Starlink

Starlink

Elon Musk svou vizi tzv. satelitní konstelace, která má výhledově zajistit dostupnost internetu po celém světě, představil před 5 lety. Loni systém začal dostávat své reálné obrysy, když došlo k vypuštění prvních satelitů tradičně ve výšce 280 km. Ty po testech míří výše na svou trvalou dráhu. Její vybudování se odhaduje na zhruba 10 mld. USD, když nad našimi hlavami má kroužit téměř 12 tisíc satelitů. Alespoň tedy podle prvotních plánů. SpaceX totiž před rokem požádala u Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) o povolení dalších 30 tisíc satelitů Starlink. Elon Musk zkrátka v satelitním internetu vidí výrazný byznys s ročním obratem až 30 mld. USD. Tedy násobně větší, než z poskytovaných "raketových" služeb.

Ve výšce 550 km se má dle plánů SpaceX pohybovat celkově 1 584 satelitů. Navíc dalších více než 2 800 satelitů má být umístěnou okolo 1 200 km nad zemí. Největší část zhruba 7 500 satelitů, které mají být vyneseny jako poslední, mají obíhat ve výšce 320 km. Zkrátka plánovaná satelitní konstelace má celkově čítat téměř 12 000 družic! 

Starlink, zprávy z tisku:

13.6.2021 SpaceX už rok a půl buduje svou satelitní konstelaci Starlink, která poskytuje rychlé internetové připojení v řadě zemí světa. Projekt ještě není ani zdaleka hotový, ale aktuálně byla dokončena jeho první fáze. Dosažení tohoto milníku zajistí nepřetržitý signál nad většinou obydlených oblastí na zeměkouli. Zároveň ale SpaceX rozjíždí druhou fázi projektu, která Starlink zpřístupní například v polárních regionech.

https://www.e15.cz/video/prvni-faze-internetove-konstelace-starlink-je-hotova-elon-musk-ale-nezpomaluje-1381295

27.5.2021 Americká společnost SpaceX pokračuje v rychlém tempu budování sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. Z floridského mysu Canaveral vynesla dnes raketa Falcon 9 do vesmíru další sérii 60 satelitů (ČTK)

9.5.2021 Dnes v noci amerického času odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska další raketa Falcon 9, která na oběžnou dráhu dopomohla vynést plnou várku 60ti internetových satelitů Starlink. V tomto měsíci se jednalo již o druhou úspěšnou misi. SpaceX jakoby tak v květnu měla našlápnuto přinejmenším vyrovnat dosud rekordní letošní březen, kdy uskutečnila dokonce hned čtyři "starlinkové" mise. Společnost vizionáře Elona Muska zkrátka výrazně pokračuje v budování své tzv. satelitní konstelace, která má výhledově zajistit dostupnost internetu po celém světě. Nad našimi hlavami krouží již zhruba půl druhého tisíce satelitů Starlink, díky kterým je již v testovacím módu možno využívat satelitní internet především v Severní Americe, ale také v Evropě. Firma jej začala nabízet v Německu či Velké Británii.

Jak známo satelity jsou za příhodných podmínek pozorovatelné také ze Země. Především však jen nedlouho po jejich vypuštění. SpaceX totiž v návaznosti i na výtky astronomů provedla řadu úprav omezující jejich svítivost, resp. viditelnost. Ať už díky novému barevnému provedení, tak především softwarovým úpravám týkajících se náklonu/orientaci solárních panelů Starlinků.

Dnes v neděli 9. května je lze začít pozorovat od cca 21:38 hod. A to téměř nad hlavou, když "přilétnou" ze ZJZ a směrovat budou na VSV. Zmiňované údaje platí pro Prahu. Pozorovatel například více na západě republiky tak zachytí satelity okem o pár minut dříve, pozorovatel například na severu pak musí směrovat pohled více k jižnímu obzoru. Každopádně tzv. Muskův satelitní vláček by neměl být problém spatřit. Pro nejlepší zážitek/viditelnost je každopádně vhodné zvolit si místo s co nejmenším světelným smogem...

Dnes půjde "vláček" spatřit hned dvakrát, když se vrátí ještě od cca 23:19 hod. Již však bude mít menší magnitudu, tedy svítivost a jeho pozorování tak nebude tolik atraktivní. Navíc pro Prahu již ne tak nad hlavou, ale v cca 40 stupních. Směrování lze určit ze ZSZ směrem na SV.

Počasí by mělo pozorování přát ještě v pondělí 10. května. A to zhruba v čase od 21:56 hod., když satelity se objeví ze západu a směrovat budou na VSV.

https://www.kurzy.cz/zpravy/592217-jasna-obloha-preje-pozorovani-internetovych-satelitu-starlink-od-spacex/<br>

20.1.2021 Americká soukromá společnost SpaceX dnes úspěšně dopravila na oběžnou dráhu kolem Země už sedmnáctou sérii 60 satelitů  (cca 1020) sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu z kteréhokoli místa na Zemi. Podařilo se přitom i opětné přistání stejného prvního stupně nosné rakety Falcon 9, který společnost využila k dopravě nákladu do vesmíru rekordně poosmé.  

29.10.2020 Společnosti SpaceX vizionáře Elona Muska v sobotu uskutečnila již 100 úspěšný start rakety Falcon 9. Tentokrát zajistila v pořadí čtrnáctou misi týkající se satelitů Starlink. Do vesmíru se dostalo dalších 60 satelitů, čímž se jejich počet rozrostl na téměř 800. 

SpaceX v úvodu týdne rozeslala dříve registrovaným vybraným zájemcům o satelitní internet e-mail, ve kterém službu začíná prezentovat. V rámci testovacího "Beta" provozu hovoří o rychlosti 50 - 150 Mb/s při latenci 20 - 40 ms. Do léta příštího roku se má latence (odezva) dále vylepšit na 16 - 19 ms. Měsíční poplatek za službu je stanoven na 99 USD (bez daně), tedy v přepočtu na více než 2 300 Kč. Zájemce navíc musí počítat s úvodní investicí ve výši 499 USD (11 500 Kč) za "Starlink Kit". Tedy za potřebný hardware skládající se z antény s montážním příslušenstvím a Wi-Fi routeru. Kolika zájemcům SpaceX nabídku internetu rozeslala, není známo. Zřejmě však nejprve jen nevýraznému množství v kontextu k celkovému počtu zájemců. Ke konci léta totiž Elon Musk zveřejnil, že od červnového spuštění registrací prostřednictvím webu starlink.com se během dvou měsíců přihlásilo téměř 700 tis. potencionálních zájemců jen z USA. Musk tak může testovat, kolik zájemců za danou cenu bude mít reálný zájem, resp. může tím vyselektovat skutečné zájemce, kteří mají problém zajistit si internet běžnými způsoby.

https://www.kurzy.cz/zpravy/564273-muskuv-satelitni-internet-startuje-cenove-vsak-nebude-pro-kazdeho/

20.10.2020 Americký softwarový gigant Microsoft chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Za tímto účelem uzavřel partnerství s firmou SpaceX miliardáře Elona Muska. Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle. SpaceX dříve tento měsíc uzavřela smlouvu s Pentagonem, jemuž má za 149 milionů dolarů (3,4 miliardy korun) vybudovat satelitní síť na sledování raket.

https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/microsoft-miri-do-vesmiru-cloud-azure-napoji-na-satelitni-sit-starlink-od-spacex-137434

13.6.2020 Díky Společnost SpaceX vizionáře Elona Muska floridský mys Canaveral zažívá abnormální vesmírnou aktivitu. Během 2 týdnů by dnes totiž z tohoto místa mělo dojít již ke třetímu startu rakety Falcon 9. Na oběžnou dráhu vynese nejen další várku satelitů Starlink, ale také tři SkySats od společnosti Planet. Bude se tak zároveň jednat o první misi v rámci "SmallSat Rideshare Program", kdy SpaceX nabízí společnostem vynesení jejich nákladu levně do vesmíru. Při váze do 200 kg zájemce zaplatí milion dolarů (23,5 mil. korun), za každý další kilogram si připlatí 5 tisíc dolarů.

Z vesmírného střediska SLC-40 je plánován start rakety Falcon 9 na 11:21 hod. našeho středoevropského času. Pokud by počasí či jiné důvody start znemožnilo, náhradní termín byl stanoven na neděli v 10:59 hod. Dnes použitý první stupeň rakety Falcon 9 má za sebou již úspěšné starty, když se podílel na 19. a 20. zásobovací misi pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Obdobně jako při nich, se dočkáme tradičního úchvatného přistání na autonomní plošinu "Of Course I Still Love You" umístěnou v Atlantickém oceánu.

Dnes dojde k vypuštění již 9. várky. Nad hlavami nám tak bude kroužit již téměř 540 satelitů. Přesto se zatím jedná vlastně jen o zlomek celého systému. Ve výšce 550 km se má dle plánů SpaceX pohybovat celkově 1 584 satelitů. Navíc dalších více než 2 800 satelitů má být umístěnou okolo 1 200 km nad zemí. Největší část zhruba 7 500 satelitů, které mají být vyneseny jako poslední, mají obíhat ve výšce 320 km. Zkrátka plánovaná satelitní konstelace má celkově čítat téměř 12 000 družic! Pro porovnání v současné době nad našimi hlavami krouží necelé dva tisíce jiných funkčních objektů...

Pokrytí internetem prostřednictvím zmiňovaných satelitů by se nicméně již letos měli dočkat první obyvatelé Severní Ameriky. Potažmo zejména Spojených států, když pro pokrytí oblasti je třeba vlastně jen zlomek z uváděného celkového počtu satelitů. Realizace je navíc o další krok blíže, když regulační úřad FCC schválil použití milionu antén pro příjem.

https://www.kurzy.cz/zpravy/548024-sledujte-zive-start-rakety-falcon-9-vynese-dnes-dalsi-satelity-starlink/ 

zobrazit více..
Loading...