Permakultura

p>Permakultura (trvalé udržitelné zemedělství v souladu s přírodou) je koncepce (filosofický směr) udržitelného souladu a harmonie člověka s přírodou a jejími cykly. Některé principy permakultury vychází ze zásad biodynamického zemědělství propagovaného Rudolfen Steinerem. více

Přírodní hnojení:

  • slepičí trus obsahuje asi 15 procent dusíku, jenž potřebuje většina rostlin, je v něm také draslík a vápník. Koncentrovaný slepičinec je velmi silné hnojivo, proto s ním zacházejte opatrně. Nejlepší je připravit ho jako zálivku: jeden kousek slepičího trusu vložte do sudu s vodou a nechte asi dva týdny kvasit. Při zalévání řeďte v poměru 1 díl hnojiva na 10 dílů vody. Zalévat jím můžete jahody, maliny, borůvky, papriky, rajčata nebo okurky. Z květin hlavně muškáty, azalky nebo rododendrony. Pozor ale na cibuli a luštěniny - toto silné hnojivo by špatně snášely.
  • kompost
  • výluh z kopřív (obsahují například dusík, fosfor, draslík, zinek nebo železo - tedy látky, které rostliny povzbudí a posílí), kopřivy nasekejte na menší části a vložte do většího nekovového kbelíku. Rostliny by měly nádobu zaplnit ze tří čtvrtin. Zalijte je vodou, nejlépe dešťovou, a nechte asi tři týdny kvasit. Používejte při zálivce a řeďte v poměru 1 díl kopřivového výluhu na 50 dílů vody 
  • čerstvě posekanou trávu můžete odvozit na kompost nebo ji rovnou rozložit na záhony. K mulčování lze použít také seno nebo listí - materiál se bude postupně rozkládat a do zeminy začnou pronikat živiny. Vrstva mulče také částečně zabraňuje prorůstání plevele
  • epsomská sůl, zalévejte rajčata vodou s rozpuštěnou epsomskou solí (2 polévkové lžíce na 1 litr vody) každé 2 týdny. Papriky mívají, stejně jako rajčata, více plodů na rostlině, proto k většímu výnosu potřebují hnojení hořčíkem každé dva týdny. Smíchejte 2 polévkové lžíce epsomské soli v 5 litrech vody a aplikujte přímo na ovocné a stromy a ořechy, keře a vinné révy. Zvýšíte tak energii uvnitř rostlinných buněk, tudíž bude rostlina produkovat více cukru, a vy se budete těšit z větší produkce sladkých a šťavnatých plodů. 
  • droždí
  • česneková voda dokáže zlepšovat sílu a zdraví daný rostlin hlavně tak, že umí účinně a efektivně bojovat proti chorobám. Také dokáže dobře bojovat proti škůdcům, které umí i velmi dobře odpuzovat. Pozitivně se podepisuje i na imunitě rostliny.
  • více

Jak připravit česnekovou vodu pro rostliny?

Postup přípravy je jednoduchý. Vezmete dva stroužky česneku, který prolisujete a vložíte je do nádoby. Potom je zalijete litrem vody a nádobu zavíčkujete. Takto necháte při pokojové teplotě po dobu 24 hodin louhovat. Občas s nádobou zatřepete, aby se obsah promíchal. 

  • 2 stroužky česneku
  • 1 litr vody
  • Sklenici s víkem

Aplikace:  Po 24 hodinách jste připraveni k samotné aplikaci, která vás přesvědčí o své celkové jednoduchosti. Obsah nádoby stačí jednoduše jenom přelít do rozstřikovače a potom můžete začít s aplikací na své květiny. Vždy se snažte, aby byly česnekovou vodou postříkány rovnoměrně, na všech částech. Aplikujte pravidelně a uvidíte, jak se rostlina začíná probouzet k životu. A co ze zbývající vodou? Tou lze v případě potřeby vaši pokojové rostliny také zalévat.


zobrazit více..
Loading...