Levandule 

Levandule 

Levandule je vytrvalý polokeř, což znamená, že nové, měkké výhony vyrůstají z dřevnatějící báze rostliny. Ačkoli pochází levandule ze Středomoří, dobře zapadne i do české zahrady, v níž při správně zvoleném druhu dobře přezimuje. Aby však odspodu dřevnaté části rostliny zbytečně nevyholovaly, je nutné levanduli po odkvětu koncem léta pravidelně zastřihávat (někdy je vhodné i zastřižení zjara). A právě tehdy - při řezu nastává čas na odběr řízků.

Množení levandule:

Pokud jste však netrpěliví nebo nemáte k předpěstování prostor - použijte "rostlinný odpad" po střihu odkvetlých levandulí jako mulč a vysemenění nechte na přírodě.

Klasický výsev:

Semena levandulí si můžete buď koupit, nebo je získat z levandulí, které už pěstujete (klíčivost si udrží 3-4 roky). V domácích podmínkách s teplotou 20 °C je lze předpěstovat už od února. Hloubka výsevu se rovná zhruba dvojnásobku velikosti semen a při pravidelné zálivce vyklíčí semena obvykle za 3-4 týdny. Na záhon sazeničky přesaďte koncem května. Místo by mělo být trvale osluněné a s propustnou půdou. Jakmile levandule dorostou do výšky 20 cm, zastřihněte je na 10 cm - podpoříte tím jejich rozvětvení.

Možností je i přímý výsev (rovnou na záhon) v říjnu až listopadu - důvodem je stratifikace (některá semena potřebují projít obdobím chladu, příp. klíčí lépe po přemrznutí). Semena ale tentokrát vysévejte do půdy 1 cm hluboko. Jelikož levandule klíčí poměrně pomalu, doporučuje se spolu s ní vysít i nějakou značkovací (rychle klíčící) plodinu, třeba ředkvičku. Vzešlé levandule po dosažení vhodné výšky rozsaďte a kvůli rozvětvezastřihněte

Množení levandulí pomocí mulče:

Méně náročné (a také méně spolehlivé) je množení levandulí prostřednictvím mulče. Tento postup spočívá v tom, že materiál, který vám zbyde po střihu již stávajících levandulí (tj. stonky s již odkvetlými květy a vršky olistěných výhonů), rozprostřete na záhon, který se k pěstování levandulí hodí. Mulč můžete využít např. k zakrytí půdy mezi trvalkami.

Půdu před položením mulče důkladně prolijte, mulč rozvrstvěte (můžete ho smíchat i s jiným materiálem), postupně lze přidávat i další vrstvy jiného zahradního "odpadu" (třeba odkvetlé orlíčky, třapatkovky, sporýše apod., nemusí zůstat u množení jednoho rodu). Záhon průběžně zalévejte a na zimu nastelte listím. Na jaře mulč opatrně odstraňte a pak už jen čekejte, která z vypadaných semen se ujala a vzešla. Jakmile vysemeněné levandule povyrostou, rozsaďte je (podle situace) a při správné výšce opět zastřihněte

https://www.nkz.cz/praxe/okrasna-zahrada/levandule-jak-si-ji-snadno-namnozit-semeny?

Jak správně řízkovat levanduli

  1. K množení levandulí pomocí vrcholových řízků je tedy nejvhodnější časné jaro nebo konec léta. Jak postupovat? Nejprve si připravte malé květináče a naplňte je půdou smíchanou s pískem nebo substrátem určeným pro výsevy a množení.
  2. Z matečné rostliny odřízněte ostrým nožem vrcholové řízky olistěných výhonů (ne stonků s květy) dlouhé 8 až 10 cm. Místo řezu by mělo vždy ležet na přechodu mezi měkkou částí výhonu a tvrdým dřevem. Obvykle se neujmou všechny řízky, proto si jich připravte víc, než plánujte ve finále do zahrady vysadit.
  3. Odebrané řízky nyní odspodu odlistěte, a to do výšky 4 až 5 cm, tedy do poloviny. Spodní konce řízků šikmo seřízněte, aby rostliny rychleji vytvořily kořeny. Řízky zastřihněte i shora, ale jen trochu - jde o to, aby se budoucí sazenice hned rozvětvily.
  4. Připravené řízky zasaďte do květináčů tak, aby první pár listů zůstal nad zemí. Pro lepší ujmutí můžete spodní konce řízků navlhčit a obalit v růstovém stimulátoru. Rostliny následně zalijte a přebytečnou vodu z podmisek vylijte.
  5. Květináče postavte na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Snazší ujmutí někdy zajistí řízkům i průhledný poklop, ale není nezbytný. V prostoru rostlin pravidelně větrejte a půdu udržujte vlhkou. Řízky by se měly ujmout nejpozději po osmi týdnech

https://www.nkz.cz/praxe/okrasna-zahrada/levandule-nekupujte-nove-rostliny-rizkujte-stare?

zobrazit více..
Loading...