Mulčování

Přírodní hnojiva, hnojení, obohacování půdy

Kompost

Kompost je přírodní hnojivo (vzniká v kompostéru rozkladem rostlin a rostlinných zbytků z domácnosti), které vzniká tlením (ne hnitím) a má příznivý vliv na úrodnost a kvalitu půdy, vyživuje rostliny výrazně efektivněji než umělá hnojiva. Kompost se v půdě dále rozkládá až z něj vznikne humus. Kompostování urychluje proces. Hlavním úkolem kompostu je zlepšení zdraví půdy a rostlin. Kompost je nejlevnější alternativou likvidace zbytků z s biologického rozkladu. (po procesu kompostování získáme tmavý, hrubozrnný, zemitý materiál, který je velmi úrodný). Optimální hodnota pH u čerstvého kompostu se pohybuje v rozmezí 6-8, protože většina mikroorganismů vykazuje nejpříznivější rozvoj a aktivitu právě v tomto rozmezí.

Kamenná moučka

Kamenná moučka je zdroj minerálů, tyto látky uvolňuje velmi pomalu a zároveň zvyšuje absorpční kapacitu půdy či substrátu. Obsahuje draslík, hořčík, vápník a jiné prvky, záleží na složení horniny. Drcený dolomitický vápenec se používá pro zvýšení pH, činí půdu zásaditější a je dokonce vhodnější než pálené vápno, neboť obsahuje kromě vápníku i další cenné minerály a působí jemněji. Kamennou moučku pořídíte v lomech a všude, kde se zpracovávají, řežou a brousí kameny a vápenec.

Dřevěný popel

Popel raději uskladňujte, abyste ho měli dost na sezónu. Je totiž mimořádně užitečný, jelikož se jedná se o univerzální hnojivo vhodné pro všechny plodiny. Nese s sebou několik předností, díky kterým ho jistě oceníte a začnete v zahrádce používat taky. Kvalita popela se časem nijak nezhoršuje. Popel obsahuje velkou dávku vápníku, draslíku, hořčíku i fosforu, a proto bychom si ho měli opravdu cenit. Popel v zahrádce:

  • Zvyšuje úrodnost půdy,
  • zlepšuje odolnost rostlin vůči chorobám,
  • zlepšuje chuť ovoce a zeleniny.

Obecně platí, že popel se zapravuje do zryté půdy na podzim, případně brzy na jaře. Důležité je, aby se do půdy dostal alespoň dva týdny před výsadbou. Ideální množství je zhruba 50 gramů popela na metr čtvereční. Při práci na zahradě můžete popel kombinovat s rašelinou, humusem a kompostem. Jediné, co se nedoporučuje, je jeho kombinace s čerstvým hnojem. Popelem se nemusíte bát posypat celou zahradu, od cibulovin až po ovocné stromy. Jediné, čemu je třeba se vyhnout, jsou rostliny milující kyselé prostředí, jako třeba borůvky. Popelovou péči ocení i samotný trávník, který díky popelovému poprašku bude na jaře ještě zelenější a taky o něco zdravější.

https://bydlimeutulne.cz/popel-je-poklad-ktery-skvele-poslouzi-na-zahrade-zkuseni-pestitel-prozradil-kde-ho-lze-vyuzit/

Dřevěný popel a droždí

Na jednu lžíci popela si připravte půl čajové lžičky instantního droždí. To vše nakonec rozmíchejte ve dvou litrech vlažné vody. Opravdu musí být jen vlažná, horká voda by prospěšné kvasinky v droždí zničila. Směs na 24 hodin odstavte na vhodné místo a zakryjte. Po této době je výluh hotový. Promíchejte ho a vydatně s ním zalijte každou sazenici, kterou na zahrádce máte.

  • Rostliny rychle zesílí, a stanou se tak odolnějšími vůči chorobám a škůdcům, v neposlední řadě si pak dobře narostlé větvičky zeleniny poradí i s tíhou plodů. 

Dřevěné uhlí

Dřevěné uhlí nedegraduje a půda je díky dřevěnému uhlí trvale úrodná (Terra preta).  

Zelené hnojení:

Jako zelené hnojení je vhodné použít vikvovité rostliny, které obohacují půdu dusíkem a navíc se svými hlubokými kořeny postarají o drenáž půdy. K nim bezesporu patří nejenom vikev, ale také hrách a různé druhy jetele, stejně tak hořčice, svazenka, lupina nebo pohanka. Skvělou službu vám také udělá měsíček lékařský, který dokonce svou léčivou silou pomůže půdu zbavit nežádoucích háďátek.

Očista půdy pomocí hořčice:

Pokud hořčici na podzim zasadíte, nebudete muset příští rok vůbec plít. Vydrží teplotu až - 50 stupňů, a tak se o ní nemusíte v zimě vůbec obávat. Sázíme do hloubky 1-1,5 cm. Mezi rostlinami by měl být 20 cm odstup. Po zasazení začnou klíčit asi během 3 až 5 dnů.

Hořčice čistí půdu od fosfátů a dalších chemikálií z hnojení. Její kořeny, stvoly a lístky dokážou vstřebat velké množství škodlivin. Díky tomu budou vaše květiny zdravé a růst jako z vody. Hořčice často roste okolo míst, kde je hodně plevele. Berou si jeho živiny a dokážou ho účinně zlikvidovat. To ale není všechno. Kořeny uvadlé hořčice můžete využít jako hnojivo pro rostliny. Především v zimě, kdy jim chybí sluneční světlo a dostatek živin.

Hořčice ničí plíseň, hnilobu a škodliviny v půdě. Její nejlepší schopností je ale podle nás to, že odpuzuje všemožné škůdce - červy, drobný hmyz, a dokonce i šneky. Vysaďte ji mezi brambory, vinnou révu, hrášek, fazole nebo ovocné stromy a chraňte je před nezvanými hosty. Vytvoří na půdě vrstvu, díky které nikdy zcela nezamrzne. Kromě toho si z ní můžete vyrobit excelentní med.

https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/na-podzim-zasadte-horcici-a-pristi-rok-zapomente-na-plevel-po-cele-zahrade/

Skořápky z vlašských ořechů

Skořápky obsahují vysoký podílu jódu, mnoho minerálů a stopových prvků. Jsou také velmi bohaté nejen na fosfor a draslík, ale i na sodík, železo, zinek. V menší míře je v nich zastoupen i mangan, vápník, hořčík a měď.

Hnojivo z ořechových skořápek, které je zdrojem všech podstatných látek, minerálů a vitamínů, které rostlinky všeho druhu potřebují. Navíc díky svému přírodnímu původu je toto hnojivo vhodné pro všechny typy plodin i okrasných rostlin. Stačí pouze smíchat ořechové skořápky s půl litrem vroucí vody a jednou lžící cukru, nechat luhovat zhruba 7 dní a poté přecedit. Výsledkem bude vskutku komplexní a šetrné hnojivo, které vaše rostlinky jistě ocení. 

  • Pokud je rozemelete na jemný prášek a přisypete do zahrady k plodinám i květům, stanou se přírodním hubičem plísní, bakterií a odpuzovačem nežádoucího hmyzu. U pokojových rostlin naopak mohou skořápky posloužit jako dokonalá drenážní vrstva pro lepší udržení teploty a vlhkosti uvnitř květináče. Ořechové skořápky stačí rozdrtit na menší kousky a máte hned po ruce skvělou drenáž, kterou stačí nasypat na dno květníku, přisypat hlínu a vsadit do ní květinu, která vám poroste mnohem lépe, než kdybyste použili keramzit, protože budou zásobeny mnoha živinami. A v případě, že byste květinu přelili, ořechové skořápky jsou na blízku jako záchranáři, protože přebytečnou vodu nasají a dodají ve chvíli, kdy si o ni květina řekne. 
  • Další varianta: spalte skořápky ořechů společně se dřevem a získáte popel, který bude fungovat jako skvělé hnojivo. Jakmile ho nasypete k rostlinám, bude se v půdě rozkládat a uvolní všechny jmenované vzácné látky, které absorbují jejich kořeny.
  • Jestliže pokryjete skořápkami povrch zeminy rostlin v květinových nádobách a truhlících, nejen že budou působit dekorativně, ale nebudete se trápit s nevzhlednými minerálními usazeninami, které tvoří na substrátu tvrdou krustu, která květinám vůbec neprospívá a omezuje je ve zdravém růstu. Brání volnému průchodu vzduchu ke kořenům a způsobuje, že zálivková voda proteče přímo do misky, bez toho, aby dostatečně zavlažila rostlinu. A bonus navíc? Odradíte i larvy smutnic a dalších škůdců. Aroma ořechů jim totiž není vůbec příjemné, takže se vašim květináčům vyhnou obloukem. 

Kvasnice (droždí), pozitivně ovlivňují růst rostlin

Kvasnice působí dokonale i na lidské zdraví. Obsahují vitamíny skupiny B, vitamin D, enzymy, železo, měď, esenciální kyseliny a minerální soli. Upravují trávení, působí hojivě i proti depresím.

Pro rostliny bude mít droždí také mnoho výhod, mezi které patří zlepšení půdní mikroflóry, omezuje výskyt škůdců, urychlují růst, podporují kvetení a mnoho jiného. Z kvasnic se dá vyrobit účinné hnojivo, na které můžete použít i kvasnice, které vám zbyly a jsou prošlé. Vyrobte si organické hnojivo, které je nabité živinami. Seznam surovin:

  • Hrnec
  • Droždí 100 g
  • Cukr 50 g
  • Teplá voda 3 l
  • Vařečka

Přijde vám, že si na takový zázrak máte nachystat tak málo ingrediencí? Droždí rozpusťte ve vodě s cukrem a přelijte do lahví. Doporučujeme již vodu s droždím nezahřívat a už vůbec nevařit. Nad padesát stupňů byste převařili v droždí veškeré cenné složky a droždí by nefungovalo. Naplněné lahve nechte dva týdny odstát.

Upozorňujeme, že lahve musí být otevřené, jinak by pod tlakem bakterií "buchly". Jakmile bude hnojivo hotové, smíchejte jeden litr hnojiva s deseti litry vody a zalijte domácí rostliny nebo záhony. Dobrých výsledků docílíte, když hnojivo použijete na jaře při výsadbě sazenic nebo na podzim, když budete sázet jahody.

Starý chleba, hnojivo

Chlebové hnojivo je ekonomickým a efektivním způsobem, jak dodat rostlinám živiny. Je to díky procesu kvašení. Kvasnice používané k pečení chleba totiž obsahují biologicky aktivní stopové prvky, kyselinu listovou a paraaminobenzoovou, vitamíny skupiny B, vitamíny D, H a prvky jako zinek, fosfor, hořčík, draslík a dusík. Poslední dva zlepšují růst vegetativní části rostlin a aminokarboxylové kyseliny v chlebu zlepšují chuť plodů.

  • Pro zahradní použití si nachystejte kbelík a tolik chleba, aby se nádoba naplnila do 2/3. Chleba zalijte teplou vodou, aby byl ponořený. Zamíchejte rukama a rozdrďte chleba mezi prsty. Kbelík uzavřete víkem a nechte 10-14 dní macerovat.
  • Při používání tohoto hnojiva se z půdy uvolňuje vápník. Abyste zabránili jeho nedostatku, můžete do půdy nasypat dřevěný popel.
  • Nejlepší je chléb žitný.
  • Pokud je chléb napadený plísní, nevadí to. Plíseň není pro rostliny nebezpečná.
  • Současně s chlebovým hnojivem nepoužívejte hnůj živočišný jako slepičí trus apod.
  • Okurky nezalévejte v pravé poledne, ale až pozdě odpoledne. Vyhnete se tak popálení kořenového systému.
  • Chlebové hnojivo je ideální volbou i pro okurky, protože neobsahuje žádné chemikálie, které by se mohly vypařovat do skleníku. Před aplikací hnojivo zřeďte v poměru 1 litr hnojiva na kbelík s vodou. Okurky nejdříve zalijte čistou vodou a poté půl litrem zředěného hnojiva. Okurky takto můžete hnojit každých 8-10 dní od výskytu prvních poupat až po sběr plodů. Chlebové hnojivo pomůže s posílením rostlin, zvýšenou odolností vůči nepříznivým podmínkám, urychlí růst a zvýší rostlině imunitu. (Zdroj: vasha-teplitsa.ru) Při domácím použití macerát nemusíte ředit. Malé rostliny snesou jednu čajovou lžičku jednou za tři dny. 

  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/okurky-chleba-hnojivo-30000320.html

Výluh k kopřiv (jícha)

Jícha, neboli zákvas se používá buď jako posilující hnojivo ke kořenům, v tom případě ředíme výsledný zákvas 1:10 pro měsíční interval hnojení, nebo jako postřik a pak volíme poměr ředění s vodou 1:20. Je poměrně velké množství bylin, které se na zákvas používají.

  • kopřiva, pro posílení rostlin v době růstu (ovocných dřevin, zeleniny, aromatických rostlin, květin - růže ), urychluje zrání kompostu, podporuje tvorbu humusu, jako rostlinné hnojivo, k ozdravění rostlin a jako postřik proti mšicím (ne na fazole, hrách, cibuli a česnek). Vhodná je kombinace s kostivalem lékařským
  • kostival lékařský, hodí se tedy hlavně pro na dusík náročné plodiny (rajčata, papriky) vhodný ve směsi s kopřivou
  • přeslička rolní
  • bršlice kozí noha, je bohatá na síru, draslík a dusík
  • vratič obecný
  • řebříček - kořeny obsahují až 50% draslíku
  • heřmánek - podporuje pronikání dusíku a jeho procesy spojené s draslíkem
  • pampeliška list - spařit horkou vodou, nechat odstát do druhého dne a neředěným roztokem zalévat stromy a keře (pampeliška prospívá nejvíce ovocným dřevinám a podporuje kvalitní úrodu)
  • pelyněk, kapradiny, routa vonná, černý bez, kozlík lékařský, měsíček, řebříček či listy rebarbory
  • kvalitní výživné hnojivo poskytne v podstatě jakýkoli plevel - pouze nesmí obsahovat již zralá semena, která bychom spolu s výluhem zaseli zpět do záhonů.
  • výtažek z mladého borovicového jehličí je výborný pro zlepšení úrody zeleniny (rajčat, okurek) ve formě zálivky
  • více

Rdesno sachalinské je vhodné pro detoxikaci půdy od těžkých kovů. Rozrazil polní, bodláky (pcháč a ostropestřec mariánský), heřmánek, řebříček obecný a přeslička rolní jsou vhodné pro překyselené a vyčerpané půdy.

Jak připravit jíchu?

  • vybereme vhodnou nádobu min. 10 litrů (plastová, kameninová nebo dřevěná, kovová je nevhodná)
  • rostlinky nasekáme na 5-10 cm kousky - urychluje se tak proces vyluhování
  • nádobu zaplníme ze 3/4 rostlinou a zalijeme nejlépe dešťovou vodu tak ,aby byla rostlina pod vodou
  • tuto směs necháme kvasit cca 14-21 dní, může být i na slunci, občas promícháme
  • jícha je hotová, pokud směs přestane kvasit a zapáchající tekutina má tmavou barvu
  • jíchu ředíme v poměru 1:10 až 50 s vodou a používáme na hnojení (1x týdně - 1:50 a měsíčně v poměru 1:10), nebo na postřik proti škůdcům a plísním

Jícha z kopřiv je zdrojem zinku, draslíku, železa, fosforu a dalších látek, ředí se v poměru 1:50

  • jícha se nalévá přímo ke kořenům jahod a činit byste tak měli zhruba dvakrát týdně. Dít by se tak mělo ještě před vykvetením jahod

Slepičí zákvas

  • Slepičince obsahují hodně dusíku, fosforu, draslíku a vápníku, a jsou tedy pro rajčata skutečnou výživnou bombou.

Slepičince v kbelíku (půl kbelíku) zalijeme vodou, nádobu uzavřeme a necháme ji na teplém místě 2 týdny kvasit. Opětovné nadzdvihnutí víka je jen pro silné žaludky! Ale když se překonáte, získáte velkou zásobu organického hnojiva, po kterém budou rajčata plodit jako o závod.

Musíte jen dát velký pozor, abyste to s hnojením nepřehnali. Zkvašené slepičince totiž mohou v koncentrované formě spálit rostlinám kořeny. Hnojivo je proto třeba naředit s vodou v minimálním poměru 1:10 a přidávat k zálivce po troškách maximálně jednou za měsíc nebo jen dvakrát za sezonu.

Přírodní hnojivo z mléka a dešťové vody 

Na přírodní hnojivo z mléka a dešťové vody budete potřebovat:

  • 1 litr mléka

  • 9 litrů dešťové vody

  • 10 kapek jodu

  • 1 sklenici horké vody

  • ½ kávové lžičky kyseliny borité

Začněte s mlékem, které nalijte do hrnce a zahřejte. K teplému mléku přimíchejte vodu, ve které jste rozmíchali kyselinu boritou. Teď už stačí přidat pouze jod a odstavit z plotýnky. Pořádně celou směs promíchejte.Jakmile směs vychladne, nalijte do nějaké velké nádoby, kde tuto směs ještě smícháte s dešťovou vodou. Jestliže dešťovou vodu nemáte, použijte běžnou. Nicméně právě dešťová voda je pro rostlinky nejlepší. Směs, kterou jste si připravili nalijte do rozprašovače a aplikujte postřikem přímo na rostliny tak, aby byly zcela potřísněné, včetně spodních listů. Aplikovat můžete již v době růstu výhonků, čím umocníte jejich růst. Podruhé pak aplikujte v době květu a potřetí pak v době plodů, kdy urychlíte dozrávání. Toto přírodní hnojivo je ideální právě na rajčata, ale použít lze také u jiné zeleniny.

https://svetkreativity.cz/bohatou-urodu-rajcat-muzete-mit-i-diky-prirodnimu-hnojivu-z-mleka-a-destove-vody/?

Druhy organického hnojiva:

  • drůbeží trus - je považován za jeden z nejúčinnějších přírodních hnojiv, obsahuje vysoké množství dusíkatých sloučenin. Hodí se především pro vyhnojení půdy po sázení nejrůznějších zelenin. Díky vysokému obsahu fosforu také podporuje tvorbu květů. Můžete ho přidávat k zahradním i balkonovým květinám, ale pouze v nepatrných dávkách. Nikdy jej však nepoužívejte v čerstvé formě, protože rostlinám spálíte kořeny, které následně uhynou. Slepičince nechte odležet aspoň jeden nebo dva měsíce, aby se jejich účinek zredukoval, teprve potom je využívejte. Vhodné jsou i pro přípravu zákvasu
  • kravský hnůj - mírný a vyvážený hnůj, obsahuje všechny důležité živiny, lze použít k hnojení všech druhů rostlin. Kravský hnůj vždy přidejte k zemině, nebo ho s ní smíchejte a rostliny rázem rychleji porostou, jelikož budou mít mnoho živin. Po několikatýdenním uležení se z něj stane univerzální činitel s vysokým obsahem dusíku, fosforu, draslíku, zinku, molybdenu i dalších prvků a můžete jej využít pro přímé hnojení záhonů, ovocných stromků i keřů.
  • koňský hnůj - tzv. výhřevný hnůj, lze s ním velmi snadno "vytápět" pařeniště. Obsah výživných látek je podobný jako u kravského hnoje. Obě hnojiva mohou být v kompostéru společně. Koňský hnůj je výborným doplňkem výživy pro náročné rostliny.
  • prasečí hnůj - tzv. studený hnůj, obsahuje hodně draslíku, málo dusíku a téměř žádný vápník. Nehodí se ke všem druhům rostlin. Kompostovaným prasečím hnojem ale prokážete dobrou službu především celeru, pórku a maliníkům
  • kozí, ovčí a králičí hnůj - rychle se rozkládající hnojivo, příliš mnoho dusíku může způsobit nepřiměřeně bujný růst, je dobré vždy kompostovat, ať už samostatně, nebo ve směsi s jiným druhem hnoje, v syrovém stavu může způsobit spálení rostlin, hnoje jsou vhodné především pro druhy zeleniny s vysokými nároky na živiny
  • kachní a holubí trus - výkaly se vyznačují rychlým rozkladem a následně uvolněním velkého množství dusíku, vhodné do kompostů a nebo přípravy zákvasu
  • kompostovaný hnůj - čerstvý hnůj je vhodné nejprve zkompostovat a potom teprve zarýt do půdy, zničí se tím případné choroboplodné zárodky
  • ptačí nebo netopýří trus (Guano), je dusíku, fosforu, zinku i draslíku a obsahem organických látek, je vhodný jej použít na začátku vegetaci (asi tak 0,7 kg na 10 metrů čtverečních) v podobě zákvasu, ředí se 1 : 50 s vodou 

Zdroj: "Zdravá zahrada" od p. Heleny Vlašínové 

Skořicový prášek

Je vynikajícím hnojivem a stimulantem růstu rostlin (posypeme listy, nebo půdu).

Česnek a zahrada

Stimulace pro rostliny

Pokud je chcete stimulovat v růstu, a zároveň dezinfikovat půdu a tím eliminovat bakterie, plísně a viry, použijte česnek. Dobře se hodí třeba na vaše brambory. Základní směs je celkem jednoduchá, jelikož budete potřebovat 1 kg česneku na 10 litrů vody. Česnek prolisujete, smícháte s vodou a do té následně namočíte na pár hodit sazenice. Zbytkem dané vody zalijete své záhony. Uvidíte, jak to vašemu zahradničení prospěje.

Ochrana před škůdci

Česnek umí také velmi dobře chránit před škůdci. Hlavně, pokud pěstujete rajčata. Jestliže chcete, aby se jim škůdci vyhýbaly, vezměte 50 g prolisovaného česneku a smíchejte ho s kbelíkem vody. Tuto směs nalijte do rozstřikovače a poté aplikujte přímo na vaše rajčata. A to na celou plodinu. Česnek ji dokáže ochránit před nezvanými hosty.

Zlepšení úrody

I tady je česnek velmi dobrým pomocníkem. Hlavně v případě, kdy pěstujete ředkvičky, které budou o poznání větší, než tomu bylo dříve. Stejně jako v předchozím případě, i tady smíchejte 50 g česneku s kbelíkem vody.

Dále přidejte i trochu soli. Vznikne roztok, kterým vaše ředkvičky lokálně zalévejte, a to vždy několik centimetrů od místa, kde mají plod. Stejným postupem je možné zlepšit také úrodu řepy a dalších plodin.

Jak připravit česnekovou vodu pro rostliny?

Postup přípravy je jednoduchý. Vezmete dva stroužky česneku, který prolisujete a vložíte je do nádoby. Potom je zalijete litrem vody a nádobu zavíčkujete. Takto necháte při pokojové teplotě po dobu 24 hodin louhovat. Občas s nádobou zatřepete, aby se obsah promíchal.

  • 2 stroužky česneku
  • 1 litr vody
  • Sklenici s víkem

Aplikace: Po 24 hodinách jste připraveni k samotné aplikaci, která vás přesvědčí o své celkové jednoduchosti. Obsah nádoby stačí jednoduše jenom přelít do rozstřikovače a potom můžete začít s aplikací na své květiny. Vždy se snažte, aby byly česnekovou vodou postříkány rovnoměrně, na všech částech. Aplikujte pravidelně a uvidíte, jak se rostlina začíná probouzet k životu. A co ze zbývající vodou? Tou lze v případě potřeby vaši pokojové rostliny také zalévat.

Skořápky z vajec

Obsah vápníku ve skořápce výrazně zlepšuje vlastnosti půdy. Váže na sebe škodlivé kyseliny, těžké kovy, má pozitivní vliv na pórovitost a průsak vody, ale zároveň zlepšuje i rozpustnost živin v půdě. Dále vápník podporuje růst kořenů i klíčivost semen. Rostliny posiluje proti škůdcům, mrazům či chorobám. Drcené skořápky můžeme přidávat do kompostu.

Rašelina

Rašelina, má nízké pH, je vhodná pro velké rododendrony, zahradní brusinky a borůvky, vřesy a vřesovce nebo hortenzie, rašelinu může nahradit kompostovaná kůra nebo jehličnatá hrabanka.

Kávová sedlina

Lógr z kávy "turka" má vysoký obsah dusíku, fosforu, minerálů a draslíku. Sbírejte kávovou sedlinu, rozložte ji na noviny a nechte vyschnout. Můžete ji použít jako běžný kompost k hnojení záhonků, ale i hrnkových, truhlíkových a pokojových rostlin. Pokojové snášejí tento druh hnojení jen jednou za šest měsíců, venkovní však můžete sedlinou hnojit až čtyřikrát ročně. Toto hnojivo zvlášť ocení růže, muškáty, oleandry, hortenzie či rododendrony. 

Listovka

Jedlá soda

Epsomská sůl

Lidská moč

Slupky z BIO banánů

Jsou bohaté na minerály, obsahují fosfor, vápník a draslík, který podporuje vitalitu rostlin, a zvyšují odolnost vůči škůdcům a chorobám. Slupku od banánu dejte do sklenice, zalijte vodou a nechte den dva louhovat. Pro lepší výsledek můžete nádobu uzavřít. Koktejl potom použijte na zalévání pokojových rostlin. Na zahradě můžete banánové slupky také využít. Nasekejte je na malé kousky a zahrabejte přímo do země k rostlinám. 

Očista půdy pomocí hořčice:

Pokud hořčici na podzim zasadíte, nebudete muset příští rok vůbec plít. Vydrží teplotu až - 50 stupňů, a tak se o ní nemusíte v zimě vůbec obávat. Sázíme do hloubky 1-1,5 cm. Mezi rostlinami by měl být 20 cm odstup. Po zasazení začnou klíčit asi během 3 až 5 dnů.

Hořčice čistí půdu od fosfátů a dalších chemikálií z hnojení. Její kořeny, stvoly a lístky dokážou vstřebat velké množství škodlivin. Díky tomu budou vaše květiny zdravé a růst jako z vody. Hořčice často roste okolo míst, kde je hodně plevele. Berou si jeho živiny a dokážou ho účinně zlikvidovat. To ale není všechno. Kořeny uvadlé hořčice můžete využít jako hnojivo pro rostliny. Především v zimě, kdy jim chybí sluneční světlo a dostatek živin.

Hořčice ničí plíseň, hnilobu a škodliviny v půdě. Její nejlepší schopností je ale podle nás to, že odpuzuje všemožné škůdce - červy, drobný hmyz, a dokonce i šneky. Vysaďte ji mezi brambory, vinnou révu, hrášek, fazole nebo ovocné stromy a chraňte je před nezvanými hosty. Vytvoří na půdě vrstvu, díky které nikdy zcela nezamrzne. Kromě toho si z ní můžete vyrobit excelentní med.

https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/na-podzim-zasadte-horcici-a-pristi-rok-zapomente-na-plevel-po-cele-zahrade/

Proti plísním

  • Dvě lžíce epsomské soli a čtyři litry vody dohromady vytvoří elixír, kterým stačí rostlinu většinou jednou měsíčně porosit, a plísně nebudou mít šanci. Při aplikaci každých 14 dní snižte množství soli na polovinu. Pro růže se pak poloviční množství používá vždy. Poprvé je ošetřete brzy na jaře, podruhé pak po odkvětu. A k rajčatům a paprikám nasypte polévkou lžíci soli přímo do substrátu, nejdříve opět brzy zjara a napodruhé ve chvíli, kdy se objeví první květy. Žádné plísně ani další patogeny z půdy nebudou mít šanci. Dvě lžíce této soli ve čtyřech litrech vody se pak stanou skvělou zálivkou pro červenou řepu (jednou měsíčně), krásně totiž zesládne. 
  • Začínáte pozorovat první známky plísně na listech či plodech u této oblíbené zeleniny? 100 gramů soli, které smícháte s jedním litrem vody. Tímto roztokem pak rostliny postříkejte. To povede k tomu, že jejich listy odpadnou, o to rychleji však dozrají plody.  
  • Stačí vzít 50 gramů česneku, rozmačkat ho a smíchat s jedním litrem vody. A totéž je možné provést s litrem kefíru a pěti litry vody. Obojí je skvělým prostředkem proti plísním, který lze na rostliny aplikovat každé dva týdny. A nezáleží na tom, zda jde o zeleninu nebo třeba o květiny. Česnek a kefír jsou vždy stejně účinné. 
  • Máte větší problém se slimáky? Pak okolo rostlin rozsypte podrcená zrníčka hořčice. Uvidíte, že se už k vašim záhonkům ani nepřiblíží. 
  • Jakmile rostliny odkvetou, zapracujte trochu jedlé sody do půdy pod nimi. Soda má mírné fungicidní účinky, navíc pomůže plodům k lepší chuti i větší šťavnatosti. A to za trochu té námahy určitě stojí. 
  • https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/cukr-nebo-kefir-pomohou-proti-plisnim-v-zahrade-pouze-male-procento-pestitelu-vi-jak-je-spravne-vyuzit/

Přírodní postřiky na ovoce a zeleninu

zobrazit více..
Loading...