Černá labuť

Černá labuť

Černá labuť: Následky vysoce nepravděpodobných událostí také teorie černé labutě je metaforou popisující důležité neočekávané události, které mají významný dopad na společnost. Tyto události se odchylují od toho co je běžné a proto je obtížné je předvídat. Často se objevují snahy tyto události ze zpětného pohledu racionalizovat.  

Bestseller amerického akademika a investičního poradce libanonského původu Nassima Nicholase Taleba, který analyzuje fenomén "černých labutí", tj. nepředvídaných jevů a událostí s významným dopadem na život jedince nebo celé společnosti, jakým byl např. teroristický útok z 11. září 2001, fenomenální úspěch společnosti Google či nedávná globální finanční a ekonomická krize. Autor - jeden z mála odborníků, kteří nástup krize předvídali - věří, že příčinou naší nepřipravenosti na podobné zlomové události je především setrvačnost našeho myšlení v podobě přílišné důvěry ve statistiky a prognostiky, přehnaného kategorizování, hledání "logiky" vývoje či soustřeďování se na specifika tam, kde bychom měli přemýšlet spíše v obecných kontextech.

Co říká teorie černé labutě?

Černá labuť je metaforou pro nepředvídatelnou událost se zásadním dopadem na společnost. Esejista, filosof a odborník na finanční matematiku Nassim Nicholas Taleb tak označuje existenci událostí, které nebylo možné předpovědět v minulosti a jejichž výskyt lze vysvětlit až se znalostí faktů.

  • Teorie se netýká jen finančních trhů. Taleb považuje za černé labutě všechny významné vědecké objevy, historické události a umělecké úspěchy. Vzestup užívání internetu, osobního počítače, první světovou válku, rozpad Sovětského svazu nebo útoky z 11. září 2001.
  • Černá labuť přitom odkazuje k omezenosti lidského vědění. Po tisíce let byli lidé přesvědčení, že existují pouze bílé labutě. Dokud nenarazili na černé labutě v Austrálii. Odtud pramení odkaz na nedostatek představivosti a potřebu počítat s příchodem nečekaných událostí.

ROK 2020 AntheaNENÍ NÁHODOU, ŽE DVOJKY (labutě) OBRÁCENÉ ZRCADLOVĚ K SOBĚ TVOŘÍ SYMBOL SRDCE S PEVNOU PŮDOU POD NOHAMA, NEBO TAKÉ DVOU LABUTÍ, TVOŘÍCÍCH BRÁNU LÁSKY. Někdo ale vidí dvě kobry, které stojí proti sobě (černá a bílá, dobro a zlo, stát a antistát atd.), a někteří vidí dvě němky v čele chřadnoucí Evropy (L + M).

Černé labutě v ekonomice a civilizaci

Globální ekonomika je tak sevřena ve vzácném dvojitém šoku (koronavirus a ropná cenová válka), poznamenává Bloomberg. Burzy se nyní nejvíc bojí "dvojitého sevření", nyní už víme, že nebude mít tvar písmene "V" a ni "U", ale možná "L", "K". V letošním roce však pocítíme ještě výrazněji klimatické změny, druhou vlnu migrace, propouštění zaměstnanců, krachy podniků a další dominové efekty (největší propady burz dne 9.3.2020 a 12.3.2020)

  • 15.4.1912 Potopení Titaniku 
  • 1918 Španělská chřipka na konci 1. světové války, vznik Československa
  • V roce 1929 se propadly trhy až o 70 %
  • Black Monday z října 1987, hodnota trhů klesla o asi 20 % 
  • 2000 - DOT.COM bublina
  • 11. září 2001, útoky teroristů na USA
  • globální úspěch společnosti Google, Apple, Facebook, Amazon atd. - Ekonomika digitálních platforem
  • 2007 - 8 hypoteční krize (propad o 50 - 70 %), krize likvidity, pád ekonomiky, americká centrální banka dělala v obsáhlé studii účet velké finanční krize, došla k částce 14 bilionů dolarů, Po roce a třech měsících došlo k obratu a trh se začal zotavovat.
  • Srpen 2011 v době, kdy naposledy zažívaly burzy tak dramatické hodiny se za jediný týden "vypařilo" ze světových akciových trhů 2,5 bilionu dolarů.
  • 2015 sankce proti Rusku (jako důsledek událostí na Krymu a Ukrajině)
  • 2018 obchodní válka USA, Čína
  • 2020 pandemie koronaviru, konec února a březen, řetězení událostí, panika, 4. ropný šok, krize do 12.3. 2020 propad akcií o cca 25%, podle Jana Pravdy může dojít k propadu až o 50 - 60%
  • Digitální měnová reforma a konec papírových peněz ve strožoku

Děje v civilizaci se zrychlují a může dojít po překonání bodu zlomu (transformační bod zlomu) k řetězení neočekávaných událostí (řetězení černých labutí).

1. černá labuť 2019 - klimatické změny a jejich hlavní mediální osoba Gréta Thumbergová

2. černá labuť 2020 - Koronavirus (způsobil zastavení výroby a odbytu), nákaza totiž bude mít celosvětově tíživé ekonomické následky, zavření fabrik v Číně může přerůst v poptávkový šok. První vlna výprodejů od 24-28.2.2020  koronavirus, Dow Jones klesl o více než 12 %. Byl to největší pětidenní propad právě od finanční krize v roce 2008. Hodnota globálních akcií se za pět dní snížila o více než šest bilionů dolarů. Druhá vlna propadu proběhla od 9.3. do 12.3.2020. Koronavir podpoří přechod do kontrolované společnosti

3. černá labuť "Ropná cenová válka (4. ropný šok)" 2020 (od 8.3.2020), cena může klesnout na 20 - 25 USD za barel

4. černá labuť "migrační vlna č. 2" (z Turecka, Asie a Afriky) nebo např. ze západní Evropy do východní

5. černá labuť, "globální pokles spotřeby (zamrznutí spotřeby - nespotřeba)" (klesá poptávka po zboží a službách), "Snížení sazeb a kvantitativní uvolňování určitě nepomůže znovu doplnit prázdné regály v obchodech s potravinami," uvedla analytička Seema Shahová ze společnosti Principal Global Investors (březen 2020). 

6. černá labuť TOTÁLNÍ PANIKA, "krachy firem" (např. aerolinky, hoteliéři, maloobchod, služby a celý turistický a gastro průmysl atd.), hospodářská a finanční krize

7. černá labuť "ještě větší koncentrace majetku v rukou úzké skupiny nejbohatších (nástrojem je Digitální globalizace) a nesplatitelné dluhy národních států" (národní státy budou vazaly DVS a lidé změní svoji působnost z národních států do DVS)

8. černá labuť, v průběhu března 2020 došlo k zavření státních hranic, maloobchodních prodejen, restaurací, divadel, kin atd. v celé Evropě - velké finanční ztráty pro podnikatele (budou se muset dále zadlužovat), podobná situace nastala také v USA.

9. černá labuť, kolaps současného ekonomického modelu a světového finančního systému (propuštění zaměstnanců, nárůst počtu nesplácených hypoték, propad cen nemovitostí, akcií a další důsledky)

10. černá labuť, kolaps platebních karet (dluhy a jiných platebních instrumentů), blackout v různých podobách (ekonomika, elektrická energie, zemědělství, zdravotnictví, sociální či důchodový systém)

11. černá labuť, pokusy o zestátnění západních firem (skryté zestátňování již probíhá nakupováním dluhopisů v Japonsku, Evropě i USA) např. aerolinky, automobilky atd.

12. černá labuť, zpackaná elektromobilita v Evropě, technologicky nekonkurenceschopné evropské elektromobily vůči americké TESLE (technologicky jsou pozadu o  5 - 6 roků, mají sice propracovanější kabátek, ale to nestačí) a které nebude dostatečný zájem), to způsobí kolaps evropských automobilek (pokles odbytu, vysoké investice, vysoké platby za překročení emisních limitů atd.) a jejich hromadné zestátňování

13. černá labuť, kolaps světového finančního a měnového systému (2021 -2024), velká devalvace (devadesátiletý cyklus), znehodnocení peněz (díky nesplatitelným dluhů), další alternativou řešení nesplatitelných dluhů je válka. Běží už paralelně nový "kvantový měnový systém" s podporou klíčových globálních hráčů?

14. černá labuť, dluhotná platební neschopnost (způsobené resetem ekonomiky), blackout cash flow

15. černá labuť, po roce 2030 v Česku i jiných státech Evropy

  • zlomí se demografická křivka v Česku. Ročníky 1970 a mladší půjdou do důchodu, ty teď platí sociální a zdravotní pojištění a stanou se státními pojištěnci.
  • i kdyby nepřišla koronavirová krize, tak se oba dva systémy, jak zdravotní, tak sociální, začnou řítit do stamiliardových deficitů 
  • růst nezaměstnanosti (i díky robotizaci) a nezdaněná práce robotů (výpadek příjmu pro sociální a zdravotní systém)
  • klimatické změny

16. černá labuť, změna spotřebitelského chování (nespotřeba, změna hodnotového žebříčku) - výrazný pokles spotřeby na globální úrovni, kterou již nedokáže současný model kapitalismu 21. století opět smysluplně stimulovat

17. černá labuť, nestabilní produkce energií z obnovitelných zdrojů a rostoucí podíl ekonomiky závislá na cloudech (kde jsou uložena všechna klíčová data), surovinách a elektrické energii - roste zranitelnost celého digitálního prostředí, podobně jako klesá odolnost (imunita, resilience) člověka, který s rozvojem moderních technologií hloupne. Yuval Noah Harari, Homo sapiens pravděpodobně do konce století nebude existovat (Homo technologicus)

18. černá labuť, konec západní demokracie, tak jak ji známe dnes, startem jsou volby v USA 3.11.2020)

19. černá labuť, globální konflikt jako řešení současných nerovnováh ve společnosti a přírodě spojený s redukcí populace - období zkázy a temna (Calhounův experiment)

20. černá labuť: 3. listopadu 2020 se může stát počátkem, mezníkem a bodem zlomu procesu globální transformace, tzv. černou labutí. Generál Andor Šándor (20.10.2020), 3. listopadu 2020 se může stát černý datem Americké historie

TEZE: z uvedeného seznam je zřejmé, že pojem "černá labuť" je důsledkem nepředvídatelnosti jevů uvnitř pravidelných cyklů ve společnosti, na planetě i ve Vesmíru. Cyklování neboli koloběh je vesmírný zákon (přírodní zákon). Předvídání a zkoumání tohoto fenoménu je nekonečné. Stejně jako nevíme jaký bude zítřejší den, příští měsíc nebo rok.

Čeká nás řetězení dílčích černých labutí

koronavir spustil lavinu dílčích černých labutí, které působí na jednotlivé státy a tento proces se přelévá po celém světě a postupně zasahuje ekonomiky, turismus, dopravu, výrobní průmysl, služby a omezení spotřeby (propad HDP). Škody, které vznikají, se stávají smrtícím koktejlem pro živnostníky a většinové obyvatelstvo, které nemá úspory a nemůže si již dále půjčovat. Důsledky současného průběhu budeme vidět v plné nahotě v následujících měsících a následně povedou k transformačnímu bodu zlomu a metamorfóze celé civilizace v tomto století.

Co způsobil koronavirus?

  • Obrovský globální výprodej akcií od 24.2.2020, svým rozsahem největší od roku 2008 a svým tempem nejrychlejší v dějinách způsobil globální zchudnutí tím menší ochotu utrácet, propad tržeb a tím růst nezaměstnanosti, rušení investic firem atd.
  • Na mimořádném zasedání FEDu- prvním takovém od roku 2008 - masivně snížila svoji základní úrokovou sazbu (o 0,5%), potvrzuje, že vskutku čelíme "černé labuti".
  • Spirála růstu ze mění (bod zlomu) a roztáčí spirálu poklesu (dostředivý a odstředivý pohyb).
  • Nejvíce postiženou zemí v Evropě je Itálie, izolace 16 milionu lidí v severní Itálii.
  • Izolace je již pro celou Itálii od 10.3.2020.
  • V květnu 2020 se epidemie masově šíří v Jižní Americe a Rusku.
  • Na Slovensku se kvůli koronaviru dva týdny nebude hrát žádná sportovní akce, oznámil premiér Pellegrini (10.3.2020).
    V nahotě se objevil NEOfeudalismus.
  • více: Co nám ukázala pandemie koronaviru?

Černá labuť , zprávy z tisku:

3.7.2020 Přílišný tlak EU na flotilové emise bez patřičné technické logiky, připravených forem financování a infrastruktury začíná vyvolávat reálné problémy. Automobilky na nesmyslnost některých opatření upozorňovaly už před pandemií, její příchod však věci ještě urychlil a v kombinaci s pozastavenou výrobou i prodejem nových aut způsobil vyprázdnění pokladen producentů nových aut. Výrobci totiž kromě samotné výroby nuceni financovat i stále dražší vývoj nových technologií, jejichž dlouhodobé uplatnění na trhu není vůbec jisté. Právě převládající nejistota, chaos a nesystémovost současných legislativních opatření způsobily situaci, kdy mnohým automobilkám reálně hrozí totální kolaps - automobilová černá labuť

Právě Evropská komise prohlašovala, jak Evropu zaplaví elektromobily, postaví pro ně infrastrukturu a než se to celé rozjede do přirozených otáček, pomůže bohatými dotacemi. Ani v roce 2020 však tato teorie nefunguje. Elektromobily jsou pro lidi stále finančně nedostupné, infrastruktura nepřipravená a vydání každého centu dotace EU podmiňuje nereálnými požadavky. Co však zákonodárci stihli, je zpřísnění emisních limitů na míru, kterou už nesplní ani nejmodernější spalovací motory. Takže si to shrňme, naftové motory jsou zlo, benzínové motory neplní flotilové emise, ani kdyby se rozkrájeli, na elektromobily lidé nemají a o vodíku se zatím ani nemá cenu bavit.

https://www.autojournal.cz/tlak-eu-na-emise-vyvolava-kolaps-automobilek/?

30.4.2020 Nemoc covid-19 náhle obrátila svět vzhůru nohama. Někteří ekonomové ji proto považují za takzvanou černou labuť. Ta s sebou obvykle přináší zásadní změny ve společnosti i v ekonomice. Je koronavirus opravdu černou labutí? Jak ovlivní trend robotizace a elektromobility nebo využití umělé inteligence?

Pokud ale nový koronavirus není černou labutí, pořád zůstává zajímavou otázkou, do jaké míry se pandemie odrazí v už tak rychlém technologickém vývoji. S odkazem na recenzi Talebovy knihy Černá labuť, kterou v roce 2012 sepsal Martin M. Šimečka, se totiž existence "černých labutí" pojí s extrémy a prohlubující se nerovností mezi lidmi.

Tato nerovnost se projevuje především v rostoucích rozdílech v příjmech mezi lidmi, kteří se - nutno podotknout - ve skutečnosti svými schopnostmi či pracovitostí o tolik neliší. Proč? Kvůli novým technologiím. Nassim Taleb píše o rozdílech v hodnocení lidské práce, který se začal projevovat už v době průmyslové revoluce. Současným příkladem této role nových technologií můžou být dva malíři s podobnou úrovní zručnosti, nápaditosti a schopnosti tvořit obrazy s jistou uměleckou hodnotou. Zatímco jeden bude své obrazy prezentovat pouze v galeriích, jiný do prezentace sebe sama zahrne také Facebook a Instagram, díky kterým může prorazit a stát se finančně nezávislým i tehdy, když se v galeriích nesetká s úspěchem.

Toto schéma ovšem nemusí platit napořád, protože ho s časem pravděpodobně vystřídá nějaké jiné. Teď ale zůstává řada lidí bez práce, a protože technologie umějí být naším pomocníkem i nepřítelem, je dobré sledovat, kam se ubírají trendy s nimi spojené. 

https://www.csas.cz/cs/korporace/articles/koronavirus-jako-akcelerator-trendu-jak-pandemie-ovlivni-robotizaci-ci-elektromobilitu?

26.4.2020 Doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc. (8.7.1969): Koronavirus je "černá labuť", která změní svět.  Koronavir je to jedna z mnoha virových infekcí, které nás pravidelně potkávají a mně komplikují práci - HIV, hepatitis C, chřipka A, prasečí chřipka. Koronavirus naštěstí nemá smrtící účinek třeba hepatitidy C. Ale zasáhl a hlavně vyděsil populaci. Největší škody způsobil svojí globalizací a tím, jak to pojala média. Škody jsou nedozírné a asi to změní svět. 

Podle stomatologa Romana Šmuclera zabije více lidí strach z koronaviru, než samotné onemocnění. A tak doporučuje zanechat sledování depresivních zpráv, užívat si života a také si pořádně čistit zuby.

Státní řízení opět ukázalo, že socialismus nefunguje, ale volné spojení spousty mozků a rukou ano. Bojuje se o charakter státu - buď si řekneme, jak to Čína úžasně zvládla (pravda to není) a že tu chceme mít něco takového. Anebo získejme sebevědomí a řekněme si: Normální je po státu nic nechtít. Zvládnu svoje problémy sám nebo s rodinou. Stát je vesměs slon v porcelánu, který má dobrou vůli, ale každým krokem něco rozbije.

Zdroj: https://www.denik.cz/zdravi/roman-smucler2020.html?

25.4.2020 Mýtus černých labutí: Investoři si v poslední době oblíbili teorii černých labutí. Jedná se o teorii, která popisuje neočekávané události s významnými dopady na trhy. Mezi černé labutě bychom mohli zařadit pandemii koronaviru, kterou právě prožíváme. Pravděpodobně ji nikdo neočekával, přesto přišla a s trhy výrazně zamávala. Kdybychom se podívali na vývoj trhů v delším období, zjistili bychom, že černé labutě nejsou zas tak výjimečné. Od roku 1870 jsme jen ve Spojených státech zahlédli téměř dvě desítky černých labutí, které vedly k prudkým propadům burzovních indexů. Jedná se například o první a druhou světovou válku, Kubánskou krizi, válku ve Vietnamu, Černé pondělí či Ztracenou dekádu.V dlouhém horizontu se investování do akcií vyplácí. To krásně ilustruje následující graf (přikládám do přílohy). V něm byl investován na americkém akciovém trhu 1 dolar v roce 1870. Za 150 let se tato investice zhodnotila na 19 044 dolarů. S příchodem pandemie koronaviru se hodnota této investice snížila na 15 303 dolarů. To krásně ilustruje skutečnost, že z dlouhodobého hlediska se investování do akcií vyplácí. Krátkodobě se však musíme připravit na nepříjemné výkyvy. Ing. Štěpán Křeček, MBA1 unce zlata = 1USD v roce 1870 (1 unce zlata = 1726 USD v roce 2020)

https://www.kurzy.cz/zpravy/541834-mytus-cernych-labuti/

24.4.2020 The New Yorker se věnuje současné pandemii z perspektivy Nassima Nicholase Taleba. Ten se domnívá, že jeho termín "černé labutě" se začal používat jako klišé pro všechno zlé, co se nám přihodí. Současná pandemie se podle něj navíc dala lehce očekávat a hovořili o ní lidé jako Bill Gates, či Laurie Garrett. Sám Taleb podle svých slov již v lednu letošního roku před koronavirem varoval, ale "vlády nechtěli dát ani penny a tak teď platí biliony dolarů".varováním byla studie, kterou Taleb zpracoval spolu s Josephem Normanem a Yaneerem Bar-Yameme v době, kdy byla epidemií postižena pouze Čína. Vědci tehdy varovali před "nelineárním šířením infekce po celém světě". Nabádali, abychom měli respekt před tím, co neznáme a abychom začali ihned praktikovat sociální distancování a podobné kroky. Taleb k tomu dodává, že jeho hlavním dlouhodobým cílem je budování politických struktur, které by se dokázaly lépe vypořádat s množícími se náhodnými událostmi.

Taleb oponuje zejména lidem, kteří používají statistické metody "naivním" způsobem a ignorují možnost extrémních jevů.  

Taleb se domnívá, že větší globální propojenost zvyšuje zranitelnost systému, počínaje například viry běžnými a konče viry počítačovými. 
současný globální systém podle Taleba vyžaduje, aby na úrovni jednotlivých zemí a prvků systému existovaly funkční mechanismy, které ihned zabrání šíření negativních jevů. Stát pak podle něj nemá občanům "ulehčovat život", ale má jim pomáhat v době, kdy přijde nějaký významný šok. Je tak nyní například plně namístě, aby těm, kteří jsou krizí postiženi, "posílal šeky". Taková politika by ale neměla stát na dluzích, ale na zdanění těch nejbohatších ve společnosti a to na "lokálním principu".

Výrobní systémy a firmy by pak měly změnit svou strategii a fungovat s dostatečnými zásobami a rezervami. New Yorker dodává, že některé Talebovy návrhy jsou spíše myšlenkovými experimenty a nemá moc smysl se jejich autora ptát na to, jak by byly uplatněny v praxi. 

2.4.2020 Korporátnímu sektoru v řadě vyspělých zemí nejde nyní o výsledovky, ale o rozvahy - o existenci. Máme přitom za sebou dlouhou řadu let, kdy obchodované firmy, zejména v USA, mohutně nahrazovaly své vlastní jmění dluhem tím, že prováděly odkupy. Radost investorů, kterou tento proces vyvolával, se tak mění ve zděšení. Což není poprvé. 

https://www.kurzy.cz/zpravy/538160-cerna-labut-a-cerna-korporatni-nula/ 

20.3.2020 Strach z "matky všech recesí": Pokud se pandemie nezvládne do června, přijde krize větší než v roce 2009 v rozsahu nevídaném minimálně za posledních 50 let , to by znamenalo prudký nárůst nezaměstnanosti a citelné oslabení kupní síly domácností. Hlavní strážkyně eura Christine Lagardeová nyní počítá s drastickým hospodářským propadem v rozmezí 2 - 10%, takový propad by mohl nastat, bude­-li hospodářství ochromeno tři měsíce nebo ještě déle. Během poslední globální krize v roce 2009 klesl HDP eurozóny o 4,5 procenta.

  • v současnosti jde o zdravotní, nikoliv finanční krizi, takže zodpovědnost musí převzít vlády
  • USA chtějí realizovat rozsáhlou podporu firmám a domácnostem, pokud se to nepodaří, míra nezaměstnanosti v USA se může dostat až na 20 %, skoro dvě pětiny amerických domácností nemají takové úspory, jež by jim umožnily uhradit nečekané výlohy přesahující 400 dolarů.
  • České domácnosti na tom bohužel nejsou nejlépe. Pětina jich nevydrží z úspor ani měsíc a většina nezvládne více než tři měsíce, už dnes je v exekuci 900 tisíc lidí.
  • Ve firmách podnikajících mimo finanční sektor připadají na jeden dolar krátkodobých závazků aktiva (hotovost a cenné papíry) za 1,53 dolaru. V září 2008, kdy zkolabovala investiční banka Lehman Brothers, to bylo 1,80 dolaru, uvádí společnost Moody's Analytics.
  • Koronavirové prázdniny jsou také ideálním obdobím, kdy člověk může zapracovat na svém lidském kapitálu, něco nového se naučit.
  • https://archiv.ihned.cz/c1-66737700-strach-z-matky-vsech-recesi
  • https://nazory.ihned.cz/komentare/c1-66737800-jak-zachranit-ekonomiku-vydrzi-domacnosti-a-da-se-krize-vyuzit-zde-jsou-odpovedi-na-ekonomicke-otazky

13.3.2020 Index Dow v pátek vystřelil výše a přidal 9,36 % na 23 185,62 bodů, S&P 500 si připsal 9,29 % na 2711,02 bodu a Nasdaq Composite se zvedl o 9,35 % na 7 874,86 bodu. Za celý týden hlavní indexy odepsaly i tak 8-10 %. Index volatility VIX klesl v pátek o 23,37 % na 57,83 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů stoupl o třináct bazických bodů na 0,98 % (zkraje týdne spadl pod 0,4 %). 

11.3.2020 Evropě hrozí hospodářský šok podobný finanční krizi z roku 2008, pokud lídři akutně nezasáhnou proti koronaviru, uvedla v úterý během telekonference prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová. ECB podnikne kroky už tento týden, naznačila také v nebývale dramatickém apelu na státní úřady, aby jednaly a nenechaly spadnout Evropu do recese, napsala agentura Bloomberg

9.3.2020 Ihned po otevření trhů spadla její cena o více než 30 % (nejvíce od války v Perském zálivu), aktuálně pak ropa odepisuje přibližně 25 % a obchoduje se až pod hranicí 35 dolarů za barel, kde byla naposledy v roce 2016. Globální ropný trh se tak nyní ocitá nad propastí. Bezprostředně totiž bude čelit nejen negativnímu (koronavirovému) poptávkovému šoku, ale také pozitivnímu nabídkovému šoku. A právě to činí současnou situaci ještě o poznání vážnější než v roce 2015, kdy se Saúdové naposledy rozhodli prudce navýšit produkci, tedy upřednostnit tržní podíl na úkor cenového vývoje. Tehdejším (neúspěšným) cílem bylo vytlačit z trhu americké producenty břidlicové ropy, a přestože tentokrát mohou Saúdové cílit také na Rusko a jeho návrat k jednacímu stolu, američtí těžaři bezpochyby zůstávají na mušce a čeká je další boj o vlastní existenci.

Shrnuto, podtrženo, v prvním pololetí tohoto roku hrozí na ropném trhu historicky nevídaný přebytek v řádu několika milionů barelů denně. To je řádově více, než v letech 2014-2016, kdy cena ropy zkolabovala pod hranici 30 dolarů za barel. Z fundamentálního pohledu proto jen těžko hledáme argumenty, proč by se nyní měla cena ropy pohybovat výrazněji výše. Otázkou, na kterou v tuto chvíli nikdo nemá odpověď, je délka trvání cenové války, a zda nakonec přece jen nedojde k resuscitaci saúdsko-ruské aliance. Jasné je nicméně jedno - ropný trh vstupuje do extrémně turbulentního období, kdy přestávají platit zavedené pořádky.

6.3.2020 Cena severomořské ropy brent před jednáním OPEC+ klesá o 2,7 % na 48,65 USD/barel, je nejníže od července 2017 (Bloomberg)

5.3.2020 Nový typ koronaviru přináší globální ekonomice dvojitou ránu, která ji v příštích měsících bude ničit. Nejenže zasáhl nabídku, protože řada továren v Číně i jinde přerušila výrobu, ohrožuje totiž i poptávku, neboť spotřebitelé nemají chuť nakupovat ani utrácet. Globální ekonomika je tak sevřena ve vzácném dvojitém šoku nabídky a poptávky, poznamenala agentura Bloomberg.

28.1.2020 Černá labuť roku 2020 ROPA, jen co odeznělo bezprostřední napětí spojené s americko-íránským konfliktem, se globální trhy dostávají znovu pod tlak, tentokrát v souvislosti s rostoucí obavou z šíření čínského koronaviru. Ten přináší ztráty napříč rizikovými aktivy, přičemž ušetřeny nezůstaly ani měny ve středoevropském regionu. Ještě dramatičtější je pak propad v případě ropy Brent, která jen za poslední týden odepsala téměř 10 % a sesunula se až pod hranici 60 dolarů za barel, nejníže od října minulého roku
zobrazit více..
Loading...