Ledovce

Ledovce

Tání ledovců zvyšuje hladiny moří a mění koloběh vody i obraz krajiny a fungování ekosystému. Tání ledovců na celém světě nabralo od začátku 21. století rekordní rychlost a je nezadržitelné. V roce 2015 to uvedlo Světové středisko pro monitorování ledovců (WGMS) se sídlem na Curyšské univerzitě.

  • Ledovce cyklují v závislosti na změnách interglaciálu a interglaciálu, se zvětšováním zalednění, tloušťka dosahuje až 3km, klesá hladina oceánů až o 120- 140 m, voda se tedy přesouvá z oceánů na pevninu při ochlazení a při oteplení naopak a hladina oceánů stoupá.
  • Díky přítomnosti řas (růžovění až fialovění) dochází k rychlejšímu tání ledovců.
  • Během minulé teplé epizody před asi 10 000 až 7 000 lety ztratilo Grónsko led rychlostí přibližně 6 000 miliard metrických tun každé století. Tato míra zůstala nepřekonatelná až do posledních dvou desetiletí: od roku 2000 do roku 2018 byla průměrná míra ztráty ledu podobná, kolem 6 100 miliard tun za století. 

Malá doba ledová kolem roku 1850 ledovce ve Švýcarsku zabíraly zhruba 1735 kilometrů čtverečních. Do roku 2016 se plocha zmenšila o 50% a tloušťka dokonce o 60%.

Několik informací o ledovcích:

  • Nastal bod zlomu pro Švýcarské ledovce, do roku 2100 prý i při největším úsilí o snížení emisí oxidu uhličitého zmizí 80 až 90 procent masy švýcarských ledovců. "Švýcarské ledovce už nelze zachránit," řekl Matthias Huss z technické vysoké školy (ETH) v Curychu.
  • Do roku 2050 se ve Švýcarsku zvedne teplota v zimě o 1,8 stupně a v létě o 2,7 stupně Celsia.
  • Antarktida je z 98 % pokrytá ledovým štítem a celý kontinent, obklopený oceány, představuje 90 % pevninských ledovců planety, rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. 
  • Kdyby všechen tamní led roztál, zvedla by se hladina oceánů téměř o 60 metrů a pokud by se rozpustily všechny ledovce, tak by stoupla hladina o 66 m.. 

Voda na pevnině, vodní cyklus, oceány a ledovce zajišťují dynamickou rovnováhu na planetě. Při ochlazení se akumuluje ledovec na pevnině a klesá hladina moří (před 20 000 roky byla hladina oceánů nižší až o 130 m) a při oteplení voda v oceánech stoupá a snižuje se zalednění.

Ledovce, zprávy z tisku:

31.7.2021 V Grónsku ve čtvrtek roztálo 8,5 miliardy tun ledu (letos už z grónských ledovců zmizelo 100 miliard tun ledu) a v úterý zmizelo 8,4 miliardy tun ledu. Vědci to přirovnali k tomu, že voda, která z ledovce stekla, by americký stát Florida pokryla pěticentimetrovou vrstvou. Na ostrově ten den padl teplotní rekord, bylo tam 19,8 stupně.

  • Při současném tání už zmizel sníh, který v zimě napadl, a odkryl jádro ledovce. Právě jeho tání zvyšuje hladiny oceánů.
  • https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/v-grosku-roztalo-85-miliardy-tun-ledu-za-den-40367745#

25.1.2021 Tání ledu se kvůli klimatickým změnám urychluje. Podle nové vědecké studie ho nyní ročně na celém světě ubývá o 57 % více než v polovině 90. let. Podle autorů výzkumu, jehož výsledek dnes vychází v časopisu The Cryosphere, je tak velké zrychlování překvapením. 

https://www.the-cryosphere.net/about/news_and_press/2021-01-25_review-article-earths-ice-imbalance.html

13.12.2020 Rozmrzání věčně zmrzlé půdy vypouští do vzduchu smrtelně nebezpečné bakterie

Sibiřský antrax

Sněť slezinná (antrax) způsobená bakterií Bacillus anthraccis tvoří spory v půdě či tkáni mrtvých zvířat. Rozmrzáním permafrostu na Sibiři se znovu objevila sněť slezinná a v jejím důsledku zemřely stovky tisíc sobů. Došlo dokonce i k obětem na lidských životech, a to včetně dětí.

Tato epidemie se dokonce dostala na stránky prestižního měsíčníku Nature, který mimo jiné v článku publikovaném 7. října 2020 píše: "Nedávné propuknutí antraxu, které vážně zasáhlo stáda sobů na Sibiři, bylo údajně spojeno s přítomností infikovaných zdechlin nebo spór uvolňovaných z aktivní vrstvy nad permafrostem, který se s rostoucím tempem rozmrazuje... Anthrax je globální zoonotické a epizootické onemocnění s vysokým poměrem případů úmrtí u infikovaných zvířat. Jeho přenos je zprostředkován kontaminací prostředí prostřednictvím vysoce odolných spor, které mohou v půdě přetrvávat několik desítek let."

V britském časopise The Guardian označili před čtyřmi lety jednu z epidemií antraxu za "sibiřský mor", ale v rozmrazování dochází na celé severní polokouli. Od Islandu po Aljašku, od Sibiře po Kanadu.

https://zoommagazin.iprima.cz/zajimavosti/rozmrzani-vecne-zmrzla-puda-bakterie

15.11.2020 Ledovce v čínském pohoří Čchi-lien-šan, které je známé i jako Richthofenovo, mizí podle odborníků doslova šokující rychlostí. Globální změny klimatu totiž s sebou přinášejí vpravdě nepředvídatelné změny, což nakonec zvyšuje neradostné vyhlídky na "ochromující dlouhodobý nedostatek vody", jak s odvoláním na zdroje z Číny napsala agentura Reuters.

  • Od počátku měření v roce 1950 se rozloha ledovce zmenšila přibližně o sedm procent. Zmenšování jeho rozlohy se podle výzkumníků zrychluje. Znepokojuje je ji ztráta tloušťky ledu. S neustálým nárůstem teplot se podle Čchina za stejné období ztratilo přes 13 metrů ledu. 
  • Z měření navíc vyplývá, že za posledních 70 let v oblasti stoupla teplota o více než 1,5 stupně a nadále pravidelně roste. 

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/cinske-ledovce-taji-sokujicim-tempem-40342282#

13.11.2020 Tak vypadá 30 let tání ledové pokrývky. Satelitní snímky ukazují rozdíl. Na některých místech se led ztenčil natolik, že jeho ztrátu již nepůjde zvrátit. Srovnávací snímky ze stránek NASA Earth dokládají zásadní změny. Vědci varují, že směřujeme ke zrychlenému stoupání hladiny moří.

Antarktida

Ledová pokrývka Antarktidy, která má rozlohu zhruba jako celá Severní Amerika a tloušťku téměř 5 kilometrů, obsahuje více než polovinu sladké vody na Zemi. Antarktický ledovec existuje ve své současné podobě přibližně 34 milionů let, o jeho budoucí podobě se ale rozhoduje právě teď.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tak-vypada-30-let-tani-ledove-pokryvky-satelitni-snimky-ukazuji-rozdil-120998#

1.10.2020 Míra úbytku hmotnosti z Grónského ledového štítu překročí v tomto století hodnoty holocénu (před 11 700 lety). Největší předindustriální míry úbytku hmoty (až 6 000 miliard tun za století) se vyskytly na počátku holocénu a byly podobné současné míře ( REKLAMA 2000-2018) kolem 6 100 miliard tun za století 5 . Simulace budoucího úbytku hmoty z jihozápadního GIS, založené na scénářích Reprezentativní koncentrační dráhy (RCP) odpovídajících trajektoriím koncentrace skleníkových plynů s nízkou (RCP2,6) a vysokou (RCP8,5) 6, předpovídají hromadnou ztrátu mezi 8 800 a 35 900 miliardami tun v průběhu 21. století. Tyto míry ztráty hmoty GIS překračují maximální míry za posledních 12 000 let.

https://www.nature.com/articles/s41586-020-2742-6

Během minulé teplé epizody před asi 10 000 až 7 000 lety ztratilo Grónsko led rychlostí přibližně 6 000 miliard metrických tun každé století, odhaduje tým. Tato míra zůstala nepřekonatelná až do posledních dvou desetiletí: od roku 2000 do roku 2018 byla průměrná míra ztráty ledu podobná, kolem 6 100 miliard tun za století.

V příštím století se toto tempo zrychlí, říká tým. Kolik záleží na budoucích emisích skleníkových plynů: Podle scénáře s nižšími emisemi se předpokládá, že úbytek ledu bude v průměru do roku 2100 kolem 8 800 miliard tun za století. S vyššími emisemi by se míra ztráty mohla zvýšit až na 35 900 miliard tun za století.

https://www.sciencenews.org/article/greenland-ice-sheet-melt-sea-level-rise-climate-change?<br>

12.9.2020 Ledovec na hoře Marmolada, nejvyšším vrcholu italských Dolomit, by mohl kvůli globálnímu oteplování do patnácti let zmizet. Informovala o tom agentura ANSA s odvoláním na výzkum vědců z univerzity v Padově. 

10.9.2020 Vědci zřejmě objevili Achillovu patu obřího antarktického Thwaitesova ledovce, je protkaný dutinami a kanály, kterými proudí teplá voda. Thwaitesův ledovec, který se svou rozlohou téměř rovná Velké Británii, ztrácí miliardy tun ledu každý rok, a přispívá tak ke zvyšování hladin moří. Podle serveru Science Daily roztátý led pouze z tohoto ledovce činí čtyřprocentní podíl na celosvětovém zvýšení hladin moří a oceánů, BBC hovoří dokonce o pěti procentech.

Tání Thwaitesova ledovce a jeho nejbližších sousedů se za posledních 30 let více než pětinásobně zrychlilo. Pokud by došlo k jeho kompletnímu kolapsu, vedlo by to podle vědců ke zvýšení hladiny moří o celých 65 centimetrů. Thwaitesův ledovec si proto v angličtině vysloužil přezdívku "Doomsday Glacier" neboli Ledovec soudného dne.

Americko-britský tým vědců nyní přišel se zjištěním, že s táním Thwaitesova ledovce mají co do činění kanály, které jím prochází až u mořského dna. "Tyto kanály dosud nikdo takto detailně nezmapoval, objevili jsme, že jsou mnohem rozsáhlejší, než by kdokoliv mohl čekat, vedou až do hloubky 600 metrů,". Skrze kanály do nitra ledovce podle vědců "téměř jistě" proudí voda, která je i na Antarktidě ve velkých hloubkách poměrně teplá, a ohřívá tak Thwaitesův ledovec zespodu.

vyšla další studie, podle které tání ledu nejen na Antarktidě i Arktidě odpovídá tomu nejhoršímu možnému scénáři Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) ohledně zvyšování hladiny oceánů. Tání ledovců podle zprávy od roku 1992 zvedlo hladinu oceánů asi o 1,8 centimetru. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kolaps-obriho-ledovce-muze-zpusobit-zkazu-vedci-v-nem-nasli-dalsi-dutiny-119021#

17.8.2020 Grónské ledovce se už neobnoví a hladina moří stoupne o šest metrů, tvrdí studie

Tání již nyní způsobuje, že se hladina světových oceánů zvedá v průměru o milimetr ročně. Pokud by ledovce v Grónsku roztály zcela, uvolněná voda by zvedla mořskou hladinu v průměru o šest metrů, což je dost na to, aby voda zaplavila přímořská města po celém světě. Tento proces by však trval desítky let.

"Grónsko sehraje roli kanárka v dole a ten kanárek je už v podstatě mrtvý," říká Ian Howat, který se zabývá výzkumem ledovců na Ohijské státní univerzitě a je spoluautorem studie.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/gronske-ledovce-se-jiz-neobnovi-tvrdi-studie-hladina-mori-st/r~1f0d1496dff811eab1110cc47ab5f122/?

8.8.2020 Poslední nedotčený kanadský šelfový ledovec se koncem července během pouhých dvou dnů rozlomil a ztratil 40 procent své rozlohy. Informovala o tom v sobotu agentura AP s odvoláním na vědce.

Čtyři tisíce let starý Milneův šelfový ledovec se nachází na okraji Ellesmerova ostrova, který je součástí řídce osídleného kanadského teritoria Nunavut. Po rozpadu se ledovec o původní ploše 187 kilometrů čtverečních zmenšil o zhruba 80 kilometrů čtverečních.

Odlomené ledové kry, z nichž největší má 55 kilometrů čtverečních, již začaly od šelfového ledovce odplouvat. Agentura Reuters pro srovnání uvedla, že ostrov Manhattan v New Yorku zabírá plochu asi 60 kilometrů čtverečních.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/kanadsky-selfovy-ledovec-se-rozpadl-40332795#


8.7.2020 Ledovec Presena v severní Itálii se kvůli přítomnosti řas barví do růžova. A to není dobrá zpráva, protože kvůli svému zbarvení bude rychleji tát, varoval vědec, který tento jev zkoumá. "Melounový sníh", jak je tento fenomén někdy nazýván, je v Alpách na jaře a v létě dost běžný. Ale v letošním roce je výraznější, řekl CNN vědec Biagio Di Mauro z Ústavu polárních věd italské Národní výzkumné rady.

  • kvůli řase Ancylonema nordenskioeldii  tají ledovce (zfialověly) v jihozápadní části Grónska, v Andách a Himálaji. 
  • https://echo24.cz/a/SJJWA/video-italsky-ledovec-se-zbarvil-doruzova-je-to-spatna-zprava?

20.5.2020 Tající aljašský ledovec Barry Glacier může způsobit podle otevřeného dopisu amerických a kanadských klimatologů a geologů sesuvy půdy a vyvolat vlnu megatsunami v zálivu Prince Williama, který je součástí většího Aljašského zálivu. To by mohlo nastat už příští rok, nejpozději však za 20 let, informovala agentura Reuters.

20.3.2020 Elke Weber z Princeton University "Arktida bude zřejmě bez ledu již za dvacet let a amazonské pralesy se mohou proměnit v savanu do padesáti let". 

Hrozba obřích vln

Pokud se svah zřítí úplně, mohlo by to způsobit dokonce více než 300 metrů vysoké vlnobití, což by samozřejmě ohrozilo rybářské lodě a stovky rybářů a turistů, kteří se v regionu často pohybují.

Rovněž místa vzdálenější od ledovce by mohla zaznamenat téměř desetimetrové vlny a alespoň krátkodobý a částečný nárůst vodní hladiny.

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/tani-ledovce-muze-na-aljasce-vyvolat-az-trisetmetrovou-vlnu-tsunami-40324753#

zobrazit více..
Loading...