Plyn

Plyn

Na světovém trhu je totiž nyní plynu dost. Ve formě zkapalněného plynu (LNG) přichází z Kataru, Austrálie, USA (kde se surovina stále více těží nekonvenčním způsobem z břidlic) nebo z Ruska. To si dokonce z Koreje pořídilo flotilu LNG tankerů, které jsou schopné proplout i­ částečně zamrzlým oceánem jako ledoborce, a ještě ji bude rozšiřovat.

V období mezi letošním lednem a květnem se vývoz LNG z USA pohyboval v průměru na úrovni 119 Mcm/d, čímž se Spojené státy vyhouply na pozici třetího největšího vývozce LNG na světě. Třetí příčku za Austrálií a Katarem 

Dovoz zkapalněného plynu na největší tři světové trhy, Japonsko, Čínu a Jižní Koreu, od letošního února začal klesat vzhledem k mírné zimě, v případě Japonska přispěly k poklesu i nabíhající jaderné bloky. 

Podle Mezinárodní energetické agentury se Spojené státy do pěti let stanou největším vývozcem LNG na světě. V roce 2024 by tak měly ve zkapalněné podobě vyvést na 100 miliard metrů krychlových plynu, tedy v průměru 274 Mcm/d. více

  • Rusko zůstává stále největším dodavatelem zemního plynu do EU. V roce 2018 mělo podíl na evropských dodávkách 40 %. Na druhém místě je Norsko s 35 %.
  • v roce 2019 významně vzrostl vývoz do Evropy, kam putovalo 40 % amerického LNG. Evropa se tak během letošních prvních pěti měsíců stala hlavním odběratelem amerického zkapalněného plynu.
  • při výrobě elektrické energie z plynu vzniká zhruba o 6% méně emisí skleníkových plynů než v případě uhlí
  • Plyn z Ruska nebo z Norska je o 20 až 30 % lacinější než zkapalněný plyn, který se vozí například z Kataru (1.2020).  
  • V současnosti (5.2.2021) mají německé plynové elektrárny instalovaný výkon 32 gigawattů. A podle propočtů berlínského think-tanku Agora Energiewende se jejich výkon musí do roku 2030 zvýšit na 43 gigawattů. V roce 2050 by měl činit dokonce 73 gigawattů.

Seznam plynovodů, roční kapacita:

Z Ruska pochází kolem 45 procent plynu spotřebovávaného v EU, další dodávky - z 25 procent - zajišťují hlavně Norsko a ze čtyř procent Alžírsko.

  • Bratrství (100 miliard m3 plynu)
  • Nord Stream I (55 miliard m3 plynu)
  • Nord Stream II (55 miliard m3 plynu)
  • JAMAL (33 miliard m3 plynu)  
  • TurkStream (31,5 miliard m3 plynu) , zprovozněn 2020, délka 930km, náklady vyšly v přepočtu na 253 miliard kč
  • Sojuz (26 miliard m3 plynu)  
  • Blue Stream (26 miliard m3 plynu)  
  • Trans Adriatic Pipeline (TAP), který přivádí plyn z Ázerbájdžánu do Itálie , roční kapacita je 10 miliard metrů krychlových plynu v případě zájmu je možné ji až zdvojnásobit. 

200 miliard m3 plynu dodal ruský Gazprom do Evropy v roce 2018, z toho 87 miliard proteklo přes Ukrajinu (za tranzit Ukrajina získala 3 miliardy USD), plynovod NORD STREAM 2 nahradí cca 55 miliard m3 mezi Ruskem a Německem. Celkově v listopadu dojelo do Evropy 33 ze 67 tankerů vezoucích plyn z hlavních zkapalňovacích terminálů v USA, 26 putovalo do asijsko-pacifického regionu a 8 do zemí Severní či Jižní Ameriky

Zprávy z tisku:

15.6.2021 V Evropě je takový nedostatek zemního plynu, že kontinent začal znovu spoléhat na uhlí, aby uspokojil poptávku po elektřině. Ta se nyní vrací na úroveň před pandemií nemoci covid-19. Uvedla to dnes agentura Bloomberg.

30.3.2021 Poptávka po plynu se v Polsku v příštích deseti až 13 letech zvýší zhruba o 60 procent z nynějších asi 20 miliard krychlových metrů ročně. Předpověděl to polský provozovatel plynovodů Gaz-System. Polsko považuje plyn za přechodné řešení při přechodu od uhlí k energii z obnovitelných zdrojů a jaderné energii, uvedla dnes agentura Reuters

23.2.2021 EU utratila 440 milionů eur za plynové potrubí, které nikdy nezačalo sloužit svému účelu. Jeho výstavba totiž buď nebyla dokončena, nebo je v současné době pozastavena na dobu neurčitou. Vyplývá to z nové studie organizace Global Witness. Drtivou většinu uvedené částky EU investovala do plynovodu BRUA, který má napojit Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Rakousko na zásoby zemního plynu v Černém moři (The Capitals)

10.1.2021 Na střední Ukrajině vybuchl páteřní plynovod, jímž se mimo jiné přepravuje do Evropy ruský plyn. Informoval o tom dnes operátor ukrajinské plynovodní soustavy. Podle něj havárie může způsobit dočasné výpadky dodávek v přilehlém okolí, tranzit plynu do Evropy však neohrozí.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/energetika/na-ukrajine-vybuchl-dulezity-plynovod-jimz-se-prepravuje-rusky-plyn-tranzit-do-evropy-nehoda-neohroz.A210109_183351_energetika_tmr

6.1.2021 Plynovod TAP 30. prosince 2020 začal do Evropy dodávat první zemní plyn. TAP je poslední součástí infrastruktury jižního plynového koridoru. Zemní plyn pochází z Ázerbájdžánu a do Evropy je dopravován mj. plynovodem TANAP přes Turecko až do jižní Itálie.

Výstavba plynovodu TAP trvala téměř 4 a půl roku a byla dokončena v říjnu 2020. V listopadu 2020 byl zahájen komerční provoz. Plynovod je již nyní schopen plného provozu, nicméně dle aktuální dohody se budou dodávky během 15 měsíců postupně zvyšovat ze 40 % až do maximální výše. Plynovod TAP navazuje na turecký plynovod TANAP a tvoří tak poslední část infrastruktury jižního plynového koridoru, který EU považuje za jeden z hlavních diverzifikačních projektů pro dodávky zemního plynu. Zdrojem zemního plynu pro jižní koridor jsou ložiska v ázerbájdžánské části Kaspického moře. Plyn pak dále teče přes Gruzii, Turecko, Bulharsko, Řecko až do Itálie.

Dle současných dlouhodobých smluv má TAP dodávat 8 miliard m3 plynu ročně (bcm/y) do Itálie, 1 bcm/y do Řecka a 1 bcm/y do Bulharska. Bulharsko by mělo z plynovodu TAP získávat plyn prostřednictvím plynovodu mezi Bulharskem a Řeckem - tzv. Interkonektorem Řecko-Bulharsko (IGB), jež je momentálně ve výstavbě. Kapacita IGB má být 3 bcm/y a do komerčního provozu má být uveden do července 2021.

https://oenergetice.cz/plyn/plynovodem-tap-zacal-evropy-proudit-prvni-plyn

2.1.2021 Vývoz ruského zemního plynu potrubím zákazníkům ze zemí mimo bývalý Sovětský svaz loni klesl o deset procent na 179,3 miliardy metrů krychlových. Informovala o tom dnes společnost Gazprom, která má monopol na vývoz této suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firmu má pod kontrolou Kreml. 

1.1.2021 Chorvatsko zprovoznilo nový terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) na ostrově Krk. Podle chorvatské tiskové agentury Hina to oznámil ředitel společnosti, která má provoz zařízení kotvícího u pobřeží Jaderského moře na starosti. Terminál umožní diverzifikaci dodávek plynu nejen do Chorvatska, ale i do okolních zemí.

"LNG tanker Tristan Ruby se 143 000 metry krychlovými zkapalněného zemního plynu připlul v pátek do plovoucího LNG terminálu v Omišalju, čímž začal komerční provoz tohoto terminálu," uvedl Hrvoje Krhen, šéf firmy LNG Hrvatska. Plovoucí terminál na Krku může ročně přijmout až 2,6 miliard metrů krychlových zemního plynu, přičemž na příští tři roky jsou veškeré kapacity rezervované.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/energetika/chorvatsko-zprovoznilo-novy-terminal-na-zkapalneny-zemni-plyn-na-ostrove-krk.A210101_183336_energetika_lijk

23.12.2020 Poté, co se v polovině letošního roku vývoz zkapalněného plynu ze Spojených států výrazně propadl, se situace pro tamní exportéry v posledních týdnech a měsících výrazně zlepšila. Nejen že se vývoz plynu zotavil na hodnoty z doby před koronavirovou pandemií, díky dalšímu růstu vývozní kapacity v listopadu zřejmě dosáhl nového měsíčního rekordu.

Přestože začátek letošního roku byl pro americké vývozce zkapalněného zemního plynu (LNG) velmi pozitivní, s příchodem koronavirové pandemie po teplé zimě došlo k výraznému propadu globální poptávky po zemním plynu, a tudíž i cen LNG. Zatímco v lednu dosahoval vývoz rekordních hodnot, v polovině letošního roku se propadl na zhruba polovinu.

https://oenergetice.cz/plyn/vyvoz-zkapalneneho-plynu-usa-se-rychle-zotavil-listopadu-opet-prepisoval-rekordy<br>

17.11.2020 Ázerbajdžánský plyn, Plynovod Trans Adriatic Pipeline, který přivádí plyn z Ázerbájdžánu do Itálie, zahájil po více než čtyřech letech od startu stavebních prací komerční provoz. Oznámilo to konsorcium majitelů plynovodu. Projekt je důležitou součástí plánu EU na zajištění energetické bezpečnosti, diverzifikace zdrojů a snížení energetické závislosti na Rusku. Roční kapacita TAP je deset miliard metrů krychlových plynu v V případě zájmu je možné ji až zdvojnásobit.

12.11.2020 Po Francii Irsko: Další komplikace pro dovoz plynu z USA do Evropy. Američtí těžaři v posledních letech intenzivně hledají odbytiště pro svůj plyn, jehož těžba převyšuje poptávku na tamním trhu. Přestože se tamním společnostem nedávno podařilo navázat dlouhodobou spolupráci například ve Vietnamu, v Evropě naráží na komplikace. Poté, co nedávno zkrachovala jednání o dodávkách plynu do Francie, přichází další rána z Irska, kde soud zrušil povolení pro plánovaný LNG terminál, za kterým stojí americký developer.

V hledáčku vývozců je však dlouhodobě i evropský trh, na kterém si developeři exportních terminálů snaží zajistit dlouhodobé kontrakty, které jsou běžně důležitým předpokladem pro jejich vybudování. Dlouhodobý kontrakt na dodávku zkapalněného plynu se snažil vyjednat i americký developer NextDecade ve Francii, avšak tamní polostátní energetická společnost Engie vyjednávaní minulý týden ukončila. V tomto případě věci nepomohlo ani varování ze strany amerického senátora. 

  • https://oenergetice.cz/plyn/franci-irsko-dalsi-komplikace-dovoz-plynu-usa-evropy?

12.10.2020 Na evropském trhu se zemním plynem bude v příštím roce nadále panovat převis nabídky nad poptávkou, který tlačí dolů ceny. Předpověděl to dnes ruský plynárenský gigant Gazprom, na jehož tržbách se evropský trh podílí více než polovinou. Za nadbytkem suroviny v Evropě podle firmy stojí dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států (ČTK)

26.6.2020 Ruská plynárenská společnost Gazprom jedná o zvýšení dodávek plynu do Číny prostřednictvím plynovodu Síla Sibiře o šest miliard na 44 miliard metrů krychlových ročně. Řekl to dnes generální ředitel Gazpromu Alexej Miller (ČTK) 

2.6.2020 Bulharský premiér Bojko Borisov v pondělí prohlásil, že plynovod Balkan Stream bude užitečný pro Srbsko i Bulharsko a přispěje k diverzifikaci dodávek plynu pro region a zajistí cenovou konkurenci. "Název Balkan Stream se hodí, protože plynovod začíná v Bulharsku a vede skrz Srbsko," řekl Borisov na tiskové konferenci se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem (The Capitals/EurActiv)

31.5.2020 Evropě zbylo po mírné zimě a koronaviru velké množství zemního plynu. Hrozí pokles cen do záporných čísel. Plynovod Jamal - Evropa je zaplněný sotva na desetinu kapacity, vyplývá to z údajů evropských operátorů. Ukazuje to na obrovský převis nabídky nad poptávkou na evropském trhu se zemním plynem.

Obchodníci varují, že brzy může nastat stejná situace jako na trhu s ropou, kde v dubnu ceny spadly do záporných hodnot, takže prodejci dopláceli klientům za to, že si vůbec od nich zboží vzali.

Srovnání trhu s ropou je těžké se vyhnout. I zde jde o kombinaci několika faktorů. Mírná zima zapříčinila, že spotřeba plynu klesla. Počínající ekonomická krize kvůli epidemii koronaviru také nepomohla zvýšit odběr. Zásobníky v Evropě jsou nyní zaplněné na 70 % oproti 56 procentům ve stejném období v loňském roce. Kromě toho do Evropy proudí tankery se zkapalněným plynem z Kataru, který se snaží obsadit nový trh. Minulý týden se spotová cena plynu na nizozemské burze propadla o 19 %, ze 45 dolarů za tisíc kubíků na 34 dolarů.

Je to tedy podobná situace jako s ropou minulý měsíc. S tím rozdílem, že obchodníci musí platit nejen za pronájem tankerů na plyn, ale zhruba jedno procento plynu denně je potřeba spotřebovat na udržení vysokého tlaku a nízké teploty. Proto je pro obchodníky výhodnější často prodat náklad se ztrátou než platit náklady na skladování v tankerech. I kvůli tomu byly dodávky plynu z Kataru v uplynulém měsíci nejvyšší v dějinách.

V loňském roce podle oborového serveru Montel News byla prémie ruské společnosti 47 dolarů za tisíc kubíků oproti spotovým cenám s dodávkou následující den a 35 dolarů s dodávkou za měsíc. Jenže současný propad cen je příliš hluboký i pro Gazprom. Jak uvedl server Newsru, Gazprom potřebuje cenu kolem sta dolarů za tisíc kubíků. Třináct dolarů je totiž cena těžby, 14 dolarů je daň na těžbu přírodních surovin, 27 dolarů doprava přes Rusko, 20 dolarů doprava konečným zákazníkům v Evropě a 30 dolarů vývozní clo. 

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66770580-evrope-zbylo-po-mirne-zime-a-koronaviru-velke-mnozstvi-zemniho-plynu-hrozi-pokles-cen-do-zapornych-cisel

26.5.2020 Přeprava plynu z Ruska plynovodem Jamal přes Polsko a Bělorusko do Německa dnes klesla na nulu. S odvoláním na provozovatele německé části plynovodu Gascade to uvedla agentura TASS. Situace souvisí s tím, že dlouhodobá dohoda o přepravě plynu mezi Ruskem a Polskem vypršela 17. května, k tomu Varšava slaďuje předpisy v energetice s pravidly v EU a přerušuje desítky let trvající závislost na Rusku, upozornila agentura Reuters. Ruský tisk dává počínání vývozce plynu Gazprom do souvislosti s poklesem poptávky na evropském trhu 

20.2.2020 Royal Dutch Shell očekává, že do roku 2040 se celosvětová poptávka po zkapalněném zemním plynu LNG do roku 2040 zdvojnásobí na 700 mil. tun díky růstu spotřeby energie, zejména v Asii, a přesunu od spalovacích paliv (FT)

8.1.2020 Prezidenti Turecka a Ruska Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin dnes v Istanbulu slavnostně zprovoznili plynovod TurkStream. Ten bude po dně Černého moře přivádět zemní plyn z Ruska do Turecka (ČTK)

30.12.2019 i přes velká očekávání v oblasti rozvoje nových exportních LNG terminálů v USA v letošním roce, byla letos zahájena výstavba pouze dvou nových terminálů a jednoho nového zařízení pro zkapalňování zemního plynu (tzv. LNG train) v rámci existujícího terminálu. Rok 2020 by přitom mohl být kritický pro řadu připravovaných projektů vzhledem k rostoucí shodě mezi analytiky, že se "okno" pro nezávislé projekty rychle uzavírá. 25% clo na dovoz amerického LNG do Číny zůstává v platnosti. V důsledku zavedení tohoto cla nebylo od března do Číny doručeno žádné americké LNG a byla prakticky zablokována jednání o dlouhodobých kontraktech na nákup zemního plynu mezi americkými developery LNG terminálů a potenciálními čínskými protistranami. více

23.12.2019 Plynovod NordStream II by měl být dokončen v 2H20, navzdory americkým sankcím, které přiměly účastnickou společnost AllSeas Group pozastavit činnost, uvedl německý vládní koordinátor Peter Bayer (Bloomberg) 

21.12.2019 Zahájení těžby zemního plynu z pole Leviathan, které leží zhruba sto kilometrů od pobřeží Izraele, po zrušení soudního zákazu již nic nebrání. Obří plynové pole by mělo skrývat dostatek plynu pro pokrytí potřeb Izraele po několik desetiletí a mělo by zemi pomoci získat energetickou nezávislost."Zemní plyn z Leviathanu zlepší kvalitu ovzduší Izraele vytěsněním uhlí, zlepší životní prostředí, zajistí bezpečnost dodávek a vytvoří v regionu bezprecedentní obchodní vazby," uvedly společnosti. 

19.12.2019 Dohoda o tranzitu plynu z Ruska přes Ukrajinu do Evropy stále není uzavřena. Stará smlouva vyprší 31. prosince. Ruský Gazprom navrhuje jednoroční smlouvu, ukrajinský Naftogaz naopak žádá kontrakt na deset let. Rusko zároveň počítá se zprovozněním plynovodu Nord Stream 2 v polovině příštího roku. Projekt se snaží blokovat USA sankcemi na evropské firmy, jež se projektu účastní.

  • Za tranzit plynu Ukrajina dostává 3 miliardy dolarů ročně (68,4 miliardy korun). 
  • Nicméně i krátkodobý výpadek dodávek plynu z Ruska v řádu týdnů by mohl vést ke zvýšení cen plynu v EU, více

8.12.2019 Meziměsíční nárůst dodávek amerického LNG do Evropy měly na svědomí podle serveru Platts zejména Velká Británie, Francie a Španělsko. Ty by spolu s Portugalskem, Polskem a Nizozemskem měly odebírat vyšší objem plynu z USA i v nadcházejícím roce.

2.12.2019 Prezidenti Ruska a Číny Vladimir Putin a Si Ťin-pching prostřednictvím telemostu zahájili provoz plynovodu Síla Sibiře, prvního mezi oběma státy. Podle Putina se tím strategická spolupráce obou zemí dostává na novou úroveň a zvýší do roku 2024 hodnotu vzájemného obchodu na 200 miliard dolarů (4,6 bilionu korun) ročně. Plynovod napojuje Čínu na sibiřská naleziště zemního plynu. více

  • Síla Sibiře je s náklady 55 miliard dolarů dosud nejdražším ruským plynovodem. Provoz zahájila jeho část dlouhá 2157 kilometrů.

1.8.2019 Během letošních prvních pěti měsíců do Evropy putovalo v průměru čtyřnásobné množství zkapalněného plynu než v loňském roce. Za vyšší atraktivitou evropského trhu pro americké dodavatele stojí zejména pokles poptávky a cen plynu v Asii.

zobrazit více..
Loading...