Brexit

Brexit

Brexit bez dohody zároveň v poslední době opět kritizoval guvernér Bank of England Mark Carney. Domnívá se, že by uškodil na všech frontách - zpomalil by růst HDP, inflace by vzrostla a mnohé podniky by nemohly dále fungovat.

Velká Británie bude v případě odchodu z Evropské unie bez dohody čelit nedostatku paliva, potravin a léků. Vyplývá to z vládní analýzy dopadů brexitu bez dohody, kterou získal list The Sunday Times. Přístavy budou přetížené a hranice s Irskem se vrátí ke klasickému "tvrdému" režimu.

Podle předpovědi sestavené předsednictvem vlády nebude možná až 85 % dopravců zajišťujících svými nákladními automobily obchodní kontakt s Evropou připraveno na francouzské celní kontroly. Čekat budou až dva a půl dne. Chaos bude trvat tři měsíce, než se dopravní situace upraví na 50 až 70 % nynějšího stavu.

  • Velká Británie tvoří 20 % HDP Evropské unie.

Co může být hlavním důvodem brexitu?

Velká Británie (VB) může snít o obnově anglosaského bloku.

  • Británie konečně zbaví evropských obchodních bariér a její ekonomika poroste rychleji.
  • Většina britského exportu a importu jde mimo EU podle pravidel Světové obchodní organizace a že při obchodu s unií lze postupovat jako teď vůči USA či Japonsku.
  • Na jedné straně stojí ve statistice 26,7 bilionu dolarů (anglosaský blok: USA, Kanada, Austrálie, Nová Zéland a VB) , na druhé necelých 16 bilionů dolarů. (EVROPA bez VB).
  • Obchodní dohoda Británie se Spojenými státy je logický, a dokonce nevyhnutelný a dlouhodobě důležitý krok. 
  • Kancléřka Angela Merkelová ostatně zdůraznila, že Velká Británie se po brexitu stane konkurentem Evropské unie podobně, jako jím už je Čína nebo USA. 

Velká Británie bude v případě odchodu z Evropské unie bez dohody čelit nedostatku paliva, potravin a léků. Vyplývá to z vládní analýzy dopadů brexitu bez dohody, kterou získal list The Sunday Times. Přístavy budou přetížené a hranice s Irskem se vrátí ke klasickému "tvrdému" režimu.

31. 10.2019 Tvrdý Brexit a oficiální soupis nejhoršího možného scénáře¨

Britská centrální banka v minulosti řekla, že odchod bez dohody ve své nejhorší formě může do roka srazit hospodářství Spojeného království až o pět procent, tedy skoro stejně jako při globální finanční krizi, která vypukla před 11 lety. Britská ekonomika je pátá největší na světě − hned po Německu. 

  • Zpřísní se pravidla pro přechod přes hranice, a výrazně se tak zpomalí pohyb cestujících i zboží mezi Británií a EU. 
  • Britské lodě již nebudou mít přístup do unijních vod a to samé bude platit i v opačném směru. 
  • Britové žijící v Evropské unii mohou přijít o některé služby, a dokonce i o práva na pobyt. 
  • Na hranici mezi Severním Irskem a Irskem se úplně zastaví obchod se zemědělskými produkty, ostatní oblasti vzájemného obchodu se zpomalí. 
  • Co se týče bezpečnosti - britské právo již nebude vynucováno unijními bezpečnostními prostředky.
  • Úřady očekávají také propad libry a výrazné pohyby na finančních trzích. 
  • V průběhu prvních dvou týdnů očekává britská vláda paniku spotřebitelů, kteří budou skupovat dostupné zboží, a v některých oblastech hrozí dokonce i nedostatek jídla. 
  • Konfliktech mezi rybářskými loděmi Británie a EU.
  • Rychlý nárůst organizovaného zločinu - nejčastěji půjde o ilegální migraci či pašován.
  • Nelegální převody dat, kvůli kterým by se EU mohla odhodlat k větší regulaci. 
  • Na dále má pokračovat pokles na finančních trzích i propad měny, potenciálně by Brexit mohl narušit i trhy s dluhopisy.
  • Měsíc po Brexitu budou v problémech malé firmy v Severním Irsku, mimo jiné i kvůli novým změnám v zákonech. 
  • Britové pobývající v EU, kteří nebudou splňovat podmínky členských států pro pobyt, se budou se vracet do Velké Británie, případně budou svou vládu žádat o pomoc. 
  • Kvůli Brexitu sice budou policisté i armáda v pohotovosti, tento stav je ale dlouhodobě neudržitelný.  
  • Kurz libry by se již mohl začít ustalovat, Bank of England odhaduje v nejhorším případě pokles měny zhruba o čtvrtinu současné hodnoty (pozn. red.: k 2. srpnu 2019 zhruba 28 korun za libru).  

Některá opatření, ekonomické zóny:

  • Vytvořením zhruba desítky zvláštních ekonomických zón i v chudších oblastech (Takové zóny by měly být na letištích a v přístavech), které by firmám umožnily manipulovat se zbožím bez toho, aby podléhaly daňovým a celním pravidlům Británie, vznik zvláštních ekonomických zón by pomohl vytvořit "tisíce pracovních míst".
  • Británie jich měla v různých obdobích mezi lety 1984 a 2012 sedm, například v přístavech v Liverpoolu, Southamptonu či na letišti Prestwick u skotské metropole Glasgow. 
  • více

Brexit zprávy z trhu:

2.3.2021 Kvůli následkům brexitu a koronavirovým opatřením se britští výrobci potýkají s narušením dodavatelských řetězců. Podle průzkumu IHS Markit and the Chartered Institute of Procurement & Supply zaznamenalo 58 % firem delší čas dodání, pouze 2 % hlásí zlepšení. Jedná se tak o další důkaz tvrdých důsledků nového partnerství mezi EU a Británií, které od počátku roku postupně vyplouvají na povrch (The Capitals)

10.2.2021 Spojené království předpokládá, že EU požádá o dvouměsíční prodloužení lhůty pro ratifikaci nové dohody o budoucích vztazích mezi Unií a Británií. V úterý to poslancům sdělil David Frost, britský brexitový vyjednavač (The Capitals)

28.1.2021 Britský premiér Boris Johnson míří do Skotska ve snaze zastavit rostoucí podporu dalšího referenda o nezávislosti s argumentem, že pandemie COVID-19 ukázala výhody toho, držet spolu. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina Skotů by nyní podpořila nezávislost (Reuters).

20.1.2021 Ke konci roku 2020 bylo v důsledku brexitu do Francie přesunuto nejméně 170 miliard eur. "Aktivně jsme se na to připravovali a v tuto chvíli je naštěstí kontinuita finančních aktivit skutečně zajištěna," uvedl guvernér Banque de France François Villeroy de Galhau. Navzdory pandemii bylo z Británie do Francie převedeno téměř 2 500 pracovních míst a přesídlila zhruba padesátka britských subjektů. Další přesuny lze očekávat i letos (The Capitals)

6.1.2020 Guvernér BoE Andrew Bailey říká, že do EU odešlo kvůli brexitu odhadem 5000 až 7000 pracovních míst v sektoru financí (Reuters) 

1.1.2021 vystoupení  Velké Británie z EU (Brexit) bez dohody (NEPOTVRDILO SE, dohoda byla uzavřena)

31.12.2020 Dnes o půlnoci SEČ skončí přechodné období brexitu, které začalo na konci letošního ledna po odchodu Británie z Evropské unie. Dohoda upravující další vztahy mezi Británií a Evropskou unií, k níž Brusel a Londýn na poslední chvíli dospěly minulý týden, vstoupí v účinnost 1. ledna. Ujednání umožňuje mimo jiné obchod mezi Británií a EU bez plošných cel. Dokument obsahuje také pasáže o energetice, dopravě či justiční a policejní spolupráci (ČTK) 

28.12.2020 Zástupci členských zemí Evropské unie dnes jednomyslně podpořili dohodu, která upravuje mimo jiné i budoucí obchodní vztahy s Británií. Informoval o tom mluvčí německého předsednictví EU. Na Vánoce uzavřená úmluva tak může vstoupit v platnost od 1. ledna i bez souhlasu Evropského parlamentu (EP), který ji bude schvalovat až dodatečně během prvního měsíce příštího roku (ČTK) 

25.12.2020 Některé evropské deníky se v komentářích ke čtvrteční dohodě o uspořádání vztahů mezi Evropskou unií a Británií shodují, že domluva po tak dlouhých jednáních je sice úlevou, nikoli však důvodem k oslavám. Podle některých komentátorů odchod Británie z EU zkomplikuje život mnoha Evropanům i firmám. Další komentáře připomínají, že problémů má evropská sedmadvacítka i Spojené království stále dost.

"(Britský premiér Boris) Johnson zvedal ruce nad hlavu s palci nahoru, jako kdyby byl (Winston) Churchill, který oznamuje vítězství nad Německem ve druhé světové válce. Přitom tisíce kamionů stále stojí fronty v Doveru, aby mohly přejet Lamanšský průliv, mrtvých s covidem-19 má jeho země skoro 70 000... Udělali jsme Velkou Británii opět velkou!" komentoval Johnsonovo oznámení dohody londýnský zpravodaj španělského deníku La Vanguardia. Jeho poslední věta je výrok britského premiéra.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/dohoda-eu-s-britanii-je-spise-ulevou-nez-duvodem-k-oslavam-odchod-britanie-bude-komplikaci-pro-mnohe.A201225_130807_ln_zahranici_lihav?

24.12.2020 Evropská unie a Británie se dnes dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období po brexitu. Oznámil to úřad britského premiéra Borise Johnsona. "Dohoda je hotová," uvedl.

Zakrátko se chystá Johnson podrobnosti oznámit na tiskové konferenci. Vystoupit hodlá také předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dohoda-je-hotova-eu-a-britanie-se-dohodly-na-podobe-budoucich-vztahu-135111#<br>

Mluvčí britské vlády řekl: "Dohoda je hotová ... Všechno, co britské veřejnosti bylo slíbeno během referenda v roce 2016 a v loňských všeobecných volbách, je touto dohodou dodáno." "Pro britské občany dohoda přináší cíle referenda v roce 2016 a voleb v roce 2019 a přinese významné výhody jak pro Velkou Británii, tak pro EU."

Obchodní dohodu nyní musí schválit každá z 27 členských zemí EU, Evropský parlament a parlament Spojeného království. Vzhledem k tomu, že doba je tak krátká, očekává se, že EU nechá dohodu prozatímně vstoupit v platnost 1. ledna, přičemž Evropský parlament poté schválí zpětně počátkem příštího roku.

https://www.politico.eu/article/uk-eu-brexit-trade-deal-agreed/<br>

22.12.2020 Evropské státy kvůli zmutovanému covidu odřízly Britské ostrovy. Situace bude mít ekonomické dopady. Má velmoc dostatek potravin a může uzavření země způsobit problémy při distribuci vakcíny? Analytici poukazují, že současná situace je slabým odvarem toho, co může nastat v lednu. Británie se stala po nedělním zjištění o nekontrolovaném šíření nové mutace viru SARS-CoV-2 izolovanou. Francie uzavřela hraniční přechody, v Kentu uvízlo téměř půl druhého tisíce kamionů, píše britská BBC. Vzniklá situace jen dokládá, jak je ekonomika Spojeného království na Evropě závislá.

Problémem jsou ovoce a zelenina. Země Spojeného království vypěstují pouze pětinu své spotřeby, 40 % zeleniny a 37 % ovoce dováží ze starého kontinentu. Závislost na dovozu je ještě větší v zimě, tedy mimo ostrovní pěstitelskou sezónu, píší analytici serveru The Conversation.

Skotsko má na druhou stranu přebytek lososů. Zavřením hranic by mohli obchodníci přijít až o šest a půl milionu liber, jelikož o vánočním týdnu je vývoz nejintenzivnější. Za den je do států EU transportováno sto padesát tun čerstvého lososího masa. Stejně tak může zbýt velké množství jehněčího masa. Skotsko je podle novin BBC třetím největším producentem jehněčího na světě, třetina se vyváží a 98% z toho putuje do zemí sedmadvacítky.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/odriznuta-britanie-chaos-kolony-a-prazdne-regaly-v-lednu-muze-byt-jeste-hur-varuji-ekonomove.A201222_153745_ln_zahranici_livs

21.12.2020 Kvůli nové mutaci koronaviru uzavřela od pondělní půlnoci zatím na 48 hodin Francie své hranice pro osobní i nákladní dopravu z Británie. V reakci na zákaz francouzské vlády se od půlnoci uzavřel i britský přístav Dover pro cesty z Británie. Před půlnocí se zavřel na britské straně i terminál Eurotunelu ve Folkstone pro osobní a nákladní dopravu do Calais.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/doprava/na-jihu-britanie-se-ceka-chaos-kvuli-zastaveni-dopravy-do-francie-nahromadi-se-zrejme-tisice-kamionu.A201221_071318_ln-doprava_lihla

20.12.2020 LONDÝN - Spojené království a EU zmešká další termín pro brexit - tento stanoví Evropský parlament.

Poslanci požadovali uzavření obchodní dohody před nedělní půlnocí, aby měl dostatek času na kontrolu textu. Vládní úředník Spojeného království však řekl, že diskuse budou pokračovat v pondělí, což znamená, že bude zmeškán termín nedělní noci. "Rozhovory zůstávají obtížné a zůstávají významné rozdíly," uvedl úředník.

https://www.politico.eu/article/brexit-talks-set-to-miss-european-parliament-deadline/<br>

17.12.2020 Británie a USA včera podepsaly dohodu o celních postupech, která zajistí plynulý tok obchodu mezi oběma zeměmi, až v lednu pro Británii skončí přechodné období a země definitivně opustí zbylé vazby na Evropskou unii. Oznámilo to britské ministerstvo financí (ČTK) 

15.12.2020 Lodě britského námořnictva mají být od 1. ledna nasazeny k ochraně pobřežních vod země. Tam dosud mohou podle ujednání lovit ryby i rybáři z dalších zemí Unie. Pokud se ale obě strany nedohodnou, přístup do britských vod pro ně příští rok skončí. Rybolov je jedním ze tří sporných témat jednání mezi EU a Brity. 

Plavidla vyzbrojená kulomety budou smět zastavit, kontrolovat a zadržet lodě z Unie, které chytí při rybolovu v ekonomické zóně Británie. Ta může sahat až 200 mil (asi 330 kilometrů) od britského pobřeží. 

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/k-ochrane-lovist-nasadi-britanie-ozbrojene-lode-40345226#<br>

14.10.2020 Pokud se Británie a Evropská unie brzy nedohodnou na podmínkách vzájemného rozchodu, od 1. ledna 2021, po uplynutí přechodného období, dojde v ostrovním království k mnoha změnám. Britové se obávají nedostupnosti zboží, front na hranicích a dopadů na ekonomiku nebo na zdravotnictví.

Jestliže nebude existovat dohoda upravující vzájemné vztahy, začaly by od Nového roku na britských hranicích opět kontroly. Pro běžné Brity by to znamenalo, že potraviny z Evropy by k nim měly složitější cestu a v obchodech by mohly některé druhy zboží, zejména čerstvé, chybět. 

Zahraniční zboží by navíc bylo dražší, protože obchod by se řídil pravidly Světové obchodní organizace (WTO). Například dovážené mléčné výrobky by čekalo daňové zatížení 35 procent. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4565304/brexit-britove-se-obavaji-nedostatku-zbozi-i-financnich-dopadu.html<br>

10.12.2020 Evropská komise ve čtvrtek navrhla sérii nouzových opatření pro případ krachu rozhovorů s Británií, které jsou tři týdny před koncem přechodného období stále bezvýsledné. Návrhy unijní exekutivy mají zajistit plynulost letecké a silniční dopravy či platnost dosavadních rybolovných práv. Šéfka komise Ursula von der Leyenová zdůraznila, že Evropská unie stále dává přednost uzavření dohody, musí však být připravena i na opačnou variantu.

Británie opustila evropský blok v lednu a přechodné období, kdy se stále řídí stejnými pravidly jako v době svého členství, skončí poslední den letošního roku. Pokud obě strany nepřekonají rozpory při vyjednávání během několika nejbližších dnů, aby případnou dohodu mohly do konce prosince schválit parlamenty, hrozí kromě zavedení cel a kvót i další komplikace například v dopravě.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/eu-chysta-nouzova-opatreni-pro-pripad-krachu-jednani-s-britanii-maji-zajistit-plynulost-dopravy-i-ry.A201210_113923_ln_zahranici_sei?

10.12.2020 Večerní jednání mezi britským premiérem Borisem Johnsonem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou o budoucích obchodních vztazích průlom nepřineslo, mezi oběma stranami zůstávají velké rozdíly. Oba politici se shodli, že chtějí mít o osudu možné dohody jasno nejpozději do neděle (ČTK) 

9.12.2020 Británie od 1. ledna zruší cla na mnoho amerických výrobků, která dříve zavedla Evropská unie. Doufá, že tak po brexitu snáze uzavře obchodní dohodu se Spojenými státy, uvedla ve středu vláda v Londýně.

"Chceme ten spor zmírnit a dohodnout se na řešení tak, abychom mohli prohloubit naše obchodní vztahy s USA a udělat tlustou čáru," řekla ve středu britská ministryně pro mezinárodní obchod Liz Trussová. Evropská unie v listopadu zavedla až 25procentní cla na americké výrobky v hodnotě čtyř miliard dolarů (téměř 87 miliard Kč) v odvetě za nezákonné subvence, které Washington přiznal americkému výrobci letecké techniky Boeing, tedy konkurentovi evropského Airbusu.

K 1. lednu vyprší přechodné období, kdy se Británie po referendu, v němž se rozhodla opustit Evropskou unii, musela ještě řídit unijními pravidly.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/britanie-zrusi-cla-na-vyrobky-z-usa-doufa-ze-tak-snadneji-uzavre-dohodu.A201209_143750_ln_zahranici_liak

9.12.2020 Používání hotovosti v Británii již mnoho let klesá, ale poptávka po bankovkách strmě roste. A nikdo vlastně neví, kde peníze končí, píše na svém webu stanice CNN. V pátek skupina britských zákonodárců uvedla, že se "ztratilo" na 50 miliard liber (1,46 bilionu korun), a vyzvala britskou centrální banku (Bank of England), aby záležitost prošetřila.

Peníze "jsou někde schované, ale centrální banka neví kde, proč nebo kdo je skrývá, a ani se nezdá, že by ji to moc zajímalo," uvedla předsedkyně finančního výboru dolní komory britského parlamentu Meg Hillierová. "Je nutné, aby se (centrální banka) více zajímala o to, kde skončilo 50 miliard liber," dodala předsedkyně výboru, který dohlíží na veřejné finance.

Bankovky v oběhu v Británii dosáhly v červenci rekordního počtu 4,4 miliardy kusů a jejich celková hodnota dosáhla 76,5 miliardy liber (2,23 bilionu korun), uvádí zářijová zpráva Státního auditorského úřadu (NAO), který kontroluje hospodaření ve veřejném sektoru. V roce 2000 bylo přitom v oběhu jen 1,5 miliardy bankovek v hodnotě 24 miliard liber (700 miliard korun).

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4561684/cnn-britska-centralni-banka-nevi-kde-je-50-mld-liber-hotovosti.html<br>

8.12.2020 Británie a EU dosáhly rámcové shody ve všech zbylých bodech bodech uplatňování dohody o brexitu. Británie s ohledem na nalezenou shodu stáhne dodatky 44, 45 a 47 v návrhu zákona o vnitřním trhu, porušující zákon. Jde o dohodu běžící separátně k obchodním jednáním Británie - EU (Reuters, Bloomberg)

4.12.2020 Intenzivní jednání o dohodě, která by měla od počátku příštího roku upravit podobu vzájemných vztahů mezi Evropskou unií a Velkou Británií, nedospěla ani po týdnu k dohodě a budou přerušena. V sobotu odpoledne bude o stávající situaci hovořit předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová s britským premiérem Borisem Johnsonem.

Vyjednávací týmy jsou pod výrazným časovým tlakem, neboť případná dohoda musí být schválena parlamenty do konce roku. Tehdy totiž končí pobrexitové přechodné období a Británie, která z EU odešla na konci ledna letošního roku, se přestane řídit unijními pravidly, opustí vnitřní trh EU i celní unii. Pokud se strany nedohodnou na jiném řešení, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.

Británie i EU zdůrazňují, že je lepší nemít nakonec žádnou dohodu než dohodu, která není v jejich zájmu.

https://www.e15.cz/zahranicni/rozhovory-mezi-eu-a-britanii-nikam-nedospely-z-patu-budou-hledat-cestu-johnson-a-von-der-leyenova-1375973?<br>

16.11.2020 Jednání o budoucích vztazích mezi Evropskou unií a Británií dnes vstoupila do fáze, kterou obě strany označují za rozhodující. Z Bruselu i Londýna jsou v posledních hodinách slyšet hlasy, že pokud se tento týden nepodaří najít kompromis v klíčových sporných otázkách, naděje na dohodu do konce roku se dramaticky sníží. Unijní i britští činitelé se před dnešním pokračováním rozhovorů v Bruselu shodovali, že text dohody se sice začíná pomalu rýsovat, stále se však čeká na průlom v otázkách rybolovných práv, hospodářské soutěže a dohledu nad řešením sporů


13.11.2020 Vlivný poradce britského premiéra Borise Johnsona Dominic Cummings opustil v pátek podle britských médií svou funkci. Původně se přitom očekávalo, že jeden z hlavních architektů brexitu i drtivého vítězství konzervativců v loňských parlamentních volbách zůstane v Johnsonových službách až do konce roku. Na přelomu prosince a ledna skončí takzvané přechodné období po odchodu z Evropské unie.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/vlivny-poradce-britskeho-premiera-johnsona-dominic-cummings-opustil-svou-funkci.A201113_192415_ln_zahranici_lihav

12.11.2020 Podle irského ministra zahraničí Simona Coveneyho je průlom ve vyjednávání obchodní dohody mezi EU a Spojeným královstvím tento týden nepravděpodobný. Mohlo by k něm ale dojít příští týden. Pokud se tak nestane, budou zde "skutečné problémy", obává se Coveney (The Capitals)

11.10.2020 Rozhovory Británie a Evropské unie o budoucích vztazích po brexitu budou nejspíš pokračovat i příští týden. Prohlásil to dnes irský ministr zahraničí Simon Coveney a stejnou informaci s odvoláním na zdroj z britské strany přinesla i stanice BBC. Vyjednavači se přitom podle posledních prohlášení chtěli dohodnout do poloviny listopadu. Jednání ale dál váznou mimo jiné v otázce rybolovu či hospodářské soutěže (ČTK) 

16.10.2020 Rozchod Velké Británie s EU bez obchodní dohody přinese českým i jiným unijním exportérům především administrativní problémy a zpoždění při přepravě zboží do Británie. ČTK to dnes řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk v reakci na slova britského premiéra Borise Johnsona, že je čas připravit se na to, že Británie a EU spolu nakonec neuzavřou obchodní dohodu 

16.10.2020 Podle britského premiéra Borise Johnsona je čas připravit se na to, že Británie a Evropská unie spolu nakonec neuzavřou obchodní dohodu. Takový varianta nastane, pokud evropský blok zásadně nezmění svůj přístup k jednáním (ČTK) 

1.10.2020 Z Británie se do Evropské unie před brexitem přesunulo více než 7500 pracovních míst z finančnictví a aktiva v objemu přes bilion liber. Uvedla to dnes konzultační společnost EY. Banky, pojišťovny a správci aktiv si zřizují nová centra v EU, anebo rozšiřují ta stávající, aby mohli po přechodném období, tedy po letošním 31. prosinci, dál obsluhovat klienty. Británie po tomto datu ztratí neomezený přístup na finanční trh EU (ČTK) 

30.9.2020 Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu schválili kontroverzní návrh zákona o vnitřním trhu. Informovala o tom agentura Reuters, podle které by zákon vláda premiéra Borise Johnsona mohla použít, aby nabourala jeden z pilířů dohody o odchodu Británie z Evropské unie. Předlohu ještě musí schválit Sněmovna lordů (ČTK) 

17.9.2020 Analytici Societe Generale ve čtvrtek uvedli, že nyní odhadují 80% šanci, že Británie a Evropská unie neuspějí v uzavření obchodní dohody o brexitu do konce roku (Reuters) 

11.9.2020 Evropská unie vyzvala Británii, aby z kontroverzního návrhu zákona vypustila pasáže porušující právně závaznou brexitovou dohodu. Vláda v Londýně však dala najevo, že na normě o vnitřním trhu nehodlá nic měnit, což podle unijních diplomatů dále snižuje šance na úspěch probíhajících rozhovorů o budoucích vztazích mezi EU a její bývalou členskou zemí. Na závěr již osmého kola zablokovaných vyjednávání se sešli hlavní šéfové jednacích týmů Michel Barnier a David Frost, pokrok však neoznámili (ČTK) 

9.9.2020 Britská vláda dnes zveřejnila návrh zákona o vnitřním trhu, který podle tamních médií umožňuje kabinetu ignorovat části závazné brexitové dohody. Dokument, který může dále zkomplikovat dosud neúspěšné rozhovory o budoucích vztazích země s Evropskou unií, vzápětí zkritizovala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová i šéf Evropské rady Charles Michel. EU zvažuje žalobu proti Velké Británii kvůli plánu premiéra Borise Johnsona porušit dohodu o řízení odchodu Velké Británie z EU (Bloomberg) 

8.9.2020 Bývalý předseda EK Jean-Claude Juncker říká, že Británie a EU v příštích týdnech pravděpodobně nedosáhnou obchodní dohody po brexitu a nejpravděpodobnějším výsledkem je stav bez dohody (CNBC)

8.9.2020 Britská libra prohlubuje pokles a sedá k dolaru až na dvoutýdenní minimum 1,3105 GBPUSD kvůli narůstajícím obavám, že Británie by mohla podrýt rozvodovou smlouvu s EU (Reuters) 

7.9.2020 Nebude-li dohoda o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií hotová do říjnového summitu unijních lídrů, pak by se obě strany měly smířit s krachem jednání a "jít dál". Před novým blokem rozhovorů mezi vyjednávacími týmy to dnes řekne britský premiér Boris Johnson (ČTK) 

31.8.2020 Vyjednávání mezi Británií a EU o vztazích po britském odchodu z evropského bloku uvázla na mrtvém bodě kvůli "neústupnému a nerealistickému přístupu" Londýna. Prohlásil to dnes podle agentury Reuters francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian

24.8.2020 Vláda britského premiéra Borise Johnsona připravuje plán pro případ, že by druhá vlna koronaviru přišla zároveň s brexitem bez dohody. Uniklý vládní dokument podle deníku The Sun předpokládá, že "střízlivý nejhorší scénář" přinese nedostatek léčiv, paliva a energií. Armáda podle něj možná bude muset shazovat dodávky jídla na Normandské ostrovy, zatímco námořnictvo bude dohlížet na situaci v britských vodách a předcházet konfliktům mezi britskými a evropskými rybáři (The Capitals) 

13.7.2020 Britská vláda půl roku před odchodem země z unijního jednotného trhu představila plány na vybudování nové přístavní a hraniční infrastruktury. Projekt v hodnotě 705 milionů GBP má podle ministra Michaela Gova zajistit, že se obchodníci budou schopni přizpůsobit změnám a využít příležitostí "nejefektivnějších a nejbezpečnějších hranic na světě," které má v plánu Británie vybudovat (The Capitals)


12.6.2020 Možnost prodloužení přechodného období pro rozhovory EU s Británií se definitivně uzavřela. Shodli se na tom dnes místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič a člen britského kabinetu Michael Gove, kteří hodnotili dosud zásadně odlišné postoje obou stran během dosavadních vyjednávání o pobrexitových vztazích. Jejich rozhodnutí znamená, že pokud Brusel a Londýn neuzavřou do konce roku dohodu o volném obchodu, začnou platit cla a kvóty

19.5.2020 Velká Británie oznámila nový celní režim pro období po brexitu, který nahradí vnější cla EU. Zachová si 10% sazbu na automobily, ale sníží poplatky na dovoz z dodavatelských řetězců za desítky miliard (Reuters) 

24.4.2020 Francouzský ministr pro evropské záležitosti říká, že koronakrize nemění evropské priority pro brexit. Brexit bez dohody by byl navíc dalším šokem v době krize covid, ale nejvíce by utrpěla Velká Británie (Reuters) 

17.4.2020 Britská vláda uvedla, že pokud se do konce roku nedohodne s EU na obchodní dohodě, odejde z vnitřního trhu. Britové se domnívají, že pokud by budoucí obchodní vztahy mezi EU a Británií upravovala pravidla Světové obchodní organizace (WTO), země bude mít více flexibility při řešení koronavirové pandemie (The Capitals/EurActiv)

11.2.2020 EU odmrštila požadavek Británie, aby společnosti z oblasti finančních služeb nadále využívaly přístup na jednotný trh i tehdy, pokud se země po brexitu vzdálí unijním pravidlům (Bloomberg) 

10.2.2020 Skotští chovatelé lososů říkají, že plány britské vlády na brexit by pro ně mohly znamenat náklady 9 mil. GBP a zpoždění v dodávkách živých ryb (BBC)

10.1.2020 Od osudového referenda v roce 2016 stál brexit britskou ekonomiku už 130 miliard liber. Ukazují to propočty agentury Bloomberg. Ta porovnává růst britské ekonomiky se srovnatelnými ekonomikami z prestižního kroužku G7. V porovnání s nimi je britský růst chabý, a účtenka za brexit asi ještě poroste. Jenom letos by se celkové náklady na historickou rozluku Británie a Evropské unie mohly zvýšit o 70 miliard liber - bez ohledu na to, jak rozhodné vítězství důrazného zastánce brexitu, stávajícího premiéra Borise Johnsona bylo. více

9.1.2020 Britský premiér Boris Johnson chce za 11 měsíců od počátku února do konce prosince 2020 dojednat s EU "dohodu o volném obchodu v kanadském stylu". Zopakoval, že jeho kabinet nepočítá s možností prodlužovat přechodné období po britském odchodu z EU na konci ledna. O dohodě mezi EU a Kanadou se ale vyjednávalo pět let a šéfka Evropské komise let von den Leyen už před jednáním s Johnsonem v Londýně v projevu varovala, že podrobné dojednání budoucnosti vzájemných vztahů Británie a EU se bez prodloužení přechodného období nedá stihnout (ČTK) 

13.12.2019 Jasné vítězství. Johnsonovi konzervativci ovládli britské volby, v Dolní sněmovně budou mít většinu nejméně 365 křesel z 650. Johnson ve vítězném projevu prohlásil, že odchodu z Evropské unie k 31. lednu 2020 již nic nezabrání. Více

3.9.2019 Odpůrci odchodu Británie z Evropské unie bez dohody v britském parlamentu dnes překonali první překážku na cestě k odkladu brexitu. Předseda dolní komory John Bercow umožnil mimořádnou debatu o tom, zda poslanci budou moci ve středu proti zavedené praxi na program jednání sami zařadit návrh zákona proti brexitu bez dohody. Mimořádná debata, se kterou na žádost konzervativního poslance Olivera Letwina souhlasil předseda parlamentu, by měla skončit kolem 23:00 SELČ. Poté budou poslanci hlasovat o tom, zda oproti zvyklostem převezmou kontrolu nad parlamentní agendou a na pořad středeční schůze zařadí projednání návrhu zákona, který by zabránil brexitu bez dohody. (ČTK) 

21.8.2019 Kancelář francouzského prezidenta Macrona prohlásila, že odchod Velké Británie z EU bez dohody se pro Francii stal "centrálním scénářem" a bude znamenat okamžité zavedení kontrol na hranicích (Bloomberg) 

  • Německý prezident Steinmeier řekl, že následky divokého brexitu by byly dramatičtější, než jak se v současnosti líčí (Reuters) 

Přehled hlavních událostí kolem brexitu

24. června 2016 - V Británii v referendu o brexitu zvítězili odpůrci členství v EU poměrem 51,9 ku 48,1 procenta při volební účasti 72,2 procenta. Premiér David Cameron oznámil rezignaci.

13. července 2016 - Do čela vlády nastoupila Theresa Mayová.

29. března 2017 - Londýn oficiálně oznámil EU záměr z unie odejít na základě předchozí aktivace článku 50 (o vystoupení z EU) Lisabonské smlouvy.

9. července 2018 - Kvůli sporu ohledně tzv. plánu z Chequers premiérky Mayové, který chtěl zachovat více obchodních vazeb na EU, odstoupili ministr zahraničí Boris Johnson, ministr pro odchod z EU David Davis a jeho první náměstek Steve Baker.

14. listopadu 2018 - Vyjednavači obou stran se shodli na textu dohody včetně takzvané irské pojistky, a na znění doprovodné politické deklarace.

15. ledna 2019 - Britští poslanci poprvé odmítli dohodu o brexitu. Předseda labouristů Jeremy Corbyn podal návrh na vyslovení nedůvěry vládě, hlasování vláda ustála.

12. března 2019 - Dolní sněmovna i při druhém hlasování odmítla dohodu o odchodu Spojeného království z EU.

20. března 2019 - Premiérka Mayová dopisem požádala šéfa Evropské rady Donalda Tuska o odklad brexitu do 30. června.

21. března 2019 - Lídři 27 zemí EU nabídli odklad do 22. května, pokud britský parlament schválí dohodu vystoupení, jinak jen do 12. dubna.

29. března 2019 - Britští poslanci i napotřetí odmítli brexitovou dohodu.

5. dubna 2019 - Mayová znovu požádala EU o odklad brexitu do 30. června.

10. dubna 2019 - EU se Británií dohodla na dalším odkladu brexitu, a to až do 31. října.

24. května 2019 - Mayová oznámila, že 7. června skončí jako vůdkyně konzervativců.

23. července 2019 - Lídrem konzervativců zvolen Boris Johnson. O den později se stal premiérem a jmenoval nové ministry.

19. srpna 2019 - Johnson v dopise zaslaném Tuskovi irskou pojistku označil za nedemokratickou a vyzval, aby byla nahrazena závazkem, že před koncem pobrexitového přechodného období začnou platit "alternativní ujednání". Tusk i EK odmítli.

4. září 2019 - Poslanci Dolní sněmovny schválili návrh zákona, jehož cílem je zabránit brexitu bez dohody. Johnson zároveň v parlamentu vyzval k uspořádání předčasných voleb 15. října, což poslanci odmítli.

6. září 2019 - Návrh zákona proti brexitu bez dohody schválila i Horní sněmovna, souhlas s ním vyjádřila 9. září i britská královna Alžběta II. a norma tak vstoupila v platnost.

2. října 2019 - Británie předala Evropské komisi písemný návrh změn v brexitové dohodě týkající se takzvané irské pojistky.

17. října 2019 - Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker i premiér Johnson oznámili, že Británie a EU se dohodly na podmínkách brexitu; severoirští unionisté v reakci uvedli, že jejich výhrady k některým částem dokumentu přetrvávají.

19. října 2019 - Dolní komora britského parlamentu na mimořádné schůzi o upravené brexitové dohodě přijala návrh, který požaduje nejdříve schválit zákon související s ratifikací podmínek brexitu. Podle britských médií tento vývoj znamená, že vláda požádá o odklad brexitu. Premiér Johnson po hlasování prohlásil, že nebude s EU jednat o odkladu. Vláda dle Johnsona příští týden předloží legislativní opatření pro ratifikaci "rozvodové" dohody.

více

zobrazit více..
Loading...