Obrana

Obrana, vojenství, nákupy techniky


17.3.2021 Sněmovní výbor pro obranu vyzval vládu, aby do konce března armádě převedla slíbených pět miliard korun, jinak ohrožuje obranyschopnost státu. Poslanci výboru dnes zároveň přijali usnesení, ve kterém nesouhlasí s harmonogramem na přípravu zakázky na nákup bojových vozidel pěchoty za asi 50 miliard korun. Podpis smlouvy by totiž podle ministerstva obrany mohly připadnout nejdříve na přelom třetího a čtvrtého čtvrtletí, tedy do období voleb.

22.2.2021 Rumunsko se stalo prvním členem NATO, který obdržel raketový systém HIMARS. První várka zařízení dorazila do Rumunska v sobotu, následně bude převezena na vojenskou základnu na východě Rumunska ve městě Focsani (The Capitals)

17.1.2021 USA varují Indii před dodávkami ruských protivzdušných systémů S-400. Mohou na ni uvalit sankce stejně jako na Turecko. USA se nezamlouvá pořízení ruského protivzdušného kompletu S-400 Indií a není vyloučeno, že v případě jeho dodávek uvalí stejně jako na Turecko i na Indii sankce.

Stejně jako Turecko se rozhodla i Indie pro pořízení ruských protivzdušných systémů S-400. Pro Indii pak budou tyto komplety klíčovým článkem protivzdušné obrany v době vyhrocených vztahů s Pákistánem a Čínou. V roce 2018 byl stvrzen kontrakt mezi Indií a Ruskem na dodávku 5 baterií systému v hodnotě 5 miliard dolarů. Na druhou stranu by si USA uvalením sankcí mohly přivodit problémy nejen v zahraničně-politické, ale rovněž vojensko-technické oblasti. Indie by se mohla více připoutat k Rusku a americký ambiciózní průnik na indické trhy by tak mohl být značně ztížen. Připomeňme jen (SM informoval) , že právě USA nabízejí Indii v rámci ,,rebootovaného" tendru na nový stíhač letoun F-21, potenciálně indickému námořnictvu také stroje F/A-18 Super Hornet.

https://www.securitymagazin.cz/defence/usa-varuji-indii-pred-dodavkami-ruskych-protivzdusnych-systemu-s400-mohou-na-na-ni-uvalit-sankce-stejne-jako-na-turecko-1404066296.html

6.1.2021 Ukrajinské ministerstvo obrany nedávno objednalo turecké korvety a bezpilotní drony pro svou Černomořskou a Azovskou flotilu. 15. prosince 2020 podepsal ukrajinský ministr obrany Andrej Taran smlouvu s prezidentem tureckého obranného průmyslu Ismailem Demirem o dodávkách tureckých korvet a bezpilotních letounů.

Dostupné informace ovšem neříkají, jaké systémy byly přesně objednány. Není znám ani finanční rámec celé transakce. Uniklé informace však mluví o cca 1 miliardě dolarů (cca 21,36 miliard korun). Ukrajina podepsala smlouvu s Tureckem den poté, co Spojené státy uvalily na turecký zbrojní průmysl sankce za nákup ruského protivzdušného systému S-400. Ukrajina také nakoupila licenci k produkci tureckých dronů Bayraktar TB2, konkrétně se jedná až o 12 kompletů, které již Ukrajina vlastní. Dalších (pravděpodobně) 36 kompletů si Ukrajina vyrobí sama, jelikož celkově má disponovat 48 komplety. Ukrajina tím získá nejen domácí produkci bojových dronů, ale bude je moci také vyvážet do zahraničí.

Drony Bayraktar TB2 dokáží ve vzduchu vydržet až 27 hodin a mohou letět rychlostí až 220 km/h. Na čtyřech podvěsech může nést protitankové rakety dlouhého dosahu L-UTAMS schopné zasáhnout cíl až na vzdálenost 8 kilometrů, precizní chytrou mikromunici MAM-C a MAM-L, 70mm řízené střely Roketsan Cirit, či laserem naváděné mini rakety Bozok. Ukrajinské drony však nejspíše dostanou schopnost nést munici domácí produkce. 

https://www.armyweb.cz/clanek/ukrajina-kupuje-turecke-korvety-a-bezpilotni-drony<br>

5.1.2021 Velká Británie se vrací mezi nemnoho světových mocností, které provozují a mohou kdykoli nasadit údernou skupinu, jejímž jádrem je moderní letadlová loď. Na podzim sestavená úderná skupina letadlové lodě HMS Queen Elizabeth byla prohlášena za schopnou operačního nasazení.

Kromě Velké Británie, která se díky HMS Queen Elizabeth a HMS Prince of Wales vrací do hry po bezmála sedmi letech od vyřazení HMS Illustrious ze služby, provozují letadlové lodě v Evropě již jen Itálie s malými loděmi Cavour a Giuseppe Garibaldi (kterou čeká vyřazení v roce 2022) a Francie s jadernou letadlovou lodí Charles de Gaulle.

HMS Queen Elizabeth, loď s konvenčním pohonem a výtlakem 65 tisíc tun, budou v rámci skupiny podporovat dva protiletadlové torpédoborce typu 45, resp. třídy Daring (HMS Diamond a HMS Defender), dvě protiponorkové fregaty typu 23, resp. třídy Duke (HMS Kent a HMS Northumberland), a útočná ponorka třídy Astute nebo Trafalgar. Materiální zázemí zajišťují dvě zásobovací lodě Královského pomocného loďstva (Royal Fleet Auxiliary), což je civilní podpůrná větev Královského námořnictva (RFA Tideforce a RFA Fort Victoria). Do budoucna se počítá s novými fregatami typu 26 (stavba dvou byla zahájena v letech 2017 a 2019, třetí byla objednána. 

https://www.securitymagazin.cz/defence/uderna-skupina-letadlove-lode-hms-queen-elizabeth-je-pripravena-k-nasazeni-1404066293.html<br>

28.12.2020 Společnost Lockheed Martin nesplnila svůj cíl dodat letos 141 stíhaček F-35 do USA a jejich spojenců poté, co pandemie koronaviru narušila její dodavatelský řetězec a továrny. Dodal jen 123 letadel (Reuters)

15.12.2020 Park těžkých a lehkých obrněných kolových vozidel české armády mají rozšířit nové typy střední hmotnosti. Spolu s transportéry Pandur a vozy Titus a Iveco LMV by tak vojsko provozovalo několik platforem. Výhledově by nové obrněnce zřejmě měly nahradit právě LMV, která mají za sebou deset let služby v zahraničních misích.

Kromě technických parametrů se nákupčí zajímají také o cenu. Zdroj deníku E15 blízký ministerstvu odhaduje hodnotu kontraktu minimálně na několik miliard korun. " 

https://www.e15.cz/domaci/armada-shani-novy-typ-obrnencu-utrati-miliardy-uspet-mohou-tatra-i-zetor-1376143<br>

8.12.2020 Ministerstvo obrany dnes podepsalo se státním podnikem LOM Praha smlouvu na modernizaci 15 dopravních vrtulníků Mi-171Š. Zaplatí za ni 1,2 miliardy korun (ČTK)

25.11.2020 Česká zbrojní společnost Czechoslovak Group (CSG) podepsala na Pražském hradě memorandum o založení společného podniku s německou firmou Rheinmetall AG. Podrobnosti o plánech obou velkých zbrojařských společností zveřejněny nebyly. Rheinmetall AG patří mezi největší německé i evropské výrobce zbraní. V České republice se účastní největšího armádního tendru české historie na pořízení 210 pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) za více než 50 miliard korun. (ČTK) 

10.11.2020 Stíhačky, drony a zbraně. USA prodaly Spojeným arabským emirátům obranné systémy za půl bilionu kč. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes informovala Kongres, že schválila prodej moderních zbrojních systémů za více než 23 miliardy dolarů (514 miliard korun) Spojeným arabským emirátům. Sdělil to ministr zahraničí Mike Pompeo. Prodej zahrnuje 50 stíhacích letadel F-35, osmnáct bezpilotních strojů MQ-9B a zbraňové systémy vzduch-vzduch a vzduch-země, upřesnil Pompeův úřad.

Proti prodeji stíhaček F-35 emirátům byli mnozí izraelští politici, protože tyto stroje má v oblasti zatím jenom Izrael. USA mají podle dodržované zvyklosti velké zbrojní prodeje do tohoto regionu konzultovat s Izraelem, jelikož nemá být porušena jeho vojenská regionální převaha. Izrael má podle Reuters nyní 24 strojů F-35 a hodlá nakoupit 50 dalších.

https://www.e15.cz/zahranicni/stihacky-drony-a-zbrane-usa-prodaly-spojenym-arabskym-emiratum-obranne-systemy-za-pul-bilionu-1375064?

9.12.2019 Podle švédského výzkumného ústavu SIPRI v roce 2018 celosvětový trh se zbraněmi rostl o 4,6% na celkových 420 mld. USDMezi prodejci vedou USA s růstem prodeje o 7,2% a celkovým podílem na trhu kolem 59%. Americké společnosti obsadily všechny příčky v TOP 5 největších zbrojovkách světa. Prodeje zbraní od Lockheed Martin, Boeing, Northrop Grumman, Raytheon a GM dosáhly objemu 148 mld. USD. Jejich tržby v rámci TOP 100 představují plných 35%. Hlavní ruské zbrojovky snížily své prodeje o 0,4% na 36,2 mld. USD při poklesu tržního podílu o 1,1 procentního bodu na výsledných 8,6%. více

11.7.2019 První dva stroje F-35A převzala Jižní Korea v březnu. Během letoška dorazí další. Do roku 2021 Soul dostane od Spojených států celkem 40 objednaných letounů F-35.

10.7.2019 Bulharsko dnes oznámilo, že se dohodlo se Spojenými státy na koupi osmi nových stíhaček F-16 za 1,256 miliardy dolarů. Uvedla to agentura Reuters (ČTK)

28.5.2019 Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak říká, že Polsko plánuje nákup 35 bojových letounů F-35 od Lockheed, chce tak nahradit stárnoucí letadla z éry sovětské nadvlády (FT)

TMiG-29 budou v letech 2022 a 2023 nahrazeny nejmodernější verzí bojových letounů F-16 Block 70/72. Slovensko koupilo 14 těchto strojů za 1,6 miliardy eur (41,6 miliardy korun). Zmíněná částka obsahuje nákup letadel, výcvik 22 pilotů a 160 členů pozemního personálu, leteckou munici a dvouletou logistickou podporu.

Probíhá obměna bojových stíhacích letounů ve světě (cyklická obměna po 25-30 letech), nárůst prodejů o více jak 20% (2017 - 66, 2018 - 91, 2019 - 130 kusů letadel, a další růst do roku 2025)

více

zobrazit více..
Loading...