Inflace

Inflace

Jádrová inflace je bez energií, alkoholu, tabáku a potravin a je obvykle nižší než celková inflace

  • Může epidemie koronaviru a následná krize být příčinou možné hyperinflace, či naopak deflace. více

4.8.2021 Profesor financí Jeremy Siegel v rozhovoru pro Gatewood Wealth Solutions zopakoval svou tezi, podle které bude inflace oproti názoru Fedu dlouhodobější. Ovšem s tím, že až čas ukáže, kdo má pravdu, zda on či vedení americké centrální banky. Siegel se domnívá, že Fed by nyní měl snížit tempo růstu peněžní zásoby na úroveň kolem 5 %, protože ta je podle něj v souladu s tempem růstu nominálního produktu. Co míní profesor o investicích a akciích a jaký je jeho pohled na další vývoj v ekonomice?

Siegel podle svých slov nepredikuje dvojcifernou inflaci, nyní ale podle něj již dochází k přílišné tvorbě peněz a ta se v následujících měsících projeví v ekonomice.

Pak se věnoval akciovému trhu s tím, že za posledních patnáct let přišly dvě velké korekce, kdy akcie ztratily desítky procent. Poměrně rychle se pak ale trh zotavil a to ukazuje, že investoři by měli být u akcií připraveni na podobné korekce, ale pokud vydrží, mohou si užívat i nemalé zisky. Úkolem investičních poradců je pak podle profesora často to, aby klientům dodávali v náročných časech na klidu.
Akciové trhy jsou podle Siegela "rozumně efektivní" a není tak lehké na nich najít neefektivní oblasti. Vlna zájmu o pasivní investování a růst množství ETF a pasivních fondů tak podle profesora nedospěla do situace, kdy by ceny na trhu byly ve větší míře odchýleny od svých hodnot a kdy by tedy existoval velký prostor pro aktivní investory. Aktivní fondy tak stále většinou nejsou schopny dosahovat výjimečné návratnosti.
Co takzvané meme akcie a tituly typu Gamestop, které si v posledních měsících získaly značnou pozornost kvůli své volatilitě a aktivitě retailových investorů často organizované na sociálních sítích? Siegel jednoduše odpověděl, že jde o aktiva pro spekulanty, která by neměla zajímat skutečné investory. Podle jeho názory tyto akcie nehrají na trhu větší roli a také by ji hrát neměly.

Závěr rozhovoru byl opět věnován diskusi nad monetární politikou. Siegel doplnil, že Fed by podle něj měl již nyní ukončit nákupy aktiv, protože pro ně nadále není žádný důvod. Podle svých slov by tak nebyl překvapen, kdyby Fed oznámil snižování nákupů aktiv v následujících několika měsících a následně zvedání sazeb. Ohledně akcií profesor zopakoval, že jsou reálným aktivem, "protože s nimi kupujete firmy, a tudíž reálná aktiva". "Zhoupnout" by se akcie mohly v případě, že by Fed prudce zasáhl proti vyšší inflaci.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4743111/meme-akcie-jsou-pro-spekulanty-rika-profesor-financi-jeremy-siegel-co-si-mysli-o-etf-a-esg-investovani.html 

5.6.2021 Inflace je tady. Ve světě dochází čipy, dřevo, ocel, měď, ale také káva, pšenice, plastové obaly či lepenkové krabice. To vše způsobuje nedostatek některých výrobků a také zvyšování cen. Problém, který způsobilo pandemické narušení dodavatelských řetězců i podpora ekonomiky ze strany vlád a centrálních bank, se navíc stále prohlubuje.

https://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/inflace-je-tady-svetu-chybi-suroviny-ceny-extremne-rostou-1381096?

17.5.2021 Nový hlavní problém pro globální trhy nese jméno inflace. Pandemie COVID 19 sice není zdaleka za námi, ale ve vyspělém světě investoři zatím mají všechny důvody sázet na to, že druhá polovina roku bude díky vakcíně výrazně lepší než ta první. Na scénu však přichází nečekaná komplikace v podobě inflace. Ta vzrostla v dubnu jak v USA, tak v eurozóně i ve střední Evropě výrazně rychleji, než se očekávalo. A nešlo jen o očekávané meziroční zdražování pohonných hmot (a v česku piva). Vysoko je i jádrová inflace. Optimisté tvrdí, že je to dočasný fenomén spojený s koncem pandemie, kdy zadržované úspory a nedostatek výrobních kapacit přechodně zvýší inflaci. Kde ale vzít jistotu, že to bude skutečně jen přechodný fenomén? A bez této jistoty mohou podle pesimistů centrální bankéři víc a víc přemýšlet nad tím, že je třeba rychleji sundat nohu z plynu a začít hledat brzdový pedál.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4676205/rozbresk-novy-hlavni-problem-pro-trhy--inflace.html

1.3.2021 Inflace dosáhne vrcholu v roce 2023. Během posledních 25 let byla diskuse ohledně monetární politiky poměrně omezená. Panoval konsenzus, že centrální banky mají být nezávislé a zaměřovat by se měly primárně na cenovou stabilitu. Tento rámec podle portálu Money and Banking fungoval po dlouhou řadu let velmi dobře. Například inflace v americké ekonomice mezi lety 1995-2007 dosahovala 2,1 %. Po roce 2008 ale klesla na pouhá 1,5 %, nikdy nepřekročila 3 %. A pandemie přinesla dramatické změny - "mobilizaci fiskální a monetární politiky s cílem reagovat na propad ekonomické aktivity. Prudce začaly růst vládní dluhy i rozvaha Fedu, peněžní agregát M2 vzrostl během tří měsíců o 16 %. M&B se tak podobně jako řada dalších ptá, zda to vše nemůže přinést vysokou inflaci?

  • V roce 2020 především vzrostla peněžní poptávka o 15 %, což je dvojnásobné tempo ve srovnání s celým předchozím desetiletím. K tomu firmy čerpaly dodatečné úvěry ve výši 600 miliard dolarů, což přispělo k růstu M2. Fiskální transfery pak pomohly ke zvýšení úspor domácností o 1 bilion dolarů.
  • Nákupy obligací ze strany Fedu pak automaticky zvýšily rezervy všech, kteří mu své dluhopisy prodali. 
  • A v neposlední řadě prostředí velmi nízkých sazeb nemotivuje firmy a domácnosti k tomu, aby držely své peněžní prostředky na bankovních účtech.  
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4613048/m-b-inflace-dosahne-vrcholu-v-roce-2023.html

1.8.2020 Obava z inflace v USA narůstá. Jedním z projevů je to, že reálná úroková sazba je nyní hluboko v záporu, nejhlouběji minimálně za několik posledních desetiletí. Reálná úroková sazba je rozdílem mezi nominálním úrokem a mírou očekávané inflace. Pokud jsou nominální úroky blízko nule, což je nynější stav, jenž souvisí se zmíněným pumpováním miliard, pak růst inflačních očekávání stahuje reálnou úrokovou sazbu hlouběji do záporu. Také proto se zmínění boháči tolik shánějí po zlatu. To sice žádný úrok nenese, ale lepší žádný úrok než úrok záporný.

Vojenská konfrontace USA a Číny by inflaci zřejmě dále přiživila. Stejně tak ji ovšem přiživí pouhá konfrontace ekonomická.

Když se kvůli obchodní válce bude zboží místo v Číně, "dílně světa", vyrábět v Americe nebo v Evropě, budou se muset vyplácet vyšší mzdy. To se pochopitelně projeví inflačně. Citelně zesílená inflace je klíčovou, zatím spíše podceňovanou ekonomickou hrozbou, které svět, zejména Západ, nyní čelí.

Citelně zvýšená inflace příštích let by znamenala vážný problém i pro Evropskou unii. Ta si nyní chce půjčovat v rámci dojednaného fondu obnovy. Půjčky fondu bude Brusel a členské státy Unie splácet minimálně do roku 2058. Pokud však mezitím výrazně zrychlí inflace, půjdou znatelně nahoru úrokové sazby všude na Západě.

Vyšší úroky budou nutností, aby se inflace nezměnila v inflaci pádivou, případně hyperinflaci. Vyšší úroky dramaticky prodraží dluh zemí, firem i domácností. Takže náklady dluhu i zmíněného fondu obnovy citelně vzrostou. Brusel tak zdraží letenky v EU nebo dovoz zboží do Unie, včetně ovoce, oděvů nebo elektroniky, aby zvýšený úrok pokryl. Výsledkem tedy bude další inflace.

Potenciálně tak hrozí nebezpečná inflační spirála a plošné bankroty zemí, firem i domácností. Udeřila by světová ekonomická krize. Taková, na niž by na rozdíl od koronakrize nezabíralo - z povahy věci inflační - pumpování nových miliard.

https://www.kurzy.cz/zpravy/552922-koruna-prudce-posiluje-vuci-dolaru-padajici-dolar-zdrazuje-zlato-mnozi-se-zacinaji-obavat/ 

31.7.2019 Slabá inflace a zpomalující hospodářský růst posilují očekávání, že Evropská centrální banka podpoří ekonomiku eurozóny uvolněním měnové politiky. ECB minulý týden signalizovala, že by mohla přikročit k dalšímu snížení úroků či k novým nákupům dluhopisů.

Inflace se ovšem v Evropě drží stále velmi nízko a to naznačuje, že slabá je i spotřebitelská poptávka.  

zobrazit více..
Loading...