Geoglyfy

Geoglyfy

Geoglyfy jsou velké obrazce, které jsou pozorovatelné pouze ze vzduchu. Nejznámějšími geoglyfy jsou nejspíše ty ležící na planině Nazca v jižním Peru, které vznikly odstraněním tmavšího vulkanického povrchu. V Amazonii jich ale najdeme ještě více, a dokonce i staršího data. Dále je můžeme najít i v západní Austrálii, v USA, Skandinávii, Indii nebo na Islandu. Nejstarší a zřejmě i největší geoglyf na světě se ale nachází v Rusku (vznikl 4000 - 2000 př. n. l), styl spíš odpovídá petroglyfům nalezeným ve Finsku nikoliv v Americe.

  • Geoglyf se ukrývá nedaleko Zjuratkulského jezera, v nadmořské výšce 860 m. Nejpodivuhodnější je ovšem jeho velikost. Na délku měří 218 m, na šířku 195 m a v úhlopříčce se táhne do vzdálenosti 275 m. Jde tak o jeden z největších, ne-li největší, geoglyf na Zemi. Strukturu tvoří kameny vyskládané do příkopů o šířce 5-10 m, vyhloubených 30-40 cm pod povrch. Zajímavá jsou rovněž obří kopyta vyplněná směsí zeminy a rozdrceného kamení. Podle pozůstatků zdí existovaly zřejmě v místě kopyt a hlavy (obrys zvířete) průchody. Obrazec vytvořen v místě s poměrně nízkým sklonem, bylo jej možné tenkrát vidět z vrcholu hřebene Zjuraktul, kde byla zřejmě umístěna vyhlídková plošina. Umělecké dílo tedy bylo možné obdivovat i bez možnosti vyletět do vzduchu. 
  • Obrazce v Thárské poušti na severozápadě Indie se skládají z obřích pruhů a spirál a jsou tak velké, že je lze pořádně rozeznat pouze ze vzduchu. Největší z nich je obří asymetrická spirála tvořená jedinou smyčkou táhnoucí se v délce 12 kilometrů zabírá plochu o délce 724 metrů a šířce 201 metrů. Další obrazec se nachází jihozápadně od spirály a tvoří jej hadu podobný tvar s linií o délce 11 km. 
  • Geoglyfy mohly být symbolem soudržnosti a společenského života. 
  • Geoglyfy v Amazonii

6.6.2021 Několik geoglyfů bylo objeveno teprve před nedávnem objeveno v Thárské poušti na severozápadě Indie. Geoglyfy, které s pomocí aplikace Google Earth objevila dvojice nezávislých výzkumníků z Francie, jsou nyní považovány nejen za největší geoglyfy na Zemi, ale také za největší grafická vyobrazení jakéhokoli druhu, která kdy vytvořila lidská ruka. Několik z nich bylo objeveno teprve před nedávnem objeveno v Thárské poušti na severozápadě Indie. Geoglyfy, které s pomocí aplikace Google Earth objevila dvojice nezávislých výzkumníků z Francie, jsou nyní považovány nejen za největší geoglyfy na Zemi, ale také za největší grafická vyobrazení jakéhokoli druhu, která kdy vytvořila lidská ruka.

Obrazce se skládají z obřích pruhů a spirál a jsou tak velké, že je lze pořádně rozeznat pouze ze vzduchu. Největší z nich je obří asymetrická spirála tvořená jedinou smyčkou táhnoucí se v délce 12 kilometrů zabírá plochu o délce 724 metrů a šířce 201 metrů. Další obrazec se nachází jihozápadně od spirály a tvoří jej hadu podobný tvar s linií o délce 11 km.

"Tyto geoglyfy, dosud největší objevené na světě a poprvé na indickém subkontinentu, jsou jedinečné i co se týče jejich záhadných tvarů," napsali vědci. Obří spirála a hadovitá linie jsou zatím hlavními body zájmu.

https://enigmaplus.cz/v-indii-byl-nalezen-nejvetsi-geoglyf-sveta/<br>

1.12.2020 Petroglyfy jsou opravdu zajímavé výtvory. Nachází se v indickém regionu Maháráštra a jedná se o obrazce, které jsou vyryté do kamene. Zobrazují zvířata, jež se nachází pouze v Africe. Možná se i vy zamyslíte nad tím, co mohou mít společného hroši a nosorožci. Nově bylo objeveno okolo 400 petroglyfů. Odborníci hovoří o tom, že byla tato díla vytvořena doposud neznámou civilizací, která obývala území současné Indie přibližně před nějakými 10 000 lety. Jestliže se vědecké odhady nemýlí, pak by se jednalo o nejstarší petroglyfy, které byly vůbec nalezeny. 

Že jsou součástí rytin obrázky velryb, žraloků nebo želv, je vcelku pochopitelné. Hroši a nosorožci ale v Indii nejsou, a tak se hledají vysvětlení. Existují fakticky dvě. Buď daná africká zvířata žila v oblasti dnešní Indie před 10 000 lety, nebo sem lidé přišli právě z Afriky. Jedna jak druhá varianta by představovaly poměrně průlomové zjištění. 

https://www.svetcestovatele.cz/po-stopach-zahadnych-petroglyfu-nezname-civilizace/?<br>

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/archeologove-na-peruanske-planine-nazca-odkryli-obrazec-kocky/1947574

19.10.2020 Lima - Archeologové na slavné jihoperuánské planině Nazca objevili nový obrazec. Mezi písečnými dunami k takzvaným geoglyfům kolibříka, opice, kosatky nebo postavy, o které se někteří s oblibou domnívají, že jde o kosmonauta, nově přibyla obří kočka. Její stáří vědci odhadují na více než 2000 let. Obrazec byl sotva viditelný a málem zmizel, protože je umístěný na poměrně prudkém svahu, který je náchylný k erozi," uvedlo v prohlášení peruánské ministerstvo kultury. Na planině Nazca, která leží zhruba 400 kilometrů jižně od peruánské metropole Lima, se nachází přes 300 geoglyfů či jejich pozůstatků na rozloze zhruba 520 kilometrů čtverečních. Obrazce jsou různě veliké a rozpoznatelné pouze z větší výšky či dálky. Vznikly odstraněním svrchní vrstvy kamenů a zeminy, čímž se odkryl světlejší kontrastní materiál.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/archeologove-na-peruanske-planine-nazca-odkryli-obrazec-kocky/1947574

17.6.2020 Amazonie vydává svá tajemství: Koruny stromů zakrývají obří obrazce. Objekty mají různé tvary: kruh, čtverec, kosočtverec, někdy i mnohoúhelníky. Překvapivě ale i tato devastace životního prostředí může být k něčemu prospěšná. Jsou odhalovány travnaté plochy, dříve ukryté pod košatými korunami stromů a na světlo světa vyplouvají pradávná tajemství - ohromující a záhadné geoglyfy! V brazilském regionu na hranici s Bolívií objevují badatelé na konci roku 2009 téměř 300 obrazců, jejichž původ musí prokazatelně sahat hluboko do historie. Tento šťavnatý archeologický úlovek vzbuzuje mnoho otázek. Geoglyfy jsou hluboké 1 až 2 metry, jejich příkopy dosahují šíře neuvěřitelných 11 metrů a rozloha objektu se pohybuje mezi 90-300 metry v průměru.Geoglyfy mohou souviset s takzvanými "zahradními městy" z povodí řeky Xingu v jihovýchodní oblasti Amazonie, o jejichž objevu informují média veřejnost v roce 2008. Jedná se o ruiny vesnic a zahrad, které naznačují, že amazonské deštné pralesy byly osídleny už před 400-1500 lety.Jisté geoglyfy mohly mít rituální význam, zatímco jiné fungovaly například jako prostředky obrany.Geoglyfy zcela jistě boří mýty o tzv. panenské Amazonii. Je evidentní, že v této oblasti kdysi dávno sídlila jakási civilizace. Badatelé se domnívají, že geoglyfy mohli vytvářet zdejší obyvatelé od období před 2000 lety až po 13. století našeho letopočtu.

https://enigmaplus.cz/amazonie-vydava-sva-tajemstvi-koruny-stromu-zakryvaji-obri-obrazce/?

25.5.2020 Experti pod vedením známého archeologa Johnyho Isly objevili desítky nových geoglyfů v Peru. Nacházejí se několik kilometrů od planiny Nazca. Informoval o tom britský deník The Guardian. Podle zjištění archeologů jsou až o 1500 let starší než linie na planině Nazca. Archeologové se domnívají, že obrovská antropomorfní postava kosatky zaplňuje "chybějící místo" mezi stovkami starších geoglyfů a novějšími, už dříve objevenými geoglyfy. Našli jsme možná jen 5 % toho, co vůbec existuje," 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zjisteni-vrhaji-zcela-nove-svetlo-na-geoglyfy-na-planine-nazca-107309?
zobrazit více..
Loading...