Nové technologie Česko

Nové technologie Česko

6.1.2021 Další z těch hodně ambiciózních a diskutovaných, které se musely adaptovat, je firma Daytrip, jež zprostředkovává cestovatelům jízdy s lokálními řidiči a s výkladem. Získají tak autentičtější zážitek, než kdyby se přemísťovali hromadnou dopravou nebo taxíkem.

A podobně jako v případě služby Davinci TS, která vznikla coby obdoba Booking.com pro cestovní kanceláře, i Daytrip získává novou investici na další rozvoj od předního českého fondu Pale Fire Capital. Trio investorů Jan Barta, Dušan Šenkypl a David Holý posílá do původem české firmy střední stovky tisíc eur.

"Daytrip vnímáme jako vynikající produkt s globální ambicí a silným týmem. A bez ohledu na to, že při současné pandemii s celým travel sektorem velmi trpí, chceme podpořit jeho další růst a věříme v jeho ještě vyšší relevanci ve světě se zvládnutým covidem-19," uvedl k transakci partner Pale Fire Capital David Holý.

Pale Fire Capital je v posledních měsících na startupové scéně hodně aktivní - peníze vložila do firem LitFin nebo do Mobilního rozhlasu. Skupina investuje výhradně svoje peníze, které její zakladatelé získali mimo jiné prodejem portálu ePojištění.cz do rukou nadnárodní skupiny Bauer Media za tři miliardy korun. Kromě Daytrip nebo Davinci TS mají Barta a spol. podíly také v on-line vyhledávači nábytku Favi.cz, v aukčním portálu Aukro nebo v síti saunovacích center Saunia.

Společnost Daytrip působí ve více než sedmi tisících městech, jezdí pro ni bezmála tři tisíce řidičů a uvádí, že v roce 2019 zprostředkovala jízdy za 400 milionů korun. Její ústředí je ve Velké Británii. Už v minulosti do společnosti, která vznikla v roce 2015, investovaly fondy J&T Ventures, Nation1 a Select Ventures. 

https://byznys.ihned.cz/c1-66864620-investori-kolem-jana-barty-veri-cestovani-penize-poslali-do-start-upu-daytrip-ten-laka-na-jizdy-s-mistnimi-ridici

Nový materiál pro 5G sítě

21.3.2020 Fyzikální ústav Akademie věd ČR společně se svými partnery z Cornell University a z Německa za finanční podpory amerického ministerstva energetiky podařilo vytvořit zcela nový materiál (vytvořit látku s krystalovou strukturou, která v přírodě doposud neexistovala), který by měl najít uplatnění v budoucích vysokorychlostních sítích 5G. V mobilních telefonech i vysílačích by měl zajistit výrazně nižší spotřebu energie.

Virtuální realita

CREAL chce přinést revoluci do displejů, které se využívají v rámci brýlí pro virtuální a rozšířenou realitu. CREAL pracuje na technologii, jež se dá označit jako miniaturní projektor. Ten svítí přímo do oka, díky čemuž se promítaný obraz pro oko chová stejně jako světlo z reálného světa. Používání zobrazovacích brýlí tak má být výrazně příjemnější, oči zvládnou dobře ostřit na jednotlivé předměty a nebudou se tolik namáhat. Zajistit by to mělo i možnost využívat zařízení pro virtuální realitu dlouhodobě.

Nová generace umělé inteligence

Superface proto vytváří protokol pro API, který aplikacím a strojům umožní samostatné připojování na zdroje dat. "Program si bude moci sám určit, jaká data potřebuje, nalezne si je a s poskytovatelem na druhé straně uskuteční kontrakt. "Jsme na cestě k jakési vyšší umělé inteligenci. Ta nynější je hodně omezená lidmi, kteří nastavují logiku, a čím více dat algoritmům dají, tím jsou schopnější. Když se rozmůže autonomita kolem strojů a získávání dat, umožní to zcela nové věci. Umělá inteligence bude schopná udělat byznys s jinou umělou inteligencí.  

https://ekonom.ihned.cz/c1-66737400-ceske-technologie-ktere-prispeji-ke-zmene-sveta

zobrazit více..
Loading...