Fíky

Fíky

Fíkovník neboli smokvoň roste jako keř nebo menší strom v celém Středomoří, ale původně pochází z jižního Španělska a Balkánského poloostrova, ale také z jihovýchodní Asie. Tato subtropická rostlina má i odolné kultivary, které lze pěstovat v našich podmínkách. Zvládnou tedy i zimu. A plodit budou též, stačí se o ně trochu postarat.

  • Mrazuvzdorné odrůdy: například Bornholm, nebo English Brown Turkey, Hardy Chicago, Peretta.

Stanoviště: slunné místo, které je však chráněné před severním větrem. Fíkovník potřebuje dobře propustný substrát složený z kompostu, listovky a písku.

  • Rostliny pěstované venku je potřeba na zimu ochránit před silnými mrazy tak, že jim přihrňte na kořeny vyšší vrstvu kompostu a kmínek obalte netkanou bílou textilií.

Zálivka: Fíkovníkům dopřávejte hodně vody i výživy. Vodu dodávejte rostlině odstátou, nikdy ne studenou, jinak by dostala šok a shodila by listy i plody. Zhruba jednou do týdne rostlinu přihnojte hnojivem pro drobné ovoce. Na jaře odstraňte staré a odplozené dřevo a slabé neplodící výhony.

Fíkovník plodí i více než jednou v roce. Na jarní fíky zakládá již na podzim, na letní fíky až během jara. Ale pokud pěstujete fíkovník venku raději podzimní násadu oberte. Plody totiž před zimou rostlinu vyčerpávají a mohou být zdrojem chorob a hub. Fíky můžete sklízet postupně během toho, jak dozrávají 

zobrazit více..
Loading...