Ponzi schéma

Ponzi schéma

systém, z nějž má profitovat určitá skupina lidí tím, že do něj vkládají peníze další a další lidé. Systém sám o sobě žádnou hodnotu negeneruje, jde jen o nástroj přerozdělení. A končí ve chvíli, kdy již není co přerozdělovat - přísun nováčků se zastaví. 

Charles Ponzi 

  • Svěřte mi peníze na 45 dní a já vám je zhodnotím o 50 procent. Nabídka, kterou svým bostonským známým a následně široké veřejnosti dal na konci roku 1919 italský přistěhovalec Charles Ponzi, byla lákavá o to víc, že k ní přidal snadno pochopitelný příběh, jak peníze na výplatu tak štědrého úroku vydělá. Využije chaosu, který v mezinárodním poštovním systému nastal s první světovou válkou a s rozvratem měn evropských států.
  • Securities Exchange Company otevírala na východním pobřeží USA v rychlém sledu nové a nové pobočky a na vrcholu mánie měla na 40 tisíc klientů. V červnu roku 1920 už suma, kterou klienti Ponzimu svěřili, překročila 2,5 milionu dolarů. V polovině roku lidé do poboček nosili milion dolarů týdně. O pár týdnů později už to byl milion denně. Jeden tehdejší dolar přitom měl sílu třinácti dnešních. 
  • Konec se však blížil. Odstartovalo ho zjištění novinářů, že Ponzi má za sebou několik let v kanadském vězení. Konečně si také lidé začali uvědomovat nestvůrné rozměry celého podniku. Kdyby Securities Exchange Company za vybrané peníze opravdu kupovala poštovní kupony, potřebovala by na jejich přepravu do USA loď velikosti Titaniku. 
  • Ponzi skončil už v srpnu ve vězení a na začátku listopadu 1920 se dostal k soudu. Tam se na nátlak manželky přiznal, aby se vyhnul doživotnímu trestu. Dostal pět let.  
  • Ponziho proslulost byla taková, že dal jméno celé rodině fiktivních investic postavených na tom, že výnosy se platí z peněz nových klientů. 

6.11.2020 Příběh Charlese Ponziho, který dal jméno oblíbené finanční machinaci, je fascinující tím, jak prostými metodami tahal investory za nos a kolik peněz získal. Jeho nejslavnější kousek skončil slovem "vinen", které před soudem pronesl v listopadu roku 1920. Na následovníky však nemusel čekat dlouho.

Ponzi se totiž náhodou, při jednom ze svých krátkodobých podnikatelských pokusů, dozvěděl o existenci takzvané mezinárodní odpovědky. Tedy poukázky, kterou odesílatel zaplatí adresátovi v cizině odpověď. Šlo o relativní novinku, zavedenou v roce 1907 s cílem zjednodušit poštovní styk mezi partnery v různých státech. Před velkou válkou, ve světě stabilních měn podložených zlatem, byl systém vyvážený. Nástup vysoké inflace v poražených, ale i vítězných evropských státech však způsobil, že v Americe byly mezinárodní odpovědní kupony náhle mnohonásobně dražší než za oceánem. Fungovaly přitom naprosto stejně. Nápad levně je v Evropě skoupit a prodat v Americe za silné dolary zaručující astronomický zisk − tedy řečeno finančnickou terminologií provést arbitrážní obchod − byl neodolatelný. USA jsou přece plné přistěhovalců, kteří si dopisují se starou vlastí, odbyt je tak zaručen. Chce to ale kapitál.

K jeho získání posloužil právě slib vysokého úroku. Ponzi v Bostonu založil společnost s honosným názvem Securities Exchange Company a za první měsíc získal klienty ochotné investovat celkem 1800 dolarů. Po pár týdnech je vyplatil i se ziskem. Za tak krátkou dobu samozřejmě nedokázal zorganizovat nákup poštovních cenin a prodat je v Americe. Síť zprostředkovatelů, kteří pro něj balíky odpovědních kuponů v Evropě skupovali, existovala jen v Ponziho fantazii. Nevadí. Při nedostatku zisku z reálných obchodů na výplatu prostě použil vklady dalších zájemců o štědrý úrok.

Zpráva o snadno vydělaných penězích se rychle šířila a lákala další zájemce. Ponzi přitom osvědčil skvělý smysl pro psychologii. V ní, nikoli ve finančnictví, opravdu vynikal. Uvědomil si, že na své potenciální oběti nesmí příliš tlačit. Vžil se do postavy vytíženého investičního experta, který sice se známými rád pohovoří o svém bohatství, ale nejde do detailu. Na to ani nemá kdy, vždyť musí na schůzku s důležitými "klienty". Návnadu v podobě snadné cesty k bohatství stačilo jen letmo ukázat, chamtivec se už zakousne sám.

https://vikend.ihned.cz/c1-66840590-vezmi-penize-od-petra-vyplat-pavla-nejprostsi-podvod-funguje-uz-sto-let<br>

zobrazit více..
Loading...