Evropští spotřebitelé hromadí úspory

Evropské a světové banky vysílají signál snižováním úroků a dalších stimulů: utrácejte peníze jsou levné, nemá smysl spořit a v některých zemích mají úspory i záporný úrok.

Evropské a světové banky vysílají signál snižováním úroků a dalších stimulů: utrácejte peníze jsou levné, nemá smysl spořit a v některých zemích mají úspory i záporný úrokSpotřebitelé však zatím dělají pravý opak, protože v období současné nejistoty a společenských změn zvyšují svoje úspory a omezují nákup spotřebního zboží (výdaje). Tento trend se nelíbí kormidelníkům spotřebního průmyslu a můžeme očekávat další stimulace na podporu utrácení protože rekonvalescence ekonomiky postavené na spotřebě.

  • spotřebitelé tak použili mocný nástroj "nespotřebu", která zásadním způsobem ovlivňuje globální ekonomiku bez ohledu na stav ekonomiky
  • vyšší míra spoření je v době krize obvyklý fenomén a proto pokud spotřebitelé nezmění své chování hrozí růst záporných úrokových sazeb na účtech

V Evropě roste množství peněz na účtech. Lidé na hospodářskou nejistotu a společenské změny vyvolávané koronavirové krizí reagují spořením. A ekonomové se obávají, že na záchranu padající evropské ekonomiky tentokrát nepřispěchají. Míra úspor v březnu ostře stoupla ve čtyřech z pěti největších evropských ekonomik, čímž překonala dlouhodobé průměry z roku 2003. 

  • Francouzští střadatelé si dali v březnu stranou skoro 20 miliard EUR (průměrná měsíční změna je 3,8 miliardy EUR)
  • Italští střadatelé si dali v březnu stranou 16,8 miliardy EUR (průměrná měsíční změna je  3,4 miliardy EUR)
  • Španělské domácnosti ušetřily 10,1 miliardy EUR (průměrná měsíční změna je 2,3 miliardy EUR)
  • vklady britských domácností poskočily v březnu o 13,1 miliardy liber 
  • V Německu naopak bankovní vklady prudce klesly (řada z nich kupovala i zlato)

Proč spotřebitelé a firmy hromadí hotovost?

Státy utrácejí jak na běžícím páse, ale lidé jsou zmatení. Motivace odkládání spotřeby a hromadění hotovosti jsou rozdílné, záleží na tom, v jaké skupině osob se člověk nachází.  Současně přichází období, které způsobí ještě větší koncentraci majetku a digitalizaci společnosti a to povede k ještě větší frustraci některých obyvatel

  • Spotřebitel: obyvatelé ztrácí důvěru ve slova vládnoucích elit (slova typu: nespořte a dále utrácejte a podpořte ekonomiku), mají strach a tuší nebezpečí, přestože jsou ujišťování o opaku
  • Investor: finanční investoři a firmy hromadí hotovost, protože tuší příležitost s nadcházející krizí, která nabídne výhodné nákupní příležitosti
  • Obyvatel: tuší, že nejde jen o nějaký krátkodobý výkyv, ale jde o zásadní změny společnosti a civilizace, které neřešíme a dlouhodobě hrneme před sebou a obyvatelé tuší, a rozdíl od politiků, že to nelze do nekonečna

Může náš civilizační model transformovat nekonečný růst na Udržitelný ekonomický růst? A vyřeší tato změna něco?

Co nám ukázala pandemie koronaviru?

Jak bude vypadat svět po pandemii koronaviru?

Máme zachraňovat ekonomiku?

Pád světového měnového systému

Tím vzniká paradox, centrální banky a státy stimulují ekonomiku obrovskými sumami, snižováním DPH, příspěvky na nákup automobilů, aby obnovili původní stav a obyvatelé odkládají spotřebu a spoří v období nejistoty. Tento rozpor má však pravděpodobně hlubší kořeny (většinová populace si již nemůže dovolit další utrácení a zadlužování jako státy, protože za dveřmi je čeká exekutor) které nejsou způsobené současnou nastupující recesí.

  • na výdaje státu musí vydělat jejich obyvatelé, včetně nově vznikajících dluhů a vrtulníkových peněz
  • dluhy zejména nejrozvinutějších západních států jsou nesplatitelné, to platilo již před příchodem koronavirové pandemie
  • je vysoké zadlužování současných vlád a EU zodpovědné? Neřešíme problémy, pouze je dokládáme na budoucí generace
  • dříve lidé vysazovali lesy, které sklízeli jejich potomci,zítra to budou pouze nesplatitelné dluhy a holiny bez lesů

Prognózy Evropské komise naznačují, že vysoká míra úspor s námi v tomto roce zůstane, i když řada Evropanů se během roku možná ještě rozhodne utrácet. Podle těchto odhadů, uveřejněných v jarní makroekonomické prognóze, stoupnou úspory domácností z loňských 12,8 % disponibilního příjmu v tomto roce na rekordních 19 %. Příští rok by mohly spadnout někam k 14,5 %.

  • Německá pojišťovna Allianz předpovídá, že do konce roku 2020 budou mít evropští střadatelé pořád na účtech dodatečných 400 miliard EUR, což by odpovídalo 3 % unijní ekonomiky.
  • soukromá spotřeba klesla ve většině Evropy o více než 30%, obrovská nejistota kromě toho mění způsoby uvažování a ukládání peněz
  • ECB očekává, že úroveň evropského vládního dluhu stoupne o zhruba 20 procentních bodů v poměru k HDP. 

Ekonomická aktivita ve Spojených státech v dubnu a květnu v důsledku koronavirové krize prudce klesala. Vyplývá to podle agentury AP z pravidelné zprávy o hospodářském vývoji zvané Béžová kniha, kterou dnes zveřejnil americký FedZpráva poukazuje na prudký pokles spotřebitelských výdajů i na propad produkce zpracovatelského sektoru (28.5.2020 ČTK)

Tento trend je jeden z velkých makroekonomických problémů. Jak dlouho se budou domácnosti zdráhat bezstarostně utrácet jako v minulosti, protože se budou pořád obávat zalidněných míst, hromadné dopravy a cestování do zahraničí?

Zajímavostí je, že již několik roků řada globálních firem včetně známého investora Warrena Buffetta hromadí balíky hotovosti, aby mohli s příchodem krize levně nakoupit. Dočkali se, nebo čekají na ještě větší propad ekonomiky a akciového trhu.

Držení hotovosti, zprávy z tisku:

9.12.2020 Používání hotovosti v Británii již mnoho let klesá, ale poptávka po bankovkách strmě roste. A nikdo vlastně neví, kde peníze končí, píše na svém webu stanice CNN. V pátek skupina britských zákonodárců uvedla, že se "ztratilo" na 50 miliard liber (1,46 bilionu korun), a vyzvala britskou centrální banku (Bank of England), aby záležitost prošetřila.

Peníze "jsou někde schované, ale centrální banka neví kde, proč nebo kdo je skrývá, a ani se nezdá, že by ji to moc zajímalo," uvedla předsedkyně finančního výboru dolní komory britského parlamentu Meg Hillierová. "Je nutné, aby se (centrální banka) více zajímala o to, kde skončilo 50 miliard liber," dodala předsedkyně výboru, který dohlíží na veřejné finance.

Bankovky v oběhu v Británii dosáhly v červenci rekordního počtu 4,4 miliardy kusů a jejich celková hodnota dosáhla 76,5 miliardy liber (2,23 bilionu korun), uvádí zářijová zpráva Státního auditorského úřadu (NAO), který kontroluje hospodaření ve veřejném sektoru. V roce 2000 bylo přitom v oběhu jen 1,5 miliardy bankovek v hodnotě 24 miliard liber (700 miliard korun).

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4561684/cnn-britska-centralni-banka-nevi-kde-je-50-mld-liber-hotovosti.html<br>

21.11.2020 Češi výrazně více kumulují hotovost. Vyplývá to z nejnovější zprávy České národní banky (ČNB). V oběhu je rekordních 700 miliard korun. Za pouhých 28 měsíců je v oběhu o sto miliard korun více. K větším výběrům peněz docházelo vždy, když se něco zadrhlo či úplně sesypalo. Od vypuknutí koronavirové krize v České republice přibylo na účtech domácností 191,4 miliardy korun. "Většinou je nechávají na běžných či spořicích účtech. Běžné a spořící produkty v bankách ale poskytuje zhodnocení na úrovni nuly," připomíná analytik BH Securities Štěpán Křeček. Při zohlednění inflace je to pak spíše reálné mínus.

https://faei.cz/cesi-rekordne-vymetaji-ucty-jako-vzdy-kdyz-uderi-krize/<br>

13.11.2020 Českem protéká největší objem hotovosti v dějinách. Druhá vlna tlačí peníze pod slamník. Hrozba druhé vlny pandemie přiměla Čechy napěchovat peněženky hotovostí. Podle zatím posledních statistik České národní banky obíhalo v zemi koncem září bezmála 685 miliard korun v hotovosti. To je takřka o 51 miliard korun neboli o osm procent více fyzických peněz v oběhu než v závěru února, tedy v předvečer pandemie. Více hotovosti v Česku podle statistik regulátora dosud ještě nikdy neobíhalo.

Prudký nárůst objemu obíhajících peněz vzbudila už první vlna pandemie na jaře, druhá vlna ale posunula zásoby hotovosti na nová maxima. "Dalším faktorem růstu objemu hotovosti jsou i přetrvávající velmi nízké či nulové sazby na bankovních účtech," připomíná partner poradenské společnosti PwC Petr Kříž.

Nejsilnější nárůst držby hotovosti zažilo Česko v říjnu 2008 krátce po pádu americké banky Lehman Brothers, a tedy neoficiálním startu velké finanční krize. Za jediný podzimní měsíc tehdy vzrostl objem hotovosti v ekonomice o deset procent poté, co lidé vybrali 33 miliard korun.

https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/ceskem-proteka-nejvetsi-objem-hotovosti-v-dejinach-druha-vlna-tlaci-penize-pod-slamnik-1375099?<br>

1.10.2020 Nadbytečná hotovost v eurozóně poprvé překročila částku 3 biliony EUR. Napomohly tomu mimořádné stimuly ECB. Finančním institucím stačilo šest měsíců na to, aby zvedly částku zaparkovanou v ECB o 1 bilion EUR. Napomohli tomu sami centrální bankéři, kteří začali poskytovat levnější úvěry bankám s cílem zabránit ekonomické újmě z koronavirové pandemie. Likviditní podmínky začaly být mimořádně uvolněné, když ECB u cílených dlouhodobých refinančních operací (TLTRO) začala počítat úrokové sazby pouhých -1 %. De fakto tak centrální banka platí za to, aby se tyto peníze rozpůjčovaly.

Ať už banky tuto hotovost hromadí na horší časy, nebo ji posílají dál ve formě půjček, skoro všechny peníze jsou u ECB uloženy ve formě rezerv, což navyšuje přebytečnou likviditu. Volné peníze v systému narostly na 3,085 bilionu EUR, ukazují nejnovější čísla ECB.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4507955/rekordni-3-biliony-eur-hledaji-domov.html

9.9.2020 Japonská měna v oběhu i bankovní vklady vzrostly v srpnu rekordním tempem. Firmy i domácnosti nadále hromadí hotovost jako ochranu před poklesem příjmů vyvolaným koronavirem, ukázaly údaje centrální banky. Data podtrhují, jak je obtížné přimět firmy a domácnosti znovu začít utrácet, i když se ekonomika postupně znovu otevírá (Reuters)

28.8.2020 Úspory francouzských domácností se prudce zvýšily, zatímco zisky podniků se ve 2Q propadly v důsledku opatření proti koronaviru. Vzhledem k tomu, že většina obchodů, kaváren a hotelů byla uzavřena od poloviny března do 11. května, nevyužitá hotovost posunula míru úspor domácností na rekordních 27,4 % disponibilního příjmu, zatímco spotřebitelské výdaje (tradiční hnací síla francouzské ekonomiky) poklesly v tomto kvartále o 16,4 % (Reuters) 

28.8.2020 To jsme dosud nikdy nezažili! Meziroční nárůst peněžní zásoby činí 20 procent. V makroekonomické sféře je dnes nejdůležitějším tématem inflace. Investoři se jí tedy logicky obávají a hledají investiční strategie, které jim pomohou se proti inflaci zajistit. V posledních týdnech jsme byli svědky několika případů překvapivého růstu inflace, které z velké části odrážejí značnou asymetrii ekonomiky po recesi způsobené virem covid. Nelze však zcela vyloučit, že během zotavení skutečně přijde delší období vysoké inflace způsobené náhlou změnou vývoje, rostoucím protekcionismem a stále rozmáchlejší přerozdělovací politikou. 

Mnozí ekonomové se shodují, že počáteční šok způsobený covidem-19 přinesl masivní dezinflační impuls. Nedokážou se však shodnout na tom, co může následovat v následujících zhruba dvou až třech letech. Někteří tvrdí, že obrovský nárůst peněžní zásoby bude dál nafukovat bubliny na trhu nemovitostí a na akciovém trhu.

Jiní se obávají, že v delším časovém horizontu růst nabídky peněz v kombinaci se změnou vývoje charakterizovanou rostoucím protekcionismem a stále rozmáchlejší politikou přerozdělování za účelem boje proti vzájemné nerovnosti, vytvoří trvalé inflační tlaky a vyžene inflaci dlouhodobě nad dvouprocentní hranici. 

https://faei.cz/to-jsme-dosud-nikdy-nezazili-mezirocni-narust-penezni-zasoby-cini-20-procent/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=Vyp3MXFuYzm-202008280743&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box 

27.8.2020 ECB: Firmy a domácnosti v eurozóně zvýšily svoje vklady u bank v červenci o 184 mld. EUR. Celková peněžní nabídka v bloku se během posledního roku zvedla o 10,2 %, nejrychlejším tempem od finanční krize 2008 (FT)

7.7.2020 Výdaje japonských domácností v květnu klesly meziročně o rekordních 16,2 %. Spotřebitelé uposlechli výzvy úřadů, aby zůstali doma, a zabránili tak dalšímu šíření nemoci covid-19. Propad výdajů však stahuje třetí největší ekonomiku světa hlouběji do poklesu (ČTK)

3.7.2020 Míra úspor domácností v eurozóně stoupla v 1Q20 o 16,9 %, nejvýše od začátku vedení této statistiky v roce 1999, uvedl Eurostat. Míra úspor domácností se v tomto případě počítá jako podíl hrubých úspor vůču hrubému disponibilnímu příjmu domácnosti (FT)

29.6.2020 Velká Británie: Vklady domácností vzrostly v květnu o rekordní sumu 25,6 mld. GBP (Bloomberg). Poměr úspor domácností se za 1Q zvýšil na 8,6 % proti 6,6 % za předchozí kvartál (Reuters) 

18.5.2020 "Vážení spoluobčané. Premiér @AndrejBabis vás nabádá, abyste věřili v budoucnost a utráceli. Nevěřte mu. Nejde mu o vás, ale o DPH z každého vašeho nákupu. Neutrácejte a šetřete na příští těžké dny. Koneckonců M. Benešová tvrdí, že 'každý má mít vatu na tři měsíce'. Poslechněte ji," napsal nedávno Miroslav Kalousek na svůj Twitter. Dnes skončil nouzový stav, ale začíná vážná ekonomická krize. Myslím, že na konci druhého kvartálu uvidíme více než dvojciferný propad hospodářství. Žádná rodina neví, jestli někdo nepřijde o zaměstnání. Neměli bychom utrácet za hlouposti. Měli bychom počítat s tím, že příští měsíce, a můžou to být i roky, můžou být těžké. Proto lidi nabádám, že jim může být ještě hůř, než dnes.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jak-cesko-zvladlo-koronakrizi-ptejte-se-miroslava-kalouska-106048#seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=0W3xhVefqGk-202005181109&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4415147/ft-evropsti-spotrebitele-hromadi-uspory.html

30.8.2019 "Horních" 10 % vlastní v USA 80 % akcií, přestávají utrácet (stojí za téměř polovinou spotřebitelských výdajů) a dramaticky jim rostou úspory, které se za poslední 2 roky zdvojnásobily, tento fakt představuje jakýsi systém včasného varování před blížící se hospodářskou bouří po celém světě.

29.8.2019 Bohatí přestávají utrácet a podle CNBC by to mohlo mít dopad na zbytek ekonomiky a představovat další brzdu růstu. Luxusní nemovitosti zažívají nejhorší rok od finanční krize, obchodníci s luxusem mají potíže, zatímco diskontům jako Walmart nebo Target se daří. Aukce s uměním poprvé po několika letech v prvním pololetí 2019 klesly (CNBC)

Ing. Pavol Lupták

Evropské a světové banky vysílají signál snižováním úroků a dalších stimulů: utrácejte peníze jsou levné, nemá smysl spořit a v některých zemích mají úspory i záporný úrokSpotřebitelé však zatím dělají pravý opak, protože v období současné nejistoty a společenských změn zvyšují svoje úspory a omezují nákup spotřebního zboží (výdaje). Tento trend se nelíbí kormidelníkům spotřebního průmyslu a můžeme očekávat další stimulace na podporu utrácení protože rekonvalescence ekonomiky postavené na spotřebě.

  • spotřebitelé tak použili mocný nástroj "nespotřebu", která zásadním způsobem ovlivňuje globální ekonomiku bez ohledu na stav ekonomiky
  • vyšší míra spoření je v době krize obvyklý fenomén a proto pokud spotřebitelé nezmění své chování hrozí růst záporných úrokových sazeb na účtech

V Evropě roste množství peněz na účtech. Lidé na hospodářskou nejistotu a společenské změny vyvolávané koronavirové krizí reagují spořením. A ekonomové se obávají, že na záchranu padající evropské ekonomiky tentokrát nepřispěchají. Míra úspor v březnu ostře stoupla ve čtyřech z pěti největších evropských ekonomik, čímž překonala dlouhodobé průměry z roku 2003. 

  • Francouzští střadatelé si dali v březnu stranou skoro 20 miliard EUR (průměrná měsíční změna je 3,8 miliardy EUR)
  • Italští střadatelé si dali v březnu stranou 16,8 miliardy EUR (průměrná měsíční změna je  3,4 miliardy EUR)
  • Španělské domácnosti ušetřily 10,1 miliardy EUR (průměrná měsíční změna je 2,3 miliardy EUR)
  • vklady britských domácností poskočily v březnu o 13,1 miliardy liber 
  • V Německu naopak bankovní vklady prudce klesly (řada z nich kupovala i zlato)

Proč spotřebitelé a firmy hromadí hotovost?

Státy utrácejí jak na běžícím páse, ale lidé jsou zmatení. Motivace odkládání spotřeby a hromadění hotovosti jsou rozdílné, záleží na tom, v jaké skupině osob se člověk nachází.  Současně přichází období, které způsobí ještě větší koncentraci majetku a digitalizaci společnosti a to povede k ještě větší frustraci některých obyvatel

  • Spotřebitel: obyvatelé ztrácí důvěru ve slova vládnoucích elit (slova typu: nespořte a dále utrácejte a podpořte ekonomiku), mají strach a tuší nebezpečí, přestože jsou ujišťování o opaku
  • Investor: finanční investoři a firmy hromadí hotovost, protože tuší příležitost s nadcházející krizí, která nabídne výhodné nákupní příležitosti
  • Obyvatel: tuší, že nejde jen o nějaký krátkodobý výkyv, ale jde o zásadní změny společnosti a civilizace, které neřešíme a dlouhodobě hrneme před sebou a obyvatelé tuší, a rozdíl od politiků, že to nelze do nekonečna

Může náš civilizační model transformovat nekonečný růst na Udržitelný ekonomický růst? A vyřeší tato změna něco?

Co nám ukázala pandemie koronaviru?

Jak bude vypadat svět po pandemii koronaviru?

Máme zachraňovat ekonomiku?

Pád světového měnového systému

Tím vzniká paradox, centrální banky a státy stimulují ekonomiku obrovskými sumami, snižováním DPH, příspěvky na nákup automobilů, aby obnovili původní stav a obyvatelé odkládají spotřebu a spoří v období nejistoty. Tento rozpor má však pravděpodobně hlubší kořeny (většinová populace si již nemůže dovolit další utrácení a zadlužování jako státy, protože za dveřmi je čeká exekutor) které nejsou způsobené současnou nastupující recesí.

  • na výdaje státu musí vydělat jejich obyvatelé, včetně nově vznikajících dluhů a vrtulníkových peněz
  • dluhy zejména nejrozvinutějších západních států jsou nesplatitelné, to platilo již před příchodem koronavirové pandemie
  • je vysoké zadlužování současných vlád a EU zodpovědné? Neřešíme problémy, pouze je dokládáme na budoucí generace
  • dříve lidé vysazovali lesy, které sklízeli jejich potomci,zítra to budou pouze nesplatitelné dluhy a holiny bez lesů

Prognózy Evropské komise naznačují, že vysoká míra úspor s námi v tomto roce zůstane, i když řada Evropanů se během roku možná ještě rozhodne utrácet. Podle těchto odhadů, uveřejněných v jarní makroekonomické prognóze, stoupnou úspory domácností z loňských 12,8 % disponibilního příjmu v tomto roce na rekordních 19 %. Příští rok by mohly spadnout někam k 14,5 %.

  • Německá pojišťovna Allianz předpovídá, že do konce roku 2020 budou mít evropští střadatelé pořád na účtech dodatečných 400 miliard EUR, což by odpovídalo 3 % unijní ekonomiky.
  • soukromá spotřeba klesla ve většině Evropy o více než 30%, obrovská nejistota kromě toho mění způsoby uvažování a ukládání peněz
  • ECB očekává, že úroveň evropského vládního dluhu stoupne o zhruba 20 procentních bodů v poměru k HDP. 

Ekonomická aktivita ve Spojených státech v dubnu a květnu v důsledku koronavirové krize prudce klesala. Vyplývá to podle agentury AP z pravidelné zprávy o hospodářském vývoji zvané Béžová kniha, kterou dnes zveřejnil americký FedZpráva poukazuje na prudký pokles spotřebitelských výdajů i na propad produkce zpracovatelského sektoru (28.5.2020 ČTK)

Tento trend je jeden z velkých makroekonomických problémů. Jak dlouho se budou domácnosti zdráhat bezstarostně utrácet jako v minulosti, protože se budou pořád obávat zalidněných míst, hromadné dopravy a cestování do zahraničí?

Zajímavostí je, že již několik roků řada globálních firem včetně známého investora Warrena Buffetta hromadí balíky hotovosti, aby mohli s příchodem krize levně nakoupit. Dočkali se, nebo čekají na ještě větší propad ekonomiky a akciového trhu.

Držení hotovosti, zprávy z tisku:

9.12.2020 Používání hotovosti v Británii již mnoho let klesá, ale poptávka po bankovkách strmě roste. A nikdo vlastně neví, kde peníze končí, píše na svém webu stanice CNN. V pátek skupina britských zákonodárců uvedla, že se "ztratilo" na 50 miliard liber (1,46 bilionu korun), a vyzvala britskou centrální banku (Bank of England), aby záležitost prošetřila.

Peníze "jsou někde schované, ale centrální banka neví kde, proč nebo kdo je skrývá, a ani se nezdá, že by ji to moc zajímalo," uvedla předsedkyně finančního výboru dolní komory britského parlamentu Meg Hillierová. "Je nutné, aby se (centrální banka) více zajímala o to, kde skončilo 50 miliard liber," dodala předsedkyně výboru, který dohlíží na veřejné finance.

Bankovky v oběhu v Británii dosáhly v červenci rekordního počtu 4,4 miliardy kusů a jejich celková hodnota dosáhla 76,5 miliardy liber (2,23 bilionu korun), uvádí zářijová zpráva Státního auditorského úřadu (NAO), který kontroluje hospodaření ve veřejném sektoru. V roce 2000 bylo přitom v oběhu jen 1,5 miliardy bankovek v hodnotě 24 miliard liber (700 miliard korun).

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4561684/cnn-britska-centralni-banka-nevi-kde-je-50-mld-liber-hotovosti.html<br>

21.11.2020 Češi výrazně více kumulují hotovost. Vyplývá to z nejnovější zprávy České národní banky (ČNB). V oběhu je rekordních 700 miliard korun. Za pouhých 28 měsíců je v oběhu o sto miliard korun více. K větším výběrům peněz docházelo vždy, když se něco zadrhlo či úplně sesypalo. Od vypuknutí koronavirové krize v České republice přibylo na účtech domácností 191,4 miliardy korun. "Většinou je nechávají na běžných či spořicích účtech. Běžné a spořící produkty v bankách ale poskytuje zhodnocení na úrovni nuly," připomíná analytik BH Securities Štěpán Křeček. Při zohlednění inflace je to pak spíše reálné mínus.

https://faei.cz/cesi-rekordne-vymetaji-ucty-jako-vzdy-kdyz-uderi-krize/<br>

13.11.2020 Českem protéká největší objem hotovosti v dějinách. Druhá vlna tlačí peníze pod slamník. Hrozba druhé vlny pandemie přiměla Čechy napěchovat peněženky hotovostí. Podle zatím posledních statistik České národní banky obíhalo v zemi koncem září bezmála 685 miliard korun v hotovosti. To je takřka o 51 miliard korun neboli o osm procent více fyzických peněz v oběhu než v závěru února, tedy v předvečer pandemie. Více hotovosti v Česku podle statistik regulátora dosud ještě nikdy neobíhalo.

Prudký nárůst objemu obíhajících peněz vzbudila už první vlna pandemie na jaře, druhá vlna ale posunula zásoby hotovosti na nová maxima. "Dalším faktorem růstu objemu hotovosti jsou i přetrvávající velmi nízké či nulové sazby na bankovních účtech," připomíná partner poradenské společnosti PwC Petr Kříž.

Nejsilnější nárůst držby hotovosti zažilo Česko v říjnu 2008 krátce po pádu americké banky Lehman Brothers, a tedy neoficiálním startu velké finanční krize. Za jediný podzimní měsíc tehdy vzrostl objem hotovosti v ekonomice o deset procent poté, co lidé vybrali 33 miliard korun.

https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/ceskem-proteka-nejvetsi-objem-hotovosti-v-dejinach-druha-vlna-tlaci-penize-pod-slamnik-1375099?<br>

1.10.2020 Nadbytečná hotovost v eurozóně poprvé překročila částku 3 biliony EUR. Napomohly tomu mimořádné stimuly ECB. Finančním institucím stačilo šest měsíců na to, aby zvedly částku zaparkovanou v ECB o 1 bilion EUR. Napomohli tomu sami centrální bankéři, kteří začali poskytovat levnější úvěry bankám s cílem zabránit ekonomické újmě z koronavirové pandemie. Likviditní podmínky začaly být mimořádně uvolněné, když ECB u cílených dlouhodobých refinančních operací (TLTRO) začala počítat úrokové sazby pouhých -1 %. De fakto tak centrální banka platí za to, aby se tyto peníze rozpůjčovaly.

Ať už banky tuto hotovost hromadí na horší časy, nebo ji posílají dál ve formě půjček, skoro všechny peníze jsou u ECB uloženy ve formě rezerv, což navyšuje přebytečnou likviditu. Volné peníze v systému narostly na 3,085 bilionu EUR, ukazují nejnovější čísla ECB.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4507955/rekordni-3-biliony-eur-hledaji-domov.html

9.9.2020 Japonská měna v oběhu i bankovní vklady vzrostly v srpnu rekordním tempem. Firmy i domácnosti nadále hromadí hotovost jako ochranu před poklesem příjmů vyvolaným koronavirem, ukázaly údaje centrální banky. Data podtrhují, jak je obtížné přimět firmy a domácnosti znovu začít utrácet, i když se ekonomika postupně znovu otevírá (Reuters)

28.8.2020 Úspory francouzských domácností se prudce zvýšily, zatímco zisky podniků se ve 2Q propadly v důsledku opatření proti koronaviru. Vzhledem k tomu, že většina obchodů, kaváren a hotelů byla uzavřena od poloviny března do 11. května, nevyužitá hotovost posunula míru úspor domácností na rekordních 27,4 % disponibilního příjmu, zatímco spotřebitelské výdaje (tradiční hnací síla francouzské ekonomiky) poklesly v tomto kvartále o 16,4 % (Reuters) 

28.8.2020 To jsme dosud nikdy nezažili! Meziroční nárůst peněžní zásoby činí 20 procent. V makroekonomické sféře je dnes nejdůležitějším tématem inflace. Investoři se jí tedy logicky obávají a hledají investiční strategie, které jim pomohou se proti inflaci zajistit. V posledních týdnech jsme byli svědky několika případů překvapivého růstu inflace, které z velké části odrážejí značnou asymetrii ekonomiky po recesi způsobené virem covid. Nelze však zcela vyloučit, že během zotavení skutečně přijde delší období vysoké inflace způsobené náhlou změnou vývoje, rostoucím protekcionismem a stále rozmáchlejší přerozdělovací politikou. 

Mnozí ekonomové se shodují, že počáteční šok způsobený covidem-19 přinesl masivní dezinflační impuls. Nedokážou se však shodnout na tom, co může následovat v následujících zhruba dvou až třech letech. Někteří tvrdí, že obrovský nárůst peněžní zásoby bude dál nafukovat bubliny na trhu nemovitostí a na akciovém trhu.

Jiní se obávají, že v delším časovém horizontu růst nabídky peněz v kombinaci se změnou vývoje charakterizovanou rostoucím protekcionismem a stále rozmáchlejší politikou přerozdělování za účelem boje proti vzájemné nerovnosti, vytvoří trvalé inflační tlaky a vyžene inflaci dlouhodobě nad dvouprocentní hranici. 

https://faei.cz/to-jsme-dosud-nikdy-nezazili-mezirocni-narust-penezni-zasoby-cini-20-procent/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=Vyp3MXFuYzm-202008280743&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box 

27.8.2020 ECB: Firmy a domácnosti v eurozóně zvýšily svoje vklady u bank v červenci o 184 mld. EUR. Celková peněžní nabídka v bloku se během posledního roku zvedla o 10,2 %, nejrychlejším tempem od finanční krize 2008 (FT)

7.7.2020 Výdaje japonských domácností v květnu klesly meziročně o rekordních 16,2 %. Spotřebitelé uposlechli výzvy úřadů, aby zůstali doma, a zabránili tak dalšímu šíření nemoci covid-19. Propad výdajů však stahuje třetí největší ekonomiku světa hlouběji do poklesu (ČTK)

3.7.2020 Míra úspor domácností v eurozóně stoupla v 1Q20 o 16,9 %, nejvýše od začátku vedení této statistiky v roce 1999, uvedl Eurostat. Míra úspor domácností se v tomto případě počítá jako podíl hrubých úspor vůču hrubému disponibilnímu příjmu domácnosti (FT)

29.6.2020 Velká Británie: Vklady domácností vzrostly v květnu o rekordní sumu 25,6 mld. GBP (Bloomberg). Poměr úspor domácností se za 1Q zvýšil na 8,6 % proti 6,6 % za předchozí kvartál (Reuters) 

18.5.2020 "Vážení spoluobčané. Premiér @AndrejBabis vás nabádá, abyste věřili v budoucnost a utráceli. Nevěřte mu. Nejde mu o vás, ale o DPH z každého vašeho nákupu. Neutrácejte a šetřete na příští těžké dny. Koneckonců M. Benešová tvrdí, že 'každý má mít vatu na tři měsíce'. Poslechněte ji," napsal nedávno Miroslav Kalousek na svůj Twitter. Dnes skončil nouzový stav, ale začíná vážná ekonomická krize. Myslím, že na konci druhého kvartálu uvidíme více než dvojciferný propad hospodářství. Žádná rodina neví, jestli někdo nepřijde o zaměstnání. Neměli bychom utrácet za hlouposti. Měli bychom počítat s tím, že příští měsíce, a můžou to být i roky, můžou být těžké. Proto lidi nabádám, že jim může být ještě hůř, než dnes.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jak-cesko-zvladlo-koronakrizi-ptejte-se-miroslava-kalouska-106048#seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=0W3xhVefqGk-202005181109&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4415147/ft-evropsti-spotrebitele-hromadi-uspory.html

30.8.2019 "Horních" 10 % vlastní v USA 80 % akcií, přestávají utrácet (stojí za téměř polovinou spotřebitelských výdajů) a dramaticky jim rostou úspory, které se za poslední 2 roky zdvojnásobily, tento fakt představuje jakýsi systém včasného varování před blížící se hospodářskou bouří po celém světě.

29.8.2019 Bohatí přestávají utrácet a podle CNBC by to mohlo mít dopad na zbytek ekonomiky a představovat další brzdu růstu. Luxusní nemovitosti zažívají nejhorší rok od finanční krize, obchodníci s luxusem mají potíže, zatímco diskontům jako Walmart nebo Target se daří. Aukce s uměním poprvé po několika letech v prvním pololetí 2019 klesly (CNBC)

Ing. Pavol Lupták