Protioxidanty

k životu potřebuje kyslík, ale nestabilní kyslíkové molekuly tzv. volné radikály působí destrukci zdravých buněk. To má za následek mnoho onemocnění včetně rakoviny. Protioxidanty jsou látky, které brání vzniku volných radikálů, a pokus již exitují brání jim v dalším působení.
 
Protioxidanty jsou skupiny prvků, které chrání lidské buňky před škodlivými účinky volných radikálů které mohou významně zhoršit náš imunitní systém. Z chemického hlediska je antioxidant jakákoli látka, která, oddaluje a nebo inhibuje oxidaci. V širším smyslu slova protioxidanty mohou být všechny faktory, které zpomalují nebo zabraňují oxidačnímu poškození biologických struktur. 

Naše tělo má také své vlastní protioxidanty (např. konzym Q10, glutathion, atd), Které účinně bojují s volnými radikály. Ale bohužel se s věkem se produkce antioxidantů snižuje a další rostoucí negativní faktory (kouř, výpary, chemické kontaminované potraviny a voda) jejich množství a účinnost dále snižují.
To znamená, že pouze jednu věc - je třeba zvýšit spotřebu potravin bohatých na vitamíny C a E, beta-karoten a selen které nám pohohou odzbrojit volné radikály, ale současně zlepší fyziologii těla, její ochranu proti virům, bakteriím a toxickým látkám.

Protioxidační obranný účinek v těle lze rozdělit do 3 úrovní:

  • preventivní protioxidanty - brání vzniku endogenní volných radikálů ( transferin, feritin, hemosiderin, laktoferin, albumin ¨
  • bazické protioxidanty - zajišťují sledování a odstraňování již vytvořených volných radikálů, to zajišťují enzymatických a neenzymatické protioxidanty ( superoksidizmutazata enzym kataláza, glutathionperoxidáza, glutathionreduktaza )
  • regenerační protioxidanty - částečně napravují škody způsobené volnými radikály - enzymy ( fosfolipázy A2, některé proteolytické enzymy, reparativní enzymy )

Hlavními zdroji protioxidantů jsou:

Zde je seznam některých z nejpopulárnějších Antioxidantyprotioxidantů:

 

zobrazit více..
Loading...