Signál příchodu globální katastrofy

Signály příchodu globální katastrofy

Na mnoha úrovních vnímáme negativní změny, které už nelze vyřešit pouze záplatami.... nastal bod zlomu, který přijde v řádu 6 -15 měsíců (cca 2020 -2021) a bude mít dlouhodobější podobu s postupným či zrychleným kaskádovitým rozkladem!!

9.3.2020 začala globální cenová ropná válka, jejím iniciátorem je Saudská Arábie (kde se vnitřní odehrává boj o moc, současný král má zdravotní problémy). 

2020 Koronavirus

18.12.2019 Příčinou zániku naší civilizace může být pomalé viry (MVDr. Staněk), během několika roků nebo desetiletí (přednáška 7.12.2019 Brno).

14.8.2019 Investoři hledající útočiště v nejbezpečnější části trhu s dluhem spustili další alarm před možnou recesí. Varovným signálem jsou tentokrát inverze na výnosových křivkách britského a amerického dluhu. Rozdíl mezi dvouletými a 10letými výnosy dnes na obou stranách Atlantiku sestoupil pod nulovou hodnotu. více

  • Když investoři čekají zdravou ekonomiku,výnosová křivka stoupá, protože ti, kteří souhlasí s tím, že půjčí vládě na delší dobu, jsou kompenzování vyššími úroky než ti, kteří půjčí peníze jen na několik měsíců.  
  • Americké desetileté výnosy dnes klesly o 8 bazických bodů na 1,62 %, zatímco dvouleté výnosy se snížily o 3 bazické body na 1,63 %. Na rekordní minimum se snížily americké 30leté výnosy, uvedla agentura Bloomberg. V Británii se desetileté výnosy snížily o 2 bazické body na 0,475 % a dvouleté výnosy vzrostly o jeden bazický bod na 0,478 %. 
  • Další indikátor možné recese, rozdíl ve výnosech amerických státních dluhopisů se splatností 10 let a tři měsíce, se do záporného pásma dostal v březnu a od té doby je z velké části negativní. 
  • Na poplach nebije podle Bloombergu jenom výnosová křivka. Index newyorského Fedu, který ukazuje pravděpodobnost americké hospodářské recese v průběhu příštích 12 měsíců, je s hodnotami kolem 31 % v blízkosti nejvyšších úrovní od globální finanční krize. 

6.8.2019 Analytici japonské banky Nomura míní, že by bylo předčasné a chybné nahlížet na dnešní oživení trhů s přílišným optimismem. Riziko možného propadu trhů alá Lehman Brothers je stále přítomno a některé indikátory jsou již v podobných pozicích jako při pádu této banky v roce 2008. Silnější propady trhů mohly dorazit na scénu ke konci srpna. více

  • "Fed bude v nadcházejících 12 měsících agresivně snižovat sazby," říká Hodges. "Vidím jen málo dobrých zpráv nebo náznaků, že se ekonomika USA zlepší a naopak více zpráv o pokračujícím zhoršování.  

2.8.2019 Německé 30leté výnosy po šoku z nových amerických cel proti Číně zpevnily, což vůbec poprvé poslalo výnosy napříč trhem s německým dluhem pod 0 %. Německo je tak největší ekonomikou, která má pouze záporné dluhopisové výnosy (Bloomberg). 

  • Celá německá výnosová křivka již je plně v negativním teritoriu a výnosy desetiletých dluhopisů rizikovějších zemí jako Španělsko nebo Portugalsko se nule nebezpečně blíží. Evropská centrální banka bude muset opětovně pustit na cestu kvantitativního uvolňování více
  • Desetileté americké dluhopisy se pohybují nejníže od roku 2016 s téměř nulovou prémií oproti dvouletým Treasuries, což je vývoj historicky značící blížící se recesi. 

24.7.2019 V současné ekonomice si vytvořila $13 bilonu černá díra s dluhopisy se záporným úrokem. Výnosová křivka je v inverzi konkrétně mezi 3 měsíčním a 10 letým americkým vládním dluhopisem. Inverzní výnosová křivka v minulosti většinou znamenala, že do jednoho roku zde máme recesi. Dluhopisy se berou jako bezpečný přístav díky své malé volatilitě, ale v poslední době neplatí ani toto tvrzení. I přestože firma emituje dluhopisy s kladným kupónem, obrovská poptávka tlačí výnosy dolů. Časová hodnota peněz přestala fungovat (Rakouský dluhopis splatný v roce 2017 nabízel při emisi kupón 2.1%, současně vynáší pouze 1.2%). více

10.7.2019 Podle Der Spiegelu riziko další dluhové krize je významné, protože "úvěry od Pekingu dominují na světových trzích podobně jako čínské hračky". zahraniční aktiva Číny nyní dosahují hodnoty 6 bilionů dolarů a řada chudých zemí si vzala větší objem čínských úvěrů a další "strategické závazky" zvyšují riziko pádu těchto zemí do finanční krize více.

6.7.2019 Známý ekonom Nouriel Roubini, přezdívaný pro své neradostné projekce Dr. Zkáza, v rozhovoru pro Bloomberg TV uvedl, že důsledky současné obchodní a technologické války mezi USA a Čínou jsou počátkem deglobalizace. Jejich důsledkem pak může být i rozdělením světové ekonomiky na vzájemně odtržené regiony a bude tak třeba znovu vybudovat globální technologické řetězce. A pokud bude konflikt dál eskalovat, příští rok postihne světovou ekonomiku recese. více

  • probíhá "kolaps investic" a problémy jsou patrné i na dalších tvrdých datech.
  • Výrobní sektor je navíc podle ekonoma již nyní v recesi a začíná ovlivňovat i služeb 
  • klesá ziskovost firem, podle druhá nejhorší situace od roku 2006

12.6.2019 Německo prodalo střednědobé dluhopisy s rekordně nízkým výnosem. Výnos 10letých dluhopisů dosáhl -0,24 % (FT).

14.5.2019 Hodnota kybernetické měny bitcoin pokračuje v růstu, poprvé od loňského července překonala hranici 8000 dolarů (zhruba 184.000 Kč). Důvodem je růst globálního napětí způsobené obchodní válkou a ropou. Podle údajů serveru CoinDesk dnes cena vystoupila až na 8335 dolarů, později však o část zisků přišla. Od začátku roku si bitcoin připisuje více než 120 procent (ČTK).

2.5.2019 Od konce května 2019 narůstá riziko vzniku "zástupných válek" ve Venezele a Irán- Arabský polostrov - společným jmenovatelem je ropa a USA, hrozí tzv. ropný šok, podobně jako v roce 1973, kdy cena ropy stoupla o 400% (25.5.2019 zasedá OPEC, na trhu bude denně chybět cca 2 miliony barelů denně, navíc se komplikuje zásobování ropy ropovodem z Ruska kvůli znečištění (státy v Evropě musí používat strategické zásoby včetně Česka).

17.4.2019 Rozbuška pro volby do Evropského parlamentu: Zákaz dvojí kvality výrobků v europarlamentu neprošel, stáváme se popelnicí Evropy. Označení dvojí kvality jako nekalé praktiky požadovala česká eurokomisařka pro ochranu spotřebitelů Věra Jourová. 

1.4.2019 Fed by měl okamžitě snížit své úrokové sazby o půl procentního bodu, říká ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow v rozhovoru se serverem Axios. Fed se loni kvůli zvyšování úrokových sazeb stal terčem ostré kritiky ze strany prezidenta Donalda Trumpa (CNBC).

29.3.2019 Basilej III, v Basileji se konalo setkání světových finančních elit, kde bylo rozhodnuto o zpětném přechodu na zlatý standard na úkor amerického dolaru, nebo bylo pouze rozhodnuto o zvýšení podílu zlata na krytí měn? (dolar je svázaný s ropou, bude mít růst ceny zlata za následek růst ceny ropy) a to může způsobit krizi světové ekonomiky. Kolik máme času na reakci cca 6 měsícůmůže to být pouze stimul, aby se zvýšila cena zlata, která je uměle udržována na nízké "virtuální" hladině.

26.3.2019 Výnos 3 měsíčních pokladničních poukázek USA byl 22. března vyšší než výnos amerických 10letých vládních dluhopisů (výnos českých desetiletých dluhopisů-bondů je 1,86%). Křivka výnosů se tak převrátila, což v posledních desetiletích (naposledy v roce 2007) poměrně spolehlivě předznamenávalo recesi v USA a pokles na akciovém trhu. Mají je investoři očekávat i tentokrát? Pokud by ale křivka zůstala inverzní po několik dnů, její význam jako indikátoru blížící se recese roste (indikátor s předstihem zhruba roku až dvou). Více

  • německý desetiletý výnos je v záporných vodách (3.2019) - znak extrémního pesimismu.

2.3.2019 Centrálním bankám chybí munice. Příští recesi budou řešit Zápornými úrokovými sazbami, peníze na účtech tak začnou rychle ztrácet hodnotu. Více

11.2.2019 Krugman vidí možnost globální recese v tomto roce (2019). Nejblíže je eurozóna. Politici nebudou schpní efektivně reagovat, Jedním z hlavních faktorů bude nepříliš efektivní Trumpova daňová reforma. Dalším je splasklá technologická bublina a malá míra připravenosti politiků, kteří nebudou schopni najít efektivní reakci na ekonomické zpomalení.

23.1.2019 Ray Dalio: Roky 2019 a 2020 představují výbušný kotel, "Nejvíce mě znepokojuje další pokles ekonomiky," tak se na Světovém ekonomickém fóru v Davosu vyjádřil Ray Dalio, zakladatel největšího světového fondu Bridgewater. Pro finanční trhy je další pokles globálního růstu znepokojivý.

5.12.2018 Úročení 3měsíčních US dluhopisů ještě není vyšší než u 10letých = není třeba panikařit. Pozitivně laděný rozdíl mezi 3měsíčními a 10letými výnosy zůstává i nadále celkem výrazný a sice kolem 49 bazických bodů respektive 0,49%. Takový rozdíl má k inversi sice ještě daleko (v řádu měsíců) nicméně je nejnižší za posledních 11 let.

25.10.2018 Na obzoru je nová globální ekonomická krize a Česko patří mezi nejohroženější země světa, varuje ekonom Pavel Kysilka.

21. 10.2018 Trump chce vypovědět odzbrojovací smlouvu s Ruskem, Moskva ji údajně porušuje.... smlouva byla vypovězena.

21. 10.2018 Pokud USA do konce roku 2018 zvýší sazby více jak o 0,5%, bude to signál ztráty pozice USD jako rezervní světové měny a lídra na planetě.

21. 10.2018 Generální ředitel Erste Group Andreas Treichl v rozhovoru pro CNBC řekl, že evropský bankovní sektor ještě není v dobré kondici. Dodal, že bankovnictví je slabinou systému.

Co jsou rizikové faktory ve světě, které mohou přispět ke krizi

  • Skrytí dlužníci (to mohou být firmy, které nejsou posuzovány v systému úvěrových ratingů) mají problémy dříve než sledované firmy tzv. kanárci v dole ( společnosti bez ratingu v Číně, Velké Británii a technologickém sektoru v Asii a Tichomoří ) více.
  • Dluhy (státu, firem, municipalit, studentů, občanů) ,optimalizace přes daňové ráje, korupce.
  • Stupňující se Obchodní válka, sankce, napětí v obchodních a geopolitických vztazích 
  • Brexit bez dohody, koncem roku 2020 byla uzavřena dohoda.
  • Nárůst strachu u obyvatelstva (ze změn) - přestanou utrácet a začnou šetřit - odkládat spotřebu - důsledkem bude pokles ekonomiky, recese, nezaměstnanost atd.
  • Recese, pokles spotřeby a HDP v Číně, USA a EU o více jak 2% nebo pokles HDP po dobu 2-3 čtvrtletí.
  • Deutsche bank (pračka špinavých peněz, má potíže) a její nezdařená fúze s Commerzbank, propouštění zaměstnanců.
  • Saturace trhu úvěrů - neschopnost většiny obyvatel brát si další úvěry a totéž platí pro firmy, kdy se půjčuje s úrokem "0" %
  • Rostoucí příjmová polarizace (extrémní růst bohatství u úzké skupiny obyvatel - 5% bohatých vlastní 95% majetku).
  • Neomezený vliv obrovských transnacionálních firem, které ovládají veřejné mínění, finance, politiku, národy, jsou prostředkem Elity pro zavedení kontrolované závislé společnosti...atd.).
  • Společenská nedůvěra v elity (společenské pnutí v jednotlivých zemích, nárůst nacionalizmu, korupce atd.) např. žluté vesty Francie atd.
  • Až 90% šedé ekonomiky probíhá mimo bankovní systém (bankovní dohled) . obchodování s nereálnými aktivy - forex, deriváty, komodity (ing. Leopold Tanner).
  • Klimatické změny, nedostatek vody, nekvalitní nezdravé potraviny, znečištěné životní prostředí (voda, půda, oceány).
  • Geopolitické faktory, růst válečného napětí - boj o lídra na zemi.
  • Migrace.
  • Naplnění inverzní křivky v USA, kdy výnos 10 letých státní dluhopisy klesl pod výnos tříměsíčních dluhopisů (3.2019), tento prediktor recese nastal před každou ekonomickou recesí v posledních 50 letech.
  • Výnos desetiletých dluhopisů ve Francii, Německu, Japonsku a Švýcarsku již nyní má záporný výnos!
  • Vypovídání mezinárodních smluv a jejich nerespektování či porušování (klimatické, obchodní, zbrojní).
  • Únik tajných informací, které jsou zamlčovány většinové populaci (např. otevření archívů církve 2.3.2020).
  • Nárůst sociální nerovnosti a nečinnost politiků, důsledkem bude "sociální revoluce" (miliardář Ray Dalio) do roku 2021.

Možné signály (spouštěče) příchodu nové krize či globální katastrofy:


  • Přesun peněz z akcií do dluhopisů USA a Německa, signál zvyšujícího se rizika příchodu krize.
  • Držení vysoké hotovosti (Agrofert, CPI Property Group, Microsoft, Apple atd.) 18.3.2019 "Jsme dlouhodobý hráč, tak můžeme počkat na další cenovou korekci nebo krizi. Bude to pro nás samozřejmě příležitost nakupovat," dodal šéf CPI.
  • Psychologické faktory a růst strachu - odkládání spotřeby (pokles HDP).
  • Nová cla a jejich růst pro Čínu, EU a Rusko v roce 2019 (obchodní válka).
  • Pokud nebude do června 2019 urovnána obchodní válka mezi USA a Čínou, považuji globální recesi za vysoce pravděpodobnou  říká hlavní ekonom společnosti Moody's Analytics Mark Zandi, důsledkem by byl růst nezaměstnanosti a pokles důvěry (2.4.2019).
  • vyhrocení situace ve Venezuele, Arabském poloostrově, Ukrajině nebo v Severní Korei.
  • Růst nebo pokles sazeb v USA jednorázově o více jak 0,5 - 1%.
  • Výrazný pokles ceny zlata a stříbra před předchozím výrazným růstem o více jak 10%.
  • Pokud výnos krátkodobých amerických dluhopisů (3 měsíce) bude vyšší než výnos desetiletých dluhopisů dojde k bodu zlomu, který bude signalizovat další ekonomickou a hospodářskou krizi např. (podobně jako v roce 2008) , nyní se to naplnilo 3.2019).
  • Pokud z přírody zmizí včely, lze podle významného vědce Alberta Einsteina očekávat do 4 roků problémy s lidskou civilizací.
  • USA se pokouší zabránit Číně, aby se stala lídrem, jak v oblasti nových technologií (zejména 5G), tak v oblasti geopolitické.
  • zveřejní Vatikánských archívů v březnu 2020.
  • Přechod na elektromobilitu v Evropě (Lenka Zlámalová 17.3.2019).
  • Brexit bez dohody a jeho reálné naplnění včetně důsledků, díky brexitu může ale dojít k psychologickému šoku s velkými důsledky, k výbuchu stačí jiskra, a tou se brexit může stát (Ekonom Kysilka).
  • Finanční problémy Deutsche bank (výrazný propad jejich akcií) a zabránění její fúze či jiných bankovních domů.
  • Rychlý růst ceny bitcoinu, měny, která není pod kontrolou bankovního sektoru (možná?) 
  • Bod zlomu
  • Novinář Turkí Dachíl, šéf státní zpravodajské televize Al-Arabíja varoval, že uvalení sankcí na Rijád (spojené se smrtí novináře) by mohlo zapříčinit globální ekonomickou krizi, protože ceny ropy by se mohly vyšplhat až na 200 dolarů za barel ze současných zhruba 80 dolarů za barel (22.10.2018).
  • Výrazné zvyšování daní v roce 2021 -2022.

Co může být příčinou, spouštěčem příští krize (Lenka Zlámalová)

  • přílišná regulace ve výrobě automobilů (emisní limity atd.), trvání na přechodu ze spalovacích motorů na elektromobilitu (drahá, neekologická, nelogická, neefektivní)
  • obchodní válce mezi Evropou a USA nevěří
  • dluhy, financování věcí na které nemáme (elektromobilita, odchod od jaderné energie)
  • globalizace škodí střední třídě, minulá krize v roce 2008 dala základ pro zvolení Donalda Trumpa
  • pokud chceme zabránit tvrdému nárazu příští krize musí přijít vlna tzv. Lait Trumpismu (pojmenovat, řešit reálné problémy lidí na všech úrovních a neřešit o kolik snížíme hladinu CO2..., elektromobilita a její rozvoj je cesta do zdi)
  • ti kdo způsobili krizi v roce 2008 (nedůvěra v elity, které určovali pravidla ve finančním sektoru) nenesli odpovědnost a nebyli potrestáni - a tato krize se dále přenáší do dalších oblastí společnosti
  • migrace je výhodná pouze pro elitu (vyšší vrstva), většinové populaci škodí
  • více

Jaké signály (spouštěče) příchodu nové krize či globální katastrofy již nastaly:

  • 26.3.2019 Výnos 3měsíčních pokladničních poukázek USA byl 22. března vyšší než výnos amerických 10letých vládních dluhopisů (výnos českých desetiletých dluhopisů-bondů je 1,86%).  (indikátor s předstihem zhruba roku až dvou od příchodu krize). Více
  • 8.4.2019 hodnota bitcoinu vyšplhala od poloviny prosince 2018 z 3225 USD na dnešní maximum cca 5 300USD při malých objemech a ignorace negativních správ např. Společnost Bitwise Asset Management nedávno uvedla, že podle jejích odhadů je 95 % obchodů s kryptoměnami falešných a slouží zejména k tomu, aby některé burzy uváděly uměle vysoké zobchodované objemy. 30.5.2019 hodnota bitcoinu 8720 USD
  • 10.4.2019 BREXIT? Evropská rada projednávat žádost Velké Británie o další prodloužení termínu odchodu z EU na 30. června. Podle názoru kurzy.cz ji nevyhoví, protože britská vláda nepřichází s plánem, jak toto prodloužení využít.   
  • úroková sazba za kterou půjčují banky korporacím je nyní na 0% (2019), a banky si dokonce půjčují se záporným úrokem

Geopolitické spouštěče budoucí krize:

  • strach a psychologické důvody, šetření populace (růst ekonomické, politické a sociální polarizace)
  • únik citlivých informací na veřejnost (např. otevření archivů církve 3.2020)
  • boj o suroviny, Ropa, Kobal, Stříbro atd...
  • vývoj a testování v praxi nových zbrojních systému - provokace lídrů
  • pokračující obchodní války
  • rostoucí dluhy, nesmyslné a ztrátové investice
  • boj o změnu vedoucí pozice (globální lídr) z USA na Čínu

Signály přírody, avizující příchod globální katastrofy

  • prudké změny počasí (teploty, voda, povodně, sucho, požáry)
  • výbuchy sopek, zemětřesení
  • výrazná polární záře na nezvyklých místech světa (např. podobě jako v roce 1908 v Evropě a následně Tunguzka)
  • slábnutí golfského proudu
  • umírání lesa (kůrovec, houby, sucho atd.) ohrožené jsou např. smrky, borovice, břízy, atd.
  • invazivní druhy živočichů
  • atd.
zobrazit více..
Loading...