Pracovní trh

Pracovní trh v Česku

Nejvíce pocítí dopad umělé inteligence lidé na manažerských pozicích a profesionálové v oborech, jako je marketing, finanční poradenství či prodej. Nejčastěji to pak budou lidé, kteří mají bakalářský titul.

Vývoj umělé inteligence spočívá zjednodušeně řečeno v tom, že se počítač naprogramuje tak, aby uměl přemýšlet jako člověk, tedy aby se dokázal učit na základě zkušeností, uměl analyzovat data, hledat mezi nimi souvislosti a vzorce chování a uměl předvídat dopady. Podle Wall Street Journal tak vlastně není příliš překvapivé, že AI ovlivní právě tyto obory.

  • Nejnižší dopad AI naopak pocítí manuální pracovníci, jako jsou údržbáři, hasiči, umělci nebo pracovníci v zábavním průmyslu. Bát se umělé inteligence s největší pravděpodobností nebudou muset ani lidé na pozicích jednatelů či ředitelů firem.
  • S vývojem umělé inteligence vznikne také řada zcela nových pracovních pozic. Jak uvádí studie, bude poptávka po odbornících na strojové učení, výzkumnících, vývojářích i prodejcích, kteří se budou starat o distribuci AI.
  • https://zahranicni.ihned.cz/c1-66727560-umela-inteligence-nejvice-ovlivni-zamestnani-vysokoskolaku-dopad-pociti-zejmena-lide-na-manazerskych-pozicich

Ohrožené firmy a oblasti díky koronaviru (krize veřejného zdraví)

zasaženy jsou téměř všechny oblasti kromě prodeje potravin, krmiv, elektroniky, léky, inovace, IT technologie. Důsledkem je propad globální ekonomiky, růst dluhů, propouštění (nezaměstnanost) osobní a firemní bankroty, psychické problémy sebevraždy, přechod do digitálního světa a virtuální reality. Koronavirus byl doprovázen ropnou cenovou válkou, které způsobila kolaps tohoto a provázaných sektorů.

  • Nákladní, letecká a lodní doprava, omezení mezinárodního obchodu.
  • Výroba zboží (automobily, spotřební zboží atd.).
  • Nakladatelství a knihkupci.
  • Gastronomie, restaurace, turistika, průvodci, hotely, pronájmy.
  • Maloobchod (prodej květin, hraček, oblečení atd.), služby.
  • Kultura, pořadatelé konferencí, veletrhy, sportovních a kulturních akcí, sport, služby (ubytování, kadeřnictví, kosmetika atd.).
  • Zemědělství, stavebnictví.

Ještě před měsícem jsme řešily nedostatek zaměstnanců, kteří brzdily výkon ekonomiky (produkční systémy a služby), nyní budeme řešit nezaměstnanost (březen 2020).

Firmy s méně než 50 zaměstnanci sice tvoří podle ministerstva práce 88 % zaměstnavatelů, dávají ovšem práci "jen" 1,4 milionu lidí. 

"Zbylé firmy zaměstnávají většinu z 3,7 milionu zaměstnanců soukromého sektoru," upozornila komora ve své zprávě.

Pracovní trh, zprávy z tisku:

8.6.2021 Na 65 procent českých zaměstnavatelů uvádí, že mají potíže s náborem nových zaměstnanců. Jde o největší podíl od roku 2009, kdy personální agentura ManpowerGroup začala měřit nedostatek lidí s potřebným profilem u zaměstnavatelů. Pouze čtvrtina jich podle skupiny hlásí, že s obsazením volných pracovních pozic nemá problémy, a desetina si není jistá (ČTK)

12.1.2021 Podnikání loni přerušilo 99 329 živnostníků, což je v meziročním srovnání nárůst o 43 procent. Celkový trend, kterým živnostníci dočasně ukončovali podnikatelské aktivity, nabral na tempu ve druhé polovině roku. (ČTK) 

5.1.2021 Nejpostiženějším oborem české ekonomiky budou v letošním roce obecně služby, podnikání v nich ukončí zhruba 15 % podnikatelů. ČTK to dnes řekla generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků Eva Svobodová. Rok 2021 bude podle ní záviset na vývoji situace s koronavirem. Očekává, že míra nezaměstnanosti přesáhne 5 %

14.10.2020 Počet přerušených živností za 3 kvartály letošního roku přesáhl 74.000. Podnikání pozastavilo o 35 % více osob než ve stejném období loňského roku a o 55 % více než v roce 2018. Tempo, jakým OSVČ dočasně ukončují podnikatelské aktivity, v letních měsících nabralo na obrátkách. Vyplývá to z aktuálních informací společnosti Bisnode

7.10.2020 Stát dosud vydal na příspěvky na mzdy z dočasného programu Antivirus 18,6 miliardy korun. Získalo je 57.800 firem pro svých 801 300 zaměstnanců. Vyplývá to z údajů, které na svém webu zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Podpora podnikům, na které dopadla nařízená omezení a koronavirová krize, se poskytuje za období od poloviny března do konce října (ČTK)  

28.8.2020 Babiš: Dopad daňových změn na státní rozpočet bude činit zhruba 74 mld. Kč. Vládní ČSSD a ANO se domluvily na zrušení superhrubé mzdy a zavedení 15% daně z příjmu. Zároveň zůstane sazba 23 % pro lidi s příjmem nad zhruba 139.000 Kč měsíčně. Na tiskové konferenci to dnes uvedl premiér Andrej Babiš. Koalice zrušení superhrubé mzdy slíbila ve svém vládním programovém prohlášení 

26.8.2020 Počet podnikatelů v ČR, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, v prvním pololetí 2020 stoupl o 19.000 na 1,05 milionu. Vyplývá to z aktuální evidence České správy sociálního zabezpečení (ČTK) 

24.7.2020 Slovensko by se mohlo stát zemí s druhou nejvyšší minimální mzdou v poměru k průměrné mzdě na světě, uvádí slovenský Institut ekonomických a společenských analýz. Ministerstvo sociálních věcí navrhuje mzdu zvýšit na 620 eur. Zástupci byznysu naopak žádají její okamžité zmrazení. Podle nich minimální mzda roste rychleji než průměrná mzda nebo pracovní produktivita. Odbory si zase myslí, že by minimální mzda měla stoupnout na 656 euro, tedy na hodnotu v souladu s platným zákonem. V roce 2019 dosahovala minimální mzda na Slovensku 48 % průměrné mzdy (580 eur). Například v Německu to bylo pouze 36 % (1557 eur) (The Capitals)

7.7.2020 Největšímu dodavateli agenturních zaměstnanců na českém a slovenském trhu, skupině Manuvia, docházejí peníze. Těžkosti podle firmy spustilo zavření továren během koronavirové pandemie, například v automobilovém průmyslu. Manuvia ještě před krizí dodávala stovkám průmyslových výrobců a logistickým firmám v obou zemích více než 12 tisíc pracovníků. Obrat měla přes pět miliard korun ročně. Finanční skupina Arca Capital vytvořila Manuvii sjednocením několika agentur dodávajících průmyslu pracovníky. Šlo zprvu o agentury Express People Manufacturing, Wincott People, McRoy, WP Xawax Slovakia. Loni Manuvia převzala i slovenský Edymax.

V Česku podle něj donedávna pracovalo téměř 700 tisíc cizinců, z toho asi třetina ze zemí mimo EU. Nejvíc − asi 170 tisíc − bylo Ukrajinců. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66787350-manuvii-dochazeji-penize-nejvetsi-dodavatel-pracovniku-z-ciziny-zada-o-cas-na-zachranu

5.6.2020 V časech koronavirové epidemie čelí personální agentury nejtěžší zkoušce přinejmenším od minulé krize. Největší personální agentura v Česku a na Slovensku Manuvia zaznamenala v dubnu meziroční propad poptávky po agenturních zaměstnancích o 82 procent. Společnost Grafton hlásí oproti předkrizovému stavu pokles počtu otevřených pracovních míst o polovinu a v některých regionech dokonce o sedmdesát procent.

  • České podniky před krizí podle APA dlouhodobě zaměstnávaly zhruba 350 tisíc agenturních pracovníků. Polovina z nich pochází z Česka a druhá největší skupina ze zemí Evropské unie. Na celkové zaměstnanosti v Česku se však agenturní zaměstnávání podílí zhruba jen 1%.
  • Koronavirová krize má už také první oběť z řad personálních agentur. Do finančních potíží se dostala menší společnost Dagarosa, která na sebe kvůli dluhům ve vyšších jednotkách milionů sama podala návrh na konkurz.

Více na https://www.e15.cz/domaci/agenturni-zamestnavani-se-zhroutilo-na-petinu-padla-uz-i-prvni-personalni-agentura-1370272?

30.5.2020 Čtvrtina českých firem už přistoupila v souvislosti s epidemií koronaviru k propouštění zaměstnanců. Pětina jim snížila finanční bonusy a různé variabilní složky, desetina samotný mzdový základ.

Jen čtvrtina podniků v období krize nezavedla žádná omezující opatření. Tato čísla jsou výsledkem průzkumu společnosti Randstad, která dlouhodobě sleduje pracovní trh.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/firmy-ted-vyuzivaji-statni-podporu-propoustet-budou-v-lete-108038#

29.5.2020 Zákonné zakotvení sdílených pracovních míst, nová pravidla pro stanovení dovolené i podmínky vysílání pracovníků do zemí Evropské unie v pátek Sněmovna schválila hlasy 179 ze 183 přítomných poslanců. Do vládní novely přidala pozměňovací návrhy o zavedení placeného volna navíc pro zaměstnance, kteří působí na dětských táborech, a o změně výpočtu renty ze ztráty na výdělku po pracovním úrazu.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/snemovna-schvalila-zakonne-zakotveni-pracovnich-mist-a-nova-pravidla-pro-dovolenou.A200529_113542_ln_domov_ele

11.5.2020 O příspěvky na náhrady mezd od státu požádalo za první měsíc od spuštění programu Antivirus přes 50 300 zaměstnavatelů

Peníze obdržely za tu dobu tři pětiny z nich. Česká národní banka jim za březen vyplatila 1,97 miliardy korun na 283.200 pracovníků. Podle statistik část žadatelů ještě neposkytla úřadům potřebné podklady k poskytnutí peněz. Někteří podnikatelé si stěžují na dlouhé vyřizování, a to hlavně v Praze.

8.5.2020 Obavy spojené s koronavirovou krizí má 60 procent zaměstnanců v Česku. Pětina se bojí propadu příjmů, každý desátý ztráty zaměstnání či nedostatku financí určených na výplaty. Kvůli koronaviru přešla čtvrtina dotázaných na částečný nebo úplný home office a každý šestý zaměstnanec nemůže pracovat vůbec. Vyplývá to z dubnového průzkumu komunikační agentury AMI Communications mezi 550 respondenty.

Více na https://www.e15.cz/koronahelpdesk-e15/sedesat-procent-zamestnancu-se-kvuli-koronaviru-boji-snizeni-platu-nebo-ztraty-prace-1369509?


7.5.2020 Ministerstvo průmyslu a obchodu zhodnotilo k 5. květnu 60.000 žádostí živnostníků o ošetřovné. Do konce dubna o dotaci požádalo 68.000 OSVČ. MPO zatím schválilo 35.000 žádostí, z nichž 30.000 v částce zhruba 200 mil. Kč proplatilo. V tiskové zprávě to dnes uvedla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková. Banky dosud na základě zákona o odkladu splátek vyřídily 80 000 žádostí o odklad splácení úvěrů. Na dnešní tiskové konferenci to uvedla ministryně financí Alena Schillerová. Česká bankovní asociace k tomu uvedla, že banky samy obdržely do platnosti zákona 230.000 žádostí o odklad, z nichž drtivou většinu odložily. Dohromady tak byla již podle asociace odložena splatnost u 310 000 úvěrů (ČTK) 

30.4.2020 Ve Spojených státech za minulý týden požádalo o podporu v nezaměstnanosti 3,84 milionu lidí. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. Je to mírné snížení proti předchozímu týdnu, analytici ale očekávali výraznější pokles. Od poloviny března, tedy od začátku krize, kterou vyvolala pandemie způsobená koronavirem, přišlo v USA o práci už přes 30 milionů lidí. Od začátku krize způsobené pandemií už zanikla všechna pracovní místa, která v USA vznikla od listopadu 2009, tedy od globální finanční krize. Američané teď přicházejí o práci zejména proto, že řada firem byla nucena kvůli omezujícím opatřením zavřít. Týká se to zejména služeb, jako jsou restaurace, ale i některých výrobních závodů.

Počet lidí, kteří teď v USA celkově požadují dávky v nezaměstnanosti, představuje 18,4 procenta práceschopného obyvatelstva, uvedla agentura Reuters. Podle ekonomů je pravděpodobné, že míra nezaměstnanosti za duben vystoupí nad 15 procent ze 4,4 procenta v březnu. 

30.4.2020 Zhruba 1,6 mld. lidí pracujících v šedé ekonomice, tedy téměř polovina globální pracovní síly, čelí v důsledku koronavirové krize bezprostřední hrozbě ztráty svého živobytí. Uvedla to včera Mezinárodní organizace práce (ILO - Mezinárodní organizace práce, International Labour Organization ) (ČTK). Nejohroženější jsou podle ní lidé, kteří pracují v takzvané šedé ekonomice. Ti se pohybují nejčastěji v maloobchodním sektoru či v potravinářském průmyslu. Takových lidí jsou podle ILO přibližně dvě miliardy, přičemž celková globální pracovní síla činí 3,3 miliardy lidí.

V současnosti se setkaly na dvě miliardy pracujících se snížením příjmů v průměru o 60 % a to jen za první měsíc od propuknutí pandemie v daném regionu. V Africe a v Severní a Jižní Americe příjmy klesly zhruba o 81 %, Evropě a střední Asii o 70 %, ve zbytku Asie a v Pacifiku pak o 21,6 %. 

Přes 436 milionů firem a společností po celém světě se potýká s vážnými komplikacemi. Tyto společnosti obchodují právě v již zmíněných nejvíce ekonomicky zasažených oblastech. Krize se dotýká mimo velkoobchodů, maloobchodů a služeb i obchodu s nemovitostmi. 

Původní odhad ztráty 195 milionů pracujících na plný úvazek se nově zvýšil na 305 milionů. Úbytek pracujících předpovídá ILO ve všech hlavních regionech, tedy v Severní a Jižní Americe, v Evropě a v Asii. I ve zbytku světa má byt situace velmi podobná. 

Ekonomický restart se prý povede jen díky lepším pracovním zákonům a institucím či lépe financovaným a zajištěným sociálním systémům. Bude také nutné, aby mezi sebou jednotlivé země spolupracovaly na vytvoření podpůrných balíčků a promíjení dluhů. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/osn-az-polovina-celosvetove-pracovni-sily-je-v-ohrozeni-103273?

16.4.2020 Generální ředitel České spořitelny Tomáš Salomon uvedl, že stát a banky by se měly v tuto chvíli soustředit hlavně na zajištění finančních prostředků pro podnikatele a firmy formou státem garantovaných úvěrů. "Česká ekonomika nyní skutečně potřebuje stovky miliard korun na zajištění hotovosti a překonání několika dalších krizových měsíců. Pokud k takovéto finanční infuzi ze strany státu nedojde, už možná nebude co restrukturalizovat," uvádí Salomon. K fondu řekl, že by si přál aby rychle dostal licenci a aby se po koronavirové krizi mohl zapojit do restrukturalizace ekonomiky.

15.4.2020 Stát podle Babiše musí navýšit platbu zdravotního pojištění za státní pojištěnce. Premiér Andrej Babiš navrhne navýšit platby za státní pojištěnce za tento rok od června o 500 korun. "Musíme do systému dostat 19,2 miliardy korun. Pak to bude ještě 200 korun. To bude dalších 53 miliard. Zjistili jsme, že zdravotnictví je nejdůležitější resort," oznámil v ČT.

7.4.2020 7.4.2020 Kvůli epidemii covid-19 je nyní fakticky ochromeno téměř 90 % automobilového průmyslu v ČR, z toho zhruba třetina firem byla nucena zastavit výrobu. Současná situace ohrožuje až 150.000 přímých pracovních míst a až 8 % HDP. Uvedlo to dnes Sdružení AutoSAP

7.4.2020 Podnikání muselo v čase tvrdých opatření proti šíření koronaviru podle poradenské firmy Bisnode zavřít 204 000 fyzických osob - podnikatelů. Zprostředkovaně se toto nařízení dotklo dalších desetitisíců osob, o jejichž zboží a služby se zcela nebo podstatně snížil zájem. Nejvíce se to týká podnikatelů ve stravování, kadeřnických a kosmetických služeb či maloobchodu, vyplývá z analýzy Bisnode (ČTK) 

28.3.2020 České sdružení dopravců ČESMAD varuje před kolapsem nákladní dopravy, který by mohl přijít v řádu týdnů. Na vině je extrémní propad poptávky po zavření automobilek a firmy, které odkládají platby za zboží na neurčito. Krizová situace nastala, když se v Česku uzavřely továrny všech automobilek. Pro většinu dopravců je zásobování automobilek naprosto klíčovým segmentem, který tvoří až jednu třetinu přepraveného zboží. I kvůli tomu hlásí nákladní dopravci propad zakázek až o polovinu.
Český dopravní průmysl přitom zaměstnává až čtvrt milionu lidí, kteří by mohli přijít o zaměstnaní. 

28.3.2020 Autobazary postihl stejně jako další obory - restaurace, cestovní kanceláře nebo pořadatele výstav - prakticky kolaps jejich byznysu. Prodeje použitých automobilů (dovezeno 760 tisíc ojetých osobních aut, meziročně zhruba stejně. Průměrná cena prodávaných ojetých aut loni klesla o jedno procento na 223 900 korun). Tento obor přímo nebo nepřímo zaměstnává přibližně 75 tisíc lidí a generuje roční obrat zhruba 150 miliard korun.

27.3.2020 Mnohamilionové ztráty způsobují českým pěstitelům a prodejcům květin rozsáhlá preventivní opatření kvůli koronaviru. Po jejich zavedení výrazně klesl odbyt. Místo na zahrádkách či v ulicích měst tak značná část produkce květin na jaře zřejmě skončí v kompostu. Delší odbytové problémy můžou mnohým pěstitelům způsobit existenční potíže. ČTK to dnes řekl předseda Svazu květinářů a floristů ČR Jiří Horák

25.3.2020 Praha - Téměř pětina Čechů se svými finančními rezervami nevystačí ani měsíc. Více než 40 procent lidí lituje, že nemá nyní naspořeno více peněz. Vyplývá to z průzkumu, který pro Modrou pyramidu uskutečnila ve dnech 12. až 17. března mezi 1100 respondenty agentura Ipsos. S finanční rezervou vystačí alespoň na půl roku čtvrtina Čechů, čtvrt roku 30 procent a minimálně měsíc pak 26 procent.

20.3.2020 Podle Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) domácí ekonomice kvůli koronavirové nákaze hrozí výrazné zpomalení. Podle odborů se ekonomika fakticky zastaví zhruba během 2 týdnů, při trvání krize kolem 3 měsíců by HDP mohl klesnout o 5-8% (jedná o propad ekonomiky o cca 300 - 480 mld. Kč) a o práci by mohlo přijít až 450 000 lidí, skončit by mohlo cca 100 000 živnostníků.

  • Oborové svazy proto vyzvaly vládu k zavedení kurzarbeitu. 
  • v souvislosti s koronavirem registruje už 90 % firem problémy. Pokud by současný stav trval déle než tři měsíce, vážný problém s udržením společnosti by mělo zhruba 70 procent tuzemských podniků. Vyplývá to z průzkumu podnikatelských asociací mezi 200 firmami.
  • téměř polovina společností se potýká s nedostatečnou poptávkou, 40% firem má potíže s distribucí, 30 % společností řeší problémy s cash flow. Víc než měsíc bez podpory státu nepřekoná 23 % firem, 30 % firem má finanční rezervu na zhruba dva měsíce, necelá pětina podniků je schopna přežít tři měsíce. 

19.3.2020 Zkrácenou pracovní dobu, takzvaný kurzarbeit, by letos v Německu i kvůli dopadům nového koronaviru mohlo mít rekordních 2,15 mil. lidí. Vyplývá to z odhadu německé vlády, o kterém píší světové tiskové agentury. Pokud se prognóza naplní, číslo výrazně překoná léta 2008 a 2009, kdy takto v Německu kvůli finanční krizi pracovalo více než 1,4 mil. lidí

19.3.2020 Odbory odhadují, že pokud koronavirová krize potrvá čtvrt roku, propadne se český HDP o 5 - 8 %. O práci by mohlo přijít 400 až 450 tisíc lidí. Na tiskové konferenci ČMKOS to dnes řekl předák centrály Josef Středula (ČTK) 

9.3.2020 rozhodnutí Saudská Arábie - cenová ropná válka může být spouštěčem globální recese a vlny propouštění a poklesu spotřeby

6.3.2020 V roce 2019 dosáhla průměrná mzda úrovně 34125 korun. Za celý rok 2019 vzrostla průměrná mzda o 2 257 korun na 34 125 korun. Nominální růst průměrné mzdy dosáhl úrovně 7,1 procenta. Reálně však průměrná mzda vzrostla pouze o 4,2 procenta, protože došlo k růstu spotřebitelských cen o 2,8 procenta.

zobrazit více..
Loading...