Filip Pertold

Ing. Filip Pertold Ph.D.

Ing. Filip Pertold, po absolvování VŠE působil rok jako novinář v týdeníku Ekonom. V roce 2007 obhájil na CERGE-EI titul M.A. v ekonomii a následně získal v oboru ekonomie doktorát. Tři roky působil jako postdoktorandský výzkumný pracovník na Aarhuské univerzitě v Dánsku. Hostoval na Institute for Health Research and Policy na University of Illinois v Chicagu a Kalifornské univerzitě v Berkeley.

Od roku 2013 je výzkumným pracovníkem v think-tanku IDEA při CERGE-EI. Zabývá se vzděláváním, školstvím či trhem práce.

2013: Grant ve výši jednoho milionu získává v oboru ekonomie Ing. Filip Pertold, Ph.D., z CERGE-EI, společného pracoviště UK a AV ČR. Ing. Pertold se bude věnovat srovnání šancí matek získat zaměstnání v Česku a v Dánsku, a zjišťovat, jak ovlivnil zánik většiny jeslí pro děti do tří let kariérní postup žen a jejich možnost pracovat ve vedoucích funkcích. 

Filip Pertold, vize, názory:

28.3.2020

  • hlavním cílem vlády teď musí být zachování pracovních míst. "Lidem se musí dát pocit jistoty, že nebudou v nejbližších měsících padat do exekucí a do chudoby. 
  • Stát musí také podat pomocnou ruku firmám a podnikatelům. Jak Pertold zdůrazňuje, tato pomoc musí být hlavně rychlá a administrativně co nejméně náročná 
  • současná karanténa je nařízená vládou, myslím, že by právě vláda měla hrát významnou roli v záchraně ekonomiky, a určitě nebude stačit jen tu karanténu zrušit, až pominou zdravotní rizika 
  • V Česku je malých živnostníků několik set tisíc, ošetřovné ve výši 14 tisíc měsíčně pro ně podle mne stačit nebude. Je potřeba aktivovat dávky okamžité pomoci pro lidi v hmotné nouzi, aby měli na nájem. 
  • Všichni tak nějak doufáme, že současný stav bude trvat jen pár týdnů. Jenže studie naznačují, že se epidemie mohou vracet. 
  • Stát by určitě neměl propouštět, měl by podporovat lokální služby, protože tu bude spousta lidí, pro které bude problém se sebrat a odcestovat někam za prací. 
  • mě jako ekonoma děsí, že Evropa se není schopna dohodnout na jednom režimu boje proti téhle epidemii. Nedovedu si představit, jak bude fungovat mezinárodní obchod, když se Nizozemsko rozhodne, že promoří koronavirem populaci, aby získala kolektivní imunitu, Bavorsko přikročí k separaci části obyvatelstva a Česko k totální karanténě. I kdyby nakrásně byla v Česku nařízená karanténa úspěšná, stejně se musí nechat zavřené hranice, protože by sem jinak mohli proudit ze zahraničí nakažení lidé. Tento nesynchronní přístup Evropy k epidemii se projeví i v ekonomice.
  • vláda by měla lidem v exekuci odpustit dluhy, nyní je rozhodně dobrá příležitost takový krok udělat

https://ekonom.ihned.cz/c1-66738370-vlada-se-nesmi-bat-utracet-nastal-cas-lidem-odpustit-dluhy

zobrazit více..
Loading...