Nato

Nato

Podpisem Washingtonské smlouvy v dubnu 1949 o vzniku Severoatlantické aliance vytvořilo deset evropských států spolu se Spojené státy americkými a Kanadou společný bezpečnostní systém založený na partnerství. V březnu 1999 byla do Severoatlantické aliance přijata Česká republika. V současné době má NATO 30 členských států. Začátkem června 2017 byla přijata Černá Hora. 27. března 2020 se 30. členskou zemí Aliance stala republika Severní Makedonie. Vojáci Armády České republiky se účastní dvou operací NATO: Resolute Support Mission v Afghánistánu a KFOR v Kosovu. Mise v Mali není pod taktovkou NATO, ale EU. 

Aliance zažila už v roce 1956 Suezskou krizi, kdy USA stály proti Francii a Británii, Evropané zase odmítli v 60. letech podpořit Američany ve Vietnamu, a další vrcholně nepříjemná situace přišla i v roce 2003 za George Bushe kvůli válce v Iráku, kdy americký ministr obrany Donald Rumsfeld rozštěpil spojence na "starou a novou Evropu". 

Země NATO se v roce 2014 na summitu ve Walesu zavázaly, že vojenské rozpočty se budou postupně zvyšovat tak, aby nejpozději v roce 2024 dosáhly dvou procent hrubého domácího produktu. Tento cíl podle aliančních dat splnily v loňském roce z 28 zemí NATO vedle USA jen Řecko, Británie, Polsko, Estonsko a Litva s Lotyšskem. Česko v roce 2018 utratilo za obranu 1,11 procenta HDP. Více

  • základní princip NATO: všichni členové respektují hlavního politického, vojenského a ekonomického hegemona, tedy Spojené státy 

Rozpačité výročí: NATO si ve "stavu mozkové smrti" připomíná 70. výročí a hledá společný pohled na svět více

  • poprvé jako možná vojenská hrozba uvedena Čína. Rusko podle generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga NATO nepovažuje za nepřítele, je však připravená odpovědět, pokud Rusko napadne Polsko a pobaltské státy.  
  • Obranu pobaltských států Severoatlantickou aliancí ale komplikuje chování a přístup Turecka. Jeho prezident Recep Tayyip Erdogan opakovaně požaduje, aby Západ uznal syrské kurdské oddíly YPG za teroristické. 
  • Macron vyzval ke strategickému dialogu s Ruskem, ke kterému by ale NATO mělo přistupovat "bez naivity". Podle Trumpa je možné s Ruskem vycházet. 

Nato, zprávy z tisku:

12.1.2021 Severoatlantická aliance by podle srbských médií mohla do konce tohoto týdne čelit žalobě kvůli použití uranem mírně obohacené munice při bombardování v bývalé srbsko-černohorské Jugoslávii na jaře 1999. Nálety zastavily operaci srbské armády a policie proti ozbrojené vzpouře albánských separatistů v Kosovu. Operace se ale zvrhla v etnickou čistku. Žaloba se týká obvinění, že tato munice způsobila u lidí onemocnění rakovinou. Advokát rovněž uvedl, že do konce ledna by měly následovat obdobné žaloby u soudů v Novém Sadu, Kragujevaci, Niši a ve Vranji.

Aleksić sdělil, že tyto první žaloby se budou týkat výhradně příslušníků ozbrojených sil, kteří se v roce 1999 nacházeli v bombardovaných oblastech bez odpovídající ochranné výbavy a rovněž konzumovali kontaminované jídlo a vodu. Teprve po nich mají následovat žaloby nemocných civilistů z Kosova a jihu Srbska.

Schválit bombardování Jugoslávie byla chyba, připouští Zeman. Operaci odsouhlasila jeho tehdejší vláda. https://www.lidovky.cz/domov/zeman-je-proti-dohode-s-talibanem-podporil-by-pry-posileni-mise-nato-v-afghanistanu.A190311_160825_ln_domov_form

Srbský advokát žaloby připravil ve spolupráci s Italem Tartagliou. Ten u italských soudů vyhrál několik takových soudních sporů jménem ochořelých italských vojáků, kteří byli po válce v letech 1998-1999 v Kosovu nasazeni v rámci mezinárodních sil. Bělehradskému soudu bude podle Aleksiče předloženo více než 70 rozsudků italských soudů a na 180 důkazních prostředků, včetně posudků italské expertní komise.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/v-srbsku-se-chysta-zaloba-na-nato-kvuli-munici-s-uranem-zpusobovala-rakovinu.A210112_142947_ln_zahranici_lihla

17.8.2020 Masové povolební protesty v Bělorusku vyvolávají obavy z prohloubení nestability regionu, který je rozkolísaný od ukrajinské krize a začátku konfliktu v Donbasu v roce 2014. Umocňují je zprávy o běloruském cvičení nedaleko polské a litevské hranice a příslibu pomoci ruského prezidenta Vladimira Putina svému běloruskému protějšku Alexandru Lukašenkovi.

Bělorusko je podobně jako Ukrajina jakýmsi nárazníkovým pásmem mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem. Jakýkoli jeho jednoznačný příklon na jednu stranu tak může u té druhé vzbudit pocit bezprostředního ohrožení. Lukašenko strategické polohy své země využíval a dlouhá léta lavíroval mezi Východem a Západem. Pokud se však bude chtít udržet u moci, větší naděje na pomoc mu plynou z Moskvy. Není proto divu, že situace znervózňuje především Polsko a pobaltské země, které ruskou hrozbu vnímají velmi citlivě. Nelze totiž vyloučit, že Putin by za případnou pomoc se zkrocením protestů mohl požadovat spojení obou zemí, kterému Lukašenko dosud vzdoroval. Polsko, a především Litva by se tak ocitly v částečném ruském obklíčení a neustále by musely žít v obavě, zda Moskva nebude chtít z Běloruska získat spojnici do Kaliningradu.
Více na https://www.e15.cz/zahranicni/cerny-scenar-pro-nato-slouceni-beloruska-s-ruskem-a-odriznuti-pobalti-1372471?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

10.6.2020 Šéf NATO Stoltenberg k Huawei a britské síti 5G: Je důležité, aby zde nyní proběhla nová revize. Nemůžeme ignorovat důsledky vzestupu Číny. Čína se přibližuje Západu. Pozorujeme to v oblasti severního pólu, v infrastruktuře a v kybernetickém prostoru (Reuters) 

30.5.2020 Česká republika by od roku 2021 měla přispívat do rozpočtu NATO nově o asi 43,9 milionu korun více než dosud. Zvýšení platby v pondělí projedná vláda. (ČTK) 

5.12.2019 Výsledek bude zřejmě v učebnicích dějepisu jako strategický milník díky novému transatlantickému "obchodu" - když Evropané podpoří USA vůči Číně, je Washington připraven investovat svůj spravedlivý podíl do bezpečnosti a obrany Evropy. více

3.12.2019 Lídři 29 členských zemí se v britské metropoli sešli 70 let po vzniku NATO a toto výročí si budou večer připomínat v Buckinghamském paláci společně s některými členy britské královské rodiny. Centrum Londýna zablokovaly stovky demonstrantů protestujících proti válkám, NATO nebo proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Summit k 70. výročí založení NATO se uskuteční v Londýně 3. a 4. prosince. V úterý večer přijme účastníky z řad vysokých státních představitelů na recepci v Buckinghamském paláci britská královna Alžběta II.

zobrazit více..
Loading...