Firemní sektor v USA

Firemní sektor v USA

"Nacházíme se úrovni krachů burzy z roku 2008, roku 1987, či dokonce let 1929 a 1930," podotýká Trimmer, který ve Fidelity Investments šéfuje sekci globální makro. V roce 2008 se rozhořela finanční krize, v roce 1987 nastalo černé pondělí na burze a v roce 1929 nastala Velká hospodářská krize. 

  • Řada velkých investorů v honbě za hotovými penězi prodává všechny třídy aktiv. Ušetřeny nejsou ani tradiční bezpečné přístavy jako zlato. 
  • Williams v čele newyorského Fedu, vypíchl odchod silných ročníků do penze, padající míry porodnosti a uvadající růst produktivity jako příčiny klesajícího růstového trendu ve Spojených státech (14.3.2020)

Krize 2020 spuštěná koronavirem

balíček na pomoc americké ekonomice, který je nyní nastavený až na 2 biliony USD (10 % HDP), kabinet Angely Merkelové (toho času v karanténě) schválil pomoc německé ekonomice ve výši 365 miliard euro (přibližně rovněž 10 % HDP) .

Pokud má pak být nyní firemnímu sektoru poskytnuta významná pomoc, musí dojít k tomu, že rizika ponesou ti, kteří za ně jsou odpovědní. V první řadě to tedy znamená, že z pomoci nebudou těžit akcionáři. 

23.3.2020 Ekonom Matt Stoller, pomoc "by neměla jen tak dorazit do rukou finančníků, kteří si pak díky ní po krizi koupí další letadla". Nesmí tedy docházet k žádným "transferům" peněz v tomto duchu. Velké společnosti v USA jsou na tom v tomto ohledu mimořádně špatně, jsou totiž podle něj zatíženy dluhy a offshoringem, což celkově zvyšuje jejich riziko.

  • v minulosti bývaly americké firmy naopak "málo zadlužené, měly výrobu lokalizovanou a vedli je lidé, kteří výrobě rozuměli". Tak tomu ale dnes podle ekonoma již není
  • Americké korporace dnes nevyrábí věci, ale slouží finančníkům a ředitelům pro zbohatnutí 
  • Využívají rozdílné techniky, ke kterým patří odkupy akcií a dividendy, fúze a akvizice, které tvoří monopoly. Přidat lze nadměrné odměny vedení firem, lobbování a další aktivity, které mají firmám získat politickou moc
  • firmy, které pomoc obdrží, by měly ukončit odkupy. Dividendy by neměly vyplácet po dobu pěti let. Zavedeny by měly být "striktní limity na odměny vedení", žádná "schémata na rychlé zbohatnutí a zlaté padáky". Společnostem by také mělo být zakázáno lobbování

22.3.2020 James Bullard z amerického Fedu s odhadem 50 % propadu amerického HDP ve druhém kvartále a nárůstu americké nezaměstnanosti až na 30 %. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4367856/vikendar-masivni-pomoc-firmam-ano-ale-s-prisnymi-podminkami.html

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4367896/analytik-tak-jako-ted-byl-trh-preprodany-jenom-parkrat-v-historii.html

zobrazit více..
Loading...