Obchodní válka

Obchodní (celní) válka

Nová obchodní válka mezi Evropu a USA

Co jsou příčiny eskalujícího konfliktu a otevřené války USA a Evropou? Přispívá k tomu i oslabení Brexitem a ekonomickou stagnací.

  • Plynovod Nord stream II (obchodní zájmy USA, prodej plynu do Evropy)-
  • Huawei, aplikace jejich technologií. 
  • Obchodní přebytek ve prospěch Evropy.
  • Radikální tažení Evropy proti klimatickým změnám.
  • Digitální daň na technologické firmy.
  • Blížící se prezidentské volby v USA (2020).
  • Motivací může být také "úspěch" a dohoda s Čínou (podepsaní prvního kroku smlouvy.

Obchodní válka mezi USA a Čínou je již možná v bodu zlomu a blíží se dohoda, za oponou se odehrává klíčová šachová partie o světového lídra na planetě. Obchodní válka mezi USA a Čínou (do Spojených států míří jenom pětina jejího exportu) je hlavním nevojenským konfliktem 21. století. (boj o nového lídra na planetě, kdo zvítězí?)

  • Na současné spory mezi oběma velmocemi nelze pohlížet pouze jako na obchodní, ale také na mocenskou a technologickou válku. 
  • Je třeba se připravit na dlouhodobou měnovou válku s USA i na to, že obchodní a měnová válka může přerůst do konfrontace technologické, politické i vojenské. (13.8.2019), Čína může v tomto stavu setrvat až do příštích voleb v USA.
  • Obchodní válka s Čínou a EU, je pouze řešením vnitřních problémů v USA a nástroj nátlaku na domácím trhu (např. digitální firmy a FED).
Společnost Atradius, která se zabývá pojistnými riziky, říká, že jen účet za obchodní válku USA a Číny by mohl do konce příštího roku vystoupat na neskutečných 1,5 bilionu dolarů (cca 35,22 bilionu korun), daná částka totiž odpovídá zmrazení veškerého německého exportu na jeden rok. 

Obchodní války jsou jen předstupněm otevřeného válečného konfliktu, začínající zápas obou supervelmocí USA a Číny o světovou převahu a připojují se i obří firmy jak soukromé tak polostátní. Čína se chce stát do roku 2025 technologickým centrem světa.

  • 6.6.2019 "Zvyšování dovozních cel a další kroky administrativy podkopávají globální obchodní systém," uvedla zpráva MMF.
  • 18.5.2019 klíčové datum, které rozhodne o uvalení cel na evropská auta ve výši 20% (rozhodnutí bylo odloženo o 6 měsíců).
  • Jedním z hlavních cílů administrativy je snížení obchodního schodku, řekl Americký ministr obchodu Wilbur Ross.  
  • "Polovina amerického schodku vzniká obchodem s Čínou, polovina zase obchodem s auty." Svá slova pronesl v Lucembursku, takže je Evropa nemohla přeslechnout. Ano, hovořil-li Wilbur Ross o autech, měl na mysli zejména ta evropská.
  • Studená obchodní válka by Číně mohla způsobit pokles DPH až o 1 - 1,6% (podle MMF).

Ekonoma Eda Yardeniho vyjádřil současné vládnutí Trumpa jako hru na to, kdo dřív ustoupí, kterou hraje hned se dvěma významnými lidmi najednou. Prvním z nich je šéf Fedu Jerome Powell a druhým čínský prezident Si Ťin-pching. Nedávno totiž opět zvýšil cla na dovoz čínského zboží do USA a k tomu nařídil americkým firmám, aby se stáhly z Číny. A také řekl, že Powell je větším nepřítelem než čínský prezident. Trump má podle Yardeniho za cíl zvýšit nejistotu v oblasti obchodu tak, aby ohrozil růst americké ekonomiky a donutil Fed k dalšímu snižování sazeb. A ve stejnou dobu doufá, že Čína nakonec bude souhlasit s dohodou, takže americká ekonomika bude těžit na dvou frontách. více

Obchodní výměna mezi USA a Čínou

Co je příčinou obchodní války USA a Číny?

  • Krádeže duševního vlastnictví ze strany Číny, které jsou považovány za jeden z hlavních důvodů tenzí současné obchodní války mezi USA a Čínou.
  • Čína přebírá dominanci v jednom odvětví za druhým. Spojené státy se posouvaly na druhé místo v řadě oblastí. Čína se stala středem východoasijského hospodářského bloku.  
  • Současný stav hrozí tím, že posune Severní Ameriku na periferii globální ekonomiky, zejména v ve vojenské a technologické oblasti.
  • Geopolitická dominance a skutečným cílem obchodní války je dlouhodobé oslabení Číny. 
  • Proč poslouchají velké nadnárodní firmy z USA a podřizují se obchodní válce s Čínou? Blokáda Huawei (prodá cca 300 milionů telefonů ročně), bude odříznutý od Androidu i čipů (intel, Qualcomm, Xilinx, Nvidia, Microsoft, Broadcom, atd.)? (21.5.2019)
  • Spojené státy zneužívají koncept národní bezpečnosti a národní moci k utlačování cizích zemí. Je to zastrašování," řekl na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien. "Čína bude i nadále přijímat nezbytná opatření k ochraně svých legitimních práv a zájmů čínských společností," 15.10.2020.
  • Boj o nového globálního lídra.
  • Nová studená válka 2.0? (25.5.2020)
  • Technologická válka.

Otázkou ale je, jak daleko je Washington ochoten v konfrontaci s Pekingem zajít. "Je tam cena, kterou strategicky zaplatíte. Nemůžete Číně na jednu stranu říct, aby vás podporovala v otázce Severní Koreje, a současně se rozhodnout, že zničíte sankcemi některé její společnosti.

Důsledky obchodní války s Čínou:

  • Polarizace světa v podobě dvou mocností USA a jejich spojenci x Čína a její spojenci.
  • Do obchodní války jsou zataženy i soukromé firmy kotované na burze.Ppokles vzájemného obchodu.
  • Pokles nákladní letecké dopravy (IATA snížilo odhad celkového zisku leteckých dopravců za letošní rok o 174 miliard korun na téměř 650 miliard korun).
  • Růst geopolitického napětí (zástupné války).
  • Riziko vzniku krize jako nástroje na prosazení zájmů.

Spojené státy zahájily obchodní válku s Čínou začátkem července 2018 zavedením cel ve výši 25 procent na čínské zboží v objemu 34 miliard dolarů (744 miliard korun), Čína v odvetě zavedla cla ve stejné výši na stejný objem amerických výrobků. Trump posléze uvedl, že je připraven zavést cla na veškerý dovoz z Číny v objemu 500 miliard dolarů (téměř 11 bilionů korun). V roce 2017 Spojené státy do Číny vyvezly podle amerického statistického úřadu zboží za 129,9 miliardy dolarů. Důvodem zavedení cel je vykrádání duševního vlastnictví amerických firem a podhodnocený Juan. Obchodní spor je nicméně vnímán šířeji jako upevňování pozic a s.naha o získání většího vlivu na mezinárodní scéně, napsal server BBC

Obchodní válka USA a EU

"Když počítáme vývoz a dovoz zboží a služeb, obchod mezi USA a EU překonává vztah USA s Čínou o více než 70 %. V roce 2018 byl export USA více než třikrát větší do EU než do Číny," 

  • v listopadu 2019 hrozí zavedení cel na dovoz automobilů z EU (bylo odloženo)

Proč se zavedení cel může uskutečnit? Digitální daň na americké firmy, Nord strem 2 (zemní plyn z Ruska), podpora výrobce letadel AIRBUS z veřejných zdrojů (to bylo prokázáno o potvrzeno WTO), navýšení výdajů na zbrojení (2% HDP) zejména Německa atd (2019)

Obchodní války, zprávy z tisku:

14.5.2021 Čína prodloužila dočasné osvobození od odvetných cel, která se vztahují na 79 produktů dovážených ze Spojených států a která byla zavedena v době vrcholu obchodní války mezi USA a Čínou. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí. Dočasné osvobození od cla mělo platit do 18. května, nově bylo prodlouženo do 25. prosince (ČTK)

20.1.2021 Čína uvalila sankce na osobnosti administrativy končícího prezidenta Trumpa, včetně končícího ministra zahraničí Pompea (Bloomberg) 

15.1.2021 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa umístila na černou listinu podniků spojených s ozbrojenými silami dalších devět čínských společností, včetně výrobce chytrých telefonů Xiaomi. Cena akcií Xiaomi se dnes na hongkongské burze propadla o více než deset procent. Na seznamu se kromě Xiaomi nově ocitl také například čínský státní výrobce letadel Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC). Američtí investoři podle exekutivního příkazu, který vloni podepsal Trump, musí do letošního listopadu prodat své podíly ve firmách na seznamu, upozornila agentura AP. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4585082/usa-umistily-xiaomi-na-cernou-listinu-akcie-firmy-prudce-klesly.html

14.1.2021 Obchodní válka, kterou dosluhující americký prezident Donald Trump vedl s Pekingem, Spojené státy stála až 245 tisíc pracovních míst. Postupné snižování cel oběma stranami by podpořilo hospodářský růst a do roku 2025 vedlo ke vzniku 145 tisíc pracovních míst. (ČTK) 

14.1.2021 Trumpova administrativa zrušila plány umístit na černou listinu čínské technologické giganty Alibaba, Tencent a Baidu, uvedli čtyři lidé obeznámení s touto záležitostí. Washington nicméně plánuje tento týden pokročit s nabídkou přidat na seznam až 9 dalších čínských společností, uvedl jeden z těchto lidí.

Uvalení zákazu na tuto dvojici by znamenalo dosud nejdramatičtější eskalaci odcházející administrativy vzhledem k velikosti těchto dvou firem. Jejich společná tržní hodnota více než 1 bilionu dolarů je téměř dvakrát větší než celý španělský akciový trh a tvoří přibližně desetinu váhy indexu rozvíjejících se trhů společnosti MSCI. Ministerstvo obrany přidá do seznamu další společnosti, uvedla daná osoba bez bližšího upřesnění.

To by dále narušilo vztah mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, které jsou v rozporu kolem všeho od Covid-19 až po Hongkong. V posledních měsících Trumpovy administrativy zintenzivnil Washington své snahy připravit čínské společnosti o americký kapitál a přispěl tak k ekonomickému napětí v době, kdy má nově zvolený prezident Joe Biden tento měsíc převzít svou funkci. S odvoláním na národní bezpečnost Trump v listopadu podepsal výkonné nařízení, které vyžaduje, aby se investoři stáhli z čínských společností napojených na tamní armádu.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4584218/usa-udajne-odstoupi-od-planu-zakazat-investovani-do-tencentu-a-alibaby.html

11.1.2021 Čína zavádí nová pravidla, která jí umožní chránit vlastní firmy před zahraničními zákony, jejichž aplikaci vláda v Pekingu považuje za neoprávněnou. To se týká i mnoha amerických sankcí, které vyhlásila vláda prezidenta Donalda Trumpa. Změny, které Peking oznámil o víkendu, čínským soudům například umožní trestat i firmy, které sankce neodmítnou. Informuje o tom dnes BBC 

7.1.2021 List The Wall Street Journal (WSJ) na svém webu jako první napsal, že americké úřady zvažují, že Američanům zakážou investovat také do akcií čínských technologických firem Alibaba a Tencent (Reuters) 

4.1.2021 Čína se bude bránit proti rozhodnutí akciové burzy v New Yorku (NYSE) vyřadit tento měsíc z obchodování akcie tří čínských telekomunikačních firem. Podle agentury Reuters to v sobotu oznámilo čínské ministerstvo obchodu. Burza svůj záměr oznámila ve čtvrtek a zdůvodnila jej nařízením prezidenta Donalda Trumpa 

31.12.2020 Američtí činitelé ve středu oznámili, že Spojené státy zvyšují cla na dovoz vybraných produktů z Evropské unie včetně součástí do letadel a vín z Francie a Německa. S odvoláním na prohlášení úřadu amerického obchodního zmocněnce to uvedla agentura Reuters, která krok dává do souvislosti s pokračujícím sporem mezi Washingtonem a Bruselem kolem podpory výrobců civilních letadel (ČTK) 

28.12.2020 Spojené státy v rámci svého stimulačního balíku na podporu ekonomice posílily také podporu Tchaj-wanu a Tibetu. Čína již nad tímto krokem vyjádřila svůj nesouhlas (Reuters)

3.12.2020 Americký Kongres ve středu schválil návrh legislativního opatření, které přiměje čínské firmy k delistingu z amerických burz, pokud nebudou dodržovat americká pravidla pro účetnictví. Podle verze návrhu, o které se diskutovalo, to znamená, že každá zahraniční firma, která nebude mít tři roky po sobě zkontrolovaný audit, půjde z americké burzy pryč, upozornil před hlasováním analytik Patria Ján Hladký. Návrh ještě čeká na podpis končícího prezidenta Trumpa (FT, Patria.cz)

2.12.2020 Čína uvedla, že USA mají vůči čínským firmám diskriminační politiku. Sněmovna reprezentantů USA podporuje návrh zákona, který by mohl čínským firmám zablokovat přístup na trhy s cennými papíry v USA. Čína se zásadně staví proti politizaci regulace cenných papírů, řekla na pravidelném briefingu mluvčí ministerstva zahraničí Hua Chunying 

30.11.2020 Americké ministerstvo financí uvalilo sankce na čínskou technologickou společnost CEIEC kvůli podpoře režimu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura (Bloomberg) 

10.11.2020 Válka o Karabach končí. Rozzuření Arméni vyšli do ulic. Arménie, Ázerbájdžán a Rusko podepsaly dohodu o ukončení arménsko-ázerbájdžánské války o Náhorní Karabach. Informovaly o tom agentury Reuters a Interfax.

Arménský premiér Nikol Pašinjan dohodu označil za bolestivou, ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev za základ k urovnání dlouholetého konfliktu. Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že na základě ujednání Moskva do Náhorního Karabachu vyšle vojenské pozorovatele, kteří budou dohlížet na klid zbraní. Podle Alijeva bude členem mírové mise i Turecko.

Současný konflikt o Náhorní Karabach vypukl 27. září a byl nejhorší od 90. let 20. století. Na základě dohody podepsané Pašinjanem, Alijevem a Putinem měly boje ustat v úterý v 1:00 místního času (v pondělí 22:00 SEČ). V uplynulých týdnech se bojující strany dohodly na třech příměřích, která ovšem záhy porušily.

Současné boje o Náhorní Karabach vypukly 27. září a o život kvůli nim přišlo zřejmě několik tisíc lidí. Spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30 000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Dosud se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dalsi-primeri-valky-o-karabach-uzavreno-jerevanem-otrasly-nepokoje-128868#

9.11.2020 Evropská unie ještě dnes zavede cla na dovoz zboží ze Spojených států v odvetě za podporu, kterou Washington poskytoval výrobci letadel Boeing. Po dnešní videokonferenci ministrů obchodu to oznámil místopředseda Evropské komise (EK) Valdis Dombrovskis. Cla v celkovém ročním objemu čtyř miliard dolarů začne evropský blok vybírat od úterý (ČTK) 

26.10.2020 Turecký prezident Erdogan vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží za to, co považuje za nenávistný postoj k muslimům ze strany francouzských lídrů. Rozepře mezi oběma členskými státy NATO by se tak mohla ještě vyostřit (Bloomberg) 

26.10.2020 Čína podle tamní diplomacie uvalí blíže neupřesněné sankce na obranné divize společností Boeing, Lockheed Martin a Raytheon poté, co USA minulý týden schválily zbojní kontrakty na Tchaj-wan za 1,8 mld. USD (Bloomberg)

15.10.2020 Americké ministerstvo zahraničí předložilo návrh, aby vláda prezidenta Donalda Trumpa přidala na černou listinu také čínskou společnost Ant Group. Ta je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba a dominantním provozovatelem mobilních plateb v Číně. Firma se chystá vstoupit na burzu a její primární veřejná nabídka (IPO) akcií by se mohla stát největší na světě. S odkazem na informované zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Platební aplikace Alipay firmy Ant není v současnosti americkým uživatelům v USA dostupná. Úředníci Trumpovy vlády se ale obávají, že čínská vláda by mohla získat napojení na citlivé bankovní údaje patřící budoucím americkým uživatelům.

Alipay, stejně jako platformu WeChat firmy Tencent, využívají primárně občané Číny s účty v čínských jüanech. Většina spojení s USA souvisí s obchodníky, kteří přijímají platby od čínských turistů a podnikatelů v zemi.

Americký senátor Marco Rubio vyzval minulý týden americkou vládu, aby zvážila možnosti, jak primární nabídku akcií společnosti Ant zdržet. Že snaha umístit na černou listinu firmu, která usiluje o vstup na burzu, může mít nepříznivé dopady, dokazuje čínská společnost zaměřená na umělou inteligenci Megvii Technology. Té se loni v listopadu nepodařilo zahájit s hongkongskou burzou jednání o nabídce.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4520124/reuters-trumpova-vlada-chce-pridat-na-cernou-listinu-cinskou-ant.html 

12.10.2020 FT: Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis vyzval Spojené státy k odstranění cel na evropské zboží v hodnotě přes sedm miliard dolarů (160 miliard Kč), která Washington zavedl jako odvetu za nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus. Varoval, že v opačném případě budou USA čelit novým clům na vývoz do Evropy 
28.9.2020 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího čínského výrobce čipů Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC). Dospěla totiž k závěru, že existuje "nepřijatelné riziko", že tyto dodávky budou využity k vojenským účelům. Podle analytiků by restrikce mohly podkopat naděje Pekingu na vytvoření soběstačného polovodičového sektoru prostřednictvím SMIC a eskalovat napětí mezi Spojenými státy a Čínou. "Tato firma by se za několik let mohla zhroutit," uvedl analytik Mark Li ze společnosti Bernstein Research. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4504854/trump-zasahl-sankcemi-vuci-cinske-smic--8-srdce-tamniho-cipoveho-prumyslu.html<br>

Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple a Google nabízet ve Spojených státech ke stažení čínskou aplikaci pro sdílení krátkých videí TikTok. Informovala o tom agentura Reuters. Zákaz měl vstoupit v platnost v noci z neděle na pondělí (ČTK)  
21.9.2020 Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů. Zařazeny by na něj měly být zahraniční společnosti, které ohrožují národní suverenitu, bezpečnost nebo rozvoj. Seznam je součástí prohlubujícího se sporu mezi USA a Čínou (Reuters) 
17.9.2020 Tok investic mezi Spojenými státy a Čínou v první polovině letošního roku klesl nejníže za devět let. Mohlo za to vzájemné napětí, které by mohlo způsobit, že více čínských firem se ocitne pod tlakem, aby se zbavilo svých amerických operací. Podíl na poklesu měla i koronavirová pandemie. Celkové investice, tedy jak přímé investice společností tak peníze od firem rizikového kapitálu, mezi oběma zeměmi činily za leden až červen 10,9 miliardy USD, což bylo o 16,2 procenta méně než ve stejném období loni

17.9.2020 Společnosti, které dodávají do čipového sektoru sofistikované a drahé vybavení, plánují varovat Trumpovu administrativu před návrhem uvalit na černou listinu i špičkového čínského výrobce čipů Semiconductor Manufacturing International s tím, že by to "poškodilo" americký průmysl 
15.9.2020 Světová obchodní organizace (WTO) rozhodla, že americká cla na zboží z Číny porušují mezinárodní obchodní pravidla (Bloomberg) 
10.9.2020 Americké podniky působící v Číně mají čím dál větší obavy, že obchodní spory mezi Pekingem a Washingtonem budou pokračovat ještě několik let. Vyplývá to z výsledků výročního průzkumu americké obchodní komory v Šanghaji a poradenské společnosti PWC China (ČTK) 
8.9.2020 Americký prezident Donald Trump se včera opět zmínil o možnosti oddělení americké ekonomiky od čínské. Spojené státy by podle něj nepřicházely o peníze, kdyby s Čínou přestaly obchodovat (ČTK) 

8.9.2020 Čína dnes představila novou globální iniciativu pro bezpečnost dat. Odsuzuje v ní krádeže informací pomocí informačních technologií či povinnost firem skladovat v domovské zemi data zahraničních uživatelů. Podle amerického deníku The Wall Street Journal (WSJ) se jedná o odpověď Pekingu na snahy Spojených států o vyřazení čínských firem z účasti na provozu klíčových komunikačních sítí  (ČTK). 

7.9.2020 USA zvažují, že přidají čínského výrobce čipů Semiconductor Manufacturing International na blacklist, což by mohlo ohrozit rozšíření výroby. Akcie firmy v Šanghaji klesají o 10,91 % (Bloomberg) 
24.8.2020 EU se v miniaturní obchodní dohodě dohodla na zrušení cel na americké humry. Byla to klíčová priorita prezidenta Trumpa. USA na oplátku sníží dovozní clo na evropské zboží v objemu 160 mil. USD, jako jsou cigaretové zapalovače či křišťálové sklo. Jde o první snížení obchodních tarifů mezi oběma ekonomickými velmocemi za více než dvě desetiletí (BBC)

18.8.2020 Americký prezident Donald Trump slíbil, že během deseti měsíců vytvoří ve Spojených státech deset milionů pracovních míst. Tohoto cíle chce dosáhnout mimo jiné poskytnutím daňových úlev americkým podnikům, které přesunou výrobní aktivity z Číny zpět do USA. Informovala o tom agentura Reuters.

18.8.2020 Přísnější americké sankce proti čínské společnosti Huawei Technologies ještě více naruší globální dodavatelský řetězec a firmě znemožní přístup k čipům vyrobeným na zakázku. Myslí si to odborníci, které oslovila agentura Reuters. Firma by podle nich mohla přijít o pozici největšího světového výrobce mobilních telefonů, ale hrozí i to, že s jejich výrobou skončí 

15.8.2020 TikTok se stává novým ohniskem sporu mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Vztahy mezi USA a Čínou se v posledních letech zhoršily kvůli obchodu, autonomii Hongkongu, kybernetické bezpečnosti a šíření nového koronaviru. Trump tažení proti TikToku zdůvodňuje obavami, že čínské vlastnictví firmy představuje riziko pro národní bezpečnost, protože čínská vláda tak podle něj může získávat informace o amerických občanech.

Více na https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/trump-dal-tlaci-na-cinany-dava-jim-90-dni-na-prodej-americkeho-byznysu-aplikace-tiktok-1372423?
7.8.2020 USA utahují regulace pro čínské firmy listované na amerických burzách. Aby se firmy mohly obchodovat v USA, musí povolit americkým regulátorům přístup k auditním pracovním zprávám. Jedním ze spouštěčů byl účetní skandál s Luckin Coffee (Bloomberg). Americký prezident Donald Trump vydal exekutivní příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované obchodní transakce s čínskými společnostmi, které vlastní platformy TikTok a WeChat. Trumpovo nařízení začne platit za 45 dnů, napsala agentura Reuters (ČTK) 
6.8.2020 Americká vláda zintenzivňuje tažení proti čínským společnostem v americkém digitálním prostoru. Ministr zahraničí Mike Pompeo představil body projektu s názvem Čistá síť, který má zabránit čínským internetovým aplikacím a telekomunikačním firmám v přístupu k citlivým údajům amerických občanů i podniků, informuje dnes agentura Reuters. Pompeovo oznámení přichází nedlouho poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil zákazem platformy TikTok, kterou provozuje čínská společnost ByteDance

4.8.2020 Čína nehodlá akceptovat, aby Spojené státy ukradly jakoukoli čínskou technologickou firmu a je připravena zakročit i ve věci čínské firmy ByteDance a její aplikace TikTok. Napsal to dnes čínský list China Daily, který patří čínské komunistické straně. TikTok je trnem v oku amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle něhož aplikace představuje bezpečnostní riziko. V USA ji chce zakázat, ledaže by se americká softwarová společnost Microsoft dohodla, že americké aktivity od firmy ByteDance odkoupí.

  • Čína má "hodně možností, jak odpovědět, pokud (Trumpova) administrativa prosadí svůj plán 'rozbít a vyloupit'," píše list.
  • způsob, jakým Washington zachází s čínskými podniky ByteDance a Huawei Technologies naznačuje, že Spojené státy se snaží své ekonomické vazby na Čínu zpřetrhat. Čína měla přitom jen omezené možnosti poskytnout těmto firmám ochranu tím, že by sáhla k odvetným opatřením vůči americkým firmám, protože Spojené státy mají technologický náskok a vliv na své spojence
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4466188/peking-nedovoli-aby-usa-ukradly-tiktok-pise-tisk.html
27.7.2020 Spojené státy a Čína oznámily uzavření konzulátu v čínském městě Čcheng-tu, jehož uzavírku minulý týden nařídil Peking. Konzulát podle prohlášení amerického ministerstva zahraničí ukončil provoz v 10:00 místního času (4:00 SELČ), píše agentura AP. Úřad nad rozhodnutím Číny vyjádřil zklamání. Peking nařízením reagoval na obdobný krok Washingtonu, který minulý týden přikázal uzavřít čínský konzulát v Houstonu
25.7.2020 Bílý dům nařídil v úterý uzavřít do 72 hodin čínský konzulát v Houstonu, nejlidnatějším městě státu Texas. Zastupitelský úřad se podle něj podílel na vykrádání duševního vlastnictví. Podle agentury AP se čínští špióni pokoušeli získat data z několika zařízení v Texasu. Čína pak v pátek recipročně nařídila uzavřít konzulát Spojených států ve městě Čcheng-tu.

Skupina mužů v doprovodu představitele amerického ministerstva zahraničí pronikla zadními dveřmi do budovy čínského konzulátu v Houstonu krátce poté, co jeho uzavření, které nařídila americká vláda, nabylo platnosti v pátek v 16:00 místního času (23:00 SEČ). Informovala o tom v pátek agentura Reuters.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/skupina-muzu-silou-pronikla-do-cinskeho-konzulatu-v-houstonu.A200725_072540_ln_zahranici_hetom?

23.7.2020 Ruská společnost Gazprom Něfť dodala Číně v červenci první arktickou ropu severomořskou trasou. Cesta, na kterou jsou třeba ledoborce a speciální tankery, trvala téměř padesát dní. Peking však není jen pasivním příjemcem arktického nerostného bohatství, do regionu aktivně proniká. Rusko-čínskou spolupráci podnítily západní sankce po anexi Krymu v roce 2014. Zejména Washingtonu to působí stále větší starosti.

www.e15.cz/zahranicni/zapad-sankcemi-povzbudil-rusko-cinskou-spolupraci-v-arktide-ted-ho-zneklidnuje-1371760?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

20.7.2020 Čína zvažuje odvetná opatření proti evropským výrobcům telekomunikačních zařízení Nokia a Ericsson v případě, že se EU připojí k USA a Británii a zakáže používání technologií čínské společnosti Huawei v telekomunikačních sítích 5G. Informoval o tom dnes list The Wall Street Journal. 
14.7.2020 Čína říká, že uvalí sankce na společnost Lockheed Martin (Bloomberg) 
14.7.2020 Spojené státy se opět rozhodly zasáhnout proti čínským technologickým firmám, které vedou světový trh. Například s Huawei ale skončil také operátor Telecom Italia a údajně se má přidat i Velká Británie.

Nějaký čas to vypadalo, že rozbouřené vody obchodní války mezi USA a Čínou se uklidnily, ale zdání jako obvykle klamalo. Trumpův úřad připravuje zákaz nákupů od společností, které používají komponenty nebo jakékoliv služby od čínských technologických obrů, mezi něž patří třeba Huawei, Hikvision, ZTE či Dahua. Agentuře Reuters to sdělil nejmenovaný americký úředník.

Kupříkladu Huawei ale nemá problémy pouze na území USA. Agentura Reuters uvedla, že Telecom Italia vyloučila společnost z výběrového řízení na 5G síť v Itálii a Brazílii. "Bezpečnost a rozvoj digitální Itálie by měly být založeny na přístupu opřeném o fakta a ne o nepodložená obvinění," reagoval čínský gigant. Podle informací portálu TechCrunch má podobný zákaz jako Itálie zvažovat i Velká Británie. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vlada-usa-zbroji-na-cinske-techno-giganty-nechce-jejich-komponenty-112101#seq_no=4&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=bNYID6RrpPW-202007140730&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=

13.7.2020 Čínské ministerstvo zahraničí říká, že uvalí sankce na americké zákonodárce, jde prý o odpověď na americké sankce kvůli ujgurské autonomní provincii Sin-ťiang (Reuters)
7.7.2020 Ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že USA zvažují zákaz čínských sociálních aplikací, včetně TikTok (Reuters) 
19.6.2020 Americký prezident Donald Trump opět pohrozil přerušením obchodních vztahů s Čínou. "Spojené státy si za rozličných podmínek ponechávají politickou možnost úplného oddělení se od Číny," napsal Trump na twitteru v souvislosti s dřívějším vyjádřením amerického obchodního zmocněnce. Prezidentova slova dala agentura AFP do souvislosti s "krajním napětím mezi oběma předními světovými velmocemi" (ČTK) 
18.6.2020 Odmítání práce na mezinárodní dohodě o zdanění velkých digitálních společností by mohlo spustit nebezpečnou obchodní válku, varovala dnes Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Vyzvala země, aby nadále pokračovaly v rozhovorech, přestože Washington prohlásil, že se zatím z rozhovorů stahuje.
17.6.2020 USA uvalily sankce cílené na syrského prezidenta Bašára Asada, aby jej donutily opět k jednáním s OSN a k ukončení téměř desetileté války v zemi (Reuters) 
8.6.2020 Americký prezident Donald Trump Evropanům opět pohrozil zavedením cel na dovoz jejich aut. Tentokrát je zamýšlí jako odvetu za evropská cla na plody moře dovážené z USA. Trump to podle agentury DPA řekl při pátečním jednání u kulatého stolu s rybáři ve městě Bangor v americkém státě Maine (ČTK) 
4.6.2020 Americká vláda zakázala čínským leteckým dopravcům od 16. června lety do Spojených států. Washington chce donutit Peking, aby povolil americkým leteckým dopravcům obnovení letů do Číny (ČTK) 
2.6.2020 Americký prezident Donald Trump nemá příliš na výběr a bude se zatím muset držet první fáze obchodní dohody s Čínou, přestože je naštvaný na Peking kvůli koronavirové pandemii, novému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong a zmenšujícím se nadějím, že Čína splní stanovený objem nákupu amerického zboží. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na osoby obeznámené s rokováním americké vlády.

Obchodní jednání mezi USA a Čínou trvala více než dva roky. Za tu dobu byla uvalena cla na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu do USA dosahuje 370 miliard USD (8,9 bilionu Kč). Spor ale také způsobil ztráty na finančních trzích a zhoršil vyhlídky na globální ekonomický růst ještě dlouho předtím, než vypukla koronavirová pandemie.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/trump-dle-zdroju-nema-na-vyber-v-pripade-obchodni-dohody-s-cinou/1897633?

1.6.2020 Čína údajně pozastavila část dovozů sójových bobů z USA. Agentura tvrdí, že Čína plánuje zastavit nákupy amerických farmářských produktů včetně sójových bobů. Za krokem pravděpodobně stojí poslední nárůst napětí mezi USA a Čínou. Jednalo by se o porušení fáze 1 obchodní dohody, které by s velkou pravděpodobností mohlo vyprovokovat odplatu USA. (Bloomberg) 

Podle agenturních zpráv Čína požádala státní firmy, aby přestaly, v reakci na US revizi speciálního statutu Hong Kongu, odebírat ve velkém sojové boby a vepřové maso z USA. Pokud by USA podnikly další akce, je Čína údajně připravena zastavit odběr dalšího amerického zboží.
Zatím čínské firmy suspendovaly své objednávky na dodání 10 - 20 000 tun vepřového masa z USA, což zhruba odpovídá objednávkám na 1 týden v předchozích měsících.
Podle některých zdrojů byly bez bližších objemů pozastaveny také nákupy kukuřice a bavlny.
Už dříve někteří experti poukazovali na fakt, že Čína nebude schopna kvůli koronavirové krizi dostát svým závazkům plynoucím z předběžné obchodní dohody označované jako "Phase 1".

27.5.2020 Na konci dubna Austrálie volala po mezinárodním vyšetřování původu koronaviru, který se z Číny rozšířil do celého světa. Jen o pár dní později čínský velvyslanec v Austrálii upozornil na to, že Peking by mohl krok opětovat ekonomickým bojkotem. Neuběhl ani měsíc a vypadá to, že čínská odplata za slova je v plném proudu - země nechce některé důležité australské vývozní produkty. Peking už 12. května přestal odebírat hovězí maso ze čtyř velkých australských jatek, odvolávajíc se na záležitosti zdraví. O pár dní později stoupla o 80 % výše cel na dovoz australského ječmen

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/australie-proti-sobe-postvala-cinu-kdyz-zadala-vysetrovani-puvodu-koronaviru-peking-za-to-utoci-na-j.A200527_113425_ln_zahranici_ele

21.5.2020 Americký Senát schválil návrh zákona, který by mohl zamezit obchodování s akciemi řady čínských podniků na burzách ve Spojených státech. Návrh zákona ale ještě musí schválit americká Sněmovna reprezentantů a podepsat prezident Donald Trump. 

Zákon požaduje, aby zahraniční firmy registrované na burzách v USA dodržovaly americké předpisy pro audit a další finanční pravidla. Firmy podle zákona musejí rovněž sdělit, zda jsou vlastněny nějakou vládní institucí či zda nad nimi mají kontrolu. Zákon lze aplikovat na všechny zahraniční podniky, které usilují o přístup k americkému kapitálu, podle zákonodárců je však zaměřen především na Čínu, informuje server CNBC. Čínské firmy, jako je například Alibaba či Baidu, získaly od roku 1997 prostřednictvím primárních veřejných nabídek akcií (IPO) ve Spojených státech přes 66 miliard dolarů (více než 1,6 bilionu Kč),

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4410856/usa-by-mohly-omezit-pristup-cinskych-firem-na-americke-burzy.html

19.5.2020 19.5.2020 Trump podle ekonomického poradce Bílého Domu Larry Kudlowa požaduje 7,6% snížení americké daně ze mzdy, doufá, že to pomůže zmírnit následky koronavirové pandemie. Ekonomický poradce Bílého domu Kudlow říká, že ekonomika UAS bude muset dostat určité prorůstové stimuly. Dále říká, že se nedomnívá, že Čína začne prodávat americký dluh
19.5.2020 Nasdaq údajně oznámil čínské společnosti Luckin Coffee, že musí odejít z této americké burzy (Reuters), Luckin Coffee údajně obdržela vyrozumění o delistingu z burzy Nasdaq a hodlá požadovat slyšení 
15.5.2020 USA prodloužilo zákaz spolupráce amerických firem s Huawei až do roku 2021. Jedná se jen o další prodlužování a skoro by se nikdo nedivil, ale USA přiostřuje. Důvodem je dle americké administrativy to, že Huawei dokázalo nakoupit technologie z USA prostřednictvím zahraničních společností. Proto došlo k přehodnocení pravidel a USA je nyní ochotno zakázat spolupráci s firmami, které obchodují s Huawei. 
Tentokrát ale zareagovala i Čína, která je ochotna zavést podobnou strategii na americké společnosti. Pakliže nedojde ke změně, bude firma Apple označena za "nespolehlivou entitu". Nejenže bude čínský lid varován před nákupem produktů této firmy, ale zároveň bude Apple čelit právním a správním řízením. Klidně by mohlo dojít k zákazu působení na čínském trhu. Bohužel nejde jen o amerického výrobce smartphonů, na seznam nespolehlivých entit budou zařazeny společnosti jako Cisco Systems a Qualcomm, dokonce i Boeing.

Seznam asi bude o něco delší, ale pakliže Čína takto zasáhne proti zákazu USA, může to mít velký dopad na ekonomiku, zejména v době, kdy USA čelí pandemii.

https://dotekomanie.cz/2020/05/cina-chysta-odvetu-vuci-rozhodnuti-usa-dotkne-se-i-applu/?

4.5.2020 Trumpova administrativa navyšuje iniciativu na odstranění globálních průmyslových dodavatelských řetězců z Číny a zvažuje nová cla proti Pekingu za nakládání s koronavirem (Reuters) 

9.4.2020 V důsledku obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem začínají americké firmy opouštět Čínu. Upozornil na to server amerického magazínu Forbes. Vydělávají na tom menší státy jihovýchodní Asie jako Vietnam, ale také Mexiko. 

1.4.2020 Trump chce v zájmu snížení ekonomického dopadu koronaviru na tři měsíce údajně odložit cla na zboží ze států s doložkami nejvyšších výhod. Úleva by se podle Bloombergu netýkala na cla, která Trump uvalil k prosazení americké vůle například na čínské zboží či na ocel a hliník (ČTK) 

18.2.2020 Čína osvobodí od cel dalších 696 výrobků dovážených ze Spojených států, včetně klíčových potravinářských produktů, jako je vepřové a hovězí maso či sója, a energií, například ropy a zkapalněného zemního plynu. Je to třetí a zatím nejrozsáhlejší vlna celních úlev, jaké Peking nabídl (ČTK) 

17.2.2020 Americká vláda zvýší clo na letadla dovezená z Evropské unie na 15 procent z dosavadních deseti procent. Vyšší cla mají vstoupit v platnost 18. března. Oznámil to v závěru minulého týdne Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR). USA tak zvyšují tlak na EU v rámci 16 let trvajícího transatlantického sporu kvůli subvencím pro výrobce letadel. Cla na další zboží však USA zatím zvyšovat nebudou.

  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4342251/usa-kvuli-sporu-kolem-airbusu-zvysi-clo-na-evropska-letadla.html

6.2.2020 Čína sníží na polovinu cla, která loni na začátku září uvalila na 1717 amerických produktů. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom dnes informují tiskové agentury. Změna začne platit 14. února a týká se dovozu amerického zboží za 75 miliard USD (1,7 bilionu Kč) ročně, uvedl serveru televize CNBC. Rozhodnutí čínské strany předcházel v polovině ledna podpis první fáze obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou.

16.1.2020 Americký prezident Donald Trump a čínský vicepremiér Liou Che podepsali první fázi obchodní dohody. Ta je zatím největším krokem k vyřešení 18 měsíců trvající obchodní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa, která rozbouřila finanční trhy a zpomalila globální ekonomický růst (ČTK) 

15.1.2020 25 Poradce Bílého domu Kudlow: Přetrvávající cla na Čínu jsou vyjádřením USA, že nejprve chtějí vidět, jak bude probíhat vynucení závazků fáze 1. Pokud vynucení závazků fáze 1 selže, USA přijmou další opatření. Jakmile se podepíše fáze 1 obchodní dohody s Čínou, začne fáze 2. Licence a státní dotace budou součástí jednání fáze 2.

Poradce Bílého domu Kudlow: Přetrvávající cla na Čínu jsou vyjádřením USA, že nejprve chtějí vidět, jak bude probíhat vynucení závazků fáze 1. Pokud vynucení závazků fáze 1 selže, USA přijmou další opatření. Jakmile se podepíše fáze 1 obchodní dohody s Čínou, začne fáze 2. Licence a státní dotace budou součástí jednání fáze 2

10.1.2020 Druhá část americko-čínské obchodní dohody možná bude hotová až po listopadových prezidentských volbách. Vyjednávat se o ní ale začne brzy, řekl ve čtvrtek podle agentury Reuters americký prezident Donald Trump. Čína ve čtvrtek oznámila, že čínský vicepremiér Liou Che, který za čínskou stranu vedl obchodní rozhovory, podepíše první část obchodní dohody příští týden ve Washingtonu (ČTK)

31.12.2019 Americký prezident Donald Trump oznámil, že podepíše první fázi obchodní dohody mezi USA a Čínou 15. ledna v Bílém domě 

16.12.2019 Pnutí mezi Německem a Spojenými státy opět zesílilo. Washington, který se stále nevzdal myšlenky nasazení cla na dovoz evropských aut, hodlá uvalit sankce na firmy a jednotlivce podílející se na výstavbě druhé větve baltského plynovodu Nord Stream 2. 

16.12.2019 Čína odloží plánované zavedení cel na dovážené americké automobily a další zboží. Oznámila to v neděli agentura AP s odvoláním na prohlášení čínské vlády. Peking reaguje na příznivý vývoj obchodních jednání mezi oběma zeměmi a na páteční oznámení Washingtonu, že nezavede plánovaná dodatečná cla na čínské zboží (ČTK) 

13.12.2019 USA a Čína dosáhly první fáze obchodní dohody. Američané zruší část zavedených cel. Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR) uvedl, že Spojené státy ponechají v platnosti 25procentní cla na import z Číny v roční hodnotě 250 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). U dovozu v roční hodnotě 120 miliard dolarů ale cla sníží o polovinu, což je na 7,5 procenta. více

13.12.2019 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů (ČTK) 

12.12.2019 Američtí obchodní vyjednavači údajně nabídli snížit až o 50 % existující cla na čínské zboží o hodnotě 360 mld. USD a zrušit cla, jejichž zavedení bylo plánováno na 15. prosince. Informuje o tom list WSJ (Reuters) 

9.12.2019 Čínská vláda nařídila všem státním kancelářím a veřejným institucím do tří let odstranit veškeré počítače a software, které nepochází z Číny. Toto rozhodnutí může podle serveru Financial Times potenciálně poškodit společnosti jako HP, Dell nebo Microsoft. Jedná se o první veřejně známé čínské nařízení, které nakazuje přejít od zahraničních výrobců k domácím. více

5.12.2019 Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo (ČTK) 

3.12.2019 Spojené státy by mohly přikročit ke zvýšení i rozšíření cel, která v říjnu zavedly na zboží z Evropské unie v reakci na nezákonné subvencování výrobce letadel Airbus. Uvedl to Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR) po pondělním verdiktu Světové obchodní organizace (WTO), podle kterého EU subvencování Airbusu ještě zcela neukončila. WTO v říjnu povolila Spojeným státům uvalit jako odvetu za subvencování Airbusu cla na zboží z Evropské unie v objemu až 7,5 miliardy dolarů (zhruba 174 miliard Kč) ročně. Washington následně zavedl cla deset procent na velká civilní letadla a 25 procent na vybrané zemědělské a průmyslové zboží. více

3.12.2019 Americká vláda v pondělí oznámila, že by mohla uvalit až 100 % dodatečná cla na francouzské zboží o objemu 2,4 miliardy dolarů včetně šumivého vína, kabelek, sýrů a dalších výrobků. Jsou to protiopatření za francouzskou digitální daň, která by podle Washingtonu mohla poškodit americké technologické firmy. Podle serveru businessinsider.com musí tento krok schválit americký prezident Donald Trump (ČTK) 

2.12.2019 Napjatě očekávanou americko-čínskou obchodní dohodu nyní blokuje reakce Číny na nedávno ve Washingtonu přijatý zákon na podporu hongkongských demonstrantů. S odkazem na zdroj z vyjednávacího týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa to v neděli napsal americký zpravodajský server Axios. více

2.12.2019 Japonská vláda zvažuje rozsáhlý program na podporu ekonomiky, jejíž zotavení brzdí americko-čínská obchodní válka. Utratit za něj podle sobotního vydání listu Nikkei hodlá přes 10 bil. jenů. Část stimulačního balíčku chce pokrýt vydáním dalších dluhopisů, které by měly pokrýt výpadky z daňových příjmů, citovala agentura Reuters japonský deník (ČTK)

9.10.2019 Dokážou USA a Čína uzavřít dohodu?

8.10.2019 USA zařadily na černou listinu osm čínských technologických gigantů, kteří se údajně podílejí na porušování lidských práv vůči muslimským menšinám v oblasti Sin-ťiang. Vyjednavači ze Spojených států a Číny začali přitom ve čtvrtek ve Washingtonu připravovat obchodní jednání. Akcie dvou společností, které byly vyčleněny, byly dnes vyřazeny z obchodování, ale iFlytek Co., jedna z osmi, v Šen-čenu klesla až o 3,1 %. Tento krok směřuje ekonomickou válku prezidenta Číny Donalda Trumpa proti Číně novým směrem, i když administrativa uvedla, že není spojen s obchodními jednáními.

2.10.2019 Světová obchodní organizace rozhodla, že USA mohou uvalit cla na zboží z EU o hodnotě 7,5 mld. USD jako odvetu za subvence výrobci letadel Airbus (Bloomberg) více

27.9.2019 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že čínským firmám zruší povolení k obchodování na akciových trzích ve Spojených státech. Agentuře Reuters to řekl informovaný zdroj. Takový krok by byl radikální eskalací obchodního napětí mezi USA a Čínou. více Podle vládních údajů z února se na amerických burzách Nasdaq a NYSE obchodují akcie 156 čínských firem. Je mezi nimi také nejméně 11 státních podniků.

26.9.2019 WTO údajně udělí USA právo uložit cla na evropské zboží za skoro 8 mld. USD kvůli nelegálním státním podporám pro Airbus. Americká cla, která by mohla přijít už v říjnu, se dle Bloombergu zaměří na letadla a jejich díly a na luxusní produkty (Bloomberg) 

30.8.2019 Současná čínská strategie ohledně obchodních válek s USA se dá shrnout slovem "vydržet". Pro CNBC to uvedl ekonom Deutsche BankYi Xiong. Hlavním cílem této země je totiž posílit odolnost domácího hospodářství s tím, že nově zaváděná americká cla budou brána jako prostý fakt.  80% čínských exportů jde do jiných zemí než do Spojených států.

24.8.2019 od 1. září, se tak zvyšuje na 15 procent. Z 25 na 30 procent má zase od 1. října narůst clo již dříve zavedené na zboží v hodnotě 250 miliard dolarů. Čína krok Washingtonu odsoudila. 

  • použije Čína "těžký kalibr" v podobě prodeje amerických dluhopisů v objemu 1,1 bilionu USD?

23.8.2019 Čína uvalí další cla na americký dovoz v objemu 75 miliard amerických dolarů ročně (1,75 bilionu korun). V pátek o tom informoval server listu Financial Times. Cla ve výši 5 až 15 procent jsou odvetnými opatřeními za nejnovější americká cla na čínský dovoz, jež vejdou v platnost v září a v prosinci. 

21.8.2019 Ministr zahraničí Mike Pompeo řekl skupině ředitelů a ekonomů, že věří, že obchodní válka s Čínou by mohla skončit do prezidentských voleb 2020, uvedli lidé, kteří se shormáždění zúčastnili (CNBC)

13.8.2019 Banka Goldman Sachs minulý týden uvedla, že již neočekává dosažení obchodní dohodu mezi Washingtonem a Pekingem před prezidentskými volbami v USA v příštím roce. Varovala rovněž před rostoucím rizikem, že vleklá obchodní válka povede k hospodářské recesi. více

9.8.2019 Průzkum Reuters: Eskalace obchodní války mezi USA a Čínou přiblížila Spojené státy hospodářské recesi. Podle expertů existuje nyní 45 % (medián) šance, že do ní USA během příštích dvou let spadnou. V minulém průzkumu to bylo 35 % (Bloomberg) 

5.8.2019 Peking v pondělí v reakci na nová americká cla oslabil domácí měnu jüan na nejnižší hodnotu za více než deset let. Požádal také státní společnosti, aby pozastavily dovoz zemědělských produktů z USA, napsala agentura Bloomberg. Jüan v pondělí oslabil na 7,0267 za dolar, nejníže od února 2008, a poprvé od prosince je slabší než 6,9 za dolar. více

1.8.2019 Spojené státy od 1. září uvalí dodatečné desetiprocentní clo na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje 300 miliard dolarů (sedm bilionů korun). více

31.7.2019 Airbus poráží Boeing. Evropský výrobce letadel pětkrát navýšil čistý zisk, americká firma prodělává 3 miliardy USD, jaká přijde reakce USA na tento fakt? více

25.7.2019 Cla na auta mohou přijít v únoru 2020, Washington se zabývá francouzským plánem na zdanění digitálních služeb a tlačí na Evropu, aby omezila vazby s Íránem. Brusel varuje, že Američané již brzy uvalí cla na evropské zboží v hodnotě 25 miliard dolarů. A někteří evropští diplomaté se dokonce domnívají, že Trump v listopadu naplní své hrozby a uvalí cla i na dovozy evropských automobilů. více

23.7.2019 Evropská unie je připravena uvalit odvetná cla na americké zboží v hodnotě 35 miliard eur (téměř 900 miliard korun), pokud Spojené státy zavedou dodatečná cla na evropské automobily. Podle agentury Reuters to uvedla evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. více

16.6.2019 Indie zavede vyšší cla na 28 amerických produktů, včetně mandlí, jablek a vlašských ořechů. Uvedla to agentura Reuters

12.6.2019 Telefony iPhone bez nich nebudou vydávat zvuk ani svítit, elektromobily Tesla nepojedou, nepoletí ani americké stíhačky F-35 nebo rakety Tomahawk. Kovy vzácných zemin − neboli vzácné kovy, sedmnáct prvků na posledních řádcích Mendělejevovy periodické tabulky − jsou pro mnohé firmy a třeba i americkou armádu nepostradatelné. V současnosti se kovy jako samarium či promethium stávají jednou ze zbraní obchodní války, kterou mezi sebou vedou Spojené státy a Čína.

  • Peking, který má v těžbě vzácných zemin dominantní postavení (na celosvětové produkci se podílí ze 70 procent), minulý měsíc pohrozil, že omezí jejich vývoz 

7.6.2019 Google varoval administrativu amerického prezidenta Trumpa před bezpečnostními riziky plynoucími ze zákazu pro Huawei (Bloomberg) 

1.6.2019 dnes začínají platit odvetná čínská cla na dovoz amerického zboží za 60 miliard dolarů. Již dříve Čína zatížila cly americké zboží za 50 miliard dolarů. Čína má seznam zahraničních firem a je připravená na ně uvalit sankce více K uklidnění situace může ještě dojít koncem června na summitu G20 v Osace (setkání Trump a Si Ťin-pching)

Jak může Čína reagovat na současný tlak USA (20.5.2019)?

  • devalvací Juanu (renminbi) ano naplnilo se v srpnu 2019
  • čínské nerostné bohatství, podíl na světové produkci vzácných kovů činil "jen" 71 % v roce 2018 (50% ovládají světové produkce lithia a 80% kobaltu - klíčové komodity pro baterie)
  • spontánní nacionální tlak mladé populace na podporu koupě Huawei před Apple
  • jaké má další možnosti?

31.5.2019 během léta chystá zavést další cla (důvod podpora evropského Airbusu, podle WTO však sami USA podporují Boeing), která se dotknou zboží z EU za miliardy eur,  nyní čeká, až nová cla schválí Světová obchodní organizace (WTO)

20.5.2019 Obchodní válka udeřila na technologické firmy. Po odříznutí Huawei od Androidu i čipů padají jejich akcie v Evropě i USA (více)

17.5.2019 Seniórní představitel čínské komunistické strany prohlásil, že obchodní válka s USA by mohla snížit růst čínské ekonomiky v letošním roce o 1 procentní bod, informuje o tom list South China Morning Post (Reuters) 

17.5.2019 Bílý dům oznámil odložení rozhodnutí o zavedení cel na dovoz automobilů a automobilových součástek o 6 měsíců (Reuters) Čína se zbavuje amerických obligací: CNBC tvrdí, že Čína v březnu snížila své investice do amerických vládních obligací asi o 20,5 miliard dolarů. Celkově tak nyní vlastní americké vládní dluhopisy v hodnotě 1,12 bilionu dolarů. Jde o nejnižší úroveň za poslední dva roky a podle CNBC to souvisí se současnými tenzemi v oblasti vzájemného obchodu a "existují obavy, že Čína může využít své pozice k nátlaku na USA během jednání o obchodu". 

13.5.2019 Čína oznámila, že plánuje zavést odvetná cla na americké zboží v objemu 60 mld. USD. Nová cla budou ve výši 5 až 25 procent a zasáhnou až 5000 amerických produktů. Platit budou od 1. června (Reuters) 

11.5.2019 USA uvalili nová cla na téměř veškerý zbývající dovoz z Číny, jehož roční hodnota dovozu činí zhruba 300 miliard USD (6,9 bilionu korun)- 11. kolo jednání skončilo bez dohody.  Jedním z proti opatření může být dovoz sójových bobů, nebo cla na třetinu importu do Číny, nebo cla na dovoz Boeingů, bojkot spotřeby amerického zboží v Číně, uměle oslabit svoji měnu, více

Podle Bloombergu se Trump chytil posledních údajů z vývoje ekonomiky a věří, že obchodní války mají pozitivní vliv, a dokonce posilují ekonomický růst. 

10.5.2019 USA dávají Číně cca 30 dní na dokončení dohody, nebo bude čelit clům na veškerý dovoz

5.5.2019 USA pátku zvýší současné desetiprocentní clo na zboží z Číny v objemu 200 miliard dolarů (4,6 bilionu korun) ročně. Na twitteru to oznámil prezident Donald Trump. Clo bude nově činit 25 procent. Na twitteru to oznámil prezident Donald Trump, protože jednání s Čínou pokračují pomalu, přestože podle oficiální správy jednání probíhají dobře. USA také "zanedlouho" zavedou 25 procentní clo také na výrobky v objemu 325 miliard dolarů (7,5 bilionu korun), které zatím clu nepodléhají.

12.4.2019 Evropská unie by mohla zavést cla na zboží ze Spojených států v hodnotě 20 miliard eur (přes 512 miliard korun) jako reakci na výhrůžku amerického prezidenta Donalda Trumpa (protiopatřeních ve věci subvencí pro Boeing). více

10.4.2019 Trump chce kvůli Boeingu eskalovat celní válku s EU. Kromě letadel a vrtulníků plánuje i cla na sýry nebo víno v hodnotě 11 miliard dolarů (asi 250 miliard korun)

14.3.2019 Schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa s čínským protějškem Si Ťin-pchingem, na kterém by měla být podepsána obchodní dohoda ukončující celní válku, se podle zdrojů Bloombergu neuskuteční tento měsíc a pravděpodobně se bude konat nejdříve v dubnu

12.3.2019 Evropský návrh digitálních daní pro Google či Facebook padl díky Irsku a severským zemím

29.1.2019 Evropská unie schválila záměr, aby se sójové boby dovážené ze Spojených států mohly v unii využívat ve výrobě biopaliv. Cílem tohoto kroku je podpořit dovoz, zlepšit napjaté obchodní vztahy s USA a dostát závěrům loňské obchodní dohody (ČTK)

17.10.2018 Čína v srpnu držela americké státní dluhopisy za 1,165 bln. USD, je to nejméně za 14 měsíců a třetí měsíční pokles za sebou. Před rokem jich držela za 1,2 bln. USD (CNBC)

  • Spojené státy plánují od 24. září 2018 zavést 25% clo na čínské zboží v objemu 200 miliard dolarů, v přepočtu 4,4 bilionu korun, uvádí zdroj agentury Reuters.
  • Od 1. ledna 2019 by tak sazbě 25 procent bude podléhal čínský dovoz do USA v celkovém objemu 250 miliard dolarů
  • třetí sadou cel ve výši 267 miliard dolarů, při sazbě opět 25 procent., tato cla pohrozil Trump zavést, pokud Peking podnikne odvetné kroky, což se přesně děje. Peking dne 24.9.2018 zavádí odvetná cla na americký dovoz v ročním objemu 60 miliard dolarů, a to při sazbě pěti a deseti procent. 

V roce 2017 činil objem čínského dovozu do USA celkem 506 miliard dolarů. Pokud by byla zavedena i třetí sada cel, v objemu 267 miliard dolarů, bude cly zatížen čínský dovoz do USA v objemu 517 miliard dolarů. Byl by tedy zasažen prakticky veškerý čínský dovoz do USA. Čína naopak v roce 2017 dovezla z USA zboží v objemu 130 miliard dolarů. Dnešním zavedením odvetných cla na zboží v objemu 60 miliard dolarů zatíží dodatečnými, letos zavedenými cly dovoz z USA v celkovém ročním objemu 110 miliard dolarů. 

Budou zavedena cla ze strany USA na evropské automobily?

níže jsou uvedené body, které mohou toto rozhodnutí zásadně ovlivnit, podle Donalda Trumpa mohou představovat evropská vozidla pro USA bezpečnostní riziko.

USA nyní uplatňují cla ve výši 2,5% na osobní automobily a 25% na lehké užitkové a nákladní vozy. EU má na dovoz aut z USA jednotné clo ve výši 10%. Prezident Trump by chtěl navýšit americká cla na jednotných 25% a odmítl nabídku EU na úplné zrušení vzájemných cel.

V roce 2017 EU do USA vyvezla osobní automobily za 37,4 mld. EUR. USA do EU vyvezly auta za cca 6,2 mld. EUR.

Evropské automobilky v USA vyrábějí cca 2,9 miliónu aut ročně a celkově tak podporují zaměstnanost pro cca 420 000 Američanů.

  • pokud nebude zastavena stavba ropovodu Nord stream 2, Německo chce stavbu dokončit (délka cca 2600 km, cena 8 miliard EUR, nyní 3.2019 je hotovo cca 30%, každý den se položí cca 6 km, projekt nejvíce kritizují USA, Varšava a Kyjev)
  • nákup zkapalněného plynu a ropy z USA, pro Evropu nákup dražšího zkapalněného plynu by znamenalo nekonkurenceschopnost průmyslu (o cca 50% dražší cena než v Rusku, nutné vysoké investice do terminálů)
  • růst výdajů na zbrojení a nákup vojenské techniky z USA (podpořil i současný šéf Nato)
  • nákup modifikovaných potravin (GMO), komodit jako je např. Sója (Junker s nákupem sóji z USA souhlasil 2018)
  • zdanění gigantů (tzv. digitální daň) jako je Google, Facebook, Amazon atd. v Evropě (Evropský návrh digitálních daní pro Google či Facebook padl díky Irsku a severským zemím 12.3.2019)
  • Huawei a implementace jejich technologií v Evropě (tlak v Evropě ze strany USA se zvyšuje)
  • Evropská finanční podpora výrobce letadel AirBus

21.5.2019 USA zopakovaly, že hodlají sankčně potrestat společnosti, které pomohou budovat plynovod Nord Stream 2 vedoucí na dně Baltského moře z Ruska do Německa. Podle amerického ministra energetiky Ricka Perryho by měl Kongres začít připravovat návrh zákona

(Bloomberg)

18.52019 Uvalení cel na evropská auta bylo odloženo o 6 měsíců

Obchodní válka mezi Čínou a USA

HUAWEI (druhý největší telekomunikační operátor na světě za korejským Samsungem)

a 5G

  • Začíná technologická studená válka. Huawei dostal tříměsíční výjimku, pak bude odříznutý od Androidu i čipů,  Společnost se rozhodla odmítnout přístup Huawei k některým ze svých služeb, jako je operační systém Android, a aplikace (Chrome, YouTube, Gmail, Mapy) (21.5.2019)

  • Huawei  a 5G sítě - bezpečnostní riziko pro Evropu a USA, Spor o Huawei je součástí boje o nový světový řád
  • Trumpův zákaz dodávek pro Huawei zasáhl globální síť dodavatelů 20.5.2019

  • USA vyslaly Berlínu první jasné varování kvůli váhavému postoji k Huawei ,Pokud se Německo rozhodne využívat technologie čínské společnosti Huawei, Spojené státy budou prý s Berlínem sdílet méně zpravodajských informací. Ze strany Washingtonu jde o první explicitní varování Německa kvůli jeho opatrnému postoji vůči Huawei, píše list The Wall Street Journal 11.3.2019).
  • Spojené státy zvyšují tlak na evropské země. Pokud nechají Huawei postavit 5G sítě, ohrozí tím NATO. V případě Polska Trumpovi lidé dokonce naznačili, že budoucí nasazení amerických vojáků na polské půdě v rámci trvalé základny je v ohrožení, pokud země nevyhoví USA a nezakáže výstavbu nové internetové 5G sítě čínskou firmou Huawei 28.1.2019).

USA a Irán

USA a Venezuela

zobrazit více..
Loading...