Průmysl 4.0, robotika

Koronavorová, hospodářská, ekonomická a systémová krize 2020 - 2021

Současná krize je krizí globalizace (totální provázanost a tím i závislost produkčních systémů a jejich filosofií, např. Just in Time), nadvýroby a omezené spotřeby, kterou zrychlila koronavirová pandemie během pouhých tří měsíců na celé planetě. Současně s klimatickými změnami nedostatkem sezónních pracovníků hrozí nedostatek potravina a zdražování.

"Snížená poptávka EU může ovlivnit jen zhruba 40 % domácí ekonomiky. Hlavním faktorem obnovení české ekonomiky tak zůstává obnovení domácí poptávky.

Minulé pandemie trvaly roky, epidemie chřipky, např. španělské (1918-19) - globální propad o 5 % HDP, asijské (1957-58) a hongkongské (1968-69).  Jaká bude propad současné globální ekonomiky, díky pandemii koronaviru?

Před více než deseti lety se problémy kupily pomalu (2007-2008). První signály značily nesplácené takzvané subprime hypotéky už v létě 2007, trvalo půl roku, než to přestaly zvládat první banky (Lehman Brothers) a postupně se začala odhalovat toxicita nekontrolovaného rozpuku finančních derivátů. Před 12-ti lety šlo zhruba o 50 % sešup z vrcholu.

Na povrchu vypadá, že je klid, ale uvnitř je vše v pohybu

Multikrize 2020 - 2024

Na obloze se nám zrcadlí stav (postavení planet), který nám ukazuje potenciál budoucího vývoje na planetě a současně dochází i tzv. transformačnímu vývojovému bodu zlomu, který je spojen s transformační vývojovou změnou Homo sapiens v nový vývojový druh a globálním vymíráním živočišných druhů.

Současnou situaci lze charakterizovat pohledem minulosti, že došlo k souběhu Velké deprese (1929) a španělské chřipky (1918) do jednoho okamžiku - nastal blackout ekonomiky a díky strachu a obavám obavy vysoké nezaměstnanosti se to obratem projevilo na výdajích domácností (zamrzla spotřeba - krev ekonomiky), podobně, jako míza, která přestane proudit v kůrovcem napadených lesích.

Nastal blackout ekonomiky (omezení výroby, spotřeby a pohybu obyvatel), postižené budou s různou intenzitou všechny oblasti společnosti a ekonomiky - koronavirus odhalil slabinu současného modelu kapitalismu 21. století (kritérium je zisk), který čeká transformační kolaps. Vládnoucí elity našli způsob, jak vyřešit současné problémy: "Vrtulníkové peníze". To je vytištění peněz centrálními bankami, které se nebudou nikdy splácet. Otázkou je, kdo vlastní a ovládá centrální banky a jak působí "pánové za oponou" na globální svět? 

Další vývoj je nepredikovatelný, protože například roste opět tenze mezi USA a Čínou, další vývoj pandemie je otevřený a není jasné jak dlouho bude trvat, zda přijde druhá vlna. Nastává ústup od globalizace (lokalizace) a v řadě zemí se posiluje role státu. Další vývoj klimatických změn je jejich rychlost je nejasný (11.6.2020, ekonom Branko Milanovic).

Co způsobila koronavirová krize 2020, včetně důsledků, jaké sektory jsou postižené?

  • letecká doprava, nákladní a hromadná doprava kolabují.
  • turismus, odvětví cestování a cestovního ruchu, toto odvětví představuje 10,4 % celosvětové ekonomiky a zaměstnává 10 % celosvětové pracovní síly.
  • development a reality, nájmy a prodej nemovitostí.
  • hotely, gastronomie, ubytovací služby, maloobchod, neplacení nájemného odklad do 31.12.2020.
  • sektor pohostinství, ubytování, služby a další sekundární sektory, následovat může propouštění zaměstnanců.
  • bankovní sektor (druhotná platební neschopnost, nesplácení úvěrů), krachy firem, nesplácení hypoték atd.
  • kolaps kultury, sportu, veletrhů a hromadných akcí.
  • nesplácení půjček firemních i obyvatel (růst dluhů, exekucí, bankrotů).
  • realitní sektor, pokles cen nemovitostí, růst nezaměstnanosti.
  • pokles prodeje a výroby automobilů a spotřebního zboží.
  • čeká nás velké sucho a nedostatek potravin - hrozí války o vodu a potraviny.
  • krachy malých firem, insolvence občanů i veřejně obchodovaných společností - roztáčí se proces, jeho důsledky budeme vidět za několik měsíců do konce roku 2020 (vrchol přichází několik měsíců po začátku růstu nezaměstnanosti), čeká nás kolaps justiční soustavy.
  • kolabuje světový měnový systém, který je založený na neustálém růstu (aby se mohli splácet dluhy a úroky), současné dluhy jsou nesplatitelné a dále rostou závratným tempem (stimulace ekonomiky díky nastupující recesi a krizi).
  • RT (rozvíjející se trhy) postihuje masový odchod zahraničních investorů poohlížejících se po bezpečných aktivech . Důsledkem je vznik bezprecedentní souběžnosti kapitálových odlivů a měnových devalvací (rozvíjející se trhy mají půjčky ve světových měnách, hrozí však devalvace místních měn - mají nezajištěné devizové dluhy).
  • RT čeká další odliv levné práce (díky nástupu robotizace a lokalizace výroby) a růst nezaměstnanosti.

Dochází ke krizi cashflow (nespotřeba, omezená spotřeba) 2020. Kolabuje spotřeba, neproudí peníze a nedostávají se tam, kam by měly. Celá ekonomika se může zastavit a můžeme dojít do druhotné platební neschopnosti (malé a střední podnikatele čeká kolaps), dochází k řetězení neřešených a odkládaných problémů a vzniku dalších krizí - nastává systémová krize kapitalismu 21. století

Jak překonala Čína koronavirovou krizi 2020?

Číně předpovídají ekonomové Bloombergu propad o 11 % v prvním čtvrtletí a expanzi o 1,4 % za celý tento rok. U eurozóny předpokládají v končícím kvartálu pokles mezičtvrtletně o 3,1 % a propad o -2 % za celý rok. Ve Spojených státech bude dopad nejvíce znát až ve druhém čtvrtletí, odhadu je Bloomberg. HDP by se mohl snížit o anualizovaných 9 %, odhadují experti. Za celý rok Bloomberg očekává snížení o 0,5 %.  (25.3.2020)

  • V lednu se infekce množily.
  • V únoru vypnuli ekonomiku.
  • V březnu případy nákazy novým typem koronaviru začaly klesat - z únorových tisícovek se v březnu Číňané dostali na desítky případů.
  • Aktivita je podle našeho odhadu z více než 85 % zpátky v normálu.

Klíčové okamžiky, které nás čekají po skončení karantény:

  • Až skončí moratorium a lidé začnou reálně upadat do platební neschopnosti, což se nepochybně stane. 
  • Až zjistíme, o kolik poklesla výkonnost v zemích, kam vyvážíme (produkce a odbyt výrobků v globálně provázané ekonomice).
  • Stav ekonomiky pro koronavirové krizi (sčítání škod), výše nezaměstnanosti, počet bankrotů, pokles HDP, stav jednotlivých sektorů ekonomiky - kdo přežil zatěžkávací zkoušky.

Proto je klíčovým úkolem vlády udržet finanční systém co nejvíc imunní, aby byl schopen fungovat a být oporou české ekonomiky. Dnes nikdo nevíme, jak bude tato krize dlouhá a jaké bude mít dopady. Může dojít k hysterii na trhu a my víme, jak jednoduše může vzniknout run na banky (Jiří Šmejc, spolumajitel skupiny Home Credit a dlouholetý společník Petra Kellnera) 

  • Klíčová otázka: kdo je řídící složkou, která používá aplikaci vrtulníkových peněz podle vzoru dalších západních ekonomik (USA).

Koronavorová, hospodářská a ekonomická krize, informace z tisku:

24.1.2021 Americký akciový trh v posledních měsících zaplavují akcie firem, které vznikly jen proto, aby vyhledávaly akviziční příležitosti. Investoři jim loni svěřili rekordních 82 miliard dolarů, tedy přibližně 1,8 bilionu korun, přestože ani nevědí, do čeho budou investovat. Část expertů se proto domnívá, že tyto podniky by nakonec mohly být novým zdrojem spekulativní bubliny. Uvedl to server listu The Wall Street Journal (WSJ).

Řeč je o firmách, které se označují zkratkou SPAC, podle anglických slov special-purpose acquisition companies. Tedy o firmách, jejichž cílem je zaměřovat se na akvizice. V poslední době tyto podniky vyhledávají zejména start-upy v odvětví vyspělých technologií. Angažují se v nich i známá jména, nejen proslulý investor William Ackman, ale také například bývalý hráč basketbalové NBA Shaquille O'Neal či bývalý předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

SPAC jsou čím dál častějším nástrojem financování pro soukromé firmy, které mají zájem dát své akcie na veřejný trh. Takto se v roce 2019 například dostala na burzu společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona. Vhodný akviziční cíl tak nyní hledá už skoro 300 firem označovaných jako SPAC. K dispozici mají celkem zhruba 90 miliard dolarů (kolem 1,9 bilionu korun) a v posledních týdnech vzniká v průměru pět takových firem každý pracovní den.

  • Od začátku letošního roku vzniklo už 67 SPAC, které od investorů získaly téměř 20 miliard dolarů. To je výrazně nad částkou za celý rok 2019, která byla rekordní, než se fenomén SPAC loni prudce rozšířil. SPAC za loňský rok získaly do té doby nevídaných 82 miliard USD.
  • "Když slyšíte, že o SPAC už mluví všichni, vyvstává otázka, zda už z toho není spekulativní mánie," řekl člen vedení společnosti Westchester Capital Management Roy Behren, který sám do firem SPAC investuje. Jako problém by se mohl ukázat i málo průhledný proces oceňování firem, který může vést k tomu, že SPAC nakoupí předražené firmy. Opakovat by se proto mohla situace z přelomu tisíciletí, kdy splaskla bublina internetových akcií a nastal propad na burzách, upozorňuje Atwater z Financial Insyghts.
  • https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/wall-street-je-precpana-akvizicnimi-stopari-se-dvema-biliony-dolaru-se-pousti-po-jakekoli-stope-1377326

28.12.2020 Téměř každý druhý Čech souhlasí s tvrzením, že ekonomická krize je v plném proudu a přinese s sebou prudké zvýšení nezaměstnanosti. Téměř 30 % obyvatel Česka situaci tak dramaticky nevnímá. Podle nich není sice růžová, ale o krizi není třeba mluvit. Vyplývá to z průzkumu Broker Consulting mezi 880 respondenty 

18.12.2020 Bulharský premiér Bojko Borisov očekává příchod bezprecedentní finanční a ekonomické krize. Evropské státy podle něj začnou bankrotovat nebo budou mít 15% deficity (The Capitals) 

18.10.2020 Podle České národní banky (ČNB) epidemie způsobila, že lidé letos začali vybírat z bankomatů více peněz než obvykle. A není to jen snaha mít okamžitě dostupnou finanční rezervu. I mezi drobnými firmami se v době nejistoty platí častěji hotově.

Podle člena vedení ČNB Vojtěcha Bendy poptávka po hotových penězích s příchodem koronaviru skokově vzrostla. "Na jednu stranu je tu politická snaha propagovat bezhotovostní platby, reálně jsou ale dodávky hotovosti vyšší, než je obvyklé v tomto období," říká Benda v rozhovoru pro HN.

Podle dat komerčních bank lidé platí kartou, převodem peněz z účtu na účet či jinou bezhotovostní formou více než před pandemií. Hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil uvedl, že zatímco loni tvořily platby v hotovosti 57 procent všech uskutečněných transakcí, během jarní vlny pandemie spadl jejich podíl až na 46 procent. Nyní se hotovostí platí stejně často jako bezhotovostně. Podle České národní banky (ČNB) epidemie způsobila, že lidé letos začali vybírat z bankomatů více peněz než obvykle. A není to jen snaha mít okamžitě dostupnou finanční rezervu. I mezi drobnými firmami se v době nejistoty platí častěji hotově. lidé na bankovky nezanevřeli. V první polovině dubna poskočil objem peněz v oběhu o 55 miliard korun z celkových přibližně 630 miliard. Za celý loňský rok to bylo jen o 25,8 miliardy.

https://archiv.ihned.cz/c1-66831750-kvuli-covidu-vyrazne-stoupl-zajem-o-hotovost-dodavatele-uprednostnuji-penize-na-drevo-pred-fakturou

13.10.2020 Německá centrální banka vyzvala finanční ústavy v Německu, aby se připravily na vlnu insolvencí. Koronavirová krize totiž ohrožuje slabší podniky a mohla by mít i nepříznivé dopady na trh s nemovitostmi, který doteď zažíval boom, uvedla dnes Deutsche Bundesbank, jak zní oficiální název centrální banky (ČTK) 

8.9.2020 Známý investor a ekonom Ed Yardeni se před několika týdny na svém blogu zamýšlel nad tím, zda americká ekonomika nesměřuje opět k boomu dvacátých let, podobně, jako se to stalo v minulém století. Yardeni nyní dodává, že tomu může pomoci zejména vývoj v oblasti biotechnologií, robotiky, automatizace, umělé inteligence a nanotechnologie. K tomu se přidávají inovace ve 3D tiskárnách a výrobě elektromobilů, baterií, kvantových počítačů a blockchainu. Jaká je další Yardeniho vize? 

Investor píše, že v minulosti nové technologie změnily způsob využívání lidské i zvířecí síly. Zvýšila se rychlost u činností, které byly příliš pomalé - například orba pomocí koňů. Došlo k automatizaci aktivit, které vyžadovaly mnoho pracovníků, zvýšila se produktivita, specializace lidské činnosti. Stále šlo ale o aktivity prováděné rukama, o hrubou lidskou práci. Dnešní změny se podle Yardeniho liší v tom, že probíhají na úrovni práce lidské mysli. Jinak řečeno, "je to o technologiích, které dělají to, co mozek, ale rychleji a přesněji."

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4488926/Yardeniho-vize-dalsiho-boomu.html?

20.8.2020 Žít na steroidech není zdravé. Programy jako Antivirus jsou návykové, říká šéf České spořitelny. Ze státního programu na pomoc firem Covid III bylo v prvních dvou měsících od spuštění vyplaceno necelé procento z čerpatelné částky, která činí až 495 miliard korun. V tom ovšem Tomáš Salomon problém nevidí. "Je to naopak dobrá zpráva," říká v rozhovoru pro HN. V nové roli prezidenta České bankovní asociace se chce zasadit o větší digitalizaci státní správy a také se zaměřit na finanční vzdělávání a gramotnost, která prý Čechům trochu chybí. Doba, kdy se hojně přechází na e-comerce a platby on-line, je pro to podle něj více než vhodná, neboť budoucnost je v bezhotovostní ekonomice.

https://archiv.ihned.cz/c1-66804650-zit-na-steroidech-neni-zdrave-programy-jako-antivirus-jsou-navykove-rika-sef-ceske-sporitelny 

8.8.2020 Téměř padesát tisíc německých obchodníků se po uzávěrách během koronakrize v dubnu a květnu letošního roku ocitlo na hranici krachu. Uvádí to Německý svaz obchodu (HDE), který sdružuje obchodníky v kamenných obchodech ze všech oborů po celém Německu. Jedinou výjimkou, kde se tržby udržely na obvyklé úrovni, a často dokonce rostly, jsou obchody s potravinami, které kvůli koronakrizi zavřít nemusely. V ostatních oborech ale podle údajů HDE došlo k výpadku tržeb ve výši 40 miliard eur.

Německá ekonomika se podle Eurostatu ve druhém čtvrtletí smrštila o 10,1 procenta, počet nezaměstnaných vyskočil o půl milionu na celkových 2,91 milionu lidí. To nejhorší ale podle všeho teprve přijde. Spolková agentura práce (BA) odhaduje, že největší vlna krachů dorazí na podzim, kdy by také počet lidí bez práce mohl překonat psychologickou hranici tří milionů osob. V současnosti je totiž řada firem včetně kamenných obchodů před bankrotem ochráněna vládními opatřeními, do 30. září například neplatí zákonná povinnost vyhlašovat konkurz, přestože se firma topí v dluzích. Pokud by do takto rozjeté krize ještě vpadla druhá vlna nákazy s plošnými uzávěrami veřejných prostor, byl by to pro desítky tisíc podnikatelů definitivní konec.
Více na https://www.e15.cz/zahranicni/nemecti-obchodnici-se-boji-krachu-z-druhe-vlny-koronakrize-1372174?boxiku&utm_source=www.seznam.cz4.8.2020 Generální tajemník OSN António Guterres říká, že globální pandemie Covid-19 má za výsledek historicky největší narušení vzdělávání a mohla by způsobit generační katastrofu. V červnu se bez řádného vyučování ocitla miliarda školáků ve 160 zemích (FT)

22.7.2020 Názory lidí na ekonomickou situaci ČR se podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd (CVVM) prudce zhoršily. Zatímco v březnu ji jako dobrou hodnotila téměř polovina lidí, aktuálně je to necelá čtvrtina. Zároveň stoupl podíl negativních hodnocení z březnových 12 % na aktuálních 33 %. Další vývoj hospodářství vidí Češi ještě hůře. Se zhoršením počítají tři čtvrtiny respondentů, letos v lednu to přitom byla třetina. Propad je zjevnou reakcí na nastupující ekonomickou krizi spojenou s koronavirovou pandemií

21.7.2020 Renomovaná americká finanční expertka Suze Orman varuje před tím, že v USA se schyluje v souvislosti s negativními projevy koronavirové pandemie k "perfektní finanční bouři", která by mohla přijít v souvislosti s ukončováním podpůrných opatření státu. Podle Ormanové finanční situace mnoha Američanů byla v průběhu první vlny šíření koronavirové nákazy obtížná a nyní se zdá, že by se mohla ještě dále zhoršit.

  • Podle některých odhadů by při katastrofickém scénáři mohlo nuceně opustit své stávající domovy kvůli neplacení nájemného mezi 24. červencem a zářím 20-28 miliónů Američanů, kteří nebudou schopni dostát svým závazkům. Taková míra nemá v historii USA srovnání a obdobu a představuje výrazné riziko.
  • Ke konci července vyprší podpora 600 USD týdně pro nezaměstnané. Osud podpůrného programu CARES Act zatím není úplně jistý. Demokraté usilují o jeho prodloužení, ale podle některých komentářů se zdá nepravděpodobné, že by se to podařilo odsouhlasit ještě před vypršením prvního kola.
    Tuto podporu čerpá cca 25 miliónů Američanů. 
  • CARES Act chrání také Američany před problémy se splácením jejich vládou zajištěných hypoték a to nejméně do konce srpna. Aktuálně má vládou zaručenou hypotéku cca 70% jednogeneračních domů. Zbylých 30% nemá žádnou státní záruku a proto se na ně žádná "obrana" ani nevztahuje. 
  • Podpora státu se týká také studentských půjček, jejichž splácení bylo umožněno v případě nutnosti pozastavit až do konce září. Demokraté usilují pro prodloužení této formy podpory. 
  • https://www.kurzy.cz/zpravy/551939-orman-konec-podpurnych-programu-v-usa-hrozi-perfektni-financni-bouri-ktera-bude-daleko-horsi-nez/

20.7.2020 Americký ministr financí Mnuchin říká, že uvažuje o dalším 1 bilionu USD v rámci koronavirové pomoci (Reuters) 

15.7.2020 Před dvanácti lety zažil svět hlubokou finanční krizi. O dva roky později požádalo Řecko o finanční pomoc a začala tím dluhová krize, kdy hrozil odchod země z eurozóny. Nyní čelí evropské ekonomiky krizi ještě hlubší a dluhy prudce vzrostou. Další dluhová krize tak je nejspíš jen otázkou času, neboť pohled na ekonomiky jižních zemí je dost pochmurný. Itálie se nebyla schopná dostat ekonomicky ještě ani na úroveň roku 2008, produktivita stagnuje. Nerodí se děti a do dvaceti let prudce vzroste v populaci počet penzistů, které bude muset živit stále méně ekonomicky aktivních lidí. Do dvaceti let může země přijít až o osm milionů obyvatel. Pokud nevyvolá dluhovou krizi pandemie, tak demografický náraz téměř určitě. A podobně jsou na tom Řekové, Španělé i Portugalci. Ostatně podle Národní rozpočtové rady jsou na trajektorii neudržitelnosti veřejných financí i Češi, a to mají násobně menší zadlužení.

https://nazory.ihned.cz/c1-66789830-kdy-to-vybuchne-k-roztoceni-dluhove-krize-to-od-te-financni-posledne-trvalo-dva-roky

13.7.2020 Spojené státy jsou v podivné situaci, protože nezaměstnanost klesá, ale celková situace na trhu práce se zhoršuje s tím, jak se prodlužuje krize způsobená koronavirem. Na stránkách Bloombergu to píše známý ekonom Noah Smith, podle něhož se americká ekonomika nachází uprostřed "dvojitého útlumu". Jeden z nich je krátkodobý a je způsoben strachem z koronaviru. Druhý bude dlouhodobější a bude více připomínat tradiční recese.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4450905/smith-americka-ekonomika-a-dvojita-recese.html

13.7.2020 Ing. Lukáš Kovanda: Letíme nad údolím smrti, přijdou bankroty, propouštění a zdražení potravin

10.7.2020 Atradius: Globální ekonomika se připravuje na nejhorší hospodářskou recesi za posledních 40 let. S postupným rozšiřováním recese očekává pojišťovna Atradius propad mezinárodního obchodu o 15 %, což představuje historicky jeden z nejrychlejších poklesů. Následné výrazné oživení v roce 2021 je sice stále ve hře, jeho tempo a rozsah jsou ale zatím velmi nejisté a budou záviset zejména na rychlosti a rozsahu uvolňování karanténních opatření.

U rozvinutých ekonomik je v nastupující recesi očekáván celkový propad HDP o 6,6 %. U Velké Británie, jejíž hospodářství je již tak pod tlakem s ohledem na odchod země z Evropské unie se předpokládá pokles o 10,8 %, ale ani pro státy Eurozóny nejsou vyhlídky o moc lepší s očekávaným poklesem o 8 %. U Japonska a USA není očekávaný pokles tak prudký, jde jen o 6,1 % respektive 6,0 %.

https://www.kurzy.cz/zpravy/550811-atradius-globalni-ekonomika-se-pripravuje-na-nejhorsi-hospodarskou-recesi-za-poslednich-40-let/

7.7.2020 České hospodářství čeká letos kvůli omezením spojeným s šířením koronaviru propad o 7,8 %, což je výrazně více, než se původně předpokládalo. Evropská komise v dnešním makroekonomickém odhadu zhoršila letošní vyhlídky české ekonomiky o 1,6 p.b. proti květnové prognóze. Příští rok by sice hrubý domácí produkt ČR měl vzrůst o 4,5 %, i to je však o půl bodu méně než při jarním odhadu, uvedla komise (patria.cz)

19.6.2020 Angela Merkelová: EU čelí velmi, velmi těžké době. Čelí nejhorší recesi od druhé světové války. Přesto někteří nemusí docenit, jak špatná tato situace je (Bloomberg) 

17.6.2020 Schillerová: Pokud přijde druhá vlna, už nemůžeme vypnout ekonomiku. Postup, který se zvolil v roce 2008 a 2009, byl naprosto odlišný od toho, který jsme zvolili my. Určitě půjdu jinou cestou, než šel Miroslav Kalousek. Jediná šance je touto krizí se proinvestovat, investice navýšíme na téměř 200 miliard. Musí to být připravené projekty, většinou to půjde do dopravní infrastruktury. Půjde to na SFDI, na Ředitelství silnic a dálnic a tak podobně. Posilujeme to na všechny připravené projekty, nemůžeme na nic čekat. I příští rok, i v dalších letech budou vyšší schodky. Budeme je zhruba o půl procentního bodu snižovat tak, abychom se dostali na situaci jako před pandemií v roce 2028. Uvidíme, jak se budou vyvíjet příjmy. Když se podíváte na analýzu OECD, tak ona sice odhaduje propad pro Českou republiku 9,6 procenta. To nemůžu potvrdit, ani vyvrátit. Pokud ale přijde druhá vlna, nemůžeme v žádném případě vypnout ekonomiku.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jak-hluboko-do-kapsy-budou-mit-cesi-po-koronakrizi-ptejte-se-aleny-schillerove-109537#

15.6.2020 Analytik ČSOB Petr Dufek: "Největším rizikem je nyní poptávkový šok - zda budeme ochotni utrácet, půjčovat si a dál věřit, že se všechno vrátí brzy do normálu." Podle průzkumů se spotřebitelé začínají po propadu v dubnu obracet k lepšímu očekávání do budoucnosti

12.6.2020 Americký ministr financí Steven Mnuchin v reakci na růst počtu nakažených a hospitalizovaných s Covid-19 v některých US státech, že další uzavření ekonomiky pro boj s nákazou už v podstatě nebude možné respektive to nebude přípustné řešení. První uzavírka podle Mnuchina ukázala, že takový krok sám o sobě jen vytváří další nebezpečí a prohlubuje celkové škody a to nejenom ty ekonomické. Reakce na první vlnu nákazy byla v tomto ohledu cennou zkušeností.

https://www.kurzy.cz/zpravy/547860-mnuchin-us-mf-znovu-uz-ekonomiku-zavrit-nemuzeme/ 

11.6.2020 Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek předvídá závažné ekonomické problémy, které budou mnohem horší, než by si to vyžadovaly důsledky epidemie. Stojíme na prahu situace, kdy se prudce propadá dominantní segment našeho HDP, což je průmysl. Stavebnictví dojíždí ze starých zakázek. Strašně záleží na tom, jak rychle poroste poptávka.

https://www.forum24.cz/kalousek-stojime-na-prahu-hospodarske-krize-vlada-nase-vyhledy-zhorsuje/

9.6.2020 Ekonomika Spojených států v únoru vstoupila do recese, a ukončila tak rekordně dlouhé období růstu. Oznámil to výbor Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER), který v USA určuje začátky a konce recesí. USA se nyní podobně jako další země potýkají s negativními hospodářskými dopady koronaviru. Podle údajů amerického ministerstva obchodu se hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí snížil o 4,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se očekává ještě výraznější propad, který by mohl činit přes 20 procent. 

8.6.2020 Světová banka říká, že letošní recese bude v přepočtu na obyvatele nejhlubší od propadu globální ekonomiky po druhé světové válce v letech 1945-46, Světová ekonomika v letošním roce klesne podle odhadu Světové banky (SB) o 5,2 %. V příštím roce počítá banka s oživením, světová ekonomika by podle ní měla vzrůst o 4,2 %.

8.6.2020 Ekonomické dopady pandemie způsobené novým typem koronaviru budou možná patrné až 10 let. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC Radio 4 to řekl prezident Světové banky David Malpass. Pandemie podle něj zasadila globální ekonomice zničující ránu, po které se více než 60 mil. lidí ocitne v extrémní chudobě. Až miliardy lidí pocítí dopady na své životní úrovni

4.6.2020 Ekonom Richard Baldwin,současná pandemie mění práci čtyřmi způsoby: Masivní ztrátou pracovních míst, obrovskou digitální transformací, prudce rostoucí dluhovou zátěží a obrovskými náklady na uspořádání kanceláří kvůli sociálnímu distancování. 

https://www.kurzy.cz/zpravy/547023-baldwin-covid-19-a-budoucnost-prace/

4.6.2020 Globální trhy jedou na vlně optimismu. Uvolňování karanténních opatření napříč vyspělým světem v kombinaci s masivní reakcí centrálních bank žene akcie vzhůru. Realita v podnikovém sektoru je však stále hodně komplikovaná. Anketa mezi (převážně středně velkými) podniky ukázala, že více než 40 % podniků pociťuje přes uvolňování vládních opatření jen velice pomalý návrat k normálu, a proto de facto odkládají všechny naplánované investice. Po opětovném "zapnutí" nabídky tak na ekonomiku může dopadnout druhý navazující šok - slabá a nejistá poptávka. Nemusí být tak jednoduché ji v číslech hned rozeznat, protože ji přebije právě naskakující nabídka (otevírání obchodů, autosalónů, apod.). Na druhou stranu její efekt může být dlouhodobější a dopadne negativně na trochu jiná odvětví než zavádění karantény na začátku pandemie.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4421605/rozbresk-druha-vlna-soku-do-ceske-ekonomiky---kdo-je-nejvic-zranitelny.html 

29.5.2020 Nynější krize jen tak neodezní, míní jeden z předních světových ekonomů Nouriel Roubini (předpověděl hypoteční krizi ve Spojených státech, která přerostla v globální finanční krizi v letech 2008 a 2009). Svět podle něj míří do recese, jakou ještě nezažil, řekl britské BBC. Podle akademika, který si za své ponuré předpovědi vysloužil v médiích přezdívku Doktor Zkáza (Dr. Doom), se bude globální ekonomika z koronaviru vzpamatovávat ještě příští dekádu.

Asijské rozvojové země mají podle něj našlápnuto k tomu, aby se z krize vzpamatovaly dříve než vyspělé země. Předpovídá také pokračování obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/krize-recese-nouriel-roubini-koronavirus-pandemie-dluh-ekonomika.A200525_103055_eko-zahranicni_mato?

21.5.2020 Koronavirus? Po roce 2030 nás čeká další krize. Vláda to tají, říká Kalousek

  • zlomí se demografická křivka. Ročníky 1970 a mladší půjdou do důchodu, ty teď platí sociální a zdravotní pojištění a stanou se státními pojištěnci. 
  • i kdyby nepřišla koronavirová krize, tak se oba dva systémy, jak zdravotní, tak sociální, začnou řítit do stamiliardových deficitů 
  • poroste nezaměstnanost i díky robotizaci, moderním technologiím a lokalizaci výroby

18.5.2020 "Vážení spoluobčané. Premiér @AndrejBabis vás nabádá, abyste věřili v budoucnost a utráceli. Nevěřte mu. Nejde mu o vás, ale o DPH z každého vašeho nákupu. Neutrácejte a šetřete na příští těžké dny. Koneckonců M. Benešová tvrdí, že 'každý má mít vatu na tři měsíce'. Poslechněte ji," napsal nedávno Miroslav Kalousek na svůj Twitter. Dnes skončil nouzový stav, ale začíná vážná ekonomická krize. Myslím, že na konci druhého kvartálu uvidíme více než dvojciferný propad hospodářství. Žádná rodina neví, jestli někdo nepřijde o zaměstnání. Neměli bychom utrácet za hlouposti. Měli bychom počítat s tím, že příští měsíce, a můžou to být i roky, můžou být těžké. Proto lidi nabádám, že jim může být ještě hůř, než dnes.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jak-cesko-zvladlo-koronakrizi-ptejte-se-miroslava-kalouska-106048

18.5.2020 Ekonomika Spojených států by ve druhém čtvrtletí mohla v důsledku koronaviru klesnout o více než 30 %. V rozhovoru na televizní stanici CBS to řekl šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell. Největší ekonomika světa se podle něj ale vyhne dlouhodobému propadu, jaký zažila za velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Televize část rozhovoru odvysílala v neděli, celý přepis pak zveřejnila na svých internetových stránkách.

https://byznys.ihned.cz/c1-66765090-sef-fedu-neocekava-opakovani-hospodarske-krize-z-30-let-mira-nezamestnanosti-v-usa-ale-muze-byt-podobne-vysoka

14.5.2020 Koronavirus přidusil koloběh peněz v ekonomice. Některé české podniky tak nyní přestávají tolerovat zpoždění ve splácení faktur a začaly zkracovat jejich splatnost.Z analýzy Hospodářské komory vyplynulo, že více než tři pětiny podniků, přesně 62 procent, hlásí, že nezaznamenaly od věřitelů vůbec žádný vstřícný krok, který by jim pomohl zejména udržet likviditu a pomohl s cash flow. Týká se to více menších společností.

Zaměstnavatelé mají nyní potíže vyplácet mzdy svým zaměstnancům a činí to podle komory jen za cenu toho, že dočasně nezaplatí svým dodavatelům. Tím se ale roztáčí kolotoč druhotné platební neschopnosti. Opatřeními vlády proti koronaviru byl zmrazen téměř celý tuzemský dodavatelsko-odběratelský řetězec, a vztahy mezi firmami se proto začaly přiostřovat.

Fakt, že problémy s cash flow v souvislosti s dopady vládních preventivních opatření zasáhly většinu českých firem, se projevuje mimo jiné i neochotou dodavatelů k posunutí splatnosti faktur. Firmy zmiňují, že naopak řada dodavatelů zkrátila dobu splatnosti a snížila toleranci případných faktur po splatnosti. Tím dochází k napětí mezi podniky. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dochazeji-penize-napeti-mezi-firmami-se-uz-projevuje-ve-fakturach-105762#

14.5.2020 Německo i další evropské země by měly na půl roku vysadit daň z přidané hodnoty (DPH) na dražší zboží, aby znovu nastartovaly ekonomiku. Je o tom přesvědčen německý ekonom Ferdinand Dudenhöffer působí na univerzitě ve švýcarském St. Gallenu.

Na rozdíl od řady jiných zvažovaných opatření je to podle něj rychlá a efektivní cesta, jak nejhlubší ekonomickou krizi za desítky let překonat. Dudenhöffer to řekl v rozhovoru se zahraničními novináři v Berlíně.

"Jediná pomoc, kterou teď máme, jsou lidé, privátní konzumenti. Proto je musíme motivovat k nakupování," je přesvědčen. Nestačí ale, aby se lidem daly peníze nebo poukazy na zboží, které pak utratí za předměty denní potřeby, nebo si je dokonce uschovají do budoucna. Je nutné podpořit nákup zboží vysoké hodnoty, které by si lidé jinak v současné složité době nekoupili. prosazuje, aby stát na šest měsíců vysadil daň z přidané hodnoty na zboží v ceně přes 10.000 eur (276.000 Kč). "Lidem by se řeklo: 'Máte šanci nakupovat teď za ceny, které jindy mít nebudete'," navrhuje. Sleva by se dala využít na širokou škálu zboží, ať už je to nábytek, informační technologie nebo auta.

Výhodou takového opatření, u něhož je možné libovolně upravovat parametry, je podle ekonoma především to, že se dá jednoduše prosadit a mělo by prakticky okamžitý dopad. Také by se nemuselo složitě kontrolovat, jako jiné formy podpory. Kdyby se podařilo rozšířit jej i na další evropské země, zvýšila by se podle Dudenhöffera výrazně pravděpodobnost, že kontinent krizi poměrně rychle překoná.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/recept-proti-krizi-auta-byty-a-vse-co-stoji-pres-ctvrt-milionu-zlevni-o-petinu-105766#

8.5.2020 Dva američtí maloobchodní obři Neiman Marcus a J.C. Penney v poslední době nejsou schopni splácet své úroky. Měli bychom očekávat, že jeden z nich nebo oba brzy podají insolvenční návrh. Šlo by tak o první vlaštovku v náporu insolvencí amerických podniků zapříčiněných pandemií COVID-19. A vzhledem k tomu, že většině amerických domácností v současnosti schází hotovost k úhradě nákladů za tři měsíce, bankrot vyhlásí také řada z nich.

Zanedlouho by tak Spojené státy před sebou mohly mít trojitý problém milionů insolventních spotřebitelů, úpadků tisíců malých podniků i četných bankrotů velkých veřejně obchodovaných firem, přičemž by současně krachovala celá odvětví. Insolvenční návrhy v USA historicky dosahovaly vrcholu několik měsíců po vzestupu nezaměstnanosti. Nezaměstnanost v USA teď přitom stoupá bezprecedentním tempem - v posledních šesti týdnech bylo podáno přes 30 milionů žádostí. Pokud se v nadcházejících měsících uplatní minulé vzorce, mohl by tento nárůst insolvencí být největším, jaký justiční soustava USA doposud zažila. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4400546/priprava-na-epidemii-americkych-insolvenci.html 

7.5.2020 Američané na nic nečekají a během koronavirové krize se po hlavě pouštějí do nástrah zahradničení a venkovského životního stylu. Potvrzuje to i vedoucí zemědělského řetězce Tractor Supply, jehož obchody zaznamenaly prudký nárůst v prodejích. Asi jako hobbymarkety u nás, když tam vláda trochu nesmyslně pustila tisíce nakupujících. V Americe jde ale o nový trend. Tisíce rodin se v krizi věnují zahradnictví, obdělávání půdy a hlavně chovu kuřat úplně poprvé. Trend nových zahrádkářů, zemědělců a chovatelů drůbeže je dán obavami lidí o dostatek potravin, ale také o jejich bezpečnost v důsledku opatření kolem koronaviru. Nikdo si zkrátka nemůže být jistý, odkud daná okurka je, kdo ji dezinfikoval, zda vůbec a jak moc. Celý globální dodavatelský řetězec se navíc může s krizí zhroutit.

https://www.flowee.cz/civilizace/7906-americane-se-chystaji-na-krizi-ve-velkem-skupuji-slepice-na-chov?

7.5.2020 Česká národní banka v nové prognóze očekává letos pokles ekonomiky o 8 %. Spolu s tím bude klesat také zaměstnanost a prodlužovat se budou také fronty na úřadech práce, nezaměstnanost by měla kulminovat na přelomu let 2020 a 2021. Ekonomika se však do konce příštího roku nedostane na úroveň před pandemií koronaviru.

  • v současnosti nevidí potřebu bezprostředního zásahu na finančních trzích v podobě dodávání likvidity, tedy peněz, finančním institucím. "V návaznosti na novelu zákona o ČNB přesto z preventivních důvodů připravuje nástroj na dodávání likvidity některým nebankovním subjektům," 
  • Kurz by tak letos měl být v průměru 26,90 koruny za euro a příští rok 27,50 koruny za euro. I když tedy koruna oslabila, což s sebou přináší podražování dovážených věcí, měly by ceny klesat.

6.5.2020 Vláda vás podvádí. Pandemie je jen šílený trik, vyvolaný falešnými zpravodajskými médii, a pokud vám záleží na vašich životech, jděte a kupte si zbraně (John McAfee, 74letý kontroverzní investor,je znám pro svou lásku k drogám a paranoiu). Nedávný stimulační balíček USA ve výši 2 bilionů dolarů., tyto peníze nejsou kryty ničím, než pouhými slovy americké vlády. Dále předpověděl, že takto obludný tisk peněz povede ke zhroucení amerického dolaru. Bitcoin a blockchain nás měly zachránit před finančním otroctvím a vládami, které vytváří fiat měnu, kterou jsme nuceni používat a nemyslí si, že nás tentokrát kryptoměny zachrání. Pokud jde o hrozbu COVID-19, McAfee si myslí, že počet úmrtí je zkreslený, protože jsou prezentována mimo kontext. Je si jist, že COVID-19 není takovou hrozbou, aby se kvůli ní musela zastavit celá ekonomika. John navíc opakovaně uvedl, že na průjem či chřipku umírá více lidí než na COVID-19. Tato srovnání byla ovšem všeobecně epidemiology odmítnuta jako bezohledná. Je přesvědčen, že kvůli globálnímu zastavení ekonomiky a tisku nových peněz nás čekají temné časy. Jaké vidí v této situaci řešení? "Jděte a kupte si zbraně! Protože pokud máte jídlo a nemáte zbraně, vaši sousedé vám jej vezmou, protože vaši sousedé zbraně mají. Aby dal svému tvrzení větší důraz, vytáhl John samopal AK-47 a začal vychvalovat jeho robustnost.

https://kryptomagazin.cz/john-mcafee-varuje-pred-podvody-vlad-a-radi-poridte-si-zbran/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu 

6.5.2020 Hlavní příčinou budoucí krize je ale především dlouhodobě neudržitelná politika centrálních bank založená na dluhu. A tento pokřivený systém nyní centrální banky léčí další vlnou tištění peněz. Za fatální problém světové ekonomiky považuji nezdravý globální měnový systém.

  • finanční svět ani společnost nemají žádné rezervy, takřka vše včetně investic je na dluh - dluhopisy, deriváty, hypotéky, na dluh se podniká, a když to nestačí, máme dotace
  • centrální bankovnictví s fiat měnami zcela pokřivil systém
  • mnoho zemí se ocitne rovněž na pokraji bankrotu, už dnes jsou vlády nejzadluženější v historii - nominálně i vůči HDP. A to ještě nejsou vyčísleny náklady na boj s následky koronavirové pandemii
  • při krizi ve třicátých letech se akcie propadly o 89 % během 35 měsíců 
  • ve hře je dokonce i velmi kontroverzní nástroj tzv. helicopter money, tedy rozdávání finanční podpory přímo občanům a firmám. Jenže rozdáváním peněz se bohatství netvoří. Naopak, rozjede se inflační spirála, která půjde jen těžko zastavit
  • konomové sice nyní varují spíše před deflací, jenže všem významným (hyper) inflačním epizodám v historii předcházel deflační šok, tedy propad cen, zmrazení ekonomiky a pokles množství peněz v ekonomice. Typický příklad deflačního tlaku můžeme vidět například v současnosti na ropě (ropná cenová válka)
  • obrovská poptávka po domech a bytech nebyla v posledních letech tažena vyššími výdělky, ale opět jen levným dluhem (při nízkých sazbách se nevyplácí spořit, ale zadlužovat se), nízkými sazbami na hypotékách
  • měnová politika je také hlavní příčinou rostoucí nerovnosti příjmů a bohatství 
  • https://roklen24.cz/a/SthTE/koronavirus-odhalil-nas-pokriveny-system-zalozeny-na-dluhu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

17.4.2020 Ekonomové se většinou shodují v tom, že ekonomika nezačne normálně fungovat, pokud lidé nebudou mít dost důvěry, že se mohou pohybovat mimo svůj domov bez vysokého rizika nakažení. Uvádějí to The New York Times. Například Betsey Stevenson z University of Michigan se domnívá, že "schopnost znovu otevřít ekonomiku bude záviset na schopnosti pochopit šíření a rizika spojená s virem". Podle něj je také dost dobře možné, že "budeme muset přijít na způsob, jak ekonomiku znovu otevřít s tím, že virus bude stále hrozbou". Lisa D. Cook z Michigan State University ale tvrdí, že řada Američanů nemá ani bankovní účet a jde přitom právě o ty, kteří by pomoc potřebovali nejvíce. Podle ní by tak vláda měla být kreativní a mohla by například používat aplikace jako Zelle na to, aby těmto lidem vyplatila přímé dávky  

17.4.2020 Evropa se musí připravit, že se cizí mocnosti jako Čína budou pokoušet v příštích měsících během očekávané recese nakoupit firmy či podíly v nich, které jsou součástí klíčového domácího průmyslu a infrastruktury. Varovalo před tím v uplynulých dnech několik evropských komisařů i generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66752070-branme-sve-firmy-oslabene-krizi-pred-cinou-zni-z-evropy-cesko-spis-pekingu-otevira-naruc

17.4.2020 Hrozí krachy malých živnostníků, posílení velkých finančních skupin. Včetně té Babišovy. Česko míří ke korporátnímu státu. Když se podíváme na pomoc státu, vidíme, že směřuje hlavně do velkého byznysu. Kurzarbeit, masivní půjčky a tak dále. To je v pořádku, je třeba udržet zaměstnanost. Ale problém je, že pomoc živnostníkům není zdaleka tak masivní jako pomoc největším firmám. Částka 25 tisíc korun pro OSVČ je opravdu jen hladová dávka. A lidé pracující na dohodu, podobně jako vlastníci malých eseróček nemají nárok ani na ni. Lidí, kteří se mohou kvůli malému zájmu státu dostat do existenční nouze, je přes milion. Připočtěme k tomu jejich rodiny a vidíme rozměr průšvihu, který může nastat.

Hrozí, že středním a menším firmám a živnostníkům bude docházet hotovost; všech závazků je přitom nikdo nezbavil. Odložení splátek půjček a nájmů nestačí, je to jen odložení. Když připočteme avizovaný harmonogram znovuotevírání podniků, je to ještě horší. Hospodářská komora ho právem nazývá chaotickým, nesrozumitelným a pomalým. Například v Rakousku, kde se ekonomika zastavila později než u nás a kde je více mrtvých, se bude otevírat rychleji. Získáváme tak chmurnou perspektivu: přijde vlna krachů a vyhrávat budou ti, kdo mají dost hotovosti. Tedy velké finanční skupiny. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66751660-korporatni-stat-na-dohled 

17.4.2020 Francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru pro Financial Times varoval před kolapsem EU. Bohatší země podle něj musí Itálii a dalším zasaženým zemím pomoci zpět na nohy, jinak tím celý politický projekt ohrozí. Řešení vidí v založení zvláštního fondu (The Capitals/EurActiv)

12.4.2020 Pandemie onemocnění covid-19 zasáhla celý svět a výrazně se podepsala i na stavu ekonomik jednotlivých zemí. Ekonomické dopady však kvůli globalizovanému trhu pocítí lidé na celém světě a Česká republika nebude výjimkou. Přinášíme vám proto přehled těch hlavních světových novinek, které s nemocí souvisí. https://www.forbes.cz/koronavirus-vs-svet-eu-vyplati-500-miliard-eur-ropa-zdrazi-nezamestnanost-roste/

12.4.2020 Dopad koronavirové pandemie, která zmrazila světovou ekonomiku, už má tvrdé dopady na americké domácnosti. Téměř třetina amerických nájemců totiž nezaplatila dubnové nájemné během prvního týdne, jak ukázala data zveřejněná realitní skupinou National Multifamily Housing Council a konsorciem poskytovatelů dat o realitním trhu.

Více na https://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/temer-tretina-americkych-najemcu-nezaplatila-dubnovy-najem-1368573?

9.4.2020 Koronavirus zasadí globální ekonomice nejhorší ránu od velké hospodářské krize z 30. let minulého století. Tato slova pronesla výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová. Dodala, že v příštím roce očekává pouze částečné oživení ekonomiky.

9.4.2020 Komunikačnímu a reklamnímu průmyslu by mohl kvůli opatřením souvisejícím s bojem proti koronaviru klesnout obrat až o polovinu, tedy o 85 miliard korun za rok (ČTK)

9.4.2020 Světová banka: Subsaharská Afrika čelí kvůli dopadům koronavirové pandemie poprvé po 25 letech hospodářské recesi. Nákaza má kromě toho potenciál rozpoutat krizi v potravinové bezpečnosti na kontinentu (FT)

8.4.2020 Světový obchod se zbožím letos kvůli pandemii covid-19 klesne o 13 až 32 procent. Letošní pokles tak bude mnohem prudší než v době globální finanční krize před deseti lety. V příštím roce, až pandemie odezní, se obchod pravděpodobně zotaví, pokud jednotlivé země budou spolupracovat. Ve svém výhledu to dnes uvedla Světová obchodní organizace (ČTK)

6.4.2020 koronavirová krize způsobila pokles po ropě v únoru 2020 o 30 %. https://archiv.ihned.cz/c1-66746640-napeti-na-trhu-s-ropou-nepolevuje

5.4.2020 Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má finanční ztráty 72 % českých developerů. Ti, kteří již ztráty zaznamenali, očekávají letos zhoršení hospodářského výsledku o 15 %. Vzniklé finanční ztráty plánují z velké části vykrýt z vlastních rezerv. 

4.4.2020 Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to podle serveru televize CNBC šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. Upozornila, že MMF má pro boj s dopady koronaviru k dispozici až bilion dolarů (téměř 26 bilionů korun). "Jsme odhodláni využít z této částky tolik, kolik bude zapotřebí," dodala. O finanční pomoc již u MMF podle ní požádalo více než 90 zemí.

  • Koronavirová krize představuje "nejtemnější hodinu lidstva a velkou hrozbu pro celý svět".
  • Globální akciové trhy za celý březen ztratily 14 %, vyplývá z analýzy společnosti Conseq. 
  • Podle Morgan Stanley by ekonomika USA v letošním roce mohla klesnout o 5,5 % což by byl nejhlubší propad od roku 1946. 
Více na https://www.e15.cz/koronahelpdesk-e15/financni-krize-svetovou-ekonomiku-zadusila-koronavirus-ji-zaskrti-mini-sefka-mmf-1368382?

3.4.2020 Poradce čínské vlády stran zvládání epidemie nového koronaviru Čung Nan-šan varuje, že pokud nemoc nedostanou pod kontrolu všechny velké země, bude se epidemie přelévat z jednoho koutu světa do druhého stále dokola. Informoval o tom britský list The Daily Mail. Spojené státy jsou nyní koronavirem nejpromořenější zemí světa. A je to tedy teď zejména na nich. Rychle rostoucí počet nakažených podle Nan-šana představuje enormní zátěž pro tamní zdravotnictví a je třeba zajistit, aby se počet denně nově nakažených nedostal k 10 tisícům, jinak svět spadne do začarovaného kruhu.

https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/pokud-americane-koronavirus-nezastavi-bude-to-pro-svet-pohroma-tvrdi-cinsky-expert-40319325?

3.4.2020 Ekonomika USA v roce 2020 klesne o 5,5 %, což je nejstrmější pokles od roku 1946, s tím, že ve druhém čtvrtletí klesne o 38 %, předvídá Morgan Stanley (Reuters)

2.4.2020 Bez nových dluhů se teď neobejdeme a hluboké recesi se nevyhneme, říká přední německý ekonom a prezident mnichovského Ústavu pro hospodářský výzkum (ifo) Clemens Fuest (1969), pojede-li německé hospodářství během dvou měsíců asi ze dvou třetin a poté poroste podle očekávání, pak jeho hrubý domácí produkt meziročně klesne o pět procent. A to je ještě ten lepší scénář. Propad může být i dvouciferný. Tomu má zabránit obrovský podpůrný balík státu v hodnotě přesahující bilion eur. odniky získají úvěry a finanční příspěvky. Samostatně výdělečně činné osoby, které krize citelně postihuje, dostávají finanční pomoc, aby přestály nejbližší měsíce. S hlavním problémem − zastavením jednotlivých odvětví hospodářství − se ale žádná politika na světě nevypořádá.

  • Nyní je důležité zabránit na evropské úrovni tomu, aby panika mezi investory spustila novou krizi zadlužení. 
  • Prostor pro další snižování úrokových sazeb už takřka neexistuje. Ale Evropská centrální banka může nakupovat dluhopisy a další aktiva a tím poskytovat hospodářství hotovost 
  • Ve scénářích, které jsme zpracovali v našem ústavu ifo, najisto počítáme, že půjde o statisíce míst, a bude-li provoz v podnicích přerušen delší dobu, může to být ještě více.
  • https://archiv.ihned.cz/c1-66744610-bez-novych-dluhu-se-ted-neobejdeme-a-hluboke-recesi-se-nevyhneme-rika-predni-nemecky-ekonom-clemens-fuest

30.3.2020živení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem bude možné očekávat až v roce 2021. Pandemie koronaviru vedle kolapsu zdravotnictví výrazně ovlivní vývoj v obchodě, ve financích i ve spotřebě. Vyplývá to z analýzy úvěrové pojišťovny Euler Hermes (ČTK)

25.3.2020 Ekonom Ifo říká, že v závislosti na délce trvání jednotlivých nouzových opatření by německý HDP mohl letos klesnou o 5 až 20 %, předpokládá těžkou recesi německé ekonomiky po dobu nejméně dvou kvartálů  (Reuters) 

Zhruba 70 % obyvatel členských zemí skupiny vyspělých ekonomik G7 předpokládá, že koronavirus bude mít negativní dopad na příjem jejich domácnosti, ukázal to průzkum společnosti Kantar. V Itálii počítá s dopadem na příjem 82 % respondentů. Ve USA je to 74 % a v Británii 70 %. Nejmenší obavy z finančních dopadů mají v rámci G7 domácnosti v Německu (ČTK) 

24.3.2020 Morgan Stanley odhaduje pokles o 2,4 % v prvním kvartále a následný pokles až o závratných 30,1 % v kvartále následujícím. Pozadu s černými výhledy ale nezůstává ani Goldman Sachs, která odhaduje pokles o 6 % v prvním a o 24 % ve druhém kvartále. Odhady na první kvartál se shodují v případě Bank of America a Bloombergu (+0,5 %). Na druhý kvartál shodně předvídají Bank of America, Citigroup a Credit Suisse pokles o 12 %. "Oficiálně prohlašujeme, že ekonomika klesla do recese... Na měsíční bázi očekáváme, že dno bude v dubnu s velice pomalým návratem k růstu a v červenci bude ekonomika trochu normálnější," komentuje Bank of America.

Dno recese v dubnu předvídá i Goldman Sachs: "Očekáváme, že pokles ve spotřebě služeb, výrobní aktivitě a investicích do stavebnictví sníží úroveň HDP v dubnu o téměř 10 % a následně se bude tento pokles v následných měsících postupně vytrácet. Míra nezaměstnanosti za druhý kvartál podle odhadů většiny vzroste na plus mínus 6 %. Černěji ale nezaměstnanost vidí Credit Suisse s 8% a Morgan Stanley s dokonce 12,8% mírou nezaměstnanosti. "S tím, jak je narušení hospodářské aktivity čím dál větší, nyní očekáváme, že kontrakce ekonomiky bude ještě hlubší. https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4370260/ekonomiky-celi-prudke-recesi-ekonomove-varuji-pred-poklesem-az-o-30-.html

19.3.2020 Strach z "matky všech recesí": Pokud se pandemie nezvládne do června, přijde krize větší než v roce 2009 v rozsahu nevídaném minimálně za posledních 50 let , to by znamenalo prudký nárůst nezaměstnanosti a citelné oslabení kupní síly domácností. Hlavní strážkyně eura Christine Lagardeová nyní počítá s drastickým hospodářským propadem v rozmezí 2 - 10%, takový propad by mohl nastat, bude­-li hospodářství ochromeno tři měsíce nebo ještě déle. Během poslední globální krize v roce 2009 klesl HDP eurozóny o 4,5 procenta.

  • v současnosti jde o zdravotní, nikoliv finanční krizi, takže zodpovědnost musí převzít vlády 
  • USA chtějí realizovat rozsáhlou podporu firmám a domácnostem, pokud se to nepodaří, míra nezaměstnanosti v USA se může dostat až na 20 %, skoro dvě pětiny amerických domácností nemají takové úspory, jež by jim umožnily uhradit nečekané výlohy přesahující 400 dolarů.
  • Ve firmách podnikajících mimo finanční sektor připadají na jeden dolar krátkodobých závazků aktiva (hotovost a cenné papíry) za 1,53 dolaru. V září 2008, kdy zkolabovala investiční banka Lehman Brothers, to bylo 1,80 dolaru, uvádí společnost Moody's Analytics. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66737700-strach-z-matky-vsech-recesi

19.3.2020 Německá ekonomika v letošním roce kvůli pandemii způsobené novým koronavirem vykáže propad o 4 - 5 %. Spojené státy letos podle analytiků banky čeká pokles HDP o 0,8 procenta, zatímco v případě Japonska čekají analytici pokles o 1,7 procenta. Růst globální ekonomiky pak dosáhne asi dvou procent. Loni růst světové ekonomiky činil podle předběžných údajů 2,9 %. Ve svém aktualizovaném výhledu to dnes uvedl finanční ústav Deutsche Bank.

19.3.2020 IGM Forum provedl průzkum mezi ekonomy z USA a Evropy, podle nich existuje "široký konsenzus, že přijde prudký propad ekonomiky"

  • kdyby smrtnost u COVID-19 byla omezená, pravděpodobně dojde k hluboké recesi, protože zastavit šíření nákazy znamená zastavit ekonomickou aktivitu, a to je významný šok
  • na sektor služeb, který je rozvinutý v západní Evropě, dopadne současná situace velmi citelně
  • připravenost neexistuje, hlavní problém je absence společné fiskální politiky, a tudíž těžko prosaditelný koordinovaný postup na straně fiskální politiky, ECB zatím bude "hrát druhé housle" a rozhodující budou kroky jednotlivých vlád, které "doufejme, budou koordinované"
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4364004/igm-prijde-hluboka-recese-evropa-nepripravena.html

Přijde v roce 2020 recese?

Hrozí v Česku recese v roce 2020 ?

Prof. Ing, Peter Staněk CSc,   názory z roku 2018

  • krize větší než v roce 2008 přijde pravděpodobně v roce 2019-2020 (podobně jako Pikora, Šichtařová a další ekonomové), bude 20 - 30 x větší a silnější než v roce 2008
  • šéf klíčového analytického útvaru jedné nejmenované Rockefellerovské banky, který se zabývá příštím vývojem, říká: čeká nás gigantická ekonomická světová krize, ale nebude pouze finanční, jejím důsledkem budou davy lidí, kteří budou zuřivě putovat ulicemi a budou ničit vše kolem sebe, politické elity selhávají a dochází k impaktu společnosti do vnitřku, to vše bude začínat kolapsem finančního sektoru a proroste všemi součástmi společnosti, odhadovaný čas? rok 2020!!!!
  • Mezinárodní měnový fond (hájil dříve transnacionální korporace) vydal zásadní studii, ve které varuje před vlivem transnacionálních společností, na finanční podvody, ovládání politických elit, rozhodovací a lobbistické skupiny díky tomu formují světový vývoj - Peter Staněk toto chápe jako varovný signál před nastupující krizí
  • Současný svět je obrazem totální nejistoty a nepředvídatelnosti.....ale člověk chce jistotu pro sebe a své děti. V dalších budoucích 50 letech (po gigantické krizi) nebudeme řešit ekonomiku, stát či jiné problémy, ale co je smyslem života, proč jsme na planetě a co po nás zůstane, až tady nebudeme (prof. Peter Staněk) 
  • MMF varuje, že i když se světu poměrně daří a ekonomiky rostou, riziko se skrývá v neustálém tištění dalších peněz, v zadlužování a v riziku obchodních válek. 
  • Jen v období prezidenta Baracka Obamy (2009 - 2017) došlo ze zvýšení dluhu z cca 10 bilionů USD na 20 bilionů USD, tedy o % 100%!!!
  • finanční krize, více

Polarizace společnosti

  • 2600 miliardářů, 16 milionů miliardářů , kteří vlastní 97% majetku - extrémní polarizace bohatství a možností, tato polarizace může být rizikem budoucího odbytu zboží, spotřeby (nebudou mít za co nakupovat)
  • to potvrzuje i Warren Buffett, který říká že bohatí podle něj platí nízké daně, což způsobuje, že bohatí se stávají bohatšími a lidé s nejvyššími příjmy bohatnou mnohem rychleji než zbytek populace (25.2.2019).
  • více
  • Majetek bohatých

zobrazit více..
Loading...