Dolar, USD

Dolar, USD

Dolar je považován za bezpečné útočiště (světová rezervní měna) a investoři se tak k němu obrací v dobách, kdy ve světě panuje nejistota a snaha vyhýbat se riziku. Jde o jeden ze základních mechanismů globálních trhů, který je brán povětšinou za samozřejmost. 

  • Japonský jen a švýcarský frank jsou měny považované investory za bezpečné útočiště v období nejistoty.

Americký dolar se nadále používá v 88 % veškerých měnových obchodů a stále představuje zhruba 62 % světových devizových rezerv, I když v 70. Letech to bylo více než 85 %. 

Zlato je platidlem poslední záchrany, především v prostředí, jako je to současné, ve kterém vlády snižují hodnotu zákonných měn a stlačují reálné úrokové sazby na historická minima (červenec 2020).

Americký dolar totiž stále představuje přes 63 % všech světových transakci, téměř 40 % světového dluhu je denominováno v dolarech a 62 % rezerv centrálních bank světa je stále v dolarech. Ano, Spojené státy tisknou a devalvují svou měnu jak o závod, ale to dnes dělají všechny ekonomicky vyspělé státy. Dolar je rezervní měnou již od srpna 1971, nebo jak se správně říká, "je tou poslední ze špinavých košil", a zatím neexistuje jeho reálná, či praktická alternativa. (16.1.2021)

Fáze úpadku dolaru 

Počáteční fáze úpadku dolaru: Stephen Roach z Yale University pro Bloomberg uvedl, že jeho oblíbeným ukazatelem stability americké ekonomiky je čistá národní míra úspor. Ta už před pandemií dosahovala jen 2,9 % a pandemie jí poslala do záporu, protože vládní deficity více než vyvažují vyšší úspory domácností. To znamená "masivní deficit běžného účtu" a Roache to vše vede k názoru, že se nacházíme v počáteční fázi úpadku dolaru. (21.8.2020)

3.6.2021 Ruský státní investiční fond oznamuje plný odklon od dolarových aktiv. Navýší podíl aktiv v EUR na 40 %, čínském jüanu na 30 %, zlato na 20 %, britskou libru na 5 % a japonský jen na 5 % (Reuters).  

30.12.2020 Po celá desetiletí nedošlo k významné změně ve struktuře rezerv držených centrálními bankami. Nicméně technologická revoluce a geopolitické tlaky se projevují i v této oblasti a pandemie by mohla posílit některé změny, které se v oblasti rezerv centrálních bank začínaly formovat už před rokem 2020. Na blogu Mezinárodního měnového fondu to tvrdí Alina Iancu, Neil Meads, Martin Mühleisen a Yiqun Wu a popisují, jak by mohl vypadat další vývoj.

Ve světě je podle zmíněných ekonomů nyní asi 180 různých měn, ale jen pár z nich drží centrální banky v rozvahách jako rezervy a jen málo se používá k mezinárodním transakcím. Jde zejména o dolar, euro a do menší míry japonský jen, britskou libru a pár dalších. V případě krize pak obvykle nastává útěk k dolaru. To, že se kryjí hlavní rezervní měny s těmi, které jsou obvykle používány pro mezinárodní transakce, pak není náhoda - centrální banky drží ve svých rozvahách cizí měny zejména proto, aby je mohly v případě potřeby použít pro intervence, financování platební bilance či je třeba poskytnout domácím subjektům pro jejich potřeby.

Na druhou stranu je ale možné, že i v rezervách by mohlo dojít k prudší změně. Jak bylo zmíněno, příčinou by mohly být jednak geopolitické tlaky a také změny na poli nových technologií. K tomu se přidávají změny, které přinesla pandemie, a ekonomové zmiňují například silnou poptávku po evropských dluhopisech vydaných v říjnu letošního roku. Ta totiž může ukazovat na atraktivitu obligací denominovaných v jiné měně, než je dolar.

Více dluhopisů denominovaných v jiných měnách by mohly vydávat i rozvíjející se země. Mohlo by jít o měny jejich významných věřitelů, tedy často v čínské měně. Ukazuje se, že právě to, v jaké měně jsou denominovány emise vládních dluhopisů, hraje v případě rozvíjejících se zemí významnou roli i ohledně struktury rezerv centrální banky. Což pravděpodobně reflektuje snahu pojistit se proti rizikům spojeným s těmito závazky. Poptávku po jednotlivých měnách pak může ovlivnit i změna v mezinárodním toku zboží a služeb. Pandemie i politické tenze ukázaly na zranitelnost mezinárodních výrobních vertikál a ekonomové míní, že řada zemí se nyní více stará o vlastní soběstačnost. Lokalizace výroby by pak vedla k menší poptávce po měnách používaných na mezinárodním poli.

Vedle zmíněných faktorů mohou hrát roli strategické cíle a snaha o diverzifikaci měn v rezervách centrálních bank. A v neposlední řadě nové platební systémy či snaha některých centrálních bank o vytvoření vlastní digitální měny. Na jednu stranu tedy podle ekonomů dnes nejsou patrné známky významnějšího posunu v rezervách centrálních bank, ale to by nemělo být bráno jako důkaz toho, že k výraznějším změnám v budoucnu dojít nemůže. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4573801/moznost-vyrazne-zmeny-v-dominanci-dolaru.html<br>

18.11.2020 Bitcoin v posledních několika týdnech neúnavně roste a analytici tak začínají spekulovat nad tím, jak moc by Bitcoin mohl ohrozit samotný americký dolar. Analytici z amerického finančního sektoru se tak s rostoucí cenou Bitcoinu domnívají, že dolar by měl během stále probíhajících voleb prezidenta klesnout níže. Se zvolením Joe Bidena by měl jít americký dolar dolů. Hlavní investiční analytici David Bailin a Steven Wieting z Citi Private Bank uvedli: VÍTĚZSTVÍ PRO NOVĚ ZVOLENÉHO PREZIDENTA JOE BIDENA ZNAMENÁ NÁVRAT KE KONVENČNÍ SPRÁVĚ VĚCÍ VEŘEJNÝCH. TO POVEDE K ZÁSADNÍMU POSUNU VE ZPŮSOBU PROVÁDĚNÍ ZAHRANIČNÍ POLITIKY. TOK PENĚZ NA ROZVÍJEJÍCÍ SE TRHY ZPŮSOBÍ HODNOTOVOU MIGRACI Z AMERICKÉHO DOLARU DO ZAHRANIČNÍCH AKTIV."

  • Obavy z vysoké inflace amerického dolarů z důvodů stimulačních balíčků, které jsou přijímány díky pandemii Covid-19 optimistickým vyhlídkám také nepřidávají.
  • Investoři Paul Tudor Jones a Stan Druckenmiller prohlásili, že Bitcoin je ideálním zajištěním proti medvědímu výhledu amerického dolaru
  • Pokud vše půjde podle plánu, v blízké budoucnosti můžeme očekávat překonání historického maxima. Známý analytik PlanB dokonce očekává, že už v roce 2021 se dotkneme hodnoty 100 000 USD za jednu minci BTC.
  • https://kryptomagazin.cz/analytici-predpovidaji-dolarovou-zkazu/?

15.11.2020 Robert Kiyosaki: USD se hroutí, Bitcoin poráží zlato a stříbro. Podporovatel a milovník Bitcoinu se na Twitteru vyjádřil, že současný boom bitcoinů nechává daleko za sebou i zlato a stříbro a americký dolar umírá.

  • USD "umírá" kvůli několika hlavním faktorům. Jedná se o čínskou pandemii COVID-19, lockdown, která poté následoval a samozřejmě také ekonomická stimulační opatření, kterými americká vláda reagovala na celkovou situaci.
  • Připomínáme, že během této pomoci bylo vytištěno více než 6 bilionů amerických dolarů. Část z nich byla použita pro americké občany, neboť bez práce bylo ještě více lidí než během Velké hospodářské krize v letech 1929 - 1930.
  • https://kryptomagazin.cz/robert-kiyosaki-usd-se-hrouti-bitcoin-porazi-zlato-a-stribro/?

18.9.2020 Podle zprávy Bitcoin.com rozhodnutí Federálního rezervního systému pumpovat biliony dolarů do ekonomiky v boji proti dopadům COVID-19 vytvořilo podmínky pro obrovský pokles hodnoty amerického dolaru.

Zpráva tvrdí, že ceny zlata i bitcoinů tento týden stouply, a to právě před schůzkou členů Federálního rezervního systému v USA. Ve srovnání s tím americký dolarový index (DXY), který slouží jako měřítko hodnoty dolaru ve srovnání s košem cizích měn, vykazuje známky poklesu. Dolar už od března klesá o 9, 3 % a nevypadá to, že by se situace měla pohnout k lepšímu. Nejen odborníci, ale i například společnost Visa, radí investorům, aby zvážili alternativy a své finance zhodnotili mimo fiat a akcie. Vhodnou volbou jsou proto právě kryptoměny.

https://kryptomagazin.cz/svet-se-topi-v-americkych-dolarech-zatimco-cena-btc-se-odrazi-vzhuru/?

28.8.2020 Vyhlídky amerického dolaru a jeho skutečná hrozba. Powell naznačil, že Fed bude i nadále dělat vše, co je v jeho silách, aby zvýšil inflaci. Dne 27. srpna 2020 učinil předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell prohlášení, ve kterém oznámil změny americké měnové politiky. Tyto změny se setkaly se smíšenými ohlasy, jelikož Powell naznačil, že Fed bude i nadále dělat vše, co je v jeho silách, aby zvýšil inflaci.

Zatímco někteří odborníci tvrdili, že inflace je hrozícím nebezpečí pro fiatové měny, Federální rezervní systém svému lidu včera připomněl, že inflace je spíše rysem fiatového systému než chybou.

Některé argumenty říkají, že Americký dolar je token pro americkou i globální ekonomiku, který nepotřebuje být podporován tzv. tvrdým aktivem, aby zachoval svou hodnotu a užitečnost, jelikož byl vytvořen dříve, než měl jakoukoli cenu, a tu stanovuje svými pohyby napříč ekonomikou.

Federální rezervní systém má na starosti vytvoření systému, v němž má dolar stálou hodnotu, a jako takový má dvojí mandát. Podporovat zaměstnanost a udržet finanční stabilitu.

Vyhlídky amerického dolaru

Zdá se, že bezprostřední ohrožení stavu rezervy amerického dolaru nepochází z důsledku "tisknutí peněz". Stejně jako v každém podnikání je skutečnou hrozbou konkurence nebo lepší alternativa.

Americký dolar má dnes několik konkurentů:

  • Euro - i když je skutečným konkurentem, je euro s ohledem na současné ekonomické problémy v Evropě nepravděpodobnou hrozbou.
  • Digitální jüan - čínský digitální jüan představuje skutečnou hrozbu jako účinnější a snadno přístupná měna napříč rozvíjejícími se trhy. Snadno použitelná a stabilní měna může vyřešit problém s převody peněz a poskytnout bezpečné řešení pro nebankovní subjekty v Africe, východní Asii a Jižní Americe.
  • Bitcoin - skutečnou konkurenční výhodou bitcoinů je suverenita. S rostoucí geopolitickou nejistotou vzrůstá poptávka držet peníze nebo bohatství mimo politické systémy. Bitcoin poskytuje právě tuto jistotu.

Závěr

Se všemi pohledy na Federální rezervní systém si mnoho investorů stále více uvědomuje, že současný fiatový systém běží pouhých 50 let, a proto se snaží zajistit svá portfolia tím, že je diverzifikují na nekorelující aktiva, jako jsou zlato, stříbro, bitcoiny a nemovitosti.

https://kryptomagazin.cz/vyhlidky-americkeho-dolaru-a-jeho-skutecna-hrozba/?

21.8.2020 Země BRICS snaží o "dedolarizaci" světové ekonomiky a současné zadlužování USA (jen v roce 2020 cca 18 % HDP). Mohou rozhodnout volby 3.11.2020. Pokud by například zvítězili Demokraté, mohlo by to sice vést k fiskální expanzi, která by prohlubovala deficity.

zobrazit více..
Loading...