Dřevěné uhlí, biouhel

Dřevěné uhlí, biouhel

Dřevěné uhlí je organický materiál, které je spalovaný (zahřívaný) bez přístupu vzduchu (pyrolýza). Nejúčinnějším a nejčistším způsobem je použití pyrolýzní pece. Před aplikací do půdy, je vhodné, aby se biouhel (větší kusy rozdrtíme) aktivoval, například ponořit (aby nasál) výluhu z kopřiv, močoviny, nebo do slepičího zákvasu (zdroj dusíku). Takto připravené dřevěné uhlí umístěte pod rostliny.

Jak vyrobit dřevěné uhlí?

Kdysi tím lidé v Jižní Americe vytvářeli velmi úrodné tmavé půdy, kterým se dnes říká terra preta, neboli černozem indiánů. Dávali do půdy vše organické, včetně kostí, výkalů i keramických střepů, ale jednou z hlavních komponent bylo dřevěné uhlí (10 - 15 %). Jeho tajemství spočívá ve faktu, že je velmi porézní, a i malý kousek má v sobě tolik prostůrků a chodbiček, že vytváří obrovskou plochu pro život půdních mikroorganismů a váže do sebe cenné výživné látky. Samotné dřevěné uhlí není hnojivem, ale dá se aktivovat mnoha způsoby. V půdě se to postupně stane samo, urychlením je nechat ho nasáknout něčím výživným v kbelíku nebo staré vaně na zahradě. Výživná lázeň je jícha, což je dvoutýdenní zákvas z kopřiv, kostivalu nebo libovolných plevelů. Smrdí to, ale hnojí to. Alternativou je lidská moč, výluh zvířecích trusů, kompost atd. Fantazii se meze nekladou, v rámci ekologicky neškodných složek. Dřevěné uhlí se dá mělce zarýt (aby bylo dřevěné uhlí pod rostlinami a mohlo akumulovat vodu a živiny, nebo jen rozházet a něčím přemulčovat (jedlý les, stávající dřevinné výsadby). Dřevěné uhlí (nepoužívejte jiné uhlí!) lze již koupit po pytlích v různých frakcích přímo určené pro zahrádkářské potřeby. Ne vždy je ho ale dost k sehnání, poptávka často převyšuje nabídku.

https://www.deblicelesy.cz/cz/sortiment/#drevene-uhli

https://www.lamiaceae.cz/product/drevene-uhli-pro-zlepseni-kvality-pudy-agro-protect-soil-50-litru-150/

https://www.holon.se/folke/carbon/simplechar/simplechar.shtml

Jak vyrobit dřevěné uhlí (biouhel)?

V kovové nádobě nebo staré vaně rozděláme oheň, a jakmile hoří, je třeba ho pořád krmit přidáváním další biomasy. Tím, že svrchu přidáváme další větve, dřevo oxiduje jenom na povrchu a spodní části se zahřívají bez přístupu vzduchu. Odpařují se vodní páry, dřevoplyn a postupně vytváříte velkou masu dřevěného uhlí. Na závěr je potřeba už jenom oheň zadusit. K tomu používáme vodu.

  • Biouhel má svou roli i v půdách, které jsou relativně úrodné. Dodávám ho i na Břeclavsko, kde je půda sice úrodná, ale nedostatek organického hnojení ji dělá tvrdou a těžkou.
  • Biouhel je ideální do půdy zarýt nebo ho s ní promíchat. Je poměrně lehký, takže na povrchu by ho mohl rozfoukat vítr.
  • Půl kubíku (500 litrů) biouhlu by mohlo stačit na záhonek deset krát deset metrů (100 m2), na 1m2 je tedy potřeba cca 5 litrů dřevěného uhlí.

Tomáš Blaha vystudoval environmentalistiku.
Více zde: https://permakultura2.webnode.cz/puda/drevene-uhli/

Milíř

https://en.wikipedia.org/wiki/Charcoal_pile

Kuželová metoda (např. kuželová jáma v zemi) spalování dřevěného uhlí

  • Máme nachystán dostatek vyschlého dřeva, nejlépe bukového.
  • Vyhloubíme kuželovou jámu v zemi o hloubce cca 30 -500cm, podle množství dřeva.
  • Na dně zapálíme oheň a postupně přidáváme jednotlivé vyschlé větvičky po vrstvách a dáváme pozor, kdy se na povrchu větviček začne tvořit bílý popel, to naznačuje, že uhlíková báze dřeva začala hořet a přidáváme vrstvy dřeva (klíčová je správná doba přidání další vrstvy dřeva) až zaplníme vyhloubený kužel hořícím dřevem. Potom polijeme vodou, abychom uhasili oheň i u dna a dřevěné uhlí je úplně černé. 
  • Správně vyrobené dřevěné uhlí se dá lehce rozdrtit v prstec, při nakládání šustí a je velmi lehké.
zobrazit více..
Loading...