Saúdská Arábie

Saúdská Arábie

Saúdská Arábie významně pokročila ve svém raketovém programu a patrně už disponuje balistickými střelami, které jsou schopné doletět až tisíce kilometrů daleko. Na Blízkém východě tak startuje nové a velmi nebezpečné kolo zbrojení.

Saúdská Arábie patří k největším zákazníkům amerického zbrojního průmyslu, balistické rakety si však ve Washingtonu koupit nemohla, neboť jejich vývoz Spojeným státům zakazuje zákon přijatý už v roce 1987.  

Zbrojení:

  • Rijád si tuto technologii (balistické rakety) nakoupil v Číně, s hlásil tehdy. S jaderným programem pomáhá Saúdské Arábii pro změnu Pákistán
  • Saudská Arábie má jasnou převaha ve vzduchu i v konvenčních zbraních, přesto chce jaderné hlavice
  • snaží vyrovnat šíitskému Íránu a netají se tím, že hodlá získat i jaderné hlavice 
  • hrozí růst konfliktu Saudské Arábie s Iranem, obě země vedou zástupnou válku v Jemenu (kde je 900 000 lidí nakaženo cholerou a 3 miliony bez domova), kde Teherán podporuje šíitské povstalce ze severu, zatímco země Zálivu právě v čele se Saúdy stojí za sunnitskou vládou sídlící na jihu země.
  • Trump obešel vlastní parlament a dodal Saúdům sofistikované zbraně - kromě jiného přesně naváděnou munici pro americké letouny, kterými Rijád již disponuje.
  • Revoluční gardy  budou ty, kdo by za Írán vedl nejdůležitější vojenské operace.
  • Geopolitický boj, Čína hltá suroviny a proto si jejich dodavatele buď předchází (jako na Blízkém východě), nebo je kolonizuje (jako v Africe)

USA v roce 2018 vypověděli tzv. jadernou dohodu (JCPOA), která předpokládala utlumení íránského jaderného programu výměnou za zrušení sankcí proti Teheránu.

Více

Saudská Arábie v tisku:

11.5.2020 Saúdská Arábie ztrojnásobí sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) a přestane vyplácet příspěvek na životní náklady pro státní zaměstnance. Chce tak posílit své finance, které těžce zasáhl prudký pokles cen ropy a nemoc covid-19. V pondělí to oznámil ministr financí Muhammad Džadaán. Sazba DPH se od 1. července zvýší z nynějších pěti na 15 procent. Zruší se také příspěvek 1000 rijálů (6700 Kč) měsíčně pro každého státního zaměstnance, který začala země vyplácet v roce 2018, aby kompenzovala růst životních nákladů po zvýšení domácích cen benzinu a zavedení DPH. Ve státním sektoru pracuje zhruba 1,5 milionu lidí. Opatření přicházejí po oznámení, že rozpočtový deficit za první tři měsíce roku činil devět miliard USD (226,4 miliardy Kč). Příjmy z prodeje ropy se ve čtvrtletí snížily meziročně téměř o čtvrtinu na 34 miliard USD a celkové příjmy rozpočtu klesly o 22 procent. Současně devizové rezervy centrální banky v březnu klesly nejrychleji nejméně za 20 let a jsou nejnižší od roku 2011.

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/saudska-arabie-reaguje-na-pokles-cen-ropy-od-cervence-ztrojn/r~d032d1e8938b11eaa6f6ac1f6b220ee8/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

14.4.2020 Saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdalazíz bin Salmán včera uvedl, že celosvětové dodávky ropy se po započítání dohody skupiny OPEC+, příslibů členských zemí skupiny G20 a nákupů do strategických rezerv fakticky sníží o zhruba 19,5 milionu barelů denně (ČTK) 

17.3.2020 Saúdská Arábie navyšuje export ropy na rekordních 10 milionů barelů denně (Bloomberg) 

10.3.2020 Situace však není nijak snadná ani pro iniciátora cenového propadu Saúdskou Arábii. Rijád potřebuje k vyrovnanému rozpočtu ceny kolem osmdesáti dolarů za barel. Delší dramatický výpadek příjmů bude nepříjemný především pro korunního prince Muhammada bin Salmána, jenž se podle dostupných zpráv právě snaží upevnit svou moc zatýkáním příbuzných. Ohrožen tak paradoxně může být jeho ambiciózní a nákladný program Saúdská vize 2030, jehož cílem je omezení závislosti země na příjmech z ropy a rozvoj veřejných služeb. Je proto otázkou, jak dlouho u své taktiky Rijád dokáže setrvat.

Více na https://www.e15.cz/zahranicni/propad-cen-ropy-je-dalsi-ranou-pro-iran-a-venezuelu-1367532?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

9.3.2020 V Saúdské Arábii to vře. Po pátečním zatčení dvou prominentních členů královské rodiny, které nařídil korunní princ Muhammad bin Salmán, se na sociálních sítích spekuluje o smrti jeho otce, krále Salmána (84, je o němž známo, že trpí demencí). Důvodem zátahu proti princům měl být připravovaný puč. 

  • Podobně odmítavou reakci vyvolává na Západě i uvěznění prince Muhammada bin Najífa, jenž byl pro USA jedním z klíčových mužů při vytváření protiteroristické aliance obou států. Muhammad se těšil důvěře Ústřední zpravodajské služby (CIA) i Pentagonu. Právě jeho jméno je ale spolu s princem Ahmadem nejčastěji citováno, pokud se mluví o kritice MBS uvnitř monarchie. 
  • Saúdská Arábie se o víkendu rozhodla rozpoutat ropnou cenovou válku poté, co se Rusko odmítlo připojit k dohodě kartelu OPEC o snížení produkce ropy, cena barelu klesla o 30 procent na pouhých 31 dolarů. Tolik stála ropa naposledy v roce 1991. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/saudsky-korunni-princ-riskuje-zatcenim-princu-ohrozuje-i-vztah-s-usa-91780?dop_ab_variant=315410&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&seq_no=6&source=hp&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
zobrazit více..
Loading...