Home office

Home office

Home office (práce z domova) je další z nástrojů současného modelu kapitalismu 21. století (další je např. kurzarbeit, nepodmíněný příjem, záporné úrokové sazby, další zadlužování, firmy bez zisku, zombie firmy), jehož důsledkem bude atomizace lidí a také podpoří přechod do digitální společnosti (virtuální realita, 5G sítě, dopaminová závislost, Digitální koncentrační tábory, DVS atd.), která bude využívat (zejména nadnárodní firmy pro určité profese) kontrolovanou společnost se sociálním bonusem - Technokracii.

  • Navzdory obavám z nižší produktivity pracovníků se totiž zaměstnavatelům jeví jedno plus důležitější než ostatní faktory - a tím jsou menší náklady na administrativní budovy.
  • Firmy plánují udržet jen určitý počet míst k sezení v kanceláři, která by si v budoucnu měli zaměstnanci předem rezervovat v aplikaci. 
  • Firmy díky home office ušetří náklady za nájem kanceláří, vozový park, energie atd.
  • Díky home office vzrůstají kybernetická rizika v domácnostech.
  • Pro efektivní práci z domova je zapotřebí mít nastavené vhodné procesy .
  • Home office vytváří tlak mezi různými skupinami zaměstnanců (zejména mezi nízkopříjmovými a středně a vysoko-příjmovými, kteří pracují v oblasti moderních technologií).
  • Zejména nadnárodní firmy mohou dojít k závěru, že pro ně je výhodnější přejít na "home office" zaměstnání a využívat k tomu více zájemce ze zemí s nižšími mzdami (cílem je snižování nákladů) - tento model byl otestován call centy v chudších zemích (Indie, atd.).
  • Home office v Česku využívá třetina ekonomicky aktivní populace (20.2.2021).

"Globotika", díky robotizaci přichází doba příchodu "robotů s bílým límečkem", mezi které patří například virtuální asistenti či některé druhy umělé inteligence.

  • Studie také ukazují, že pokud spolu lidé hovoří přímo, jen asi 30 % informací pochází ze slov, zbytek je neverbální povahy. A někteří tvrdí, že tento poměr se nachází dokonce jen na 7 %. 

Home office, zprávy z tisku:

4.6.2021 Apple povolá od září své zaměstnance zpět do kanceláří nejméně na tři dny týdně. Informoval o tom zpravodajský server BBC s odvoláním na interní zprávu, kterou zaměstnancům adresoval šéf společnosti Tim Cook. Někteří pracovníci budou moci zbylé dva dny pracovat na dálku. Ti, jejichž práce se neobejde bez fyzické přítomnosti, budou v kanceláři čtyři či pět dní v týdnu (ČTK) 

1.3.2021 Home office zaměstnavatelům nevoní, a tak tlačí na pokles mezd. První náznaky se objevily už loni, když z analýzy poradenské společnosti Moore Czech Republic vyplynulo, že za dva měsíce práce z domova klesla produktivita o třicet procent. Valné mínění o práci z domu nemá ani šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, který se nechal slyšet, že home office je vlastně placená dovolená.

  • Šéf Goldman Sachs David Solomon i dnes tvrdí, že práce z domova se nemůže stát novým normálem a neodpovídá pracovní kultuře investiční banky.
  • Naopak technologické giganty typu Reddit, Facebook či Twitter práci z domova svých zaměstnanců podporují. Část z těchto průkopnických firem je dokonce ochotna přispět svým lidem, aby se přestěhovali z předraženého Silicon Valley. Pak jim ovšem sníží mzdu s tím, že po přestěhování nepotřebují tolik peněz, protože bydlí "za levno".  
  • Podle studie Stanfordovy univerzity někteří zaměstnanci doma začínají trpět tzv. únavou ze Zoomu (aplikace Zoom byla vybrána náhodně, příznaky platí pro všechny podobné platformy). Ti, kteří tráví spoustu času pracovními videohovory a videoporadami, trpí podle vědců ze Standfordu tím, že se musí až příliš soustřeďovat na obrazovku a na zvuk současně. Dalším vyčerpávajícím faktorem je permanentní přítomnost sama sebe na obrazovce, na kterou člověk není zvyklý.
  • A konečně se zaměstnanci zaujatí videohovory podstatně méně hýbou. Podle expertů je tak nejlepší si vypnout video a nechat puštěný jen zvuk, a to vše pokud možno na přístroji, se kterým se dá pochodovat alespoň po místnosti. 
  • https://archiv.ihned.cz/c1-66889790-home-office-zamestnavatelum-nevoni-a-tak-tlaci-na-pokles-mezd  

20.2.2021 Češi pracují nyní v průměru osm hodin a 22 minut denně, více než před pandemií koronaviru. Běžná pracovní doba je přitom osm hodin. Pracují častěji z domu, home office využívá třetina ekonomicky aktivní populace. (ČTK)

9.12.2020 Na home officu vzniká více chyb a méně inovací. Lidé se potřebují setkávat, říká šéf JuiceUp. Práce z domova jako řešení pandemie koronaviru se letos nevyhnula asi žádné české firmě. Podniky tím chtějí snížit riziko přenosu nákazy, a když nemohli pracovat z domova lidé z výroby, home office využili alespoň vedoucí či management. Kdekdo tak už na jaře předpovídal, že home office je budoucností firem. Ivo Hrdina, spoluzakladatel a šéf společnosti JuiceUp, jež se zaměřuje na budování vztahů mezi firmami a zaměstnanci, si to ale nemyslí.

"Jsem přesvědčený, že kanceláře budou fungovat a home office bude jen doplněk. Lidé se potřebují setkávat a spolupracovat," míní Hrdina, který je v JuiceUp vedoucím psychologem. Podle něho je atmosféra kanceláře důležitá pro budování vztahů se zaměstnanci. Ti jsou díky dobrému pracovnímu prostředí také loajálnější. Podle dat výzkumu Život během pandemie, který zajišťují PAQ Research a iniciativa IDEA AntiCovid, bylo nejvíce lidí na home office v dubnu, a to 23 procent. Na konci listopadu pracovalo pouze z domova 15 procent lidí. Podle Hrdiny se situace na podzim výrazně změnila - o viru už toho víme více než na jaře a vidina vakcíny působí jako světlo na konci tunelu.

  • 13 procent lidí v průzkumu Motivate uvedlo, že jim home office naprosto nevyhovoval.
  • 47 procent pracovníků by v budoucnu uvítalo mít možnost home officu několik dní v týdnu.
  • 18 procent lidí se soustředí na práci lépe v kanceláři než doma.

https://archiv.ihned.cz/c1-66855580-lide-se-potrebuji-setkavat-tesi-se-zpet-do-kancelari-ty-se-kvuli-pandemii-meni<br>

25.11.2020 Podíl zaměstnanců tuzemských firem, kteří kvůli pandemii pracují z domova, se během druhé vlny proti té jarní zdvojnásobil na 17 %. Naopak 3 % lidí pracovala z domu na jaře a nyní nikoliv. Vyplývá to z listopadového průzkumu bezpečnostní firmy Eset (ČTK)

8.9.2020 Práce z domova nemá dobrý dopad a komplikuje probírání nápadů. V rozhovoru s listem The Wall Street Journal to řekl jeden z dvojice šéfů a zakladatelů placené internetové televize Netflix, Reed Hastings. Hastings nicméně čeká, že lidé ve většině firem budou i po epidemii pracovat z domova nejméně jeden den v týdnu

20.8.2020 Avast, Google, Facebook a další přecházejí na home office. Kde všude se pracuje z domova? Koronavirová pandemie výrazně proměnila charakter a organizaci práce u lidí zaměstnaných v kancelářích. Téměř polovina firem už přešla na hybridní model fungování. Vyplývá to z průzkumu společnosti CBRE mezi pronajímateli kancelářských prostor ve střední a východní Evropě. Jejich zaměstnanci si tak mohou vybrat, zda chtějí pracovat z domova, či z kanceláře. Zároveň tři čtvrtiny z těchto firem hodlají navýšit investice do technologií, které mají podpořit práci na dálku.

Ruku v ruce s tím jde i snížený zájem o pronájem kanceláří. O 21 % se podle průzkumu Prague Research Forum snížila meziroční poptávka po kancelářských prostorách v Praze. Firmy tak přesouvají těžiště pracovníků z rušných office center do domácího prostředí.

Trend hybridního modelu se tedy po první vlně ve světě postupně přesouvá i do Česka. Společnosti jako Alza, Mall, Twisto nebo Avast následují kroky Googlu nebo Facebooku. Na tento systém najíždí hlavně technologické a softwarové firmy, přechod na home office je ale velkým tématem například i v bankovních centrálách.

https://byznys.ihned.cz/c1-66804470-prehledne-avast-google-facebook-a-dalsi-prechazeji-na-home-office-kde-vsude-se-pracuje-z-domova

15.6.2020 Eset: Z domova stále pracuje okolo 8 % pracujících a 12 % se vrátilo do kanceláře. Téměř polovina Čechů by si přála zachovat alespoň částečnou flexibilitu práce i po uvolnění všech bezpečnostních opatření proti koronaviru (ČTK) 

15.5.2020 Německý ministr práce Hubertus Heil uvedl, že se podíl lidí, kteří pracují z domu, v době krize zvýšil z 12 na 25 procent a že navrhne, aby právo na práci z domu bylo součástí zákoníku práce. Mezinárodní organizace práce v poslední studii odhadla, že by z domova mohlo výhledově pracovat 24 procent Italů, 28 procent Francouzů, 25 procent Španělů a 31 procent Švédů či Britů. Před koronakrizí z domu pracovalo po světě jen 2,9 procenta všech zaměstnanců.

  • Tlak na práci z domu bezpochyby kvůli koronavirové krizi poroste. Jak od zaměstnanců, tak ale i od zaměstnavatelů. Technologické firmy mají v této oblasti dlouhodobý náskok. 
  •  finanční sektor, řada služeb i státní správa mohou velmi dobře umožnit řadě zaměstnanců práci z domu, aniž by přitom nějak utrpěly firmy a jejich produktivita 
  • Klíčovým faktorem změn jsou ale sami zaměstnanci, kteří musí prokázat, že jsou schopni a ochotni pracovat z domu minimálně stejně jako v kanceláři 

https://nazory.ihned.cz/komentare/c1-66764350-cesko-je-montovnou-zcela-zaslouzene

13.5.2020 Společnost s tímto režimem nepřichází sama. Jsou to právě technologické giganty, které se rozhodly rozvíjet novou firemní kulturu práce. Amazon, společnost nejbohatšího muže planety Jeffa Bezose, se stejně jako Google rozhodl rozšířit platnost práce z domova.

Následně se přidalo vedení společnosti Facebook. Stejně jako u Googlu a Amazonu bude mít většina zaměstnanců možnost pracovat z domova až do konce roku 2020. Informoval o tom server CNBC.

Podle dostupných informací podobnou zprávu zveřejnila také společnosti Microsoft, která své zaměstnance plánuje mimo kanceláře nechat do října.

12.5.2020 Moore Czech Republic: Dlouhodobé přesunutí všech pracovníků na home office přineslo některým českým podnikům nižší výkonnost. Během prvního měsíce se produktivita pracovníků snížila v průměru o 10 %, po dvou měsících práce z domova ale pokles dosáhl přibližně 30 %

zobrazit více..
Loading...