Jak zachránit zaměstnanost?

Jak zachránit zaměstnanost?

20.3.2020 Mezi současnou situací a situací před 12 lety je ale podstatný rozdíl. Tehdy šlo doslova o neřízený výbuch. Zkolaboval finanční systém a s ním se začaly posléze sypat i některé evropské ekonomiky. Tehdejší krize se vymkla kontrole. Nyní ale dochází k ekonomickému útlumu řízeně, z vlastního rozhodnutí vlád. Nejde tedy o ekonomickou krizi, ale zdravotnickou krizi.

  • vlády se proto rozhodly dostat ekonomiku do stavu hibernace, a až se situace ve zdravotnictví stabilizuje, znovu ji probudit
  • hlavní problém v současné situaci útlumu je propad poptávky, taková situace se dá z rezerv samotných firem nebo živnostníků vydržet jen krátký čas, pak se začnou dostávat do platební neschopnosti, dojde k propuštění a ekonomika je v nebezpečné spirále

V rychlé zprávě ekonomického institutu IDEA je v několika bodech naznačeno, co by se proto nyní mělo dělat: 

  • Stát musí ujistit firmy, že jim pomůže. To se nyní děje. Česko si vyčlenilo na přímou podporu 100 miliard korun a dalších 900 miliard korun na záruky - tedy například ručení za půjčky podniků u bank.
  • Odlehčit firmám v oblasti mezd. Stát se může například inspirovat německým programem kurzarbeitu, tedy že se do jisté míry podílí na mzdách zaměstnanců.
  • Odložit firmám povinnosti vůči státu. Česká vláda již taková opatření ohlásila. Například odložila podání daňového přiznání pro podnikatele a malé firmy až do 1. července. Uvažuje se také o odložení náběhu další vlny EET.

Státní rozpočet skončí s velkým schodkem, lze očekávat, že v závislosti na délce trvání opatření překoná i deficit ve výši 200 miliard z období finanční krize mezi lety 2008 a 2009. Ekonomové jsou ale přesvědčení, že je to přijatelná oběť. 

Do záchrany by se navíc měla pustit i centrální banka, která má řadu nástrojů, jak státní rozpočet podržet. Například může začít prodávat devizové rezervy, které má jedny z největších na světě. Zisk má pak možnost bankovní rada převést do státního rozpočtu a podpořit ho. 

Někteří ekonomové dokonce vybízí k tomu, aby se centrální banky připravily podpořit ekonomiku a firmy napřímo. Například výkupem dluhů a jejich okamžitým zneplatněním. Centrální banka se nemusí ohlížet na případnou ztrátu, na rozdíl od negativních důsledků, které má státní dluh a hluboké rozpočtové deficity. 

  • České domácnosti na tom bohužel nejsou nejlépe. Pětina jich nevydrží z úspor ani měsíc a většina nezvládne více než tři měsíce. 

19.3.2020

První obrys plánu, jak zachránit zaměstnanost v době koronaviru, je na světě. Spočívá v tom, že firmy od státu dostanou peníze, aby mohly svým lidem platit část mzdy (60 %) po dobu, v níž budou v karanténě.

  • Státní rozpočet by to mělo stát 7,1 miliardy korun, tedy oproti předpokládané sumě 100 miliard přímé pomoci, kterou Andrej Babiš ekonomice slíbil, to jsou dílčí peníze 
  • Ministerstvo počítá, že pandemie potrvá 90 dní, to je základní předpoklad plánu. 

"Program spočívá v kompenzaci mzdových nákladů či jejich části v podobě náhrad mezd nebo platů zaměstnancům za dobu překážek v práci vyvolaných karanténou nebo mimořádnými opatřeními souvisejícími se šířením nákazy COVID-19 jak v ČR, tak v zahraničí,"

První fáze pomoci má mít svoje limity: Náhrady mezd se mají týkat nejvýš 10 tisíc lidí v karanténě a maximálně 75 tisíc pracovníků uzavřených obchodů. 

  •  Kompenzace kvůli poklesu poptávky by byly u 100 tisíc lidí, kvůli nedostatku surovin u 30 tisíc. 
  • Nejvýš 50 tisíc by mělo být těch, kteří nemohli pracovat, protože jejich kolegové byli v karanténě či na ošetřovném. 
  • Program by měl pokrývat období od začátku března do konce června. O příspěvky by zaměstnavatel žádal Úřad práce, který by s ním uzavřel dohodu s přesným vymezením důvodů a podmínek kompenzace
  • Ministerstvo navrhuje, aby stát místo zaměstnavatelů zaplatil náhrady výdělku lidem v nařízené dvoutýdenní karanténě. Pobírat mají 60 procent základu příjmu. Pracovníci zavřených obchodů, restaurací a dalších provozů mají mít podle zákoníku práce svůj plný průměrný výdělek. Podle návrhu by z něj měl stát uhradit čtyři pětiny, a to za dobu deseti dnů. Tak dlouho má zatím nařízení o uzavření trvat.  

Více: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/prvni-obrysy-planu-jak-zachranit-zamestnance-firmy-dostanou-penize-na-mzdy-v-karantene-94357?seq_no=2&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

zobrazit více..
Loading...