Mikolášek Jan

Jan Mikolášek (7.4.1887 - 29.12.1973)  byl známý český léčitel a znalec bylin. Pocházel ze zahradnické rodiny. Po vyučení zahradníkem odešel do rakouského Himbergu, kde se setkal s vyhlášenými léčiteli - lékařem Valentinem Zeileisem a léčitelkou paní Mühlbacherovou, která rozpoznala Mikoláškův mimořádný talent a naučila ho diagnostikovat choroby prostřednictvím pohledu na moč pacientů. Jeho prvními pacienty byla jeho rodina, ale záhy začali Mikoláška pro jeho schopnosti vyhledávat i další lidé. Postupně se jeho věhlas rozšířil natolik, že před jeho domem stávaly několikahodinové fronty lidí, čekajících na přijetí. Mezi jeho pacienty patřili mimo jiné i T. G. Masaryk, O. Scheinpflugová, Max Švabinský, J. B. Foerster a velká řada dalších významných osobností, a to i včetně mnoha lékařů a primářů nemocnic. Po válce zachránil před amputací snětí postižené nohy i Antonína Zápotockého, který pak nad ním až do své smrti držel ochrannou ruku. Po jeho smrti byl však v roce 1959 odsouzen ve vykonstruovaném procesu k pěti letům odnětí svobody a jeho vila a pozemky mu byly zabaveny. Po návratu z vězení se již léčitelství nevěnoval a svůj život dožil v chudobě u primáře doc. Karla Urbánka, v jehož rodinné hrobce je i pochován.
  • horečky tišil i zábaly z hlíny, octa a žitné mouky
  • z močí určuje diagnózu pacientů
  • podle vlastního odhadu léčil pět až pět a půl milionu lidí
  • léčil například říšského ministra a Hitlerova tajemníka Martina Bormanna a pozdějšího prezidenta Antonína Zápotockého
31.8.2020 Jan Mikolášek je figurou podstatně méně známou. Vyučený zahradník z Rokycan se vypracoval na vyhlášeného přírodního léčitele, k němuž se sjížděli nemocní z celé republiky a který léčil kromě obyčejných lidí i mocné a slavné za každého režimu. Ať to byl Tomáš Garrigue Masaryk a Olga Scheinpflugová za první republiky, tajemník Adolfa Hitlera Martin Bormann nebo protektor Karel Hermann Frank během německé okupace či komunistický prezident Antonín Zápotocký.

Mikolášek si vybudoval v Jenštejně luxusní vilu, prosperující ordinaci a bylinkářskou firmu, na které zbohatl a která mu umožňovala žít v luxusu. Po Zápotockého smrti v roce 1957 však proti němu komunisté zahájili diskreditační kampaň, která ho vykreslila jako šarlatána parazitujícího na lidech a socialismu. Režimu vadilo jeho bohatství, soukromý podnik i nezastíraná víra. Ve vykonstruovaném procesu byl odsouzen za krácení daní, předražování bylin nebo korupci. Jeho majetek propadl státu.

https://www.respekt.cz/kultura/sarlatan-je-kazdy-mocny-muz-ktery-se-nedokaze-vyrovnat-se-svym-darem?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign

zobrazit více..
Loading...