Libye

Libye

26.6.2020 Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho ruský protějšek Vladimir Putin v pátek vyzvali k nastolení příměří v Libyi a k obnovení jednání znepřátelených stran, uvedla agentura Reuters s odvoláním na komuniké Kremlu vydané poté, co prezidenti spolu hovořili prostřednictvím videokonference.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/putin-a-macron-vyzvali-k-nastoleni-primeri-v-libyi-pote-co-spolu-hovorili-pres-videokonferenci.A200626_202102_ln_zahranici_ele?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

18.1.2020 Velká hra o Libyi, která je nyní nejdůležitějším klíčem k migraci do Evropy a bezpečnosti celého západního Středomoří, stejně tak jako strategickým energetickým místem, se posunula do dalšího dějství. Poté, co si za nezájmu Evropy a neschopnosti Itálie zemi zmítanou občanskou válkou snaží rozdělit mezi sebe Rusko a Turecko, se na poslední chvíli do hry vložilo Německo. Nedělní berlínská konference o Libyi prý skončí podpisem dohody o příměří mezi oběma znesvářenými stranami. Je o tom přesvědčen Mirco Keilberth, německý novinář, který se této severoafrické zemi dlouhodobě věnuje. Avšak polní maršál Chalífa Haftar, který ovládá velkou část země ještě na poslední chvíli stupňuje tlak a v pátek uzavřel ropné terminály, ze kterých směřuje ropa do Evropy i do celého světa. Konference v Berlíně o situaci v zemi, která je zhruba 22krát větší než Česko, se zúčastní i zástupci Spojených států, Evropské unie, Africké unie, Ligy arabských států, Británie, Francie, Číny, Spojených arabských emirátů, Konga, Itálie, Egypta a Alžírska.

  • V případě Sarrádže to je mimo jiné Turecko, které se v Libyi přímo vojensky angažuje a také Katar a zřejmě také Spojené státy, které zde nechávají Erdoganovi volné ruce. 
  • V případě Haftara zase Rusko, Egypt, Saúdská Arábie či Spojené arabské emiráty, a nyní možná i lavírující Itálie. 
  • více
zobrazit více..
Loading...