Maliny a ostružiny

Maliny a ostružiny

Ostružiník maliník (Rubus idaeus) patří na našich zahradách hned po jahodách mezi nejoblíbenější druhy ovoce.  Malinovníky jsou typické svými dlouhými vodorovnými kořeny, které se snadno rozrůstají i tam, kam už nechceme. Z kořenů se tvoří mnoho nových výhonů, které mohou jednoduše zaplevelit pozemek široko daleko. Proto je nutné dobře zvážit, kam maliny vysázíte.

Stanoviště: slunné místo s dobrou, výživnou a lehčí půdou. Dobře se jim daří i na suchých místech, ale tam vás nečeká nic moc úroda, prostě plodů bude méně.

  • Nejlepší je maliny vysadit v místech na okrajích zahrady, buď blízko plotu, nebo je pěstovat na jednotlivých záhonech v řadách. V tomto případě je vhodné zabezpečit rostliny napnutým drátem či plůtkem podél záhonů, aby měl maliník pevnou oporu, a to hlavně v případě silnějších větrů. Výhonky se přes tyto zábrany nedostanou a budou tak zabezpečeny nejen proti větru, ale také nehrozí, že se budou naklánět.
  • Je praktické udělat na každé straně takového záhonku cestičku či malý příkop, jež zamezí neřízenému rozrůstání malin. V momentě, kdy se na cestě objeví prorůstající kořen, nezbývá než jej včas vykopnout a zamezit jeho šíření do míst, kde ho mít nechceme. Dalším doporučeným postupem je i pravidelný sestřih prováděný vždy na podzim, jakmile je po úrodě.  
  • Fazole vám ušetří práci se zhotovováním mechanických zábran proti nepříjemnému a rychlému šíření maliníku. Má zvláštní schopnost vázat dusík, jenž nepodporuje rozvoj kořenů malin, které pak ženou všechnu energii do růstu nadzemních částí rostlin a nemají tak snahu rozpínat se směrem k vysazeným fazolím. Dokonce vás překvapí hustší a zdravé malinové keře s bohatší úrodou chutných malin. 

Hnojení malin a ostružin:

Aby byl celý postup opravdu efektivní a pozitivně se projevil na malinové úrodě, je potřeba zvolit také správné načasování. Malinové keře hnojte zhruba v druhé polovině května až v první polovině června, kdy jsou v plném růstu a postupně se připravují na nasazení květů. Další dávku aplikujte na začátku tvorby plodů. Některé malinové keře navíc plodí dvakrát do roka, tak nezapomeňte na další hnojivo v průběhu léta před podzimní sklizní. 

Návod na kvasnicové hnojivo

  • 100 gramů čerstvého droždí nebo 30 gramů sušeného
  • 100 gramů cukru
  • 5 litrů teplé vody

Postup výroby tohoto hnojiva je v zásadě jednoduchý. Všechny uvedené suroviny smíchejte ve větší nádobě. Takto připravený roztok umístěte na teplé místo a nechte zhruba 48 hodin kvasit. Důležité je i pravidelné míchání. Následně tuto připravenou směs ještě více zřeďte v poměru 1:10. Promíchejte a ke každému malinovému keři nalijte několik litrů této výživné směsi. Pro dosažení nejlepších výsledků aplikujte v následujícím týdnu hnojivo z popela, které doplní jiné spektrum živin.

Přihnojení s pomocí popela ze spáleného dřeva

  • 600 gramů popela ze spalování dřeva
  • 10 litrů vody

Jednoduše rozmíchejte popel ze dřeva ve vodě a zalijte tím malinové keře. Nejlepší načasování této zálivky je zhruba týden po aplikaci hnojiva z kvasinek. Doplníte tím totiž jiné spektrum důležitých živin, které se v důsledku působení kvasinek přirozeně zpracovávají. Střídáním těchto dvou hnojiv tak malina dostane skutečně všechno potřebné pro bohaté kvetení a následnou tvorbu sladkých plodů.

Modrá skalice, síran měďnatý

Doporučen je 0,4% roztok síranu měďnatého, přičemž ke každé rostlině aplikujeme přibližně dva až tři litry. Zaléváme přímo ke kořenům, aby mohly být živiny maximálně využity. Předtím dbáme na to, aby byla půda dostatečně vlhká, nejlepší je aplikovat ho po dešti nebo na důkladně zavlaženou půdu běžnou zálivkou. Zlepšíme tak pronikání živin ke kořenům. 

  • Síran měďnatý potřebuje k maximálnímu využití ty správné teploty. Obsahuje totiž měď ve formě chelátů, jež jsou při výživě rostlin nejrychlejší a nejúčinnější. Aby je však maliny vstřebaly, potřebují k tomu teploty nad 10 °C, nebo ještě lépe nad 15 °C. Teplota vzduchu by také několik dní po ošetření neměla klesnout pod 5 °C. 

https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/domaci-smes-mikrozivin-staci-nalit-ke-korenum-maliniku-je-idealni-pojistkou-pro-velke-stavnate-a-sladke-plody/?

zobrazit více..
Loading...