Přírodní prostředky na zahrádce

Přírodní prostředky na zahrádce

Jedlá soda

Epsomská sůl

Hořčice

Permakultura: některé rostliny například hořčice setá, mají tu moc, že dokáží nejenom půdu vylepšit, ale také ji odplevelit a obohatit humusem.

  • Hořčice dokáže nejenom půdu detoxikovat, ale zároveň umí odpuzovat různé škůdce, o které v zahrádce zrovna příliš nestojíte.
  • Je účinná proti červům, drobnému hmyzu a dokonce nevoní ani šnekům

Očista půdy pomocí hořčice:

Pokud hořčici na podzim zasadíte, nebudete muset příští rok vůbec plít. Vydrží teplotu až - 50 stupňů, a tak se o ní nemusíte v zimě vůbec obávat. Sázíme do hloubky 1-1,5 cm. Mezi rostlinami by měl být 20 cm odstup. Po zasazení začnou klíčit asi během 3 až 5 dnů.

Hořčice čistí půdu od fosfátů a dalších chemikálií z hnojení. Její kořeny, stvoly a lístky dokážou vstřebat velké množství škodlivin. Díky tomu budou vaše květiny zdravé a růst jako z vody. Hořčice často roste okolo míst, kde je hodně plevele. Berou si jeho živiny a dokážou ho účinně zlikvidovat. To ale není všechno. Kořeny uvadlé hořčice můžete využít jako hnojivo pro rostliny. Především v zimě, kdy jim chybí sluneční světlo a dostatek živin.

Hořčice ničí plíseň, hnilobu a škodliviny v půdě. Její nejlepší schopností je ale podle nás to, že odpuzuje všemožné škůdce - červy, drobný hmyz, a dokonce i šneky. Vysaďte ji mezi brambory, vinnou révu, hrášek, fazole nebo ovocné stromy a chraňte je před nezvanými hosty. Vytvoří na půdě vrstvu, díky které nikdy zcela nezamrzne. Kromě toho si z ní můžete vyrobit excelentní med.

https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/na-podzim-zasadte-horcici-a-pristi-rok-zapomente-na-plevel-po-cele-zahrade/

Bílý ocet

Bílý ocet dokáže vyléčit infekci rostlin, odehnat krtky a mravence, urychlí klíčení semen, a navíc se vypořádá s plevelem.

  • Hlodavci, krtci, slimáci, jejich návštěva obvykle znamená jediné - pořádnou katastrofu. Namočte staré oblečení do bílého octa a strategicky ho rozmístěte mezi záhonky, květiny a keře. Zkrátka všude, kam tihle neřádi chodí nejčastěji!
  • Mravenci: postříkejte bílým octem zasažené oblasti a máte po starostech.
  • Plevel: zavlažte plevel bílým octem.
  • Květiny ve váze: přidejte k nim trochu octa a čajovou lžičku cukru. Takto vylepšenou vodu měňte každé tři až čtyři dny.
  • Tmavé skvrny na listech a stoncích - možná infekce: dvě lžíce octa smíchané s heřmánkovým čajem a tímto roztokem postříkejte napadené rostliny.
  • Podporuje klíčivost jakýchkoli semen: nejprve semínka obruste pilníkem nebo hrubým brusným papírem. Poté smíchejte 125 mililitrů octa, ½ litru vody a kapku mycího prostředku na nádobí. V této směsi semena nechte přes noc a následující den můžete sázet.
  • https://www.hobbykuk.cz/zahrada/k-cemu-vsemu-se-vam-na-zahrade-bude-hodit-ocet/5090/<br>

Kvasnice

Starý chleba 

Dřevěný popel

Výluh z kopřiv, plevele nebo bylin

Zákvas ze slepičího trusu


zobrazit více..
Loading...