Perkins John

Perkins John

John Perkins (28. 1. 1945, Hannover, Německo), ekonom, aktivista, spisovatel  a autor světových bestselerů, intelektuální vůdce a bývalý poradce vlády USA. John Perkins pracoval jako vedoucí poradce v konzultační firmě Světové banky. Byl bohatý, úspěšný, jednal se státníky po celém světě. Postupně ale došel k přesvědčení, že ekonomická pomoc rozvojovým zemím je jen sofistikovaný způsob, jak okrádat tyto země o jejich zdroje, chudé ožebračit a kolaboranty ocenit. Napsal světový bestseller, knihu Zpověď lovce ekonomik, a přešel na "druhou stranu". Přímo jmenuje viníky atentátů na prezidenty Panamy a Ekvádoru, hovoří o tom, jak přežil pokus o atentát. Dnes pomáhá jihoamerickým indiánům v boji proti nadnárodním koncernům.

Perkins John, stručné informace a názory:

https://johnperkins.org/ https://www.pachamama.org/

 • Motto: "Každý člověk, kterého jsem na světě potkal, má moc vytvořit změnu, vytvořit lepší planetu."
 • radil čelním představitelům americké vlády, jak využívat přírodní a lidské zdroje rozvojových zemí světa - podílel se na budování kolonialismu a manipulativní ekonomiky
 • Prozření v roce 1980 jej postupně změnilo v duchovní a intelektuální autoritu. Publikuje a přednáší na univerzitách o nových formách ekonomiky a ekologicky udržitelných a sociálně spravedlivých společnostech. Patří k uznávaným expertům na šamanismus 21. století. 
 • John založil a vede neziskovou organizaci Dream Change & The Pachamama Alliance, která se zaměřuje na vytváření udržitelného, spravedlivého, klidného a prosperujícího světa. 
 • Přednášel či přednáší na více než 50 univerzitách včetně Oxfordu nebo Harvardu. Kromě ekonomické a globální problematiky píše také o domorodých kulturách a jejich transformacích. Přispívá do mnoha světových médií, byl zpravodajem CNN, NBC a psal pro Time, The New York Times, Der Spiegel a jiná respektovaná periodika.
 • V roce 2012 obdržel za svou práci mírovou cenu LennonOno Grant. 

3.9.2020 (Ostrava)

 • globálně čelíme 5ti společným krizí: klimatická změna, terorismus, nukleární hrozba, kyberbepečnost a rozdíly v příjmech - musíme se spojit abychom mohli společně čelili těmto krizím (3.9.2020)
 • Díky Trupovi můžeme vidět temnou stránku USA - končí iluze vytvořená v televizi a propagandě, USA  už není to co bývala - to je dar, který nám Trump přináší (3.9.2020)
 • Budujeme ekonomiku smrti - ekonomický systém, který nás táhne dolů (3.9.2020)
 • Za TEZÍ: maximalizací krátkodobého zisku za jakoukoliv cenu bez ohledu na ztráty ve společnosti a v přírodě (tzv. ekonomika smrti) stojí nobelista z roku 1976  Milton Friedman (1912 - 2006) - na těchto základech se vybudoval ekonomický systém, který nyní selhává, systém, který drancuje zdroje naší planety a kterých jsme závislí. Maximalizace zisk byznysu je jenom to jak realitu vnímáme, to není objektivní fakt. Jediné co je potřeba udělat je změnit vnímání a říci NE! CÍLEM BYZNYSU JE TVOŘENÍ DLOUHODOBÝCH VÝHOD PRO všechny. Tím se tvoří ekonomika života. To je ekonomický systém založený na odstraňování znečištění, regeneraci zničené krajiny, využití nových technologií, recyklace, využít slunce, větru a další možnosti
 • Ekonomika může to zkolabovat, ale alternativou je využít tu vrcholovou úroveň jako odrazový můstek pro ekonomiku života. Spousta lidí říká, že to nejde, že musí být neustálý ekonomický růst. Potřebujeme vyvinout systém, který je čistý, který lidi nakrmí (USA utratí každý rok cca 700 miliard USD za výrobu zbraní. Stačilo by, kdyby se dalo 1 % např. na stroje, které sbírají plasty v moří. Nastává globální posun v myšlení, roste povědomí o udržitelnosti sytému. Všichni se musíme spojit, abychom si uvědomily, že máme potenciál.

Ve Spojených státech bez podpory korporací na prezidenta nikdo nekandiduje. Korporace některé kandidáty přímo podporují. Koneckonců, zrovna ve Spojených státech jsou vždy kandidáti dva - demokrat a republikán. Názorově se liší, ale oba jsou "jejich", protože korporace, potažmo jejich peníze, jim umožnily, aby se o tu pozici mohli ucházet.

Spojené státy ve skutečnosti nikdy demokratické nebyly. Ženy neměly volební právo až do roku 1919, Afroameričané až do konce 19. století, kdy ho získali pouze afroameričtí muži. Dnes mají korporace mnohem větší vliv. Každý občan má pouze jeden volební hlas, ale například hlas výkonného ředitele Monsanto se rovná několika tisícovkám běžných hlasů. Tenhle hlas sice fakticky nevolí, ale volené kandidáty platí a rozhoduje o tom, kdo bude kandidovat. 

Oligarchie v USA

V roce 1991 se všechno změnilo. Jedinou zemí, která měla reálnou moc, se staly Spojené státy. 

Ale nejsme ani kapitalistickou zemí, protože definicí kapitalismu je, že produkce je řízena soukromými osobami, nikoli vládou. A ta produkce je velmi závislá na konkurenci. Současná produkce není ovládána vládou, ale několika málo jedinci, kteří ovládají vládu. A příliš konkurence u nás není. Na nižší úrovni ano, ale korporace své konkurenty buď odkoupí, nebo zničí. Takže ve skutečnosti jsme oligarchií s mnoha prokazatelnými aspekty. 

 • globální oligarchie. Existuje nějakých padesát jednotlivců, kteří vlastní stejný objem bohatství jako polovina světové populace. Přemýšlejte o tom
 • představa, že bohatí mohou vytvořit demokracii, je lichá. Děje se pravý opak. Silné vedení ale může někdy pomoci dané zemi ekonomicky růst, což vidíme v Rusku a Číně. 
 • Putin není demokratický, není ani kapitalistický, je to oligarcha a oligarchii podporuje. Silné vedení a demokracie prostě nejdou dohromady.  Vměšoval se do voleb v USA  a také do české politiky

Nepodmíněný příjem

Je to trochu jako minimální mzda, ten koncept jde ale daleko dál. Každý by měl mít zaručeno, že dostane každý měsíc určitou částku - staří, nemocní, ti, co nemůžou pracovat...

 • Kdo bude mít z robotické práce prospěch? Budou roboti vydělávat spoustu peněz hrstce bohatých, nebo budou mít z jejich práce užitek potřební? Pochopitelně doufám, že to bude ten druhý případ. 

Zpověď lovce ekonomik (2004) 

Odhaluje pozadí jeho strategické práce ve službách velké korporace s napojením na vládu USA. John Perkins vyjednával s představiteli rozvojových zemí za účelem získání přístupu k jejich přírodnímu bohatství. Vybudování infrastruktury výměnou za nevýhodné úvěrové smlouvy - systém využívající praktiky jako falešné sliby a nepravdivé statistiky, vyhrožování, podplácení a vydírání, převraty, atentáty či vojenské intervence.
"Tu práci jsem dělal 10 let, než mi došlo, jak je to špatné. Musel jsem se potopit až na samé dno, abych mohl zas vystoupat na světlo a vidět, jak děsivý ten systém je. Teď se můžu pokusit to změnit..." - a jak říká, tak činí. A hodlá tomu věnovat nemalou část svého života. 

 • "Ekonomičtí zabijáci jsou velmi dobře placení profesionálové, kteří připravují země celého světa o miliardy dolarů. Odklánějí peníze ze Světové banky, Americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) a ostatních zahraničních organizací na účty velkých korporací a do kapes několika bohatých rodin, které ovládají přírodní zdroje planety. Mezi jejich nástroje patří pašované finanční výkazy, cinknuté volby, úplatky, výpalné, sex a vraždy. Hrají hru starou jako lidstvo samo, která ale v dobách globalizace nabrala nové a hrůzné rozměry. Něco o tom vím. Byl jsem jedním z nich." 
 • Náplní naší práce byla a je identifikace zemí, které vlastní zdroje, jsou tedy atraktivní pro naše ropné společnosti. A těmto zemím zajišťujeme od Světové banky nebo jejích sesterských organizací obrovské půjčky," 
 • Peníze ale do těch zemí nikdy neodcházejí. Onen stát přijme závazek, ale ty peníze ve skutečnosti jdou našim korporacím na vybudování infrastruktury v dané zemi, například elektráren, průmyslových parků nebo dálnic."  
 • Půjčky se poskytují tak, aby nemohly být splaceny, takže to využívání vypadalo asi takhle: Nemůžete splatit své závazky, tak nám levně prodejte své zdroje, typicky ropu, nebo privatizujte průmysl, elektrickou nebo vodohospodářskou infrastrukturu. 
 • Světové vůdce a lídry spoje silné ego a žene je touha po větší moci, existují ale výjimky

Spoveď ekonomického zabijaka (2015)


https://www.flowee.cz/civilizace/7390-ekonomicky-zabijak-popisuje-jak-globalni-korporace-drancuji-staty-i-demokracii
zobrazit více..
Loading...