Pistáciové oříšky

Pistáciové oříšky (tzv. zelené mandle) jsou malé zelené oříšky ve skořápce, plody stromu pistácie. Čím jsou oříšky zelenější, tím jsou kvalitnější. Obsahují bílkoviny, omega kyseliny. Pokud chceme zachovat barvu pistácií, zbavíme je tvrdých slupek, krátce je povaříme ve vodě a sloupneme slupku (podobně jako u mandlí a piniových oříšků. Írán spolu s USA (kalifornie) patří k největším vývozcům pistácii na světě. Celkový pistáciový trh dosahuje velikosti několika miliard dolarů. Kvůli suchu v roce 2014 ale cena kalifornských oříšků stoupla ze tří dolarů (zhruba 66 korun) za libru (453 gramů) na dolarů pět.

  • Řečík pistáciový neboli pistácie pravá (Pistacia vera L.) pochází ze Středního východu, planě rostoucí stromy mohou dorůst až do výšky 10 metrů, lze spatřit zejména v horách Afghánistánu a Íránu v nadmořských výškách 600 až 1800 m.

Pistáciové oříšky (pistácie) a jejich účinky:

Upozornění: níže uvedení uvedené informace (připisované vlastnosti ve smyslu zabránění určité lidské nemoci, schopnosti zmírnit ji nebo ji vyléčit) nejsou schválená zdravotní tvrzení dle platných nařízení EU a nelze tyto účinky považovat za schválené lékařské účinky, jde tedy o neschválené nepotvrzené tvrzení, přestože byly převzaty z "odborné literatury"či informačního a vyhledávacího portálu seznam.cz. Provozovatel stránek AWAshop.cz upozorňuje, že nezodpovídá za špatné vyložení uvedených informací.

  • zde uvedené informace s výrobkem nesouvisí a mají pouze informativní charakter (chcete-li)
  • podporují očistu organismu a osu MTM
  • podporují odolnost, homeostázu a nervový systém
  • působí proti stárnutí, podporují růst vlasů
  • http://superpotraviny.webnode.cz/orechy/pistaciove-orisky/

Pistáciové oříšky, schválená zdravotní tvrzení dle platných nařízení EU:

  • nemají

Použití: pro přímou konzumaci, nejlépe s ovocem, do ovocných a zeleninových salátů, přidavají se do pečiva

Chuť: oříšková s typickou vůní

Skladování: suché, temné a chladné místo

Stanoviště: nesnáší pouze půdy mokré a kyselé, je značně mrazuvzdorná, plané formy vydrží v době vegetačního klidu pokles teplot na –25 °C, vyšlechtěné odrůdy však bývají poškozovány už při teplotě –10 až –12 °C

Permakultura: v našich oblastech s krátkou vegetační dobou plody nedozrávají, ale může se to povést při pěstování v květináčích. Vegetační dobu jim můžete prodlužovat ve fóliovém krytu či skleníku.

  • Je nutné vysadit minimálně jednu samčí a jednu samičí odrůdu, v produkčních plantážích jedna samčí rostlina opyluje obvykle 8–12 samičích rostlin.
  • U semenáčů se pohlaví rostliny dozvíme až po prvním květu, což bývá mezi šestým až osmým rokem, proto jich vysázíme víc, abychom měli jistotu, že získáme samičí i samčí rostliny.
  • Roubované odrůdy kvetou mezi druhým a pátým rokem, známe u nich pohlaví, dříve a lépe plodí a mají kvalitnější plody.
  • Obecně platí, že na místě, kde se daří révě vinné, přečká zimu i pistácie

Množení: rozmnožuje se semeny, roubováním nebo odkopky a kolem hlavního kmene vytváří množství výmladků, které v přirozených podmínkách nahrazují odumírající kmeny.

Signatura: kořeny prorůstají do hloubky čtyř až pěti metrů

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/pistacie-pestovani-u-nas-20201018.html

zobrazit více..
Loading...