Německo

Německo

Od sjednocení země v roce 1990 přiteklo ze západu na východ země formou nejrůznější pomoci zhruba 1,7 bilionu eur (více než 43,8 bilionu korun), podotkla stanice Deutsche Welle. Solidární daň zavedla v roce 1991 tehdejší vláda kancléře Helmuta Kohla. Původně činila 7,5 procenta a měla se vybírat jen jeden rok. V roce 1995 byla ale použita znovu a od roku 1998 činí 5,5 procenta daně z příjmu. Platí ji fyzické i právnické osoby. Vybírá se ale i z kapitálových výnosů, jako jsou úroky a dividendy. Daň neplatí pouze lidé s nejnižšími příjmy.

Ve spolkových zemích bývalé NDR žije nejméně lidí za posledních 114 let - okolo 13,6 milionu lidí. Nejvíce se pak vylidňuje tamní venkov a malá města.

Příjmová nerovnost: v Sasku, konkrétně pak v okolí města Görlitz nedaleko českých hranic. Tamní průměrná měsíční mzda 2272 eur (více než 58 tisíc Kč) je na české poměry závratná, v porovnání s nejblahobytnější obcí Ingolstadt v Bavorsku, kde si zaměstnanci přijdou v průměru na 4897 eur (více než 126 tisíc Kč), je to ale značný rozdíl.

Hlavní témata v Německu:

Exportní trhy Německa:

objem vzájemného obchodu Německa se zeměmi V4, tedy Polskem, Českou republikou, Maďarskem a Slovenskem, loni dosáhl 303 miliard eur (8,2 bilionu Kč). To je více než objem zboží, které si Německo vyměnilo s Čínou (205,7 miliardy eur) a se Spojenými státy (190,1 miliardy eur). Po započtení všech zemí východní Evropy činil objem vzájemného obchodu 453,7 miliardy eur, což představuje pětinu celkového zahraničního obchodu Německa.

Největším obchodním partnerem Německa v roce 2019 byla 4. rokem za sebou Čína, zatímco ČR obsadila 10. příčku. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil německý statistický úřad. 2. místo obsadilo Nizozemsko, těsně za ním následovaly USA (ČTK) 

24.1.2020 DAVOS, velkou příležitostí v otázce ochrany životního prostředí vidí Merkelová ve spolupráci s Čínou. Boj proti klimatickým změnám bude podle ní i jedním z velkých témat plánovaného summitu EU a Číny, který se uskuteční letos v září v Německu. Kromě spolupráce s Čínou chce Německo, které bude v druhé polovině letošního roku předseda Radě EU, rozvíjet především vztahy s Afrikou. 

zobrazit více..
Loading...