Přenosová soustava

Přenosová soustava (PS) 

Přenosová sousta je díky nových technologií a zejména zapojení 5G sítí (stále více oblastí bude kontrolováno přes internet) rizikovým faktorem a proto jsou citlivější pro celou ekonomiku. Tento trend vzájemné propojenosti (s PS jsou propojeny systémy dodávek vody nebo plynu, internetu atd.) se bude zvětšovat, důsledkem toho faktu bude nárůst anonymních útoků na rozvodné sítě (hrozí vandalismus, sabotáže, kybernetické útoky ((hackeři, teroristé či tajné služby), solární bouře či teroristické útoky)).

  • V současnosti energetiku čeká řada nových výzev (odstavení jádra a uhelných elektráren, elektromobilita, UI, robotizace, změny v dopravě atd.).
  • novým trendem jsou tzv. lokální mobilní jaderné elektrárNy, které nepotřebují přenosovou soustavu, eliminují přenosové ztráty a přetížení sítě.
  • celoevropsky je přenosová soustava pod financovaná a představuje v důsledku rychle probíhajících změn rizikovou rozbušku tzv. energetické krize (blackout - přerušení dodávek elektrické energie, atd.).
  • Mapa přenosové soustavy Česko a okolí

Přenosová soustava Česko:

Česko má přenosovou soustavu robustní a strukturou v podstatě připravenou na různé změny. Ta je nadále v exponovaných místech rozvíjena a posilována. Naše soustava byla primárně orientovaná po linii západ-východ a vedeme tímto směrem pět koridorů, takže když jeden vypadne, můžeme přenos elektřiny přesměrovat.

  • Ročně do přenosové soustavy investuje ČEPS čtyři až 4,5 miliardy korun. 
  • Jen v Česku mají tyto dráty délku přes 247 tisíc kilometrů.  
  • máme systém, který je schopen předvídat počasí a vyhodnocovat s ostatními evropskými přenosovými soustavami ladit nápravná řešení proto již není nutné budovat na hranicích transformátory s fázovým posuvem, aby v případě rizika blackoutu daného německými přetoky šlo tento přenos zmírnit nebo i zcela vypnout.
  • Transformátory s fázovým posuvem má Česko postavené čtyři a fungují výborně pro řízení přenosových soustav v nadnárodním celku.
  • Podle ČEPs je Česko na elektromobilitu připraveno a přenosová síť je dostatečně dimenzovaná, záleží však na lokalitě nabíjecích stanic.

17.4.2020 Provozovateli tuzemské přenosové soustavy ČEPS loni meziročně stoupl zisk před zdaněním o více než pětinu, konkrétně o 22,2 procenta na čtyři miliardy korun. Vzrostly také celkové výnosy, proti roku 2018 o 9,3 procenta na 25,1 miliardy korun. Do rozvoje a modernizace přenosové soustavy firma investovala 5,1 miliardy korun, o třetinu více než předloni (ČTK)

Přenosová soustava Německo:

Němečtí provozovatelé přenosové soustavy pro důležitá páteřní přenosová vedení SuedLink, SuedOstLink a A-Nord použijí inovativní stejnosměrné 525kV kabely s plastovou izolací. Na realizaci těchto vedení stojí samé základy německé energetické transformace (Energiewende). Hustota výkonu [neboli výkon na jednotku plochy, pozn. red.] kabelu XPLE je tak vysoká, že podzemní kabel může poprvé přenášet téměř stejný výkon jako systém nadzemního vedení. S 2,6 GW je maximální výkon také značně vyšší ve srovnání s impregnovanými (MI) kabely, které byly dříve jedinou alternativou k nadzemnímu vedení. více

  • Německý regulátor Bundesnetz agentur varoval, že z potřebných 7700 kilometrů tras nových přenosových linek bylo zatím uskutečněno jen 950 kilometrů a že po odpojení posledních jaderných bloků na konci roku 2022 hrozí, že kapacita rozvodné sítě nebude stačit novým nárokům. více
Přenosová soustava
Přenosová soustava

Bateriová velkokapacitní úložiště

  • Muskovy baterie instalované v Austrálii se staly skutečně účinným nástrojem k zamezení blackoutů (bateriová farma o výkonu sto megawattů).
  • hlavní výhodou baterií obecně je jejich rychlá reakce v řádu milisekund, čímž doplňují špičkové zdroje, které mohou naběhnout hned po nich.

15.2.2021 Česká elektrizační síť dnes ráno kvůli mrazům překonala rekordní zatížení. ČTK to sdělil Lukáš Hrabal z tiskového odboru provozovatele přenosové soustavy ČEPS. Dnes v 08:50 podle něj dosáhla okamžitá spotřeba elektřiny v ČR hodnoty 12.226 MW, a překonala tak dosavadní maximum z 28. února 2018 o více než 150 MW. Šlo o nejvyšší okamžitou spotřebu elektřiny od roku 1990, od kdy jsou srovnatelné údaje k dispozici

19.11.2020 ROZVODNÁ SÍŤ JE PŘIPRAVENA. ANI MILION ELEKTROAUT JI NESTRHNE

Představme si, že po českých silnicích jezdí milion elektromobilů. Podle optimistů tohoto čísla dosáhneme za patnáct let, podle pesimistů spíš až za dvacet. Časový horizont pro tuto chvíli nechme stranou a pojďme se zaměřit na to, co taková expanze udělá s rozvodnou sítí a obecně s českou energetikou.

Narážíme zde na řadu mýtů a spekulací. Třeba že budeme muset investovat stovky miliard korun do posílení elektrické sítě a do nových elektráren, nebo vše skončí blackoutem. Týdeník Hrot proto oslovil odborníky z ČVUT, společnosti ČEZ a poradenské firmy EGÚ Brno, aby zjistil, jak se věci mají.

Jejich verdikt je jednoznačný: síť se kvůli milionu elektromobilů nezhroutí a nárůst spotřeby elektřiny zvládne jeden jaderný nebo paroplynový blok.

Neznamená to však, že bude přechod na elektromobilitu levný. Výrazně se prodraží hlavně pořízení stovek tisíc veřejných i soukromých dobíjecích stanic. Podle orientačního propočtu bude milion elektrických aut potřebovat dobíječky za 46 miliard korun. Na druhou stranu ušetříme jinde. Kde? To se dozvíte v závěru tohoto článku.

Na závěr si pojďme položit otázku: můžeme díky elektromobilům něco ušetřit? Vedle snížení dopadů na životní prostředí můžeme uspořit i nemalé peníze. Česká republika totiž není soběstačná ve výrobě nafty a benzinu, zhruba třetinu pohonných hmot musíme dovážet. Import pochází většinou ze sousedních států a jen loni dosáhl hodnoty 30 miliard korun.

Pokud třetinu dopravy převedeme z ropných produktů na elektřinu, můžeme tím na makroekonomické úrovni ušetřit zmíněných 30 miliard korun za rok. Na druhou stranu se vkrádá otázka, co nám vláda provede po zjištění, že přichází o desítky miliard na nevybrané spotřební dani z pohonných hmot. Zdaní nám o to víc elektřinu?

Snížení spotřeby ropy - ať už zpracované v našich rafineriích, nebo v sousedních zemích - může také zmenšit závislost na dodávkách z Ruska. Ale ani to není jisté. Nebude to platit v případě, kdy ropné produkty nahradíme elektrickou energií vyrobenou z ruského plynu nebo z jaderného paliva 

https://www.tydenikhrot.cz/clanek/rozvodna-sit-je-pripravena-ani-milion-elektroaut-ji-nestrhne?<br>

zobrazit více..
Loading...