Prof. Ing. Danuše Nerudová, Ph.D.

Prof. Ing. Danuše Nerudová, Ph.D.

Danuše Nerudová (4.1.1979, Brno) česká ekonomka a vysokoškolská pedagožka. V únoru 2018 se stala rektorkou Mendelovy univerzity v Brně. Před tím tam pracovala jako vedoucí Ústavu účetnictví a daní Provozně ekonomické fakulty a v letech 2009 až 2014 byla také proděkankou brněnské univerzity. Jako předsedkyně vládní důchodové komise se podílí na přípravě důchodové reformy. Vystudovala hospodářskou politiku a správu na Mendelově univerzitě v Brně. Po studiích pokračovala v práci na univerzitě a získala titul profesorky. Ekonomka je odbornicí na problematiku daní a jejich harmonizaci s Evropskou unií. 

  • je členkou občanské iniciativy KoroNERV-20 − skupiny ekonomů, jejímž cílem je přijít s nápady, jak snížit dopady koronavirové krize na českou ekonomiku

Prof. Ing. Danuše Nerudová, názory, komentáře:

22.6.2021

  • Vlastní chalupu v Telecí z 18. století. 
  • https://forbes.cz/nerudovou-za-nerudovou-mozna-kandidatka-na-hrad-o-sobe-zenskem-uspechu-i-stavu-zeme/

20.5.2021

  • Bez reformy klesnou důchody až o pětinu.

  • https://www.e15.cz/podcasty/e15-cast/bez-reformy-klesnou-duchody-az-o-petinu-rika-v-podcastu-ekonomka-danuse-nerudova-1380638?

13.4.2021 Důchodová reforma je na stole, nechápu, proč ji Schillerová odmítá, říká rektorka Nerudová a uvažuje o boji o Hrad.

  • Je sice v první řadě ekonomkou a rektorkou Mendelovy univerzity v Brně, její práce ale má v posledních letech i výrazně politický přesah. Z pozice předsedkyně komise pro spravedlivé důchody si zvykla vyjednávat se členy vlády Andreje Babiše. A s iniciativou KoroNERV-20 se zase snaží ovlivňovat vládní boj s koronavirem. Danuše Nerudová přiznává, že navzdory tomu, že se snaží hledat na všem to dobré, z přístupu politických elit je hodně často zklamaná. Z politiky se podle ní naprosto vytratily pokora a důvěra.

  • "Dost mě pobouřilo, jak se vyjadřoval třeba bývalý ministr zdravotnictví Blatný - ve smyslu, že se občané utrhnou z řetězu. Myslím, že drtivá většina občanů se rok opravdu snaží pravidla dodržovat. Jsou doma, učí děti do školy, jsou skutečnými hrdiny dnešního dne. A nezaslouží si, aby se o nich někdo takto vyjadřoval," říká Nerudová. V rozhovoru pro HN mluví o svých možných politických ambicích. Ale také o tom, jak na univerzitě vyučují chemii na dálku, jak by měla vypadat proměna země v době pocovidové, proč jí vadí přístup politiků k Evropské unii a NATO a že Česko by mělo mít ambici vytvořit během svého předsednictví EU něco jako Pražskou smlouvu.

  • https://archiv.ihned.cz/c1-66908080-jsem-nastvana-z-pristupu-politiku-k-pandemii-eu-i-nato-premyslim-o-kandidature-na-prezidentku-priznava-nerudova<br>

12.3.2021

  • Rektorku Mendelovy univerzity v Brně a zakladatelku iniciativy Koronerv Danuši Nerudovou zaskočila slova ministryně financí Aleny Schillerové o tom, že od června 2021 již nebude na kompenzace pro zavřené služby. Jsem šokovaná, s jakým klidem to pronesla.
  • Upozornila (DN), že by to znamenalo, že si Česko sáhne na dluhovou brzdu ještě dříve než v roce 2024, jak ministryně původně předpokládala.  
  • Dluhová brzda znamená, že další rozpočet bude muset být výrazně restriktivní, aby přispěl k sanaci deficitu. Veřejné služby jako zdravotnictví či školství nebude stát schopen poskytovat v takové kvalitě jako doposud.
  • Krom restriktivní fiskální politiky bude potřeba i daňová reforma. "Jsme v situaci, kde se nacházelo například Německo po pádu berlínské zdi a fungovala tam takzvaná solidární daň, kterou platilo západní Německo východnímu".
  • Je pro mě zcela nepochopitelné, proč ministr Havlíček nepředstavil kompenzační programy postavené na kompenzaci tržeb nebo nákladů. Není mi jasné, proč rok po vypuknutí krize představujeme programy vázané na zaměstnanost, když firmy už mají jen omezené množství zaměstnanců". "Betonujeme pracovní místa, z nichž řada už po skončení krize nebude existovat."   
  • Byla jsem šokovaná, když jsem poslouchala premiéra v interpelacích, kde přiznal, že žádný plán, co bude po 21. březnu, neexistuje.
  • https://cnn.iprima.cz/nerudova-dluhova-brzda-je-upadek-skolstvi-i-zdravotnictvi-schillerova-me-sokuje-20871 

12.3.2021

  • Důchody klesnou nejméně o 15 procent všem bez rozdílu. Tento nepříznivý scénář nastane, pokud politici nezačnou řešit změny penzijního systému, predikuje ekonomka a šéfka důchodové komise Danuše Nerudová. Lidé by podle ní také měli vědět, jak vysoké budou jejich budoucí důchody a lépe by měli být oceněni ti, kdo se o někoho starají. "Teď to tak není," říká v rozhovoru pro České důchody. 
  • Od začátku jsem jasně říkala, že pokud chceme dělat důchodovou reformu, musíme velmi vážně hovořit o daňové reformě. Několikrát jsem vyzývala ministryni financí, aby se důchodové komise zúčastnila. Ale nezúčastnila se ani jednou a ve veřejném prostoru jasně zaznívalo, že daňovou reformu nechystá. 
  • Daňová reforma nemusí přijít v tuto chvíli. Realizace prvního kroku, tedy rozdělení na nultý a první pilíř, má v podstatě nulový rozpočtový dopad a nechává dobu zhruba dvou nebo tří let, aby se daňová reforma provedla. Je důležité, aby Česká republika začala, jak to říká OECD, zapojovat do důchodového systému více daňových příjmů. 
  • OECD nás dlouhodobě upozorňuje, že délka pojištění je abnormálně dlouhá (minimálně 35 roků) a měla by být snížena. Návrh důchodové reformy na tuto připomínku reaguje tím, že snižuje dobu pojištění na 25 let. 
  • https://ceskeduchody.cz/rozhovory/danuse-nerudova-bez-reformy-klesnou-duchody-o-tisice-korun<br>

14.2.2021

  • Ke krizi zdravotnické a ekonomické jsme si způsobili ještě krizi důvěry, je to smrtící koktejl.
  • Nouzový stav není řešením krize, je třeba pracovat na důvěře, zodpovědnosti lidí a dostatečných kompenzacích. To, co teď stát nabízí, je naprosto nedostatečné. 
  • https://www.televizeseznam.cz/video/prostor-x/nerudova-zakazy-uz-nefunguji-musime-lidi-motivovat-a-kompenzovat-je-to-o-zodpovednosti-vsech-64134482?

8.12.2020

  • Pokud by udeřila třetí vlna, ekonomické dopady hluboké. Státy kolem nás si toho jsou vědomé, a proto dělají důrazné přípravy na očkování. Třeba Británie začala očkovat dnes. Rozevřou se nůžky mezi zeměmi, které byly připraveny a které nebyly.

  • Jak vnímáte zavírání a otevírání, které momentálně provádí vláda? Dlouhodobě upozorňuji na to, že nejlepší nástroj je snižování míry nejistoty v ekonomice. Musím říct, že včerejší rozhodnutí, které jde mimo protiepidemický systém, nejistotu jen posílilo, což podnikatelům rozhodně nepomůže.

  • Obávám se, že příští rok bude podobný jako ten letošní. Při tom, jak jsme zaspali na jaře a teď, se třetí vlně a zavírání na začátku příštího roku nejspíš nevyhneme. 

  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zchudneme-a-zritime-se-do-propasti-ptejte-se-ekonomky-132684#<br>

20.11.2020

  • Zrušení superhrubé mzdy není špatný nápad, ale je to špatně načasované. V této době je to úplně špatně. 
  • Čísla ukazují, že domácnosti neutrácejí, protože mají strach, co bude. Zcela jistě budou lidé šetřit. 
  • Odhaduji, že v každé vlně zanikne alespoň deset procent podnikatelských subjektů. Pokud bude třetí vlna - a myslím, že je to velmi reálné - zanikne až třicet procent subjektů. To je třetina ekonomiky. Daňová báze na výběr daní prostě nebude tak vysoká. To je naprosto bezprecedentní zadlužení, za dva roky to bude minimálně bilion. Neumožňuje to dělat žádné jiné věci. Měl se nechat prostor, aby se udělaly základní strukturální reformy, které nemáme - tedy důchodovou a daňovou.
  • https://www.e15.cz/rozhovory/nerudova-poslanci-naprosto-rozvratili-verejne-finance-z-navrzeneho-rozpoctu-je-car-papiru-1375506?<br>

20.10.2020

  • Rozpočet s deficitem 320 miliard je nezodpovědný. Včera vláda schválila deficitní rozpočet na rok 2021, který v součtu s plánovaným letošním deficitem 500 miliard (který se kvůli nepříznivé covidové situaci a nutnosti další podpory ekonomiky ještě v letošním roce zřejmě vyčerpá celý) dosáhne 820 miliard Kč, což znamená návrat celkového zadlužení ČR nad 40 procent HDP.
  • Alarmující je fakt, že deficit 320 miliard na příští rok je předkládán bez existence jasné vize, jak budeme veřejné finance konsolidovat v letech následujících. Ještě více alarmující pro ekonomiku je, že nemáme ani cíl, kam směřujeme v boji s covidem. Nemáme vizi, jak dlouhodobě budeme situaci řešit. Čekáme na vakcínu? Nebo se budeme snažit naučit s virem žít? A proto nemáme ani vizi, jak budeme celou situaci řešit ekonomicky. 
  • Dosažení pomyslného Rubikonu - dluhové brzdy ve výši 55 procent HDP - by tak mohlo nastat již v tomto desetiletí. Zadlužení ČR, které již v příštím roce překročí 40 procent HDP, může znamenat zhoršení ratingu České republiky a následné zhoršení podmínek úvěrování a nárůst nákladů na obsluhu státního dluhu, které v loňském roce činily 46 miliard korun.
  • https://forbes.cz/rozpocet-s-deficitem-320-miliard-je-nezodpovedny-rika-rektorka-mendelovy-univerzity-nerudova/

30.8.2020

  • Šéfka důchodové komise a ekonomka Danuše Nerudová připouští, že pro úspěšně provedení důchodové reformy je třeba silná důvěra obyvatelstva ve stát a naopak, což v Česku není. "Za třicet let nebyla tato země schopna vytvořit důchodovou reformu. Žádná z politických stran si nevěřila. To se musí změnit," řekla Nerudová, která s názorem Rusnoka, že jde jen o akademickou debatu, nesouhlasí.
  • Hlavní myšlenkou reformy je rozdělení prvního veřejného důchodového pilíře na dva. Z nultého pilíře by se vyplácel základní solidární důchod a z prvního pilíře by se vyplácela zásluhová část podle odpracovaných let či počtu vychovaných dětí. Nultý pilíř by se platil z daní, první z odvodů. "Doufám, že to projde do konce volebního období této vlády
    Více na https://www.e15.cz/domaci/zadna-duchodova-reforma-neni-mozna-je-to-jen-chimera-akademiku-rekl-rusnok-1372811?

29.5.2020

  • vytváří se zde prostor zamyslet se, jak se z krize chytře proinvestovat, to znamená zamyslet se nad tím, co která odvětví mohou ekonomice přinést 
  • ukazuje se, že ekonomická teorie neomezeného hospodářského růstu, která je uplatňovaná od druhé světové války, se vyčerpala (HDP je je špatný ukazatel ekonomického růstu)
  • koronavirová krize je druhou šancí, kterou nám dává příroda, měli bychom směřovat k jiné ekonomické teorii  - teorie udržitelného ekonomického růstu (i podpora udržitelného hospodaření v krajině)
  • měli bychom podporovat takový charakter činností, které nás dovedou k produkci s vyšší přidanou hodnotou 
  • budeme svědky rozmachu bezkontaktní ekonomiky, včetně telemedicíny, digitalizace nebo on-line nákupů, nebo oborů jako biotechnologie, nanotechnologie, chemie a další
  • budeme svědky velkých změn v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, budeme svědky velkých změn například v řízení zásob, protože během koronavirové krize se ukázalo, že v momentě, kdy vzniknou bariéry na hranicích nebo se omezí přístup do nějaké lokality, musí firmy zastavit výrobu
  • https://ekonom.ihned.cz/c1-66769340-neomezeny-hospodarsky-rust-je-prezitek

Ivan Rynda, zakladatel katedry sociální a kulturní ekologie na Univerzitě Karlově (10.7.2020): Klasická ekonomická věda je postavena na modle eko­nomického růstu a HDP je jeho měrnou jednotkou. V uzavřeném systému konečných zdrojů, což je naše planeta, však není možný trvalý růst libovolného typu. To jsem nevymyslel já, to uznává třeba každý kybernetik. A bylo to zveřejněno ve studii Massachusettského technologického institutu o environmentálních problémech už v roce 1970. Trvalý kvantitativní růst jednoduše není možný.  

Danuše Nerudová, právy  tisku:

12.5.2020

  • Je reálný schodek 300 miliard pro rok 2020? Můžeme dostat ke schodku až půl bilionu korun.
  • česká ekonomika je čtvrtou nejméně zadluženou ekonomikou v EU. Můžeme si dovolit věnovat na záchranu ekonomiky poměrně vysokou částku. To ovšem neznamená, že bychom neměli být rozpočtově odpovědní. V roce 2021 bychom již měli výrazně snížit schodek státního rozpočtu. A to tím, že se osekají všechny zbytné výdaje například v podobě slev na dopravu pro studenty a důchodce a budou se hledat provozní úspory. 
  • OECD i MMF se ve svých predikcích shodují, že v příštím roce by měl nastat zhruba šestiprocentní růst. Česká republika by neměla (i přes tuto krizi) ustupovat ze svých dlouhodobých cílů, jako je reforma vzdělávání nebo důchodová reforma. Naopak, ve světle příležitosti, kterou krize poskytuje, je jejich realizace o to naléhavější. 
  • Česká republika se, pokud bude schopna využít dřímajícího kreativního potenciálu, může posunout mílovými kroky kupředu. Je ale třeba investovat do chytrých technologií, podporovat rozvoj bezkontaktní ekonomiky a hledat neotřelá řešení. 
  • https://www.forbes.cz/tri-otazky-pro-tri-ekonomky-jak-hodnoti-kroky-vlady-a-co-nas-krize-bude-stat/
zobrazit více..
Loading...