáhlé finanční zdroje a který vyrábí miliony elektronických produktů ročně ze součástek z celého světa. Společnosti Tesla podnikatele Elona Muska trvalo 17 let, než se jí podařilo dosahovat při výrobě elektromobilů udržitelného zisku, upozorňuje Reuters.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4571649/reuters-apple-chysta-na-rok-2024-vyrobu-automobilu.html<br>

15.12.2020 Provozovatel čínského internetového vyhledávače Baidu zvažuje, že bude vyrábět vlastní elektromobily a už o tom jedná s výrobci aut. Tvrdí to tři zdroje agentury Reuters obeznámené se situací. Firma, která už vyvíjí vlastní technologii autonomního řízení, se tak pouští do závodu ve vývoji chytrých automobilů s jinými technologickými společnostmi (ČTK)

Plán provozovatele druhého největšího vyhledávače na světě po americkém Googlu by tak znamenal úkrok od snah jeho internetových rivalů, jako je Amazon, Tencent a Aplhabet, kteří také vyvíjejí technologie související s automobily a investují do start-upů na výrobu chytrých automobilů.
Společnost Baidu podle zdrojů Reuters předběžně jednala o společném podniku s čínskými výrobci Zhejiang Geely Holding Group, Guangzhou Automobile Group (GAC) a China FAW Group Hongqi.
Baidu v roce 2017 zřídila divizi autonomního řízení Apollo. Ta dodává hlavně technologii poháněnou umělou inteligencí a spolupracuje s automobilkami Geely, Volkswagen, Toyota a Ford Motor. Baidu také provozuje autonomní taxislužbu Go Robotaxi.
Společnost potřebuje diverzifikovat výnosy, protože růst v jejím hlavním oboru podnikání, tedy vyhledávání na internetu, se vyčerpává. Loni dosáhl jen dvou procent.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4566163/reuters-baidu-zvazuje-vlastni-vyrobu-elektromobilu.html

5.12.2020 Do provozu v čínském městě Šen-čen vyráží první testovací flotila automobilů bez řidičů. Jedná se o zcela autonomní vozidla, která se nespoléhají na záložního lidského řidiče ani na vzdálené operátory. Testování autonomních vozidel by se mělo v příštích šesti měsících rozšířit do dalších deseti měst po celém světě

Nejedná se však o takzvané robotaxi projekty. Testování robotaxi vozidel už v několika čínských městech probíhá, avšak tato vozidla nejsou plně autonomní. Každé robotaxi vozidlo má svého řidiče, který může kdykoli převzít řízení vozidla, ať už přímo uvnitř automobilu, nebo ovládáním na dálku. Těchto robotaxi vozidel se nyní testuje v několika čínských městech více než sto. 

Dalším krokem by mělo být podle plánů společnosti AutoX zvýšení počtu automobilů. Zároveň chtějí zvětšit velikost testovací plochy a s testovací flotilou mají v plánu expandovat do dalších měst po celém světě, a to již v příštích šesti měsících.

https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/cinou-se-prohani-prvni-testovaci-flotila-plne-autonomnich-vozidel-1375957?<br>

7.6.2020 Samohybná vozidla pro městskou mobilitu rozmístěná v evropských inteligentních městech. Projekt EU FABULOS přináší autobusy s vlastním pohonem do inteligentních ulic města. Od jara jsou v pěti evropských městech testovány tři samostatné prototypy vozidel v reálných podmínkách. Autonomní revoluce autobusů dorazila. Městská mobilita mění život dojíždějících osob a tvář pěti evropských ulic inteligentních měst. Autonomní služba veřejné dopravy již zahájila testování od dubna až října 2020 v rámci iniciativy Evropské unie, která je součástí výzkumného a inovačního programu EU 2020, který dokončí testy v reálných podmínkách v pěti evropských zemích .

https://interestingengineering.com/self-driving-vehicles-for-urban-mobility-deployed-in-european-smart-cities?

zobrazit více..
Loading...