Srážky

Srážky

Lidé se snaží téměř 200 roků o to, aby mohli ovlivňovat počasí - geoinženýrství

 • trvalé stopy na obloze (dlouhé čáry na obloze od 80 let minulého století), nejedná se o kondenzační stopy za letadlem, a nebo o tzv. chemtrails? 
 • průměrné srážky v Česku jsou 520 mm za rok
 • Kumulovaný objem ročních srážek mírně roste (doc. Cílek)
 • Čím je způsoben nedostatek vody?

Za posledních 170 let se průměrná roční teplota na území ČR zvýšila o 1,3 °C, zatímco roční úhrny srážek se téměř nemění (mění se frekvence a intenzita v celé oblasti planety).  

Jak akumulovat srážky (dešťovou vodu) u svého domu?

 • odvádět dešťovou vodu do podzemních i nadzemních zásobníků nebo přírodních jezírek
 • ve svazích vybudovat tzv. swaly (permakultůra)
 • zvyšovat množství, podíl humusu (funguje jako houba) v půdě a využívat mulčování
 • vhodnou skladbou rostlin a stromků - zastíněná půda je chladnější a vypařování se sníží až o 60%
 • na záhonech používat netodu tzv. mulčování, které brání odparu vody a snižuje potřebnou zálivku
 • zvyšením rozmanitosti flóry a tím i fauny
 • snížením plochy úhledně vyholených trávníků kolem domu a např. ponechání divokých míst, které záměrně neudržujeme a pozorujeme jen co se tam odehrává
 • délka vodních toků v Česku je cca 76 000km, tuto délku navrácením do původních koryt toků můžeme prodloužit až o 100%

Monzunové deště

Záplavy a laviny bahna jsou každoročními průvodními jevy sezony monzunů, která trvá v Indii od května do září.

9.8.2020 Monzuny, které přinesly do jižní Asie deště tolik potřebné pro tamní zemědělství, si i letos vybírají tradiční daň na lidských životech. Nejméně 42 lidí zemřelo při sesuvu půdy na jihu Indie a dalších 24 se stále pohřešuje, oznámil dnes vládní představitel státu Kérala. Dvanáct lidí se podařilo z trosek osady dělníků na čajové plantáži vyprostit živých. V Pákistánu zahynulo v důsledku silných lijáků nejméně 13 lidí, napsala agentura DPA.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/pri-zaplavach-v-indii-a-pakistanu-zemrelo-minimalne-42-lidi-oznamil-kerala.A200809_145907_ln_zahranici_ele?

Deště, právy z tisku:

12.12.2020 V letošním roce spadlo nejvíce srážek za posledních deset let, zbytek prosince už na tom nic nezmění. Od začátku roku do konce listopadu podle meteorologa Martina Štrose v Česku spadlo 735 milimetrů srážek, přičemž normál pro celý rok činí 686 milimetrů. Ten byl překonán v průběhu října. (ČTK) 

24.8.2020 Srpnové deště dokázaly dosytit půdu nakonec i na severozápadě Čech tak, že nikde v Česku nyní nepanují dva nejhorší stupně zemědělského sucha ze šesti a třetí nejhorší je pouze na půl procentu území. Vyplývá to z mapy projektu InterSucho, která je aktuální k nedělnímu ránu. 

21.7.2020 Rok 2020 se zřejmě zaryje lidem do paměti. Kromě nepříjemné koronakrize zažívají letos také Češi oproti posledním rokům netradičně chladné a deštivé počasí. Zatímco v posledních letech trápilo českou krajinu sucho a ještě letos v dubnu psaly novinové titulky o nejhorší situaci za posledních 500 let, je již v červenci většina podzemních vod v normálu. Výmluvný je taky fakt, že průměrná měsíční teplota byla v červnu skoro o pět stupňů nižší než vloni.

https://echo24.cz/a/SadPx/zvlastni-rok-2020-cesko-je-takrka-bez-sucha-naplnila-se-i-vetsina-pozemnich-vod?

8.7.2020 Letošní červen byl nejdeštivějším za posledních 60 let, sucho ustupuje i z hlubších vrstev půdy. V Česku spadlo 151 milimetrů srážek, tedy 151 litrů na metr čtvereční, což je skoro dvojnásobek dlouhodobého průměru. Na webu to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

https://domaci.ihned.cz/c1-66788270-sucho-ustupuje-i-z-hlubsich-vrstev-pudy-letosni-cerven-byl-nejdestivejsim-za-poslednich-60-let

28.6.2020 Jsou to skoro tři týdny, co Šumvald a hlavně jeho místní část Břevenec i další vísky na Uničovsku zasáhla noční pohroma. Dvousetletá voda se během chvíle prohnala dědinou jako tsunami a zanechala za sebou domy plné vody a bahna, auta na střechách i koryto potoka Dražůvka ucpané stovkami klád. Ty se s proudem valily z kopců nad Břevencem, ležícím v údolí podél říčky, a vrážely do domů. Jedna taková usmrtila manželku místního policisty. Během několika desítek minut nad oblastí spadlo extrémních 120 milimetrů srážek.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/moravska-tsunami-je-sestra-sucha-budou-to-roky-nez-napravime-stare-chyby-rika-expert.A200627_104203_ln_domov_ele

srážky na území Česka

Srážky na území ČR - hlásná a předpovědní služba

Mapa úhrnu srážek - animace

zobrazit více..
Loading...