Mykorhiza

p>Mykorhiza (wood wide web, celodřevěná síť), symbiotické oboustranně prospěšné soužití (mutualistický vztah - oboustranně prospěšný) kořenů vyšších rostlin a půdních hub se nazývá mykorhiza, základem je rovnovážný stav mezi organismy, při jeho porušení jde o parazitismus. V poslední době se ukazuje, že 70 - 90 % všech rostlin (rostliny nejsou autonomní, potřebují houby) je mykorhizních, proto má mykorhiza velmi velký vliv na život rostlin. Najdeme ji u stromů, dřevin, bylin, kulturních i zemědělských plodin. Mykorhizní sítě spolu s kořeny stromů představují velkou zásobu uhlíku. Na základě současného výzkumu víme, že mykorhizní sítě významně snižují rychlost, jakou se oxid uhličitý dostává z těchto zásobníků zpět do atmosféry (Petr Kohout z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR).
  • břízy a jedle spolu pomocí podzemní sítě sdílí živiny, nejde jen o sdílení uhlíku a dalších minerálů nebo vody, ale pravděpodobně i varovných či obranných signálů stromy spolu komunikují skrz mykorhizní síť. (bioložka Suzanne Simardová) Bříza dodává jedli živiny prostřednictvím mykorhizních sítí hlavně v létě, kdy má listí a dokáže produkovat hodně cukrů. Naopak jedle zase dodávala živiny bříze v zimě. Mykorhizu využívají i rajčata, když jsou napojená na síť, tak jsou odolnější než ta, která nespolupracují (vzdorují lépe plísním).
  • více 

podzemní internetová síť, které je propojena s rostlinami, mikroorganismy a houbami, která zajišťuje výměnu informací a živin v půdě

zobrazit více..
Loading...