Nemoci

Nemoci

růst nemoci je způsoben více faktory, mezi nejvýznamnější faktory patří: růst onemocnění mozku způsobené zejména životním stylem, stravou (používání umělých hnojiv, antibiotik...), růst tropických nemoc...atd. Dále následuje onemocnění srdce, obezita a onemocnění pohybového aparátu.

  • "Jen v Německu ročně zemře téměř 20 000 lidí kvůli mylné diagnóze či špatné léčbě ... to by se mohlo změnit díky přístupu k datům a umělé inteligenci, alespoň podle některých slibů," píše Spiegel 13.8.2018).  
  • Tzv. pomalé viry mohou způsobit redukci lidské populace MVDr. Staněk (7.12.2019 přednáška Brno), Vetom.
  • Historie epidemií.

Nemoci mozku

  • Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba.
  • Demence - v roce 2050 bude ve světě trpět demencí 130 miliónů lidí. Už nyní se jejich počet odhaduje na 47 miliónů.
  • Autismus, ADHD atd.

Tropické nemoci

  • Migranty a turisty importované nové druhy nemocí a virů (máme historické zkušenosti z kolonií).
  • Změnou klimatu a oteplováním se posouvá teplotní pásmo a tím přežívají i tropičtí živočichové.

Nadváha a její důsledky

  • Nezdravý způsob života a nevhodná fastfoodová strava v rozvinutých západních zemím, zejména u mladší populace způsobuje nezdravou obezitu, psychické problémy atd.

Opioidy - drogová epidemie

Užívání opiátů od heroinu přes léky proti bolesti až po smrtelně silné anestetikum fentanyl se rozmáhá po USA a podléhají mu slavní lidé stejně jako pouliční tuláci. A co je příčinou? Lékaři začali na začátku století ve velkém předepisovat prášky proti bolesti (medikamenty na opiové bázi)  i lidem, kteří je nepotřebovali.

  • V roce 2015 zemřelo na tuto diagnózu v USA 33 000 lidí a roce 2017 by toto číslo mohlo stoupnout až na více jak 50 000 lidí, postihuje všechny skupiny obyvatel USA.
  • více

Globální pandemie 

Importované nemoci migranty, flórou a faunou:

S rostoucím turistickým trhem, uprchlickou krizí, exportem a importem potravin a jiných surovin , ale také díky narůstajícímu globálnímu oteplování a dalších faktorů, dramaticky roste riziko přenosu nemocí mezi jednotlivými kontinenty a státy.

Ztráta zraku - do roku 2050 může oslepnout až miliarda lidí

  • Krátkozrakost převažuje zejména v zemích Východní Asie. V městských oblastech Singapuru, Číny, Taiwanu, Hong Kongu, Japonska a Jižní Koree je situace nejvíce alarmující, problémy se zrakem tam má téměř 90 procent mladých, kteří dokončují školu.
  • Krátkozrakost není vyléčitelná, zrak navrátit úplně nelze, ale existují slibné prognózy, pokud užíváte příslušnou oční léčbu, krátkozrakost se podaří zpomalit
  • V současnosti se s krátkozrakostí potýkají dvě miliardy lidí po celém světě. Podle vědců by se situace nicméně mohla ještě zhoršit. Pokud se totiž nerozšíří spektrum léčiv optických problémů, číslo může za 35 let narůst na varovných pět miliard.
  • Problém se ale pomalu přelévá i do západních zemí. Ve Spojených státech trápila krátkozrakost 25 procent dospělých, v roce 2004 už bylo toto číslo na 42 %.

Historie

Španělská chřipka se do Evropy vkradla už během bojů a jen za několik měsíců se stihla rozšířit do celého světa a pozabíjet až 100 milionů lidí. Španělská chřipka se s pomocí velké migrace vojáků a rozmachu dopravní sítě rozšířila do světa a válkou vyčerpané národy srážela znovu na zem. Nejvíce se ale soustředila na ty nejsilnější jedince, muže a ženy mezi 15-35 lety.

  • Chřipka pustošila ve třech vlnách, a to zejména Evropu, Severní Ameriku a Afriku. Zatímco první vlna, která se oblastmi prohnala na jaře 1918, neměla takovou sílu, ta druhá - letní - měla katastrofický dopad. Třetí vlna pak jenom podrazila nohy těm nejvysílenějším. 
  • Historik a lékař Harald Salfellner se domnívá, že si španělská chřipka na území českých zemí vyžádala 44-75 tisíc životů.

V roce 1920 španělská chřipka začala ustupovat. Lidé, kteří přežili, si vytvořili dostatek obranných látek a dokázali se jí ubránit. Odhadem se celosvětově nakazilo 500 milionů lidí, úmrtnost byla mezi 10-20 %. Na konci svého dva roky trvajícího řádění snížila chřipka populaci Země o 3-5 %.

cyklické epidemie, více

22.1.2020 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes mimořádně zasedne kvůli epidemii dosud málo prozkoumaného koronaviru, který způsobuje zápal plic. Krizový výbor WHO má rozhodnout, zda je třeba vyhlásit celosvětový stav zdravotní nouze (ČTK), počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru stoupl v Číně na 440. Epidemie plicního onemocnění způsobeného virem si vyžádala už devět životů. S odvoláním na čínské úřady o tom dnes informovaly světové agentury. Kvůli rychlému šíření nákazy dnes mimořádně zasedne Světová zdravotnická organizace (WHO) (ČTK).

Nový virus se objevil v době, kdy se Čína připravuje na oslavy příchodu nového lunárního roku. V době volna, které letos připadá na 24. až 31. ledna, se tak po celé zemi budou přesouvat stovky milionů lidí, čímž podle expertů prudce roste nebezpečí dalšího šíření nákazy.  Kromě Číny se přítomnost viru potvrdila ve třech případech v Thajsku a po jednom v USA, Japonsku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu. Jedná se přitom o lidi, kteří předtím byli ve Wu-chanu. Vědci na základě propočtů pravděpodobnosti odhadují, že skutečný počet nemocných je nyní už více než 1700. více

zobrazit více..
Loading...