Digitální daň

Digitální daň

Washington považuje digitální daň za diskriminaci vůči firmám se sídlem ve Spojených státech.

Daň se týká především Googlu, Facebooku, Applu a Amazonu. Je reakcí na současnou situaci, kdy nadnárodní firmy generují miliardové tržby za internetové služby v různých zemích Evropské unie. Daně z nich ale mnohdy platí jen ve státech jako Irsko či Lucembursko, které firmám nabízí velmi nízké daňové sazby. 

Dani se ve Francii říká GAFA, podle začátečních písmen čtyř zásadních zamýšlených plátců, tedy Google, Amazon, Facebook a Apple.

  • 3 % daň z příjmů ze služeb poskytovaných ve Francii platí firmy, které mají v zemi příjmy nad 25 milionů eur (638 milionů Kč) a celosvětově nad 750 milionů eur (zhruba 19 miliard Kč). Platí zpětně od začátku letošního roku.
  • 7 % digitální daň, schválilo i Česko, Dani by měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur, které budou mít na území Česka roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun.

Digitální daň chtějí brzy začít vybírat i Rakousko a Itálie. Plány na její zavedení už dříve ohlásily také Španělsko či Británie. Na jejím plošném zavedení v celé Evropské unii se členské státy zatím nedokázaly shodnout.

Digitální daň, zprávy z tisku:

6.2.2021 Evropská unie opět oživuje plán na zdanění velkých internetových společností, jako jsou Google, Facebook či Amazon. Výrazně se tak snižuje šance, že by takzvanou digitální daň zavedlo Česko samostatně. "Je jasné, že u nás tyto americké firmy daně neplatí, ale bojovat s nimi samostatně je nesmysl," říká poslanec za hnutí ANO a majitel výrobce autodílů Brano Pavel Juříček.

Pokud by stejnou digitální daň zavedly všechny evropské státy, českým vývozcům by hrozilo podstatně menší riziko, že na ně Spojené státy uvalí odvetná cla. Příprava celoevropského řešení je ale teprve na začátku. Není tedy zatím jasné, jak vysoká by byla sazba ani na jaké podniky by dopadla. Evropská komise v lednu zahájila takzvanou veřejnou konzultaci, během níž se až do poloviny dubna mohou k nápadu vyjádřit například podnikatelské svazy či další organizace.

Protože jde o daňovou změnu, musí s ní souhlasit všechny členské státy EU. To může být problém, v minulosti se už několikrát stalo, že některý ze států dohodu zablokoval. Jde například o Irsko, kde má řada velkých technologických firem kvůli nízkým daním své evropské sídlo.

  • 251 milionů korun zaplatil v Česku v roce 2019 na dani z příjmů tuzemský internetový vyhledávač Seznam.cz.
  • 9,6 milionu korun odvedla ve stejném období do rozpočtu na dani z příjmů americká společnost Google.

Společnosti jako Amazon, Apple, Google nebo Facebook dosahují v řadě zemí velkých zisků, ale téměř žádné daně zde neplatí. Důvodem je, že zde nemají žádné nebo mají jen minimální fyzické zastoupení. Vzhledem k povaze svého podnikání ho ani nepotřebují. Všechny příjmy z reklamy či prodeje dat o uživatelích pak daní v zemích, jako je Irsko, kde si s tamní vládou firma dohodne velmi nízkou sazbu. Výhodné je to také pro Irsko, protože celkově může vybrat více, než kdyby společnost měla vyšší sazbu, ale danila by jen zisky z prodejů na tamním trhu.

https://archiv.ihned.cz/c1-66879180-digitalni-dan-je-u-ledu-pro-ceske-vyvozce-by-bylo-vyhodnejsi-celoevropske-reseni-to-ale-teprve-vznika

22.1.2021 Amazon zvýší poplatky pro španělské společnosti využívající jeho platformu k prodeji zboží v reakci na digitální daň uloženou vládou, informoval v pátek El Confidencial. Mluvčí Amazonu na žádost o komentář neodpověděl (Reuters)  

18.1.2021 Španělsko v sobotu zavedlo nové daně na digitální a finanční služby. Daně primárně směřované proti americkému gigantu Google byly schváleny minulý rok, vybírat se začnou od března nebo dubna. Na základě nich španělská vláda očekává, že do státní kasy přiteče tento rok 968 milionů eur (The Capitals)

7.1.2021 Vláda Spojených států ruší plány na zavedení cel na francouzské zboží v odvetě za francouzskou digitální daň. S odkazem na Úřad amerického obchodního zmocněnce o tom informuje agentura Reuters. V platnost měla cla vstoupit tuto středu. 

7.1.2021 Daň z digitálních služeb, kterou zavedly Indie, Itálie a Turecko, diskriminuje americké společnosti a je v rozporu s mezinárodními daňovými zásadami. Uvedl to v noci na dnešek Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR). Připravil tak cestu pro případné zavedení odvetných cel. (ČTK)

12.10.2020 Globální dohoda o digitální dani, která by se dotkla zejména firem Google, Apple, Facebook, Amazon i dalších, se zatím odkládá. Důvodem je pandemie, ale také neshody mezi Evropskou unií a Spojenými státy, uvedla dnes Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Novým cílem je polovina roku 2021. Pokud se takřka 140 zemí nedomluví, světová ekonomika by podle OECD mohla klesnout o více než jeden procentní bod.

18.6.2020 Americký ministr financí Steven Mnuchin se rozhodl opustit jednání o dani z digitálních služeb s představiteli Evropské unie, protože při rozhovorech se nepodařilo dosáhnout žádného pokroku. Řekl to podle agentury Reuters americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer při včerejším slyšení před výborem pro státní příjmy Sněmovny reprezentantů. Dodal ale, že je stále přesvědčen, že je třeba v případě této daně zavést jednotný mezinárodní systém.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4431844/usa-se-stahly-z-jednani-o-dani-z-digitalnich-sluzeb-s-eu.html

2.6.2020 Spojené státy prověřují daň z digitálních služeb, kterou plánuje zavést nebo již zavedla řada zemí, včetně České republiky. USA se již několikrát vyjádřily, že daň považují za diskriminační vůči americkým firmám a výsledkem přezkumu by mohla být odvetná cla. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR).

"Prezident Trump se obává, že mnoho našich obchodních partnerů přijímá daňové režimy, které jsou vytvořené tak, že nespravedlivě cílí na naše společnosti," uvedl obchodní zmocněnec Robert Lighthizer. "Jsme připraveni přijmout veškerá vhodná opatření, abychom ochránili naše podniky a zaměstnance před jakoukoliv diskriminací."

Podle USTR se záležitost týká kromě České republiky také Evropské unie a dále Rakouska, Brazílie, Indie, Indonésie, Itálie, Španělska, Turecka a Británie. Úřad požádal vlády těchto zemí o konzultace.

https://byznys.ihned.cz/c1-66772150-usa-proveruji-digitalni-dan-kterou-povazuji-za-diskriminacni-vuci-americkym-firmam-zavest-ji-planuje-i-cesko

11.3.2020 Velká Británie oznamuje 2% daň na digitální služby pro Facebook, Google a Amazon (Reuters) 

24.2.2020 Ministři a centrální bankéři G20 včera rovněž vyzvali Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), aby pokračovala v práci na globálních pravidlech pro zdanění velkých digitálních společností, jako jsou Google, Amazon či Facebook. Spojené státy mají vůči zavedení globální digitální daně výhrady, protože by zasáhla řadu amerických podniků. Navrhly proto, aby firmy měly možnost se rozhodnout, zda se k novým daňovým pravidlům připojí. Tento návrh se ale stal terčem kritiky ze strany Francie i dalších zemí. Kvůli pomalému pokroku mezinárodních rozhovorů se některé státy včetně České republiky rozhodly zavést vlastní digitální daň. V Česku by měla začít platit ještě letos a do státního rozpočtu by měla přinést kolem pěti miliard korun ročně. Sedmiprocentní daň se má vztahovat na internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard Kč), které budou mít v Česku roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun.

Washington považuje digitální daň za diskriminaci vůči firmám se sídlem ve Spojených státech. Dani se ve Francii říká GAFA, podle začátečních písmen čtyř zásadních zamýšlených plátců, tedy Google, Amazon, Facebook a Apple.

  • Česká vláda minulý měsíc schválila zavedení 7 % digitální daně pro velké internetové firmy. Do státního rozpočtu by daň podle odhadů ministerstva financí mohla přinést pět miliard korun ročně.
  • Ve Francii má daň má 3 % sazbu a týká se firem, které mají ve Francii příjmy nad 25 milionů eur (zhruba 638 milionů Kč) a celosvětově nad 750 milionů eur (přes 19 miliard Kč). Platí zpětně od začátku letošního roku.

31.1.2020  Téměř 140 světových vlád včetně vlády ČR se dohodlo, že začnou jednat o nových pravidlech pro mezinárodní digitální daň. Hotovo by podle dnešního sdělení OECD chtěly mít do konce roku 2020 (ČTK)

6.1.2020 Francouzský ministr financí Bruno Le Maire dnes varoval, že případná odveta USA za francouzskou digitální daň by mohla hluboce a trvale poškodit vzájemné vztahy. Washington má obavy z negativních dopadů nové daně na americké technologické podniky a hrozí uvalením cel na vybrané francouzské zboží. Zavedení digitální daně plánuje i ČR 

4.12.2019 Americký ministr financí Steven Mnuchin vyzval ve středu všechny země, aby pozastavily plány na zavedení takzvané digitální daně, a umožnily tak, že Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bude moci dosáhnout mezinárodní dohody o řešení této záležitosti.

3.12.2019 Americká vláda v pondělí oznámila, že by mohla uvalit až 100 % dodatečná cla na francouzské zboží o objemu 2,4 miliardy dolarů včetně šumivého vína, kabelek, sýrů a dalších výrobků. Jsou to protiopatření za francouzskou digitální daň, která by podle Washingtonu mohla poškodit americké technologické firmy. Podle serveru businessinsider.com musí tento krok schválit americký prezident Donald Trump (ČTK) více

  • Americká vláda podle Lighthizera nyní zkoumá, zda podobné vyšetřování zahájí také vůči Itálii, Rakousku a Turecku, které rovněž plánují brzy začít vybírat digitální daň. 

27.11.2019 v pondělí 2. prosince oznámí protiopatření za francouzskou digitální daň. Ve středu to podle agentury AFP uvedl Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR). Do té doby bude podle úřadu hotova zpráva o dopadech daně na americké internetové giganty Google, Amazon, Facebook a Apple, kterých se daň týká především.


zobrazit více..
Loading...