Blackout

Blackout (výpadek proudu)

  • Přenosová soustava
  • Blackout v Texasu únor 2021 (extrémní teploty), podle odhadu alternativní zdroje energie přispěly k blackoutu méně než 13 %, problémy byly způsobené zejména na straně plynových elektráren.

Jak přežít Blackout ve městě a 5 dní nebezpečí, než přijde totální chaos, město je paralyzované

Lidé, kteří se na tento stav připravují jsou preppeři (kolapsy a zániky civilizací). Filosofie prepperů (ale také nenápadnost) velí mít zásoby na dvě zimy bez toho, aby museli hospodařit. Vyjít ven a ukázat, že máte zásoby, by nebylo bezpečné. Říkají, že po dvou zimách udělá "zima a Darwin práci za ně".

  • Nyní jsou na elektřině závislé toky peněz, informací, navigace a počítače řídí výrobu, dopravu, naše životy.
  • Bez elektřiny znamená být taky bez peněz, světla, mobilního spojení, internetu, vody a brzy i bez pohonných hmot a dopravy, bez jídla, bez tepla, později i bez policie a armády. A tedy bez státu. (lepší je město opustit).
  • Člověka od zvířecího chování dělí pouze devět jídel. 
  • Máme minimální zásobu potravin, lednička nefunguje, elektrický sporák nefunguje.

Víte kde ve vašem okolí je studánka nebo, kde pramení potok (ano aplikace v mobilů??)

Umíte rozdělat oheň?

  • Rozdělat si oheň z hypermanganu nebo udělat svíčku z loveckého salámu.

Vhodné je vytvářet skupiny většinou vytvářejí jakési kibucy, ve kterých je lékař, učitel, chemik, lékárník, přírodovědec, švadlena a další řemesla. 

více

Blackout, zprávy z tisku:

13.5.2021 Tchaj-wan dnes po výpadku v uhelné elektrárně na jihu země střídavě vypínal proud po celém ostrově. Vláda ve varovné SMS zprávě občany upozornila, že po tzv. blackoutu v přístavním městě Kao-siung nemá dostatek elektrické energie v přenosové soustavě. Výpadky proudu ohlásilo několik měst po celém ostrově, uvedla tchajwanská agentura CNA

23.2.2021 Alison Silverstein je nezávislou konzultantkou v energetice, pracuje pro americkou Federal Energy Regulatory Commission a žije v Texasu, který byl postižen rozsáhlými výpadky v dodávkách elektrického proudu. Když přenosová síť čelila tomuto výpadku ve výrobě elektrické energie, neměla jinou možnost, než omezit dodávky tak, aby udržela alespoň část systému v chodu. K problémům podle konzultantky výrazně přispělo, že zamrzla dodávka zemního plynu pro plynové elektrárny a navíc byla přibližně o 20 % podhodnocena očekávaná poptávka po elektrické energii. To se projevilo v nedostatečných výrobních kapacitách a nedostatečné výrobě v době, kdy teploty postupně klesaly. A v neposlední řadě nebyly dostatečné přenosové kapacity na to, aby došlo k přenosu elektrické energie z jiných částí státu, které nedostatkem netrpěly.

Silverstein podle svých slov působila v regulaci odvětví jak na federální úrovni, tak v samotném Texasu. Ten podle ní sleduje strategii, na jejímž základě je "on sám pánem na svém dvorku". Jenže ta sebou nese i to, že v případě problému není kam se obrátit o pomoc. A když pak sedí 4,5 milionu lidí doma bez elektrické energie, nejsou podle konzultantky moc nadšení z toho, jaké jsou výsledky přístupu texaských energetických regulátorů. Tyto lidi nezajímají rozdíly mezi regulací v jejich státě a na federální úrovni, zajímá je, "jak si uvaří vodu, nebo jestli si ji vůbec uvaří."

Bloomberg tvrdí, že podle některých názorů přispěly k texaskému blackoutu významně obnovitelné energie. Matthew Winkler ale pro Bloomberg uvedl, že takový názor je nesmyslný. Texas jako jiné státy zvyšuje kapacity v oblasti zelených energií proto, že ty jsou nyní již levnější než tradiční zdroje. Podle jeho odhadu alternativní zdroje energie přispěly k blackoutu méně než 13 %.

Podle B- Gatese dochází k extrémnímu počasí častěji kvůli globálnímu oteplování. Gates následně obhajoval větrné elektrárny s tím, že ty za výpadky v Texasu nemohou. Podle jeho informací byly problémy zejména na straně plynových elektráren. Nicméně vyšší podíl obnovitelných zdrojů přináší výzvy na straně spolehlivosti a bezpečnosti dodávek a podle Gatese musí nastat pokrok v několika oblastech. Za prvé, musí se zvýšit kapacity přenosové soustavy a distribuce. Za druhé, musí dojít k pokroku na straně skladování elektrické energie, protože to je nyní v případě jejího velkého množství stále problematické. A pak se musí zvýšit podíl zelených energií, které ale nejsou závislé na počasí, což je podle Gatese energie jaderná.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4613046/pouceni-z-texaskeho-blackoutu.html

5.2.2021 Němečtí odborníci si lámou hlavu s tím, jak překonat zimní měsíce s vysokým podílem obnovitelných zdrojů, kdy téměř nevyrábějí elektřinu. Německý energetický systém je zranitelný, když přestane foukat a slunečního svitu je málo. Problém totiž nastal kvůli tomu, že v Německu přestalo foukat a slunečního svitu také nebylo mnoho. Takže turbíny i fotovoltaika generovaly jen zlomek běžného výkonu. Týkalo se to období mezi 6. a 10. lednem. Oba zdroje měly výkon asi 10 gigawattů, elektrická síť ale potřebovala pětinásobek až sedminásobek. K nerovnovážné situaci došlo i mezi 15. a 17. lednem.

Bezvětří se bude opakovat

Podobná situace se může opakovat. Německá meteorologická služba (DWD) na základě analýzy počasí mezi lety 1995 a 2015 varovala, že k nepříznivým podmínkám pro větrné turbíny může dojít až 13krát ročně po dobu 48 hodin. V těchto momentech větrné parky mohou produkovat elektřinu jen z desetiny instalovaného výkonu. Nastává tak otázka, zda riziko výpadků proudu může být vyšší v době, kdy se odstavují další uhelné nebo jaderné elektrárny. "Doposud jsme měli vždy dostatek záložní energie, kterou jsme mohli použít, když jsme potřebovali elektřinu, například hromady uhlí a uranové palivové tyče," potvrdil odborník na přenosovou soustavu Albert Moser z technické univerzity RWTH v Cáchách.

Závěr je jasný. Bez výstavby nových paroplynových zdrojů, které odstavené elektrárny nahradí, to v následujících letech nepůjde. A nemusí jít ani o protimluv z hlediska uhlíkové neutrality, protože mohou časem spalovat klimaticky neutrální vodík, který se vyrobí z obnovitelných zdrojů, když je energie dost. 

V současnosti mají německé plynové elektrárny instalovaný výkon 32 gigawattů. A podle propočtů berlínského think-tanku Agora Energiewende se jejich výkon musí do roku 2030 zvýšit na 43 gigawattů. V roce 2050 by měl činit dokonce 73 gigawattů.

Nároky na energetickou bezpečnost ve spojení s vyšším podílem obnovitelných zdrojů ale budou vyžadovat užší energetickou spolupráci mezi evropskými zeměmi. Ukázalo se to i v pátek 8. ledna, kdy Evropě hrozil blackout. Rozvodna v Chorvatsku byla přetížena, protože došlo ke zvýšení exportu elektřiny z jihovýchodní části Evropy opačným směrem. Energetici napříč EU museli rychle zareagovat, aby nedošlo k výpadkům proudu. I z tohoto důvodu je třeba posílit celoevropskou síť, aby bylo možné posílat elektřinu oběma směry ve větším množství, doplnil Kost.

Pro Němce je zásadní otázka importu zemního plynu. I proto německá vláda podporuje dokončení plynovodu pod Baltským mořem Nord Stream 2, ve kterém drží většinu ruský koncern Gazprom. Naopak Francie chce, aby kvůli uvěznění Alexeje Navalného stavbu téměř hotového potrubí Němci stopli. Stejně se vyjádřili i poslanci Evropského parlamentu.

https://www.tydenikhrot.cz/clanek/nefouka-nesviti-nemecko-blackout? 

11.1.2021 Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek elektřiny, takzvaný blackout. S odvoláním na dodavatele energie Wien Energie a EVN o tom informovala agentura APA. Ke stabilizaci sítě musely rakouské elektrárny okamžitě dodat energii. Podle EVN ale Rakousku situaci pomohla zvládnout i elektřina z jaderných a uhelných elektráren v sousedních zemích. Problémem je podle ředitele Wien Energie rozvoj obnovitelné energie, s nímž souvisí kolísání ve výrobě elektřiny v závislosti na slunečním svitu či na větru. "Počet nouzových zásahů dramaticky narůstá. Zatímco ještě před několika lety musela Wien Energie kvůli stabilizaci sítě ročně zvýšit výrobu elektřiny krátkodobě jen asi patnáctkrát, v posledních letech to bylo až 240krát," řekl Strebl. Pro jeho firmu jsou pro stabilizaci zásadní elektrárny na zemní plyn. 

EVN proto dnes vyzvala rakouskou vládu, aby podpořila výstavbu nových plynových elektráren, které jsou schopny rychle dodat energii ke stabilizaci soustavy. Solární, větrné a vodní elektrárny nejsou podle Zacha schopny elektrickou energii vyrobit dostatečně rychle. "I když samozřejmě budoucnost patří přírodní energii," dodal.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4581729/evropa-byla-v-patek-na-pokraji-masivniho-vypadku-elektriny.html

od konce ledna 2020, došlo k blackoutu světové ekonomiky v Evropě to bylo od března 2020

24.3.2020 Blackout nikdy nebude. Ekonomický výhled nesnižujeme, dividendy vyplatíme, říká ředitel ČEZ Beneš.

https://domaci.ihned.cz/c1-66739430-dispeceri-spi-v-praci-blackout-nikdy-nebude-ekonomicky-vyhled-nesnizujeme-dividendy-vyplatime-rika-reditel-cez-benes

16.6.2019 Jižní Ameriku postihl velký blackout. Bez proudu je 48 miliónů lidí. K výpadku došlo v době, kdy se část Argentiny chytala na místní volby. 

Jmenuji se Marek Chlíbek. Vyučuji metody přežití po kolapsu civilizace a techniky skrytého života v drsné přírodě.  

zobrazit více..
Loading...